Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hukukçu kimliğe ek olabilecek 2nci üniversite

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-08-2008, 18:04   #1
efekankaptan

Mutsuz Hukukçu kimliğe ek olabilecek 2nci üniversite

Açıköğretim üniversitesi örgün üniversite okuyanlara ve mezun olanlara össye girmeye gerek kalmaksızın ikinci üniversite olanağı tanıyor. bölümler sadece şunlar: maliye, kamu yönetimi, işletme, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, iktisat. Ben hukuk fakültesinde okuyorum ve yukarıda saydığım 2nci bir bölüme daha girmek istiyorum ancak hukukla beraber hangi bölümü bitirirsem ilerideki hukukçu kimliğime ekstra fayda olur bir türlü bulamıyorum. Bu konuda acilen bir yardıma ihtiyacım var ?????
Old 20-08-2008, 18:27   #2
Admin

Yaptığınız kariyer planına göre değişir, öyle değil mi? Nasıl bir meslek seçmeyi düşündüğünüzü belirtirseniz daha fazla yardımcı olunabilir diye düşünüyorum.
Old 20-08-2008, 18:30   #3
efekankaptan

şirket avukatlığı var daha çok kafamda ama ne üzerine bir şirket olur bilemiyorum.benim asıl öğrenmek istediğim hangisini seçersek hangi hukuk dallarına faydası olur?
Old 20-08-2008, 19:18   #4
Av.Suat Ergin

Bence maliyeye önem verin. Açık fatura-kapalı fatura ayrımını bilmeyen meslektaşlarımız var maalesef...Yine ticari davalarda bilirkişi raporlarına itiraz konusunda sıkıntı çekmezsiniz.
Old 20-08-2008, 20:21   #5
Adli Tip

Sayın efekankaptan;

Öncelikle böyle bir imkandan haberdar olmamıza vesile olduğunuz için teşekkür ederim.

Ben şimdi biraz araştırdım da, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkilerinde okumak isterim aslında.
Old 20-08-2008, 21:23   #6
hakimm

ben de 2. sınıf öğrencisiyim ve bu yıl açıköğretimden işletme okumak istiyorum ileride yurt dışında türkiye ile bağlantılı bir şirkette çalışmak istiyorum faydası olur mu sizce?
Old 21-08-2008, 13:29   #7
Dilge

Ben Yüksek Lisansı (kabul edilmenin daha zor olduğunu da bile bile) İletişim Fakültesinde yapmayı düşünüyorum. Bunun asıl mesleğime hangi alana eğilirsem eğileyim daha fazla getirisi olacağı kanısındayım. Sn. efekankaptan ve diğer arkadaşlarıma bu konyu da bir düşünmelerini naçizane tavsiye ederim.
Old 22-08-2008, 12:11   #8
ebrum

Alıntı:
Yazan hakimm
ben de 2. sınıf öğrencisiyim ve bu yıl açıköğretimden işletme okumak istiyorum ileride yurt dışında türkiye ile bağlantılı bir şirkette çalışmak istiyorum faydası olur mu sizce?

bende 2 sınıf ogrencısıyım ve benım de sızın gıbı boyle bı dusuncem var tabı bunun ıcın çok fazla bı bılgım yok..bılgılerınızı benımlede paylasırsanız cok memnun kalacagım...tesekkur ederım..
Old 22-08-2008, 13:13   #9
efekankaptan

gördüğüm kadarıyla herkeste bu konuda bir bilgi açlığı var ...
Old 22-08-2008, 16:08   #10
Av.Duygu Keleş

Şirket avukatlığı yapmayı düşünüyorsanız.Öncelikle Ticaret Hukukunu,Kamu ihale yasasını,İcra İflas Hukununu,İş Hukukunu çok iyi bilmeniz gerekmekte.Ondan sonra öğreneceğiniz şeyler tamamen şirketin çalışma alanına bağlı.Örneğin ithalaat,ihracaat yapan bir şirket ise çalıştığınız yer dış ticaret,uluslararası ticaret okuyabilirsiniz.Öncelikle hedefinizi belirlemelisiniz.
Old 22-08-2008, 20:15   #11
hakimm

sayın ebrum biliyorsun ki yurt dışı istiyorsak ilk önce dilimizi geliştirmeliyiz ki dil sadece yurtdışı için değil iyi derece almanca bilenler hakimlik savcılık sınav sonuca 1. bölge bir yere atanıyor diye duymuştum benim ingilizce seviyem en üst ama bildiğin üzere pratik yapmayınca nankörleşiyor bence okul yıllarımzı boş geçirmeden bir kaç yabancı dili iyi seviyede öğrenmeye bakalım daha sonra yurtdışı kapıları açılır inşallah
Old 22-08-2008, 20:21   #12
üye24702

Meğer aynı şeyleri düşünen ne çok kişi varmış Ben de düşünmüştüm açıköğretimden sınavsız ikinci üniversite imkanından yararlanmayı. Hem kendimi başka bir alanda daha geliştirmiş olurum hem de -gerçi pek düşünmüyorum ama- şirket avukatlığı yapmayı düşünürsem özgeçmişte şık duracaktır diye düşündüm. Ama her şey o kadar da toz pembe değil. Bir kere açıköğretim olunca zaten öyle aman aman bir eğitim alamayacaksınız; kendi imkanlarınızla dersleri geçeceksiniz -tabi dersane yardımı almazsanız ya da derslere giremeyecekseniz.- Zaten dersler yoğun. Çoğu zaman açıköğretim sınavları kendi sınavlarınızla çakışacak ya da en azından yakın zamanlara denk gelecek. Gerekli eğilimi gösterip kendinizi istediğiniz ölçüde geliştirememek şöyle dursun kendi derslerinizi de sıkıntıya sokacaksınız. İkisini birden hiç sıkıntı yaşamadan en iyi şekilde hallederim diyorsanız ya da önemli olan diploma almış olmak ve buna değer diyorsanız kendi tercihiniz tabii ki Aynı düşünceleri kafasından geçirmiş biri olarak ben kendi derslerime yoğunluk verip tek diploması olan iyi bir hukukçu olmayı tercih ettim mesela. Muhakkak sadece fakültede alınan derslerle yetinmemeli mesela çeşitli kurslarla değişik alanlarda faal olmak da mümkün ve daha cazip geldi bana
Bunlar beni düşüncelerimdi; paylaşmak istedim.
Saygılar...
Old 23-08-2008, 10:56   #13
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan hgeser
Meğer aynı şeyleri düşünen ne çok kişi varmış Ben de düşünmüştüm açıköğretimden sınavsız ikinci üniversite imkanından yararlanmayı. Hem kendimi başka bir alanda daha geliştirmiş olurum hem de -gerçi pek düşünmüyorum ama- şirket avukatlığı yapmayı düşünürsem özgeçmişte şık duracaktır diye düşündüm. Ama her şey o kadar da toz pembe değil. Bir kere açıköğretim olunca zaten öyle aman aman bir eğitim alamayacaksınız; kendi imkanlarınızla dersleri geçeceksiniz -tabi dersane yardımı almazsanız ya da derslere giremeyecekseniz.- Zaten dersler yoğun. Çoğu zaman açıköğretim sınavları kendi sınavlarınızla çakışacak ya da en azından yakın zamanlara denk gelecek. Gerekli eğilimi gösterip kendinizi istediğiniz ölçüde geliştirememek şöyle dursun kendi derslerinizi de sıkıntıya sokacaksınız. İkisini birden hiç sıkıntı yaşamadan en iyi şekilde hallederim diyorsanız ya da önemli olan diploma almış olmak ve buna değer diyorsanız kendi tercihiniz tabii ki Aynı düşünceleri kafasından geçirmiş biri olarak ben kendi derslerime yoğunluk verip tek diploması olan iyi bir hukukçu olmayı tercih ettim mesela. Muhakkak sadece fakültede alınan derslerle yetinmemeli mesela çeşitli kurslarla değişik alanlarda faal olmak da mümkün ve daha cazip geldi bana
Bunlar beni düşüncelerimdi; paylaşmak istedim.
Saygılar...

üniversite 3. sınıfta açıköğretim iktisat fakültesine kaydoldum. şu anda 3. sınıftayım. askerlik sebebi ile bu sene kaydı dondurdum ancak önümüzdeki dönem tekrar başlayacağım.
açıköğretim sınavları ile hukuk fak. sınavları yakın tarihlere denk geliyor ancak açık bu pek bi sorun teşkil etmiyor. açıköğretim sınavları haftasonu, ayrıca iktisat fakültesi derslerinin çoğunu zaten hukuk fakültesinde alıyoruz, açıköğretim bütünleme sınavları ile gayet yeterli bir imkan da veriyor. sınavlar test usulü yapılıyor ve emin olun çok da zor değil.
Old 23-08-2008, 16:11   #14
efekankaptan

sn. muyasba
ikinci üniversitede fakülte tercihinizi iktisat fakültesinden yana kullanmanızın sebepleri nedir, meslek açısından iktisat ne gibi artılar sağlayabilir ? henüz bölüm seçme konusunda sıkıntı çekiyorum zaten bu konuyu açma nedenim de buydu...
Old 24-08-2008, 20:27   #15
Av. M. Yasir Bağce

Alıntı:
Yazan efekankaptan
sn. muyasba
ikinci üniversitede fakülte tercihinizi iktisat fakültesinden yana kullanmanızın sebepleri nedir, meslek açısından iktisat ne gibi artılar sağlayabilir ? henüz bölüm seçme konusunda sıkıntı çekiyorum zaten bu konuyu açma nedenim de buydu...
açıkçası iktisat fakültesini seçerken mesleğimle ilgili herhangi bir kriteri gözönüne almamıştım, sadece lise yıllarımda aklımdan geçen bölümlerden biri de iktasat fakültesi idi ben de hukuk olmuşken bi de iktisat diplomam olsun diye seçtim.
Old 24-08-2008, 20:31   #16
efekankaptan

peki duruma baktığınız zaman ikinci üniversite diploması sizin kariyeriniz açısından bir fayda sağlayacak gibi mi mezun olmuş birisi gözüyle baktığınızda?
Old 27-08-2008, 23:31   #17
Av. M. Yasir Bağce

serbest avukatlık yapıyorum ve iktisat diplomamın olması kariyerime pek de etki yapmaz açıkçası ama ilerde ne gibi imkanlar sağlar bana şimdiden kestirmek güç. ama şu var ki her zaman için ikinci bir diploma olması olmamasından daha iyidir ve imkanınız varsa tavsiye ederim
Old 27-08-2008, 23:50   #18
efekankaptan

sn muyasba,
bu konuda gerçekten endişelerim vardı. cesaretlendirdiğiniz için çok teşekkürler...
Old 28-08-2008, 16:58   #19
ebrum

Alıntı:
Yazan hakimm
sayın ebrum biliyorsun ki yurt dışı istiyorsak ilk önce dilimizi geliştirmeliyiz ki dil sadece yurtdışı için değil iyi derece almanca bilenler hakimlik savcılık sınav sonuca 1. bölge bir yere atanıyor diye duymuştum benim ingilizce seviyem en üst ama bildiğin üzere pratik yapmayınca nankörleşiyor bence okul yıllarımzı boş geçirmeden bir kaç yabancı dili iyi seviyede öğrenmeye bakalım daha sonra yurtdışı kapıları açılır inşallah

sayın hakımm;ılgınız ıcın tesekkur ederım..soylekı ben bu yıl acıkogretım işletme fakultesı ıcın basvuruda bulunacagım..daha oncede bahsettıgım uzere bu konuda pek bı ılgım yok ama bu konuya kafayı takmıs vazıyetteyım ve cok fazla bı bılgıyede ulasamadım suana kadar..bu konuda az da olsa bı fıkır almak ıstıyorum.dıl konusuna gelınce..ıngılızceyı kendımı kurtaracak kadar ıyı derecede bılıyorum tabı dedıgınız gıbı dıl sureklı tekrarlanmak ıstıyo..umarım hedeflerımıze ulasmamızda onumuze çok fazla bı engel cıkmaz
Old 03-09-2008, 04:55   #20
ordinaryüs

Karar

Peki çift anadalın bir hukukçuya ne faydası olabilir?Selçuk Hukuk 3. sınıfa geçtim ve üniversitemizin çift anadal imkanından yaralanmak istiyorum.Ama açılan bölümler kısıtlı.Hukuka en yakın olarak sosyoloji gözüküyor.(Gazetecilik vs. ilgi alanım değil)
Hakimlik düşünüyorum ama içimde hep bir akademisyenlik isteği var.Yüksek lisansn ve doktorayı yapabilirsem(hakimlik sırasında) üniversiteye gelme söz konusu olabilir.
işte burada çift andalın bir faydası olur mu acaba?Bu ikinci diplomayla daha başaka bölümlerde derse girme imkanı olmaz mı?
Old 03-09-2008, 13:38   #21
Admin

Alıntı:
Yazan efekankaptan
şirket avukatlığı var daha çok kafamda ama ne üzerine bir şirket olur bilemiyorum.benim asıl öğrenmek istediğim hangisini seçersek hangi hukuk dallarına faydası olur?
Şirket avukatlığı düşünüyorsanız ben işletme öneririm. Neticede işletme denilen bölüm şirket/işletme yönetimi üzerine yoğunlaşmıyor mu? Bu durumda hukuk müşaviri olarak çalıştığınız şirketin işleyişini de bilmeniz mutlaka ki önemli bir artıdır.

Ayrıca işletme gibi bir bölümü, hukukla birleştirdiğiniz zaman, ileride prestijli bir MBA programına kabul edilme şansınızı da çok arttırıyorsunuz demektir, bu açıdan da işletme doğru seçim olacaktır.

Öte yandan bu tavsiyem büyük düşünüp, büyük kariyer planları yapanlar içindi. Hukuk+İşletme Lisansının üzerinde MBA yüksek lisansı + mükemmel düzeyde yabancı dil(ler) koyarsanız uluslararası bir şirkette hukuk danışmanlığı gibi bir pozisyonu hedefleyebilirsiniz demektir.

Ancak şirket avukatlığı ile kastınız iki kardeşin kurduğu küçük çaplı bir aile şirketinin çeklerini tahsil etmekse, bu durumda hukuk eğitimi üzerine ikinci bir lisans eklemeye ve işinizi daha da zorlaştırmaya gerek yok bence. Bu yola girmek isteyen arkadaşlara ikinci lisans eğitimine ayıracakları zamanı hukuk eğitimine daha fazla ağırlık vermeye ayırıp, kendilerini bu alanda geliştirmelerini öneririm.

Bildiğimiz anlamda klasik bir avukatlık kariyeri için işletme eğitimi almak bence lüks, bunun yerine hukuk bilginizi (ve pratiğinizi) arttırmak daha isabetli olabilir.
Old 23-09-2009, 21:55   #22
mehmed demir

bende bu sene ikinci üniversite olarak uluslar arası ilişkiler okumayı düşünüyorum ama site yöneticimizin yazısını okuyunca biraz tereddüt ettim acaba işletmemi olsun diye sizce ne yapmalıyım tercihimi hangisinden yana kullanmalıyım..saygılarımla
Old 25-09-2009, 13:57   #23
turkishrock

Öncelikle böyle bir imkanımız olduğunu öğrenmemizi sağladığınız için çok teşekkür ederim...benim kafamı karıştıran bir kaç husus var: Hukuk fakültesinden bu yıl mezun oldum, önümüzdeki yıl da yüksek lisans yapmayı düşünüyorum; acaba açıköğretimde üniversite okumam yüksek lisans yapmama engel olur mu? Ayrıca geçtiğimiz hukuk derslerini tekrar açıköğretimde de mi vermemiz gerekiyor...Mesela ben kamu yönetimi veya maliye düşünüyorum...Anayasa, idare hukuku gibi bazı derslerimiz aynı, ben bu derslerin sınavlarına tekrar açıköğretimde de mi gireceğim, yoksa daha önceden hukuk fakültesinde verdiğim için geçmiş mi sayılacağım?
Old 04-10-2009, 10:01   #24
turkishrock

açıköğretimin kamu yönetimi ve maliye bölümünün derslerine baktım da derslerin çoğu aynı...1. ve 2. sınıf derslerinin hepsi aynı, sadece 3. ve 4. sınıfta dersler biraz fark gösteriyor...Sizce bir hukukçu için kamu yönetimi mi okumak yoksa maliye mi okumak yararlı olur? Görüşlerinizi bekliyorum
Old 04-10-2009, 14:17   #25
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan turkishrock
açıköğretimin kamu yönetimi ve maliye bölümünün derslerine baktım da derslerin çoğu aynı...1. ve 2. sınıf derslerinin hepsi aynı, sadece 3. ve 4. sınıfta dersler biraz fark gösteriyor...Sizce bir hukukçu için kamu yönetimi mi okumak yoksa maliye mi okumak yararlı olur? Görüşlerinizi bekliyorum

Hukuk fakültesini bitirdikten sonraki hedefinize göre yanıt değişir. Avukatlık/Bilirkişilik yapacaksanız, maliye bölümü derim.
Old 04-10-2009, 16:41   #26
turkishrock

cevabınız için teşekkürler Suat bey...avukatlığın yanısıra bilirkişilik de düşünüyorum...Maliye kamu yönetimine göre benim için de daha ağır basıyor...
Old 06-11-2009, 20:10   #27
Sefa USLU

Ktü öğretim üyesi y. deryal hocamdan bilgi istedim konuda. Ben de aöf ikinci üniversite kapsamında bir diploma sahibi olmak istiyorum ve bana tavsiyesi İŞLETME oldu. Ben de onu dikkate almaya çalışıp işletme okumayı düşünüyorum. Aslında aklımda iktisat da var dı ancak aldığım bilgilere göre piyasada bir iktisat yoğunluğu varmış.İkinci diplamanın büyük bir avantaj olacağı kesin ama bölüm ne olmalı.
teşekkürler...
Old 10-02-2010, 23:09   #28
efekankaptan

konuyu ben açmıştım şimdi kısa bir durum raporu vereyim kaydettiğim ilerleme hakkında. İşletme okuyurum ve bu sene alttan ders almadan 2nci sınıfa geçtim. İşletmenin 1nci sınıf dersleri genel anlamda kolay başarılabilir düzeyde biz hukuk okuyan arkadaşlar için. Ancak 2nci sınıf dersleri biraz daha ağırlaşıyor daha çok grafiklere dayalı yani daha çok sayısal ağırlığı olan ders sayısı artıyor. Genel anlamda sözel dersler gören hukuk okuyanlar için biraz zorlayıcı bir nitelik taşıyacak gibi görünüyor. Ayrıca bu sene bir de final zamanları bir birine çakışıyor benim üniversitem ile. Yani kısacası 1nci sınıftaki "kolaylığın" aksine bu sene nazaran zor geçecek gibi görünüyor.
Old 13-07-2010, 22:21   #29
Fiona

Ben de sizin gibi 2. üniversite okuyorum uluslararası ilişkilerde. 2. sınıfa geçtim açıköğretimde ve de normal idare hukuku gibi normalde de gördüğümüz dersler var. normal okul müfredatıyla da paralel gidiyor. Bana ileride oldukça faydası olacağını düşünüyorum.
Old 22-12-2010, 13:49   #30
ihsanberat

Ben de şu an açıköğretim okuyorum. Ne yazık ki hukuk kimliğimize ek olabilecek bölümler çok az. En yakın bölümler benim gördüğüm uluslararası ilişkiler ve dış ticaret. En azından kambiyo hukuku ve ticari işletme ve ilişkilere dönük dersler var. Bu iki bölümü tavsiye edebilirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi