Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

karşı tarafın ailesine bakma yükümlülüğü

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2012, 15:01   #1
mağdur

Varsayılan karşı tarafın ailesine bakma yükümlülüğü

İyi günler. Eşimin ailesi evlenirken üzerlerine düşen hiçbir maddi manevi sorumluluklarını yerine getirmedi. Üstelik yıllarca ailesinin sürekli sözlü şiddetine maruz kaldım Ayrıca ev ile ilgili maddi giderlerde eşimden çok beni katkım oldu. Şimdi annesi hasta ve eve getirerek benim bakmamı istiyor. Ben ise çalıştığımdan dolayı(ki eşinin kardeşi ev hanımı, daha uygun durumda...) bakmak istemiyorum. Bir ev tutularak bir bakıcının bakmasını, masraflarını karşlamamızı öneriyorum. Böyle bir yasal yükümlülüğüm var mı? Bakmamam durumunda boşanma srasında kusurlu olur muyum?
Old 12-09-2012, 21:50   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan mağdur
İyi günler. Eşimin ailesi evlenirken üzerlerine düşen hiçbir maddi manevi sorumluluklarını yerine getirmedi. Üstelik yıllarca ailesinin sürekli sözlü şiddetine maruz kaldım Ayrıca ev ile ilgili maddi giderlerde eşimden çok beni katkım oldu. Şimdi annesi hasta ve eve getirerek benim bakmamı istiyor. Ben ise çalıştığımdan dolayı(ki eşinin kardeşi ev hanımı, daha uygun durumda...) bakmak istemiyorum. Bir ev tutularak bir bakıcının bakmasını, masraflarını karşlamamızı öneriyorum. Böyle bir yasal yükümlülüğüm var mı? Bakmamam durumunda boşanma srasında kusurlu olur muyum?

Sayın konuk,
Bir kavram kargaşasına yol açmamak için olayı iki ayrı yönde değerlendirmek gerekir:
1- a) Hukuken eşlerin ailelerinin evlenme sırasında üzerlerine düşen maddi ya da manevi bir yükümlülük yoktur. Bu tamamen kendilerine kalmış bir durumdur.
b) Eşinizin ailesine bakma zorunluluğunuz yoktur.
2- Yukarıdaki iki olgunun eşler arasında geçimsizliğe yol açması ise ayrı bir durumdur.

Bir boşanma davasında somut olarak geçimsizliğe yol açan olaylarda eşlerden hangisinin kusurlu olduğu ya da her ikisinin de mi kusurlu olduğu önem kazanır. Hakaret, aşağılama vb. olmaksızın, sadece mantıklı bir öneri ile diğer eşin annesine bakmayı reddetmek, boşanma açısından kusur sayılmamalıdır. Bu tür konular hukuki olmaktan çok, insanidir.
Olası davalarınızda bir avukattan doğrudan yardım almanızı öneririm.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi