Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Adliyeler ve hukuk sistemimiz düzelirmi
ileride evet 9 50,00%
hiçbirzaman hayır 9 50,00%
Oy Verenler: 18. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 54)

Adliyelerimizin Hali Ne Olacak?

Yanıt
Old 27-02-2003, 01:32   #1
ali beyendi

Kitap Adliyelerimizin Hali Ne Olacak?

25 Şubat sabahı İst.Küçükçekmece adliyesinde Asliye Hukuk Mh.isnde duruşmam vardı.Ben 65.sıradaydım.Hakim o sabah yaklaşık 75 adet dosya inceledi.Duruşma beklerken bir Avukat arkadaşa yumrukla saldırı oldu.Biz 4.katdayız ve bir tane polis yok.10 dakika sonra başka bir davada insanlar biribirine girdi ve yine bir tane polis bile yok.
Adliyenin ortamı tam bir rezalet,bina kötü,havasız ve kalabalık.
Devletin en güzel yeri olması gerekmesine rağmen çok kötü bir ortam.Duruşma tam tamın 1 dakika sürdü ve bir şey anlatamadan 2 ay sonraya kaldı.
Akşam evde bir dizi seyrettim.Amerikadaki hukuçularla ilgili.Binalar adeta bir saray.İnsanlar seviyeli.Avukatlar müvekillerini en iyi bir şekilde ve istediği uzunlukta savunuyor .
Avukat arkadaşlarıma soruyorum.Biz nezaman bu seviyeye geleceğiz.Bu o kadar zormu?.Bu konu ile ilgili bir birliktelik sağlıyamazmıyız.Ben 11 yıldır mesleği yapıyorum.Ama inanın bu iş bu şartlarda bizi bitirecek.Herkese selamlar
Old 08-07-2006, 11:15   #2
akif tütüncü

kim adalet istiyorki olsun siyasiler hukuk gelse birilerinin tekerine taş konacak bunu ne asker ne sivil hiçbir iktidar istemez
Old 09-07-2006, 00:07   #3
recep71

Deveye sormuşlar sırtın neden eğri cevap vermiş; nerem doğruki...
Old 13-07-2006, 07:49   #4
4721orhan

adaletin dağıtıldığı adliyelerde bu rezalet söz konusuysa siz artık diğer kurum ve alanları düşünün;içler acısı
Old 16-07-2006, 21:01   #5
Gündüz AKGÜL

Anayasalarımıza Kuvvetler ayrılığı ilkesi öteden beri konulmakta isede, Ne yazık ki Yasama ve yürtme siyasilerin görev alanlarınd olup, yargıya pek etkili olamadıklarından, yargı sürekli üvey evlat muamelesi görmüştür.1993 yılın da Adalet Bakanlığıda Daire Başkanı olarak görev yaparken, 58 kişilik Hakim-Savcı grubuyla meslek içi eğitim adı altında yurt dışına gönderildik. Orada uğradığımız her ülkede en görkemli saraylar Adliyelere aitti.Her ziyaret ettiğimiz Adliye sarayını kıskaçlıkla seyreder ve kendi halimize üzülürdük.Yine ayni yıl Bakan beyin verdiği bir görev nedeniyle yaptığım bir araştırmada, Hakimler ve Savcılar Yüksek kurulunun 1981 yılında aldığı bir ilke kararı gereğince, bir yılda; Her Cumhuriyet Savcısının 1000 Hazırlık evrakına, Ağır Ceza Mahkemelerinde 250, Asliye Hukuk ve Asliye Cezalarda 750, Sulh hukuk ve Sulh Cezalarda 1000, Ticaret ve iş mahkemelerinde 500 dosyaya bakılması gerekirken, İstanbul İlindi yaptığımız karşılaştırmada bu miktarın 2'ye ve bazı mahkemelerde 3'e çıktığını saptadık. Bu iş yükü altında ve verimsiz iş koşullarında çalışan meslektaşlarımızdan %100 verim beklemek ne derece doğrudur bilemem. Bu nedenle adil ve seri bir yargılama için mutlaka kadroların arttırılması ve çalışma ortamını kolaylaştıracak Adliye saraylarının tez elden yapılması gerekmektedir.
Old 18-07-2006, 13:50   #6
fatma_501

Adliyelerimizde eksik olan ve tamamlanması gereken öncelikli problemler:
1-Adliye binaları adalet hizmetinin yeterli derecede verilebilmesi için her türlü ihtiyaç dikkate alınarak yapılmalı.Ayrıca bu binalar ihtişamlı olmalı ve binaların içleride aydınlık olmalı.
2-Adliye personeli yani kalemde çalışan personel sayısı pekçok yerde çok az.Sayısı artırılmalı.Bunun yanında hakim ve savcı sayısı artırılmalı ve bunların eğitimleri daha ciddi olmalı.
Bir gazetede okumuştum.Almanyada hakim savcı sayısı 49 bin civarında iken Türkiyede -nüfusumuz Almanya ile aynı sayıda olmasına rağmen- 9 bin civarı hakim ve savcı çalışıyor.İşte medeniyet farkı bu.
Old 18-07-2006, 15:49   #7
Av.Denizhan Aktoprak

İŞALLAH amerakan filmlerinde gördüğümüz o gazel ihtişamlı adliye saraylarına kavuşuruz. avrupa birliğine alınmasak bile hiç olmazsa Avrupa birliğine alırlar ümidiyle bazı iyileştirmeleri yapmak zorunda kalıyoruz.ama illa birileri istedi diye değil gerçek demokrasi ve hukuk devleti olmak için gereğini yapmak zorundayız. İlla birileri bize dayatma yapmadan gerekleri yerine getirmeliyiz. Bunu kendimiz ve çocuklarımız için mutlaka yapmalıyız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi