Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yüzde Sabit Iz Manevi Tazminat

Yanıt
Old 10-09-2019, 15:17   #1
VERİTAS

 
Acil Yüzde Sabit Iz Manevi Tazminat

İyi günler

Bir arkadaşımız hem estetik açıdan hem de nefes alımı zorluğu yönünden burun ameliyatı için estetik cerrah ile anlaşıyor.Doktorn kendi muayenehanesi de var ama aynı zamanda üniversite hastanesinde kadrolu eğitim görevlisi.Ameliyatı üniversite hastanesinde yapıyor.2 yıl önce yapılan ameliyattan sonra burunda küçük bir çukurlaşma oluşuyor.Doktor, arkadaşa 2-3 ayda bir dolgu uyguluyor fakat bunlar geçici çözümler.O bölgede çukurluk kalıyor.Dava açmak istiyoruz fakat davalı göstereceğimiz doktor dışında bakanlık mı? Üniversite mi olacak?? Ayrıca bu tür davalarda manevi tazminat neye göre ve ne miktarlarda belirleniyor?
Old 10-09-2019, 19:09   #2
Lord Mozart

 
Varsayılan

Meslektaşım merhaba

Dava üniversite rektörlüğü aleyhine idare mahkemesinde açılmalıdır. Bu davada doktor taraf olarak gösterilmemelidir. Davayı kazandığınız durumda ilgili idare doktordan kusuru oranında rücu edecektir.Elbette dava öncesi idari başvuru noktası unutulmamalıdır.Kolay gelsin.
Old 15-10-2019, 15:58   #3
VERİTAS

 
Varsayılan

[quote=Lord Mozart]Meslektaşım merhaba

Dava üniversite rektörlüğü aleyhine idare mahkemesinde açılmalıdır. Bu davada doktor taraf olarak gösterilmemelidir. Davayı kazandığınız durumda ilgili idare doktordan kusuru oranında rücu edecektir.Elbette dava öncesi idari başvuru noktası unutulmamalıdır.Kolay gelsin.[/QUOT

İdari başvuru durumunu biraz açar mısınız?
Old 15-10-2019, 15:59   #4
VERİTAS

 
Varsayılan

İyi günler

Cevap için teşekkür ederim.İdari başvuru durumunu biraz açabilir misiniz? Yanlış bir şey yapmak istemiyoruz.
Old 15-10-2019, 16:46   #5
Av.Bülent AKÇADAĞ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan VERİTAS
İyi günler

Cevap için teşekkür ederim.İdari başvuru durumunu biraz açabilir misiniz? Yanlış bir şey yapmak istemiyoruz.

Öncelikle idareye yazılı olarak başvurup, kanunda belirtilen sürede tarafınıza dönüş yaparak zararın giderilmesini talep etmelisiniz. İdare 60 günlük süre içerisinde zararınızı gidermez ya da olumsuz cevap verirse bu süreden sonra dava açabilirsiniz.
Old 15-10-2019, 16:53   #6
Av.MustafaCOŞKUN

 
Varsayılan Hizmet Kusuru

Merhaba Meslektaşım,

"Lord Mozart" meslektaşımızın ifade ettiği gibi davanızı hizmet kusuru sebebiyle idare mahkemesinde açmanız gerekir diye düşünüyorum. Dolayısıyla açacağınız dava bir tam yargı davası olacaktır.

İyuk madde 13 uyarınca dava açmadan önce davalı idareye zararınızın karşılanması talepli bir başvuru yapmanız gereklidir. Başvurudan itibaren de dava açabilmek için 60 günlük süreyi tüketmeniz gerekmektedir.

İdareye yapacağınız başvuruda manevi tazminatı tam olarak belirtmekle beraber maddi tazminat için sembolik bir rakam belirtebilirsiniz.Dava esnasında bilirkişi raporu aldırmak suretiyle eğer ki bilirkişi talebinizden yüksek bir rakam hesaplarsa ıslah ile talebinizi sonradan yükseltebilirsiniz.
Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yüzde sabit eser belirsiz alacak davası mıdır? furugferruhzad Meslektaşların Soruları 2 30-04-2019 13:56
hizmet kusuruyla yüzde sabit iz bırakan hastaneden tam yargı davası yoluyla manevi tazminat talebi hakk. av. mustafa faruk çınar Meslektaşların Soruları 0 11-12-2014 17:21
yüzde sabit izi hangi failin yaptığının belli olmaması (TCK 87/1-c) Av. Muhammed BAYSAL Meslektaşların Soruları 1 21-09-2013 13:40
yüzde sabit izlerin estetik ameliyat ile giderilmesi Av.Konaklı Meslektaşların Soruları 5 27-07-2011 10:38
Yüzde Yara İzi - Manevi Tazminat ibrahimbey Meslektaşların Soruları 3 14-12-2004 00:51


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03925300 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.