Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile Hukuku- siddet uygulayan babaya dava acabilir miyim

Konuyu Kilitleyin
Old 12-09-2013, 20:16   #1
Konuk

Varsayılan Aile Hukuku- siddet uygulayan babaya dava acabilir miyim

Öncelikle merhabalar,ben 17 yasında bir kızım.Lise öğrencisiyim internetten ilk ön bilgi edinmek istiyorum.Babam dilediği zaman beni evden kovan bir adamdır.Daha bugun yine tekrarlanınca insan dayanamıyor artık bir yolu vardır elbet diye düsündüm ve size yazma gereği duydum.Sokağın ortasında yaka paça iteleyerek eve sokup evin kapısından girer girmez bogazıma yapıstı ittirdi vurdu odama kactım kapımı kitledim kapımda bekledi iceri giremedi.3gündür evden kovuyor 2gündür arkadasımda orda burda kalıyodum. Annemin rızasıyla eve geldim.Psikolojik destekte almayı düsünüyorum.Gecen sene yine babam yüzünden intihar etmistim hastaneye bilme götürme gereği duymamıstı kendim gece kusarak ve ertesi gün hastaneye giderek iyileşmistim.Ve sinir hastalığım var sinirlenince kendime zarar vermeye basladım artık. Dava acsam veya sikayet etsem ne gibi sonuclar olur dava acmak ne kadar tutar ne gibi sürecleri olur kısa zamanda bilgi verirseniz cok sevinirim.Simdiden tesekkür ederim,iyi günler
Old 13-09-2013, 09:12   #2
Av. Sami Günsen

Merhaba, yaşadığınız sorun için size tavsiyem yaşadığınız şehir Baro Çocuk Hakları Birimi'ne ulaşmanız, onları hukuki desteği ve yönlendirmesiyle psikolojik destek almanızdır. Hukuki süreçte neler olacak sizleri bilgilendireceklerdir ancak şiddet uygulayan kişi babanız da olsa hakkında uzaklaştırma kararı verilmesi, cea davası açılması olasıdır kısaca bunları söyleyebilirim.
Old 13-09-2013, 10:48   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
Öncelikle merhabalar,ben 17 yasında bir kızım.Lise öğrencisiyim internetten ilk ön bilgi edinmek istiyorum.Babam dilediği zaman beni evden kovan bir adamdır.Daha bugun yine tekrarlanınca insan dayanamıyor artık bir yolu vardır elbet diye düsündüm ve size yazma gereği duydum.Sokağın ortasında yaka paça iteleyerek eve sokup evin kapısından girer girmez bogazıma yapıstı ittirdi vurdu odama kactım kapımı kitledim kapımda bekledi iceri giremedi.3gündür evden kovuyor 2gündür arkadasımda orda burda kalıyodum. Annemin rızasıyla eve geldim.Psikolojik destekte almayı düsünüyorum.Gecen sene yine babam yüzünden intihar etmistim hastaneye bilme götürme gereği duymamıstı kendim gece kusarak ve ertesi gün hastaneye giderek iyileşmistim.Ve sinir hastalığım var sinirlenince kendime zarar vermeye basladım artık. Dava acsam veya sikayet etsem ne gibi sonuclar olur dava acmak ne kadar tutar ne gibi sürecleri olur kısa zamanda bilgi verirseniz cok sevinirim.Simdiden tesekkür ederim,iyi günler

Sayın konuk,
Mesajınızda belirttiğiniz "itip kakmak, vurmak" gibi şiddet içeren eylemler, anne ve babanın çocuğu terbiye etme hak ve görevi dışındadır, suç oluşturur. Üstelik bu tür bir suçun aile bireyleri aleyhine işlenmesi, cezayı arttıran bir unsurdur. Dilerseniz babanızı Cumhuriyet Savcılığı'na şikayet edebilir, suç oluşturan olayları doktor raporu, tanık gibi delillerle kanıtlayabilirsiniz. Bu şikayeti yaparken sizin için barodan bir avukat atanmasını da isteyebilirsiniz. Hukuki yardım almanız, şikayetinizin doğru ve etkili olmasına yardımcı olacaktır.
Aile bireylerine karşı işlenen şiddet suçlarında, daha sonra şikayetten vazgeçseniz bile davanın düşmeyeceğini de anımsatırım.
Old 13-09-2013, 12:10   #4
syavuz

Savcılığa şikayette bulunduğunuzda, hakkınızda koruyucu tedbir kararı, babanız hakkında şiddeti önleyici tedbir kararı da alınabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi