Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

sonradan nafaka ve tazminat davası açılabilir mi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-09-2012, 17:57   #1
Konuk

Önemli sonradan nafaka ve tazminat davası açılabilir mi

4 yıl önce anlaşmalı olarak boşandık.2006 tarihinde kredi borcuyla satın aldığımız ve borcu üzerimde olan evdeki hakkından vaz geçmesi koşuluyla nafaka talep etmedim.Boşanma nedenimiz şiddet,darp raporum var,tazminat davası da açmadım, tek istediğim ne olursa olsun boşanmaktı.Evin 50 bin tl lik borcunun 25 bin tl sini bu süreçte ödedim.(üçte birini o ödedi,anlaşma bu şekildeydi.)Tapu benim üzerime ve peşinatı da düğün altınları vs ile karşılamıştık.Konut kredisi borcunu tüketici kredisiyle kapattım ve şu an aylık 600 tl kredi ödemeye devam ediyorum.Beyefendi bu süreçte arabasını aldı,hem meb de hem dersanede çalışıyor ve aylık geliri iyi,çocuğun masraflarına hiçbir katkısı yok,ödemelerde sıkıntı yaşıyorum.Evi borcuyla aldım,sana ev bıraktım daha ne istiyorsun mantığında,bu tutumu beni çok kızdırıyor,o zaman düşünemedim ama ileride dershane ve belki özel okul masrafı olacak ben nasıl kalkacağım altından öğretmen maaşıyla?evin yasa gereği yarısı onundu nafaka karşılığında vazgeçti şimdi düşünüyorum da ev zaten çocuğumla benim olmalı borcuyla aldım hala ödüyorum beş sene daha ödeyeceğim bu kadar kolay olmamalı,ben yetiştirmek için ne sıkıntılar çekerken o istediği saatte alıyor çocuğu sevip getiriyor,öyle pinti ki süt bile almıyor çocuğuna,ben en çok bunlardan dolayı düşünmeye başladım bu nafaka olayını,fakat evi vermem,borcun yarısı bitmiş,ev bizim gelecek güvencemiz,bu adam böyle rahat olmasın istiyorum,nafaka davası açarsam evin yarısını kaybeder miyim?darp raporumla tazminat davası açma hakkım var mı hala?dedim ya çok genç ve korkaktım o zamanlar,kurtulayım da para pul istemem diyordum,ama zamanla hata yaptığımı anladım,bu kadar kolay kurtulmamalıydı,avukatla görüşeyim mi yoksa hiç mi karıştırmayayım ortalığı?ne dersiniz?
Old 08-09-2012, 19:52   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin evden hak talep edebilmesi için boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde dava açması gerekirdi. Bu zamanaşımı süresi geçmiş durumda. Rağmen dava açarsa zamanaşımı itirazında cevap süresi içinde bulunulmalıdır. Eşiniz evlilik birliği içinde alınmış olan evin zaten boşanma davası taruhune kadarki ödenen tutarının yarısı kadarında hakkı vardı..Ki onda da altınlarınızın yani şahsi malınızın kullanıldığı bölüm var.

Çocuğunuz için, iştirak nafakasından feragat etme hakkınız zaten yok..Yani boşanma anında çocuğum için iştirak nafakası istemiyorum deseniz de, velayet sizde ise ve çocuk fiilen yanınızda ise; sonradan nafaka davası açabilirsiniz. Çocuğunuzun yararı bunu gerektirir.

Tazminat davası açma hakkınız zamanaşımına uğramış durumda. Haksız fiilin üzerinden 1 yıl geçmiş.

Çocuğunuz için açacağınız davada bir avukattan DOĞRUDAN destek alınız. Mal rejimi ile ilgili bir davaya maruz kalırsanız da konusunun uzmanı bir avukattan derhal destek alınız.

Saygılar.
Old 09-09-2012, 10:27   #3
Konuk

Varsayılan teşekkürler

öncelikle yanıtladığınız için teşekkürler,iştirak nafakası için dava nasıl açılır?kendisi meb de öğretmen,2000 tl aylık geliri var,aslında dersane ve özel dersle bu miktarın 5000 civarında olduğunu düşünüyorum fakat sigortasız bu miktarları kanıtlayamam.ayrıca mahkeme kararına göre yalnız cumartesi 9.00 ve 17.00 saatleri arasında görme izni var,dört yıldır buna müdahale etmedim istediği zaman aldı,gördü,hafta içi bir iki saat görüyor hafta sonu dersanelerde çalışıyor,çocuğuma ilgisi bu kadar,düzensiz alması beni de zor durumda bırakıyor,mahkeme kararına uyması konusunda itiraz hakkkım var mı,zira artık 1. sınıfa başlıyor ve hafta içi almasını istemiyorum.Avukat tutarsam avukat masraflarını kim öder?karşı tarafa ödetme durumu olur mu?
Old 09-09-2012, 11:31   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

İşitirak nafakası için dava Aile Mahkemesinde açılır. Ve istediğiniz nafaka miktarını belirtmeniz gerekir.

Mahkeme babanın ispatlayabilidiğiniz gerçek geliri üzerinden; kişinin kendisinin yaşaması gereken miktarı da düşünerek nafaka taktir edecektir.

Gerçek gelirin ispatında (hariçten özel ders verme vs..) tanık dahil her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Çocuğunuzun baba ile kişisel ilişkisinin her mahkeme kararında genelde aynı tipte belirlendiğini görmekteyiz. Önceden belirlenmiş bu sürelerin, hayatın doğal akışında taraflarca anlaşarak ve iyineyetle pratiğe dökülmesinde yarar vardır.

Nihayetinde, çocuğun baba ile sıcak ve sıkıntısız, doğrudan - doğal iletişim kurabilmesi çok önemlidir. Çocuğun ruhsal olarak yıpranmaması ve belki de otomatik görüş sürelerine mecbur bırakılmaması gerekir.

Bir anne olarak çocuğunuzu gözlemyebilirsiniz. Baba ile konuşarak okula başlayan çocuğunuzun her ikisi için de en uygun zamanda ve sağlıklı iletişimini sağlayabilirsiniz.

Mahkeme kararları insanların medenice kendilerine en yararlı sonucu yaratamamaları halinde vardır. Ve koruyup gözeteceğiniz tek nokta ÇOCUĞUNUZUN YÜKSEK YARARI'dır. Taraflar arasındaki şahsi çekişmeye, inada bu husus kurban edilmemelidir.

Eğer çocuğunuzun zararına bir gelişme olursa da, açacağınız "kişisel ilişkinin değişen koşullara göre yeniden düzenlenmesi davası" ile sorunu yargı yolu ile halledebilirsiniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.

Saygılarımla..
Old 09-09-2012, 14:10   #5
Av. Hatun Olguner

sayın konuk;
Alıntı:
Avukat tutarsam avukat masraflarını kim öder?karşı tarafa ödetme durumu olur mu?
avukat tutarsanız ücretini siz ödersiniz. Asgariücret tarifesinden yüksek bir miktara anlaşırsanız asgari ücret tarifesi ile belirlenecek miktarı haklı çıktığınız takdirde karşı taraftan icra yoluyla alabilirsiniz. Asgari tarifenin üstünde kalan tutarı siz ödemiş olursunuz. Ayrıca sözleşmede aksine bir düzenleme yoksa karşı taraftan alınacak vekalet ücreti avukata aittir.
Old 09-09-2012, 19:00   #6
Konuk

"Eşinizin evden hak talep edebilmesi için boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde dava açması gerekirdi. Bu zamanaşımı süresi geçmiş durumda." yorumunuza şöyle bir ekleme yapmak istiyorum,anlaşmalı boşanma metninde evin bende kalacağı buna karşılık kalan borcun kiradan arta kalan 1/3'ünün(200 tl) eski eşim tarafından ödeneceği,karşılığında da benim hiçbir şekilde nafaka talep etmeyeceğim maddesi var ben evin borcunu ipoteği kaldırmak için-satmayı düşünüyorum çünkü gerçekten ödeyemiyorum-tüketici kredisi ödeyerek kapattım,yani şu an ev borçsuz görünüyor,kendisi de zaten bu borçtan yükümlü olmadığının farkında,bu ay zorlamayla ödedi,bundan sonra öder mi bilmem,yani hem borçtan kurtuldu hem nafaka ödemiyor.kısacası 2006'dan 2012'ye kadar 6 sene,son 4 senedir kiradan arta kalanın 1/3 ünü ödedi,peşinat altınlarla karşılandı,ayrılırken bankada 7000 tl vardı yarısını elden verdim almadan protokolü imzalamadı zaten,utanıyorum bunları yazmaya onun parasında gözüm yok fakat kızıma daha kaliteli bir yaşam sunmaya çalışıyorum ve yapamıyorum,ailemle yaşıyorum örneğin kira ödememek için,bu yıl okula başlıyor,görüyorum ki her şey çok pahalı,iyi niyetle nereye kadar,dilenci muamelesi görmekten sıkıldım,istiyorum ki gücü oranında kızıma katkısı olsun ben hiç muattap olmayayım,şu var bu var deyip rica minnet para istemeyeyim,kendisi bunu düşünemeyecek hatta istediğimde beni aşağlayıp telefonu yüzüme kapatabilecek kadar pişkin biri,kızıma hesap açtıracağım,iştirak nafakasının bir kısmını hesabına yatırıp ünv eğitimine harcayacağım,gerekirse evin tapusunu da kızıma versinler yeter ki bu adam evimizden hak almasın,hakkı da yok zaten,inanın eliliğimiz süresince ev kredisini maaş hesabımdan otomatik ödedim,maaş kartım kendisindeydi,haftalık harçlık alıyordum,dört sene böyle ödendi o borç,peşinatı düğün takılarıyla ödedim,hakkı yok evden pay istemeye ama isteyecek,hukuk ispatlanabilen şeylere bakar,görünen o ki hakkı da var,nafaka davası açacağım dedim evi alırım dedi,ödememk için velayeti bile almaya çalışabilir,boşanırken tek şartı nafaka ödememekti,hayatınızda tanıyabileceğiniz en cimri adam,bilmiyorum nerden devam etmeli
Old 09-09-2012, 19:30   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Yaptığınız protokolde, sizin hiçbir şekilde nafaka istememeniz karşılığında eş aylık 200 tl. borçlanmış görünüyor.

Açacağınz dava iştirak nafakası davası kendi adınıza, kendiniz için istediğiniz bir nafaka değil. Tamamen çocuğunuz için istenen bir hak.

Eşinizin Sözleşmeye aykırılığa dayanarak açacağı bir dava olmadığı kanaatindeyim.

Daha fazlası için bir avukatla yüzyüze de görüşebilirsiniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi