Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hatalı iş yapılması Nedeniyle Açılacak Tazminat Davasında Görevli Ve Yetkili Mahkeme

Yanıt
Old 18-06-2010, 11:33   #1
av.aysil

Varsayılan Hatalı iş yapılması Nedeniyle Açılacak Tazminat Davasında Görevli Ve Yetkili Mahkeme

Değerli meslektaşlarım,

müvekkil yaklaşık 2 ay önce çiftliğine su pompası ve su deposu taktırmıştır.Ancak daha sonradan pompa motorunu ters bağladığı bu nedenlede elektrik aksamında zarar oluştuğu anlaşılmıştır.Ayrıca usta su deposunuda yapmaması gerektiği şekilde kestiği için depo ortadan yarılmış ve maddi olarak zarar meydana gelmiştir.Ayrıca müvekkil şuanda ne depoyu ne de pompayı kullanamamaktadır. Bu nedenle de ürünlerini sulayamamış ve ürünleride kurumaya yüz tutmaktadır.Şimdi bizde bu şahısa karşı tazminat davası açmak istiyoruz.bu durumda görevli mahkeme tüketici mahkemesimi olmalıdır?Yoksa genel hükümler mi uygulanmalıdır.Ayrıca yetkili mahkeme neresidir?hizmetin yapıldığı yer mahkemesi mi yoksa davalının ikametgahı mahkemesi mi?

yardımcı olan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 18-06-2010, 12:19   #2
Av. Can DOĞANEL

Müvekkiliniz ektiği ürünleri sadece kendi ihtiyacı için ekip kullanıyorsa görevli mahkeme tüketici mahkemesidir. Eğer çiftlik tarımsal bir işletme olarak kullanılıyor ve ürünler ayrıca pazarlanıyorsa görevli mahkeme genel mahkemelerdir. Yetkili mahkeme ise genel kurallara göre belirlenir. Yani davalının ikametgahı, sözleşmenin yapıldığı yer veya sözleşmenin ifa yeri seçimlik yetkili mahkemelerdir.
Old 18-06-2010, 12:54   #3
av.aysil

Can Bey cevabınız için teşekkür ederim.

Müvekkil kendisi için kullanıyor herhangi bi satım vs. sözkonusu değil.Bu durumda Tüketicide açmalıyım davayı.

Ayrıca birşey sormak istiyorum ustaya karşı dava açmadan önce ihtarname çekip kusurlu hizmetini düzeltmesini yada zararı karşılamasını bildirsek temerrüt bakımından avantaj elde etmemiz mümkündür değil mi.Çünkü davayı kısmi olarak açmayı düşünüyorum tam olarak zararı bilmediğimiz için.

Bu çekeceğimiz ihtarnamede unutmamaız gerekne bir husus varmıdır?teşekkür ederim.
Old 18-06-2010, 13:38   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.aysil
Can Bey cevabınız için teşekkür ederim.

Müvekkil kendisi için kullanıyor herhangi bi satım vs. sözkonusu değil.Bu durumda Tüketicide açmalıyım davayı.

Ayrıca birşey sormak istiyorum ustaya karşı dava açmadan önce ihtarname çekip kusurlu hizmetini düzeltmesini yada zararı karşılamasını bildirsek temerrüt bakımından avantaj elde etmemiz mümkündür değil mi.Çünkü davayı kısmi olarak açmayı düşünüyorum tam olarak zararı bilmediğimiz için.

Bu çekeceğimiz ihtarnamede unutmamaız gerekne bir husus varmıdır?teşekkür ederim.

Açılacak davanın, başka bir yerden alınan su deposu ve su pompasının usta tarafından yanlış bağlanmasından kaynaklanan tazminat davası olarak algılıyorum. Yani sözkonusu olan istisna aktidir. Bu nedenle görevli mahkeme tüketici mahkemesi değil, genel mahkemelerdir.
Old 18-06-2010, 13:51   #5
Av. Can DOĞANEL

Olay Suat Bey'in dediği gibiyse, çözüm de Suat Bey'in dediği gibidir.
Old 18-06-2010, 15:31   #6
Av.Selim Balku

Yapılan iş, satın alınan pompanın montajını yapmak ise, zararın montaj hatasından olduğu ileri sürülebiliyorsa, görevli mahkeme genel mahkemelerdir. Sözleşme eser sözleşmesidir.

Bu anlamda Sayın Ergin'e katılıyorum.

Pompa, satın alınan firma tarafından monte ediliyorsa, satım için verilen ücret pompanın montajını da kapsıyorsa, bu durumda karma akitten bahsedebiliriz.

Bu durumda, ihlal edilen sözleşmenin ağırlığına göre görevli mahkemenin tayin edilmesi gerekmektedir.

Olayda böyle bir durum varsa, emin olmamakla birlikte, görevli mahkemenin Tüketici Mahkemesi olması gerektiğini düşünüyorum.

Uygulamada firmalar montaj işlerini taşeron firmalara yaptırmaktalar, görevli mahkemelerin genel mahkemeler olarak belirlendiğini de hatırlatmak isterim.

Kolay Gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi