Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dava sırasında başka şehire gidebilirmiyim

Konuyu Kilitleyin
Old 07-11-2007, 12:39   #1
Zübeyde Hatun

Soru Dava sırasında başka şehire gidebilirmiyim

Eşimden şiddet görüyorum ve yeni doğan bebeğim var,son olaydan sonra bebeğimle kardeşimin evine geldim,dava açacağım, dava açtıktan sonra anne ve babamın yanına(başka şehire)gitmek ve hayatımı orada sürdürmek istiyorum.Ancak eşim bunu kabul etmiyor, çoçuğu hergün görmek istiyor.Gitmem de hukuki bir engel var mı ?
Old 07-11-2007, 13:04   #2
Av.Suat Ergin

Taraflar dava açmakla ayrı yaşamaya hak kazanır. Bu nedenle istediğiniz yere gidebilirsiniz. Eşinizin de müşterek çocuğu görme hakkı bulunmaktadır. Davaya bakan mahkemeden çocuğu görebilmek için tedbiren karar talep edebilir.

Saygılarımla
Old 07-11-2007, 13:22   #3
Konuk

Dava için başvurduktan sonra sanırım hemen duruşma olmuyormuş, 1-2 ay sonra ancak sıra geliyormuş, bu zaman içinde herhangi bir karar olmayacak, bu süre zarfında babanın çocuğumu kaçırdı gibisinden herhangi bir makama,polise şikayet hakkı var mı?
Old 07-11-2007, 13:56   #4
Konuk

İlk duruşmayı beklemem mi gerekiyor başka şehire gitmek için? Babanın bu süre zarfında çocuğumu benden uzağa götürdü,eve dönmesini veya çocuğumu evime götürecem diye polise veya mahkemeye müracatı olur mu ? Ben eve asla dönmek istemiyorum.
Old 07-11-2007, 16:17   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
İlk duruşmayı beklemem mi gerekiyor başka şehire gitmek için? Babanın bu süre zarfında çocuğumu benden uzağa götürdü,eve dönmesini veya çocuğumu evime götürecem diye polise veya mahkemeye müracatı olur mu ? Ben eve asla dönmek istemiyorum.

Duruşmayı beklemenize gerek yok tabii ki. Ama bir avukatınız yoksa davayı kendiniz takip etmelisiniz,; aksi takdirde davanız müracaata kalır(Düşer).

İlk mesajda da belirttiğim gibi, eşinizin de çocuğu görme hakkı bulunmaktadır. Kendisi mahkemeye müracaat ederek, çocukla şahsi ilişki kurulması hususunda, tedbiren bir karar verilmesini talep edebilir. Bu karardan sizin de haberiniz olacaktır. Bunun dışında eşinizin çocuğu zorla almak gibi bir hakkı bulunmamaktadır.

Görüldüğü üzere, her açıklamadan sonra yeni sorular akla gelebilmektedir. Bu nedenle davanızı bir avukatla takip etmenizi; avukat tutmaya maddi gücünüz yoksa baronun adli yardım servisinden yardım talep etmenizi öneririz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi