Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Sigarayı Bırakıyoruz!

Yanıt
Old 22-08-2008, 09:30   #181
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan tobaccoexper
Sayın Atahun,
Fikir sizden çıkmadı mı ? Genelde fikri ortaya atan yapar bakın Sayın Ege'ye

THS'de "öneren yapar."
Old 22-08-2008, 09:30   #182
Atahun

Alıntı:
Yazan tobaccoexper
Sayın Atahun,
Fikir sizden çıkmadı mı ? Genelde fikri ortaya atan yapar bakın Sayın Ege'ye

Sayın Tobaccoexper, Ankara bu konuda sabıkalı. Adli sicil kaydının silinmesi 5 yıl mıydı, neydi?
Old 22-08-2008, 09:53   #183
supernatural

Alıntı:
Yazan Atahun
Sayın Tobaccoexper, Ankara bu konuda sabıkalı. Adli sicil kaydının silinmesi 5 yıl mıydı, neydi?

Sayın Atahun ben bir tütünü bir de sigarayı bilirim başka bilmem
Old 22-08-2008, 09:55   #184
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan tobaccoexper
Sayın Atahun ben bir tütünü bir de sigarayı bilirim başka bilmem

Sayın Aladağ'a sormanız lazım
Old 22-08-2008, 10:04   #185
Atahun

Sayın Aladağ' ın yanında bizim esamemiz bile okunmaz. Ayrıca, Sayın Aladağ'ın üstleneceği böylesi bir organizasyonda katılımın rekor düzeyde olacağını tahmin ediyorum.
Old 22-08-2008, 10:08   #186
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Atahun
Sayın Aladağ' ın yanında bizim esamemiz bile okunmaz. Ayrıca, Sayın Aladağ'ın üstleneceği böylesi bir organizasyonda katılımın rekor düzeyde olacağını tahmin ediyorum.

Ben sadece Saim beyin katılımını sağlayabiliyorum. On kez "gelemez, gelemez, gelemez kiii" demem yetiyor.
Old 22-08-2008, 10:21   #187
Gülümse

Sayın Aladağ sigarayı bırakırken, hiç tıbbi yardım almayı düşündünüz mü?

Bu konuda kurulan iyi kuruluşlar var... Siz he derseniz ben özelinize tüm bunları düzenler gönderirim...
Old 22-08-2008, 11:54   #188
Nur Deniz

Varsayılan 1

Sevgili preciada inanın tat alamadım.Bende 20 dakika bile ara veremiyorken bırakabildim .İradesiz bu kelimeyi kullanmayı ben pek sevmiyorum.Ben yapabilme gücü olarak nitelendirmeyi tercih ediyorum. Henüz düşünme aşamasında olanlar da aynı şekilde benim için, şu an bence sessizce planlar yapılıyor. C.... A.... gibi bazı mükemmel insanlardan da açıkçası şöyle bir sürpriz de beklemiyor değilim. Biz de 10 gün önce bıraktık ama size söylemedik gibi.
Preciada hep söylediğim şeyi size de söylüyorum, başkası için değil , baskı içinde değil, siz bu sigaradan nasıl kurtulacağınızın yolunu en iyi kendiniz belirlersiniz bence..
Sormak istediğiniz her şey için ben buralardayım.
Sevgiler.
Old 22-08-2008, 12:09   #189
Nur Deniz

Hayır Atahun, tobaccoexper i gördükçe her marka , her çeşit sigarayı istediği zaman içen, tek işi bu olan, sürekli parmaklarının arsında farklı sigaralar, bir yanında nargile, öbür tarafında puro, bir öteki tarafında pipo her tütünü işleyen tadına bakan , içen bir şey olarak algılıyorum.Algılıyordum . Geçti ama artık sıkıştırmalarımdan uzak ismiyle yaşayabilir. Bu toplantı meslesine gelince bende Türkiye nin ortasında sayılırım ama bence bir anket yapılmalı 1. sigarayı bırakanlar buluşması için yer anketi. Nasıl olur efendim. C... A... elinizde kara kara düşündüğünüzü biliyorum efendim.
Az kaldı...
Old 22-08-2008, 12:48   #190
Nur Deniz

Varsayılan 1857

Bu foruma 188 yanıt yazılmış ve 1857 kişi de okumuş efendim. Ben oldukça başarılı buldum. Hadi guruplara ayrılalım diyorum. Bırakmak isteyenler. Karar vermeyenler. Nasıl bırakacağını bilmeyenler. Girişimde bulunanlar , daha önce deneyip başarılı olamayanlar. Bırakanlar olarak liste oluşturup, tercihlere ve değişimlere göre gurup değiştirmeyi teklif ediyorum.
Old 22-08-2008, 13:38   #191
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Hayır Atahun, tobaccoexper i gördükçe her marka , her çeşit sigarayı istediği zaman içen, tek işi bu olan, sürekli parmaklarının arsında farklı sigaralar, bir yanında nargile, öbür tarafında puro, bir öteki tarafında pipo her tütünü işleyen tadına bakan , içen bir şey olarak algılıyorum.Algılıyordum . Geçti ama artık sıkıştırmalarımdan uzak ismiyle yaşayabilir. Bu toplantı meslesine gelince bende Türkiye nin ortasında sayılırım ama bence bir anket yapılmalı 1. sigarayı bırakanlar buluşması için yer anketi. Nasıl olur efendim. C... A... elinizde kara kara düşündüğünüzü biliyorum efendim.
Az kaldı...

yapmıyorum desem yalan olur
Old 22-08-2008, 13:48   #192
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Geçti ama artık sıkıştırmalarımdan uzak ismiyle yaşayabilir.
Kabullendim efendim, napalım??
Old 22-08-2008, 14:05   #193
*sinequanon*

Nedendir hiç bilmiyorum ama kendimi bildim bileli sigaradan nefret ettim.Etrafımda sigara içen kim varsa bıraktırmaya çalıştım.İnsanların neden her gün ufak ufak zehirlenerek ölmek isteyecek kadar kendilerinden nefret ettiklerini anlamaya çalıştım.Hiç içmedim,içmek gibi bir düşünce aklımdan bile geçmedi.Neşelendiğimde dans ettim,adımlar neşemi çoğalttı;sinirli ve stresliyken rock müzik dinledim,gitar benim yerime haykırdı,bağırdı.Benim ona hiç ihtiyacım olmadı.Hep hayatımın sigaradan daha değerli olduğunu,o minicik çubuktan daha güçlü olduğumu düşündüm.Büyük konuşmayı hiç istemem ama başlayacağımı da düşünmüyorum.Umarım hepiniz tertemiz olursunuz.Hayatınızda nice zorlukları,olumsuzlukları aşmış insanlar olarak ondan daha güçlü olduğunuzu bilin yeter.

Ha bu arada belki bunun da biraz katkısı olur
http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=20216

Saygılar...
Old 22-08-2008, 15:16   #194
preciada

Varsayılan Bazı oyalanma taktikleri?

Merhaba Nur hanım,tekrar teşekkür ederim ilginize..
29 ekimde bırakmayı düşünüyorum sigarayı,(dikkatinizi çekerim,yazarken dahi "karar verdim diyemiyorum")
Umarım başarırım..
Daha önce burada yazılan tavsiyelerden birinde son aya gelindiğinde hergün değişik sigara markası için,vs..gibi yazılar vardı..
sizin denediğiniz ve başarılı olduğunuz bırakma ve bırakmadan sonra oyalanma taktikleriniz nelerdir?
siz demişsiniz ki "en iyi yöntemi siz belirlersiniz "..
işte benim sorunum da burada başlıyor).Yöntem gelmiyor aklıma..
sevgiler..
Old 22-08-2008, 15:46   #195
Nur Deniz

Varsayılan Tıbbi Yardım

Alıntı:
Yazan *sinequanon*

Ha bu arada belki bunun da biraz katkısı olur
http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=20216

Sigarayla olan başımdan geçen bazı anıları paylaşmak istiyorum efendim.Benim abim yaklaşık 24 yıldır sigara kullanıyor, günde en az 1 paket. Türkiye nin sayılı Tıp Fakültelerinin birinde sigarayı bırakma polk açılır. Biz ailecek destek için fakültenin polikliniğine gideriz. Dışarıda bekliyoruz. Ben de mesleğim gereği sigaranın zararlarının en üst boyutunun görülebileceği yerler de çalışmama rağmen yaklaşık 1 paket sigara içiyordum o zamanlar. Ama sıraylaydı önce abim, sonra ben..
Neyse efendim bırakmak için başvurupta dışarı çıkanların yüzü allak bullak, ter ve korku içinde çıkıyolardı. Ben endişelenmeye başlamıştım bile.Dışarda bekleyenler ise yine meraklı ve korku ile bekleşiyolardı.
Anlam verememiştim, buraya gelenlere daha çok kendine güven, moral, pozitif enerji vereceklerini düşünüyordum.Halbuki herkes çok sıkıntılıydı.
Neyse sıramız geldi, abimle ben içeri girdik. Kendinden emin bir hoca bizi bekliyordu. Hemşire hanımın üzerinden sigara kokusu geldi burnuma ve güvenim zaten hemen yarıya indi. Hocamız bize bazı tetkikler yaptırmamız gerektiğini, vücudun sigaradan etkilenme boyutuna bakacağını söyledi. Abim zaten bu kan ve röntgen olayını duyunca hemen dışarda bir sigara yaktı.
Biz sorgular tarzda yüzüne baktıkça :
-Ne var zaten bırakıyorum dedi. Bir şey demedik.
Uzatmamayım. İstenilen kan ve röntgen tetkikleri yapıldı. Kan tahlilinde bir şey yok , röntgende de bariz bir şey yok anladığım kadarıyla biz elimizde tetkikler içeriye girdik. Hocamız benim sağlık çalışanı olduğumu bilmediğini hatırlatırım bu arada.
Kan tahlillerine baktı ve yorumladı. Kanınız şu an da iyi ama çok yakın bir zamanda kalp krizi geleceğini gösteriyor sigarayı bırakmazsanız ilerde ya kalp krizi ya da beyin kanaması ölüm nedeniniz olacak dedi. Ben dondum kaldım. Abim zaten iptal. Neyse efendim röntgeni eline aldı ve akciğerlerinde bir kitle olabileceğini söyledi.Ben hepten iptal oldum ve üzüntümden kahroldum.Hemen gereken neyse yapılacağı için aklımdan hastaneler ve doktorlar geçiriyorum kitle ve biyopsi için göğüs cerrahları, kalp krizi riski için kardiyologlar, beyin kanaması için tansiyon takibi, durmadan da yengeme teselli henüz hiç bir şey bilmiyoruz bakalım ne olacak diye.
Abim de bu olanların üstüne çok sakin, kanserden öleceğini kabullenmiş durumda şunu söylüyor:
Ya tamam hiç bir yere gitmeyelim burayada gelmeyelim, olmuş olan ben bırakmam bu mereti, zaten bana yapabileceği bir şey kalmamış, özür dileyerek sölüyorum aynen şunu dedi İçecem anasını satayım.En azından son ana kadar ayrılmadı desinler diyor.
Yengem perişan ki o zaman abim henüz 34 yaşında idi.2 ufacık çocuk.Ben efendim bu araştırma aşamasında sigarayı stresten 2 pakete çıkardım. Abimi hemen aldık bir başka hastaneye işinde mükemmel bir göğüs cerrahına, elimizdeki röntgeni götürmedik, yeni hastane de yeni tetkikler 3 gün sürdü. 3 Günün sonunda elimizde kalp grafileri, efor testi, abimi koşturdular bir de, bir çok testler işte.
Hocamızın kapısını çaldık. İçeri girdik. Hoca baktığı her tetkikten sonra gülümsüyor. Söyledim sağlıkçı olduğumu .Ya dedim kusura bakmayın ama hocam hiç kötü bir şey göremedim ben. Neyse hocamız bastı kahkahayı:
- Eğer ben bu kadar sağlıklı olsaydım, Çok sevdiğim sigarayı asla bırakmazdım demez mi?
Meğer kitle de, krizde,kanamada hepsi doğru değilmiş ve abim turp gibiymiş. Nefes alma kapasitesi de maximummuş.
Neyse efendim. Abim dışarda yaktı bir sigara. Aldık tetkikleri gittik sigarayı bırakma polkliniğinin kapısına.
Bu arada 3 gün yaşadıklarımızı düşünüyoruz. Yengem depresyonda, abim alacak verecek, borç hesaplarını yapıyor, annem habersiz, ben çok korkuyorum. Kemoterapi , tedavi süresi, yeğenler vs.Hiç uyumadım ve sigara içme oranım %100 arttı.
Neyse sorun olmadığını anladık ve döndük hocaya soracağız yanlışlığı anlatıp bizle sevinmesini bekliyoruz.
Hocaya anlattık içerde , 3 gündür yaşadıklarımızı ve çektiklerimizi.
Hoca bana nasıl kızdı tahmin edemezsiniz. Neden söylemediniz sağlıkçı olduğunuzu, ona göre başka bir yöntem denermiş.Falan filan
Burdan anladık ki bu poliklinikte sigarayı bıraktırma yöntemlerinden biri de KANSERDEN KORKUTMA imiş.
Evet tıbbi yardım iyidir ama ben bu konuda sadece nikotin bandı ve psikolojik desteği önerebiliyorum yaşadıklarımdan sonra.
Abim bir yıl sonra kızgınlığı geçince bıraktı. Bende bıraktım. Hayırlısı olsun efendim.
Saygılar
Old 22-08-2008, 16:00   #196
Nur Deniz

Varsayılan Yöntemim

Alıntı:
Yazan preciada
sizin denediğiniz ve başarılı olduğunuz bırakma ve bırakmadan sonra oyalanma taktikleriniz nelerdir?
siz demişsiniz ki "en iyi yöntemi siz belirlersiniz "..
işte benim sorunum da burada başlıyor).Yöntem gelmiyor aklıma..
sevgiler..
Çok sevimli ve içten yazıyorsunuz , çok hoşuma gitti bu. Bir çok öneri oldu burda yanlış bir şey göremedim. Önemli olan istemeniz diyorum sadece, tarih de size ait. Ben denediğim yöntemlerden bahsedeyim efendim.
1-Tesbih iyi fikir çekiyorum efendim, ne istersem ama
2-Açık havaya çıktım, yüzdüm, canım sigara istedikçe soğuk duş aldım .Yemek yedim kalorisiz olmalarına dikkat edin çünkü ben kilo almaktan baya korktum,
3-Sigara içilmesinin yasak olduğu alanlarda bulundum mesela sinema.
4-Sigaraya harcamadığım paralarla ne yapacağımı düşündüm.
5-1 yıl sonra sigarayı bıraktım ben kutlaması için hayal kurdum.(Bu en çok canımın istediğinde yaptığım şeydi.)
6-Destek toplama amaçlı aileme ve çevreme bıraktığımı ilan ettim.
Diğer kar- zarar, marka değiştirme gibi yöntemlerde çok iyidir.
Ama en başta bırakmaya karar verebilmek için bu sigarayı içmekten çok keyif aldığımı, bırakmakta çok zorlanacağımı, ya başaramazsam korkusunuz beni engellediğini kendime itiraf ettim.
Seviyor ve keyif alıyordum. Ama zamanla istekler azalıyor..
Bazen en sevdiklerimizden bile ayrılmak zorunda kalıp , acılarını azaltabiliyoruz değil mi??
Başarılar size..
Old 22-08-2008, 16:31   #197
Atahun

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

Hepsini anladım da, bir bunu anlayamadım.

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

Sigaraya harcamadığım paralarla ne yapacağımı düşündüm.

Bir de bunu.

Düşündüğünüz şeye bakın. Brunch parası çıktı işte.
Old 22-08-2008, 16:36   #198
Gülümse

Bir senelik sigara parası ile bir arkadaşımın Mısır'a gittiğini söyledim mi bilmem ama ben kendime tam tur pırlanta alyans aldım
Old 22-08-2008, 16:48   #199
Av.Cengiz Aladağ

Galiba evlilik yıldönümümüzde eşime güzel ama elle tutulmayan bir armağan vereceğim.
Yoksa başka bir armağan mı düşünsem?
Old 22-08-2008, 16:55   #200
Nur Deniz

Varsayılan :))

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Galiba evlilik yıldönümümüzde eşime güzel ama elle tutulmayan bir armağan vereceğim.
Yoksa başka bir armağan mı düşünsem?

Biliyodum ama ben C... Bey , bunu da gördüm ya , bu forum açar da açar artık kendini..
Old 22-08-2008, 17:01   #201
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
5-1 yıl sonra sigarayı bıraktım ben kutlaması için hayal kurdum.(Bu en çok canımın istediğinde yaptığım şeydi.)
1- Bazen beni alıştıran işyerindeki ablama sinir dolu sözler çektim, bazen o an damarıma biri basmışsa lanet çektim, bazende sabır çektim, bazende en çok olmasının istediğim bir şeyi çektim,of çektim , ne dilime gelirse onu çektim Sn Atahun şıkır , şıkır , şıkır.
2-Ben evet 1 yıl sonra eğer bir organizasyon yapılabilirse Ths Sigarayı Bırakanlar olarak, bırakanlara küçük birer burayı hatırlatacak kendi adıma hediye düşünüyorum efendim.İnşallah sayı o kadar çok olur ki , param yetmez.
Old 22-08-2008, 17:03   #202
Nur Deniz

Varsayılan Yakında

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Keşke Sn Cengiz Aladağ bu mesaj bu kadar olsaydı.
Ama anladım ben onu.
Sevgiler.
Old 22-08-2008, 21:47   #203
Adli Tip

Ben kendime yakın bir tarih belirlemedim. Aralık ayında, hergün farklı marka almayı düşünüyorum diyeyim, siz anlayın aklımdan geçen tarihi.

Ben sadece bu foruma göz atmamın etkisiyle, son bir haftada tükettiğim sigaranın neredeyse %50 azaldığını farkettim.

Farkettim diyorum çünkü ben gerçekten kendimi hiç kısıtlamadım.

Herkese teşekkürler...
Old 22-08-2008, 21:55   #204
Gülümse

Harika bir karar sevgili dostum... Sizi bu girişiminizden ve düşüncenizden dolayı kutluyorum...
Old 22-08-2008, 22:02   #205
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Ben kendime yakın bir tarih belirlemedim. Aralık ayında, hergün farklı marka almayı düşünüyorum diyeyim, siz anlayın aklımdan geçen tarihi.

Ben sadece bu foruma göz atmamın etkisiyle, son bir haftada tükettiğim sigaranın neredeyse %50 azaldığını farkettim.

Farkettim diyorum çünkü ben gerçekten kendimi hiç kısıtlamadım.

Herkese teşekkürler...
Buna benzer mesajlar aldığımda çok mutlu hissediyorum kendimi, Sanki bırakan herkesle yeniden bırakıyorum.
Old 23-08-2008, 00:18   #206
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz!

Başka bir örnek:

Zekine Ayber.

Beytepe ilköğretim de resim öğretmeni;

Çocuk doğduğunda (Tuna) babası (Zekine'nin babası) ile birlikte yaşarlar. Evde tek sigara içen babadır. Zekine kavge eder vs. ama hikaye. 2 Yıl içinde evden ayrılırlar. Çocukta alerjik astım gelişir. Uzun dönemli bir çabadan sonra Tuna tedavi olur.

Zekine hala babasını (sigarasını) affedemez. Bu Zekinenin ifadesi değil, benim çıkarsamam. Hala oğlunu sigaralı alanlara sokmaz ve oğlunun yanında sigara içilmesine izin vermez. (Tam bir kaplan gibi. Hatun kısmından korkacaksın. Ben hatundan ayrılmaya karar vermişken sigaradan ayrıldım.)

Saygılar.
Old 23-08-2008, 00:30   #207
Av.Mehmet Saim Dikici

iyi ki içiyoruz,
iyi ki yaşıyoruz...
Hava serin, su soğuk,
ne var bunda güzel dostum,

İyi ki içmiyoruz,
İyi ki göçmüyoruz,
hava temiz, su temiz
yaşasın sıgarasız hayat
yaşasın yeni rakı
Old 23-08-2008, 00:36   #208
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sevgili Kemal Yıldırım Ne yaptın?

İlk destek sizden gelmişti.

Bana sordular ben de size sorayım bari

Saygılar
Old 23-08-2008, 00:43   #209
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Benim bu Suat ile Saim'e ince bir giciğım var.

Nerde bir soruyu yanıtlamaya kalksam bakıyorum Saim yanıtlamış,

Fakülteyi 4 yılda bitirmek sohbetinde de bir kezben sekiz yılda bitirdim dedim ya Suat sazı her eline aldığında ben 4 yılda bitirdim dfiye başlıyor.

Arkadaşlar bunların ellerini kollarını bağlayıp sigara mı içirtsen ne yapsak?

(Aramızda kalsın: Saim içmiyor da Suat'da bıraktı galiba, itiraf etmekten çekiniyor.)

Saygılar
Old 23-08-2008, 01:16   #210
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Nur hanım;

Önerinize katılmıyorum. Herkes burada istediğini yazsın. Sigara bizim yaşamımızın içinde var. Günlük yaşamımızda burada tartışılanları yaşıyoruz. Biz burada yaşamı ve sigara konusunda açık gönüllülükle kendimizi tartışıyoruz.

Toplumsal yaşam içinde özeli nasıl tanımlayabilirisniz?

Kadının kocasından yediği dayak özel midir?

Hangi kadının yediği dayak özeldir? Üniversite mezunu olanın mı, ilkokul mezunu olanın mı?

Bu çerçevede ben gruplaşmma oluşturulmasına karşıyım. Herkes söyleyeceğini burada söylesin. Herkes de söylenenden alacağını alsın.

Sevgili Atahun bir süre önce burası "sigarayı bırakamıyoruz merkezi olacak" diye düşünürken şimdi kutlamayı kim yapacak diye düşünmeye başladı.

Benim çağlarımda babalar çocuklarına sigara alırlardı. (Yanlış anlamayınben dinazor değilim, sizden biraz büyüğüm, benden biraz büyük olanlara dinazor diyorlar. Yani dinazorlar ile aramızda sadece biraz fark var.) Sigaranın zararı bilinmezdi. Kimse de tartışmazdı. Bu sonradan tartışıldı ve gün geçtikçe ne kadar ciddi bir sorunla karşı karşıya kalıdığımızı anlıyoruz.

Düşünün "erkek dediğin içki içip bağırmalı, cigara içip savurmalı gibi bir kültürü üretmişiz ve üretilen bu kültürü yok etmeye çalışıyoruz (kendimiz de bu kültürle yetişmişiz).

Sonuçta insana verilen kültür çok önemlidir. Sizin veya benim çocuğum hala sigara içmeyi aileye başkaldırı, düzene başkaldırı, bağımsızlık afadesi olarak görebilir. Bu onun ilk ve en rahat karşı çıkabileceği yasaktır.

Benim gençlik yıllarıma göre sigara düzeyi ciddi bir düşüş gösterdi. Bu bilincin de şu veya bu biçimde arttığını gösteriyor. Bence tartışan herkes burada olduğu gibi tartışmalı. Yaşamdan (Bu konuda) ne elde ettiğini anlatmalı. Bunlar yaşamın parçası.

Bu arada ben de bir haber vereyim.

Kızkardeşimin oğlu da "Dayı sen bıkırsın da ben bırakamaz mıyım, ama başlarsan daha fazla içerim" dedi

bir kişimiz daha var. Ama benim kontrolüm oldu. Exper. Söyler misin; O'nu nasıl kandırırım?

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi