Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Askerlik-bakaya

Yanıt
Old 20-10-2014, 16:41   #1
stjboy

Varsayılan Askerlik-bakaya

Herkese işlerinde başarılar dilerim.İnanın çok zor durumdayım.
Daha avukatlık stajımı başlatmadım.Hakimlik-savcılık sınavlarını denedim 2 defa ancak mülakatlarda da elendim ve bu süreçte de birazda tembellikten stajımı başlatmadım.
Sorun şu ki askerlik şubesinden BAKAYA DURUMUNA DÜŞTÜĞÜM tebligatı geldi.Stajımı hemen başlatsam acaba askerlik-soruşturma işlemlerim ne şekilde cereyan eder.Çok sıkıntılı bir durum olur mu? Vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkürler.Saygılarımla...
Old 08-11-2014, 00:59   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan stjboy
Stajımı hemen başlatsam acaba askerlik-soruşturma işlemlerim ne şekilde cereyan eder.
Konuyu hukuki dayanaklarıyla yazamayacağım ama bildiğim şu ki bakaya kalanlara, her çağrıldıkları ve teslim olmadıkları dönem için her defasında ikiye katlanan 800 TL, 1.600 TK, 3.200 TL dizisiyle para cezası veriliyor. Başkaca yaptırımı yok.

Bu kolay soruyu burada sormanızı da anlıyorum: Askerlik şubeleri asker adaylarını bilgilendirmiyor. Şubelerde yetkililerle yüz yüze görüşmek olanaksız. İnternet üzerinden yapılan duyuruların anlaşılması da olanaksız. Sabır dilerim.

Saygılarımla
Old 14-11-2014, 14:28   #3
stjboy

Sayın Konyalı , zahmetiniz ve nezaketiniz için teşekkür ederim.İnanın beni çok rahatlattınız. Saygılar dilerim..iyi çalışmalar
Old 17-11-2014, 15:02   #4
Engin Özoğul

Yoklamanızı yaptırmanıza rağmen herhangi bir mazeret bildirmeksizin teslim olmadığınızda bakaya kalıyorsunuz ve bu dakikadan sonra çileli bir süreç sizi bekliyor.

Vaktiyle işlemlerim düzgün yürüsün mantığıyla yoklamamı yaptırmış ne de olsa avukatlık stajına başlıyorum tecilimi yaptırırım diye düşünmüştüm.
Stajı gerekçe göstererek tecilimi yaptırmakta geç kalınca bakaya durumuna düşmüşüm. Staj bitip yüksek lisansa başlarken askerlik durum belgesi istendi ve şubeye gittim. Şubede bakaya kaldığımı söylediler. Ben de avukatlık stajı yaptığımı, o dönem için tecile hakkım olduğunu, dayanak belgeleri sunabileceğimi söyledim. Ayrıca yüksek lisans nedeniyle de yeni bir tecil gerekçem olduğunu anlattım.

Aldığım cevapta şubenin bu konuda bir şey yapamayacağını, ifademin alınacağını ve hakkımda dava açılacağını öğrendim. İfademi verdikten sonra hakkımda dava açıldı ve beraat ettim.

Beraat kararım ve okuldan aldığım öğrencilik belgesiyle şubeye gidip artık şu tecilimi yapın dedim.

Tecili yapamayacaklarını zira dava devam ederken farklı farklı dönemlerde üst üste bakaya kalmaya devam ettiğimi dolayısıyla bunlarla ilgili hakkımda yine dava açılacağını, muhtemelen yine beraat edeceğimi söylediler.

Anladım ki bir kere bakaya kaldınız mı artık askere gidene kadar o işi temizlemek zor. Tecil için sebepleriniz olsa bile geçmişe dönük işlem yapılamadığından her defasında bir davayla karşılaşabiliyorsunuz. Aklı başında bir subay hiç uğraşmamamı askere giderken gelip ifade vermemi ve tek davayla bu işten kurtulmamı tavsiye etti. Ben de onun tavsiyesine uydum.

Gerçi artık idari para cezası uygulanıyor, dava açılmıyor. Bana kesilecek idari para cezasına yukarıdaki süreci anlatıp itiraz edeceğim. Bakalım ne olacak.

Bakaya kalmanın yeni sıkıntısı ise GBT'de durumun gözükmesi. Mesai saatleri içinde GBT'ye girerseniz şubeye teslim ediyorlar. Mesai saatleri dışındaysanız ya da sağlık sorunu gibi bir mazeret varsa tutanak tutup 15 gün içinde şubeye başvurulması gerektiğini tebliğ ediyorlar. En büyük sorun otel, hastanede yatış, pasaport - ehliyet teslim alma, yurt dışına çıkma gibi süreçlerde yaşanıyor. Bu işlemlerde otomatik GBT yapıldığı için kaçış imkanı kalmıyor. Yurt dışına çıkış esnasında mesai saatleri içinde olsa bile sadece tebligat yapılması yönünde bir iç genelge var. O yüzden yurt dışına çıkarken şubeye teslim edilme gibi bir risk yok. Yurda giriş yaparken de mesai saatleri dışına denk getirmekte fayda var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi