Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

barajda ölüm

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2010, 00:24   #1
metineren

Varsayılan barajda ölüm

merhabalar..
idil-şırnakta diyarbakır devlet su işlerinin yaptığı baraj gölünde müvekkilimin oğlu boğularak öldü..DSİ lerine dava açmak için ön bildirimde bulundum.cevapta idil kaymakamlık ve idil belediyesine devr sözleşmesini gönderdiler ve bizim sorumluluğumuz yok dediler..
1-kaymakamlık ve belediyeye karşı davayı asliye hukukta tazminat davası olarak açabilir miyiz ?
2-yoksa idare mahkemesinde mi açmak gerekir
3-barajın etrafında herhangi bir levha veya uyarı bişey yok bu münasebetle dava açmayı düşünüyoruz ama idare mi yoksa asliye hukuk mu ?
Engin bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim..
not: acil lazım..
Old 10-02-2010, 11:54   #2
mantis

Burada bina ve inşa eseri sahibinin sorumluluğu her ne kadar akıl çeldirci görünse de, bence idare mahkemesinde bir tam yargı davası açılması gerekmektedir.

Husumeti ise baraj gölünün işletme/bakım/denetimini yürüten idareye yöneltmelisiniz.
Old 10-02-2010, 13:33   #3
armegedon23

Metin bey öncelikle idarenin bu konuda kusurlu sorumlu olup olmadığı konusunda araştırma yapın idarenin kusuru yok ise kusursuz sorumluluk ilkesi gereğince tam yargı davası açma yolunu tercih edin. Müvekkilin oğlunun da kusur isnat edilebiliyorsa olayın oluş şekline göre bunada dikkat edin. Dava idare mahkemesinde açılacaksada davanın hukuksal dayanağını iyi oluşturmak gerekir. süre sorununa dikkat edin. Saygılar.
Old 11-02-2010, 11:54   #4
metineren

cevaplarınız için teşekkür ederim..ekseriyetle i bu konuda dava idarede açılıyor evet..ama şırnakta idare mahkemesi olmadığı için şansımızı asliyede deniyelm dedim..bir de bununla ilgili(ölümle ilgili) yargıtay kararı bulmakta sıkıntı çekiyorum..ola ki denk gelirseniz ve paylaşırsanız ihya edersiniz..selametle kalın..
Old 11-02-2010, 12:23   #5
mntopcu

Alıntı:
şırnakta idare mahkemesi olmadığı için şansımızı asliyede deniyelm dedim.

Sayın metineren,

Bence şansınızı böyle denemeyin, Şırnak'ta idare mahkemesi olmasa dahi sonuçta Şırnak ili bir Bölge İdare Mahkemesi'nin yargı çevresine dahildir (muhtemelen Diyarbakır). Araştırıp ona göre idare mahkemesine tam yargı davası açın.

Ayrıca benzer davalar için Yargıtay'ın değil Danıştay'ın içtihatlarını araştırın.
Old 19-02-2010, 17:03   #6
metineren

Varsayılan maddi manevi tazminat oranları

merhabalar..barajda bir çocuk boğulmuş.bunun için kaymakamlık ve belediye aleyhine maddi manevi tazminat olarak 150.000 tl talep etmeyi düşünüyorum..
lakin maddi tazminat için gerekçe olarak neleri göstermek gerekir.halihazırda davacıların herhangi bir asrafı olmamış , sadece ölüm olayı tek başına yeterli mi maddi tazminat için ..bilgileriniz için şimdiden müteşekkirim..
Old 19-02-2010, 18:03   #7
mantis

Müteveffa çocuk kaç yaşında idi bilemiyorum ama, en öncelikli maddi tazminat kaleminiz destekten yoksun kalmadır. Yaşın etkisi ile ilgili olarak buradaki tartışmadan faydalanabilirsiniz. Ayrıca defin masrafları da bittabi maddi tazminata konu edilebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi