Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukuk Fakültesi Öğrencileri! Hangi Üniversitedensiniz..?

Yanıt
Konu Notu: 16 oy, 3,69 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-08-2009, 21:02   #601
yigit289

Alıntı:
Yazan fanarin
Nasıl kolaylaştırdılar anlamadım ?

Geçen sene İstanbul Hukukun puanı 335 iken bu sene 339

Bu sene aldığım puanla 4000 küsürüncü olurken, geçen sene aynı puanla 2500 civarı oluyordu.

Kontenjan arttırımı = herkes hukuk okuyacak diye birşey olduğunu zannetmiyorum.

Türkiye'de gelişen olaylar ve kontenjanların arttırılması, hukuka talebi inanılmaz ölçüde arttırdı sayın Elsu.

Teşekkürler.
Bu sene 339la kapattıysa iühf bu zor dediğiniz 2009 össnin 2008 össye göre kolay olduğu anlamına gelir.Çünkü muhtemelen sıralamalar değişmedi ama artan kontenjanlar hukuk okumayı kolaylaştırdı.339la iühf kapatmış olabilir ama 320lerle hukuk fakülteleri var ve geçen yıl 320lerle kapatan hukuk fakültesi yoktu.Diğer hukuk fakülteleri için sıralamalar çok fazla oynadı.Bu da girmeyi kolaylaştırdı.
Old 21-08-2009, 22:06   #602
YCanik

Bu sene hukuk fak. kontenjanlarının 10,000 dayandığı falan yok arkadaşlar 5555 kişi alındı. Ayrıca Hukuk Fak. lerindeki kontenjan iktisadi idari bilimler başta olmak üzere diğer birçok bölümün yanında devede kulak.

Ayrıca bu sene İstanbul Hukuk u kazanan birisi olarak hukuk fak. lerini kazanmak kolaylaşmış gerçekten diyemeyeceğim nasıl kazandığımı ben biliyorum

sevgili yigit289 326-327 lerle alan yerler oldu evet ama eşit ağırlıkta diğer bölümlerin neredeyse tamamında taban puanlar nerdeyse 310 un hatta 300 lerin altına düştü ki 265 puanla iktisata giren arkadaşım oldu.. Tıp fakülteleri 355-360 puanlardayken 345 leri gördü. Bu seneki sınava da 2008 den kolay demek zannımca yanlış olur hayli zor birsınavdı son öss..
Old 22-08-2009, 11:26   #604
yalcin3

Alıntı:
Yazan fanarin
Nasıl kolaylaştırdılar anlamadım ?

Geçen sene İstanbul Hukukun puanı 335 iken bu sene 339

Bu sene aldığım puanla 4000 küsürüncü olurken, geçen sene aynı puanla 2500 civarı oluyordu.

Kontenjan arttırımı = herkes hukuk okuyacak diye birşey olduğunu zannetmiyorum.

Türkiye'de gelişen olaylar ve kontenjanların arttırılması, hukuka talebi inanılmaz ölçüde arttırdı sayın Elsu.

Teşekkürler.
Puanlara ve sıralamalara çok takılmayınız.2006'da DEÜ'nün hukuk fakültesi 327 taban puanda iken 2007'de kontenjanlar değişmediği halde bu puan 340'a çıktı,bir yılda talep olarak da bir değişme olmadığı göz önüne alınırsa tekrar puanlara bakmayınız derim.
Old 22-08-2009, 12:36   #605
almilaturk

Varsayılan slm

sevgili arkadaşım sınav srularını bana gönderirisen sevinirim merak ettim bende kıbrısta okumaktayım bizim hocalarda bayağı zorluyor.kıyaslama yapabilmem için soruları gönderirsen sevinirim
Old 22-08-2009, 12:46   #606
illegal dünya

ben de Gazi Hukuğu kazandım bu sene. sormak istediğim bazı konular var. Gazi hukuklu arkadaşlarım yardımcı olabilirler mi??
Old 22-08-2009, 15:43   #607
mehmetdemiray

Merhabalar.Ben bu sene İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (İ.Ö)'e yerleştim.Hukuk Fakültesi istiyordum ama i.ö. deil. Biraz kaygım var.Gerçekten hukuk söyledikleri kadar zor mu? Yoksa çalışmayana mı zor? Çok korkuttular beni Hukuk fakultesinde okuyan arkadaşlarım... iyi forumlar
Old 22-08-2009, 19:23   #608
üye25928

Alıntı:
Yazan illegal dünya
ben de Gazi Hukuğu kazandım bu sene. sormak istediğim bazı konular var. Gazi hukuklu arkadaşlarım yardımcı olabilirler mi??

Bana sorabilirsiniz, orada okuyan arkadaşlarım var, ayrıca gittim gördüm, gerekirse arkadaşlarımı arar sorularınız cevabını öğrenirim.

Alıntı:
Yazan Nomanwashere
Merhabalar.Ben bu sene İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (İ.Ö)'e yerleştim.Hukuk Fakültesi istiyordum ama i.ö. deil. Biraz kaygım var.Gerçekten hukuk söyledikleri kadar zor mu? Yoksa çalışmayana mı zor? Çok korkuttular beni Hukuk fakultesinde okuyan arkadaşlarım... iyi forumlar
Hukuk çalışmayana zor. İkinci öğretim okumak güzeldir. İstanbul Hukuk herkese nasip olmaz. İkinci öğretim olsa bile. İkinci öğretime takılmayın harç hariç hiç bir farkı yok...
Old 23-08-2009, 08:51   #609
zozerk

Peki sizce Hukuk Fakültelerinin kontenjan'ı her sene kaç olmalıdır?
10.000'i abartı buluyorsunuz,çok fazla diyorsunuz.Peki sizce kaç olmalıdır bu rakam?
Bende şöyle birşey söylemek istiyorum şu durumdan şikayetçiyim,Tamam hukuk şu anda çok popüler çok yüksek puanlarla öğrenci alıyor ama eskiden böyle değildi.Hatta büyüklerimiz anlatıyor bizim zamanımızda hiç bir yere gidemediysen Hukuk Fakültesine de mi gidemedin derdik o derece kötüydü,puanı iyi yerlere tutmayanlar Hukuk Fakültesine giderdi diyorlar(80 ve öncesi dönemden bahsediyorum).Şimdi o dönemde Hukuk Fakültesine gidenler şu anda yüksek mevkiideki Avukat,Hakim,Savcılar onlar başarısız mı?
Seçiciliğin bu kadar az olduğu bir dönemde okul'a giren insanlar şu anda Türkiye'de Hukuk Sistemini idare ediyorsa ben şu andaki zor seçim koşullarında Hukuk Fakültesine giren insanların dahada başarılı olacağını varsayıyorum.Hernekadar bu sistem zekayı,mantığı,mesleki kabiliyeti ölçmesede sadece çalışma düzeyini ölçse de bir şekilde Hukuk Fakültesine girebilmeyi başarmış kişi çalışma disiplinini bozmazsa hayatta başarılı olabilir diye düşünüyorum.En kötü ihtimalle Hakim,Savcı olurlar diye düşünüyorum.(Hakimlik Ve Savcılık çok ciddi makamlardır kesinlikle küçümsemiyorum ancak üst düzey bir avukat'ın gelirine sahip olmadıkları için bu örneği verdim.)
Tamam 10.000 kişi alınıyor olabilir ancak daima kendisini geliştiren,çalışan kişiler kazanacaktır.Unutmamak gerekirki rekabet sizi daha iyi yapar.
Bu sene şu kadar kişi girdi,10 sene sonra şu kadar kişi girecek diye dert yanan kişiler kusura bakmasınlar ama bence kendilerine güvenemeyen kişilerdir.
Old 23-08-2009, 10:52   #610
üye25928

Alıntı:
Yazan zozerk
Peki sizce Hukuk Fakültelerinin kontenjan'ı her sene kaç olmalıdır?
10.000'i abartı buluyorsunuz,çok fazla diyorsunuz.Peki sizce kaç olmalıdır bu rakam?
Bende şöyle birşey söylemek istiyorum şu durumdan şikayetçiyim,Tamam hukuk şu anda çok popüler çok yüksek puanlarla öğrenci alıyor ama eskiden böyle değildi.Hatta büyüklerimiz anlatıyor bizim zamanımızda hiç bir yere gidemediysen Hukuk Fakültesine de mi gidemedin derdik o derece kötüydü,puanı iyi yerlere tutmayanlar Hukuk Fakültesine giderdi diyorlar(80 ve öncesi dönemden bahsediyorum).Şimdi o dönemde Hukuk Fakültesine gidenler şu anda yüksek mevkiideki Avukat,Hakim,Savcılar onlar başarısız mı?
Seçiciliğin bu kadar az olduğu bir dönemde okul'a giren insanlar şu anda Türkiye'de Hukuk Sistemini idare ediyorsa ben şu andaki zor seçim koşullarında Hukuk Fakültesine giren insanların dahada başarılı olacağını varsayıyorum.Hernekadar bu sistem zekayı,mantığı,mesleki kabiliyeti ölçmesede sadece çalışma düzeyini ölçse de bir şekilde Hukuk Fakültesine girebilmeyi başarmış kişi çalışma disiplinini bozmazsa hayatta başarılı olabilir diye düşünüyorum.En kötü ihtimalle Hakim,Savcı olurlar diye düşünüyorum.(Hakimlik Ve Savcılık çok ciddi makamlardır kesinlikle küçümsemiyorum ancak üst düzey bir avukat'ın gelirine sahip olmadıkları için bu örneği verdim.)
Tamam 10.000 kişi alınıyor olabilir ancak daima kendisini geliştiren,çalışan kişiler kazanacaktır.Unutmamak gerekirki rekabet sizi daha iyi yapar.
Bu sene şu kadar kişi girdi,10 sene sonra şu kadar kişi girecek diye dert yanan kişiler kusura bakmasınlar ama bence kendilerine güvenemeyen kişilerdir.

Türkiye'de şu an 60bin avukat var. Bu sayı kaç yılda kaç bine çıkacak ufak bir hesaplama yapabilirsiniz.

Ayrıca hiç bir şey olamadıysan hukukçu da mı olamadın diyenler şu an ne iş yapıyorlar merak ettim doğrusu...
Old 23-08-2009, 11:09   #611
zozerk

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Türkiye'de şu an 60bin avukat var. Bu sayı kaç yılda kaç bine çıkacak ufak bir hesaplama yapabilirsiniz.

Ayrıca hiç bir şey olamadıysan hukukçu da mı olamadın diyenler şu an ne iş yapıyorlar merak ettim doğrusu...
Bu eski dönem için söylenen birşeymiş(80'li yıllar öncesi)
Ne iş yaptıklarına gelince ya kendi şirketleri var ve çok zenginler yada büyük şirketlerde üst düzey yöneticilik yapıyorlar...
İçlerinde gazeteci,tiyatrocu gibi insanlarda var ekonomist'lerde var...
Bu bir gerçek yani eskiden en düşük puanlarla öğrenci alan fakülteler arasındaymış Hukuk Fakülteleri.
Şu andaki durumuyla farklıymış kısacası.Bende şu anda Hukuk öğrencisi olduğum için gurur duyuyorum ancak eskiden durum böyle değilmiş.Orman mühendisliği,ziraat mühendisliği bile hukuk'tan daha yüksek puanlarla alıyormuş o zaman...
Herneyse önemli olan geleceğe bakmak benim örneğimi yanlış değerlendirmişsiniz...
Bu arada şu anda 60.000 Avukat olduğunu söylüyorsunuz araştırmadım ancak doğru olabilir,10 Sene sonra bu rakam 120.000 olsa size zararı ne olacak?
Şu zararı olur,siz kendinizi geliştirmeyi düşünmüyorsanız,az çalışayım çok kazanayım diyorsanız zararı olur.Ancak kendinizi geliştirir,çok çalışarak isim yaparsanız sizi çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum ben.
Old 23-08-2009, 13:32   #612
YCanik

Eşit ağırlık öğrncisi 600,000-650,000 civarında. Bunlardan 7000 i (devlet + vakıf) hukuk fakültelerine girebiliyor.
Old 23-08-2009, 14:15   #613
trajikomedya

selam. ben bu sene anadolu hukuku kazandım. sınavla ilgili tartışmalar olmuş. öncelikle şunu söyleyim ; öss2008 i de 2009 u da çözdüm. siz de bir bakın derim. ki 2009 un çok daha zor olduğunu görün. ben 338 puan yaptım ve bu 5077ye tekamül etti geçen sene 3860mış...bunun nedeni ne katsayılar ne kontenjanlar...gözden kaçırdığınız kısım şu oda 2008deki öss de liselerin 4 yıl olmasından dolayı lise son sınıf öğrencileri sınava girmediler. tek sebep bu çünkü en iyi dereceleri genelde lise sonlar yapar bilirsiniz. bu sebeple 2008 öss deki arkadaşların çok şanslı oldugunu dusunuyorum. biz hem 1 yıl kaybettik, hem daha zor bir sınava tabi tutulduk, hemde bütün bunlara rağmen aynı puanlarla daha düşük derecelendirildik. son olarak işini iyi yapanın, işini sevenin, işine önem verenin hangi meslek de olursa olsun, meslektaşları kaç kişi olursa olsun aradan sıyrılcağını unutmayın derim. her köşe başında bir berber var. ama ben ahmet abimden başkasına saçımı kestirmem. çünkü işini en iyi şekilde yapar. anlatabildim umarım
Old 23-08-2009, 16:23   #614
üye25928

Alıntı:
Yazan zozerk
Bu arada şu anda 60.000 Avukat olduğunu söylüyorsunuz araştırmadım ancak doğru olabilir,10 Sene sonra bu rakam 120.000 olsa size zararı ne olacak?
Şu zararı olur,siz kendinizi geliştirmeyi düşünmüyorsanız,az çalışayım çok kazanayım diyorsanız zararı olur.Ancak kendinizi geliştirir,çok çalışarak isim yaparsanız sizi çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum ben.

İktisat dersi görünce bakış açınız değişecektir.
Old 23-08-2009, 18:36   #615
yildirim_66

Alıntı:
Yazan trajikomedya
selam. ben bu sene anadolu hukuku kazandım. sınavla ilgili tartışmalar olmuş. öncelikle şunu söyleyim ; öss2008 i de 2009 u da çözdüm. siz de bir bakın derim. ki 2009 un çok daha zor olduğunu görün. ben 338 puan yaptım ve bu 5077ye tekamül etti geçen sene 3860mış...bunun nedeni ne katsayılar ne kontenjanlar...

gözden kaçırdığınız kısım şu oda 2008deki öss de liselerin 4 yıl olmasından dolayı lise son sınıf öğrencileri sınava girmediler. tek sebep bu çünkü en iyi dereceleri genelde lise sonlar yapar bilirsiniz. bu sebeple 2008 öss deki arkadaşların çok şanslı oldugunu dusunuyorum. biz hem 1 yıl kaybettik, hem daha zor bir sınava tabi tutulduk, hemde bütün bunlara rağmen aynı puanlarla daha düşük derecelendirildik. son olarak işini iyi yapanın, işini sevenin, işine önem verenin hangi meslek de olursa olsun, meslektaşları kaç kişi olursa olsun aradan sıyrılcağını unutmayın derim. her köşe başında bir berber var. ama ben ahmet abimden başkasına saçımı kestirmem. çünkü işini en iyi şekilde yapar. anlatabildim umarım

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun derim.Bir gazi hukuklu olarak.(Bu arada gazi hukuk ile ilgili sorusu olan arkadaşımız vardı sorularını yanıtlamaya gayret ederim)

Son sınıfların sınava girmemesiyle ilgili tespitin yerinde bunu gözden kaçırmamışsın.Ancak eleştirmek istediğim bir nokta var yazınızın son kısmında hangi meslekte olursa olsun çalışanın kendini geliştirenin ön plana geçeceğini düşünmüşsünüz.Yukarıda ise 338 puan yaptım ama sıralamam bir önceki yıla göre bayağı düşük diyorsunuz sitemkari bir tavırla.Ancak çalışarak daha iyisini yapabilirdiniz öyle değil mi?

Puanın değil de sıralamanın önemli olduğunu siz de benden iyi bilirsiniz ki almış olduğunuz puan kriter olmuyor.Zamanında ben de 333 puan ile gazi hukuka girmiştim ama sıralamam 2.500 idi.
Old 23-08-2009, 20:19   #616
trajikomedya

Alıntı:
Yazan yildirim_66
Öncelikle hayırlı uğurlu olsun derim.Bir gazi hukuklu olarak.(Bu arada gazi hukuk ile ilgili sorusu olan arkadaşımız vardı sorularını yanıtlamaya gayret ederim)

Son sınıfların sınava girmemesiyle ilgili tespitin yerinde bunu gözden kaçırmamışsın.Ancak eleştirmek istediğim bir nokta var yazınızın son kısmında hangi meslekte olursa olsun çalışanın kendini geliştirenin ön plana geçeceğini düşünmüşsünüz.Yukarıda ise 338 puan yaptım ama sıralamam bir önceki yıla göre bayağı düşük diyorsunuz sitemkari bir tavırla.Ancak çalışarak daha iyisini yapabilirdiniz öyle değil mi?

Puanın değil de sıralamanın önemli olduğunu siz de benden iyi bilirsiniz ki almış olduğunuz puan kriter olmuyor.Zamanında ben de 333 puan ile gazi hukuka girmiştim ama sıralamam 2.500 idi.

sn. yıldırım ben sitem etmiyorum. yukarda yazılanlara göre bir takım gerçekleri anlattım sadece. 2008de öss ye girenlerin daha şanslı olduğunu söyledim. sabah akşam nasıl çalıştığımı tahmin bile edemezsiniz! bütün bir birinci dönem sadece üç saat uyudum lütfen emeğime biraz saygı duyun. sene başında en basit bir eşitsizliği bile çözemezken 5077 oldum. daha iyisinide yapardım ama lütfen 2009 öss yi biraz araştırın söylediklerimin haklılığını anlarsınız. ve inanın sizin zamanınızda öss ye girmeyi çok isterdim ikinci kısım kesinlikle doğru. çalışarak herşeyin aşılcağına olan inancım sonsuz. öyleki istanbul, marmara dokuz eylül gibi köklü okullara puanım yettiği halde ben ANKARA-ANADOLU....şeklinde tercih yaptım. saygılarımla...
Old 23-08-2009, 21:35   #617
üye25928

Alıntı:
Yazan trajikomedya
selam. ben bu sene anadolu hukuku kazandım. sınavla ilgili tartışmalar olmuş. öncelikle şunu söyleyim ; öss2008 i de 2009 u da çözdüm. siz de bir bakın derim. ki 2009 un çok daha zor olduğunu görün. ben 338 puan yaptım ve bu 5077ye tekamül etti geçen sene 3860mış...bunun nedeni ne katsayılar ne kontenjanlar...gözden kaçırdığınız kısım şu oda 2008deki öss de liselerin 4 yıl olmasından dolayı lise son sınıf öğrencileri sınava girmediler. tek sebep bu çünkü en iyi dereceleri genelde lise sonlar yapar bilirsiniz. bu sebeple 2008 öss deki arkadaşların çok şanslı oldugunu dusunuyorum. biz hem 1 yıl kaybettik, hem daha zor bir sınava tabi tutulduk, hemde bütün bunlara rağmen aynı puanlarla daha düşük derecelendirildik. son olarak işini iyi yapanın, işini sevenin, işine önem verenin hangi meslek de olursa olsun, meslektaşları kaç kişi olursa olsun aradan sıyrılcağını unutmayın derim. her köşe başında bir berber var. ama ben ahmet abimden başkasına saçımı kestirmem. çünkü işini en iyi şekilde yapar. anlatabildim umarım

Öss sistemini yanlış biliyorsunuz, yukarıda bu konuya istinaden bir yazım vardı okurmanız sizin lehinize olacaktır.
Old 23-08-2009, 21:39   #618
trajikomedya

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Öss sistemini yanlış biliyorsunuz, yukarıda bu konuya istinaden bir yazım vardı okurmanız sizin lehinize olacaktır.

yazdığım hangi nokta böyle düşünmenize neden oldu ben bir yanlışlık göremiyorum.
Old 23-08-2009, 22:59   #619
yildirim_66

Alıntı:
Yazan trajikomedya
. sabah akşam nasıl çalıştığımı tahmin bile edemezsiniz! bütün bir birinci dönem sadece üç saat uyudum lütfen emeğime biraz saygı duyun.

ve inanın sizin zamanınızda öss ye girmeyi çok isterdim

Emeğe saygı duyma konusunda kesinlikle farklı düşünmüyorum ve nasıl çalışma yaptığınızı bunun akabinde de nasıl sitreslere girdiğinizi tahmin edebiliyorum.

Ancak bizim zamanımızda ÖSS'ye girmeyi bence çok istemezdiniz.Çünkü sistem değişmişti hiçbirşey net değildi bulanık bir ylculuk gibiydi.Sınava beş ay kala daha hangi geometri konularının çıkacağı belli değildi.Sınavın zorluğuna gelince de en az sizin dönem kadar zordu bunu belirtmek isterim.Ben 2006 ÖSS'ye girdim bunu da belirteyim.
Old 24-08-2009, 00:51   #620
yigit289

Alıntı:
Yazan trajikomedya
Arkadaşım hangi zor sınavda puanlar yükselir bunu bana bir açıkla ben senden başka bir şey istemiyorum.Ters orantı olur.Sınav zorsa yapılan net ortalamalrı düşer ve buna mükabil puanlar düşer ve öğrenciler daha düşük puanlarla aynı okula girerler.Ama sınav kolaysa bir önceki yıla göre yapılan netler artar ve sıralama aynı kalır ama puanlar yükselir ki bu sene de 3-4 puanlık bir yükselme görülüyor.Geçen sene lise sonlar azdı diyorsun ancak zaten düz liseler mezun vermedi sadece.Düz liseden de ilk yılda kazanabilecek çok az insan var zaten.O yüzden hiç karşılaştırma derim.Herkesin çalışma süresi farklıdır.Sınav çok zordu bn günde 3 saat uyudum öyle kazandım diye bir mantık yürütmek ne kadar doğrudur bilemiyorum.Seninle aynı okula giren dier kişiler belki günde 3 saat çalıştı da kazandı.Bilemiyeceğin için sınav zordu demenin bir alemi yok öss sonucuna göre sınav kolay gelmiş.Ben bu sene girmedim ama girmeden de anlaşılabiliyor puanlardan.Kontenjan artırımının da büyük payı var ayrıca.
Old 24-08-2009, 07:19   #621
üye25928

Alıntı:
Yazan trajikomedya
yazdığım hangi nokta böyle düşünmenize neden oldu ben bir yanlışlık göremiyorum.

Hukuk fakültesini tercih edecek öğrenciler sabittir, değişmezler, bunlar ea2 sıralamasındaki A öğrencileri olsun.

Say2 tercih edecek öğrenciler, sınavın kolaylık durumuna göre ea2de sıralamaya girerler bunlar da B öğrencileri olsun.

Geçen sene ea2de, 5700. olan kişi A öğrencilerindendi. Say2'deki sıralaması 1200 olan B tipi kişinin ea2 sıralaması ise, 5600dü. B tipi öğrenci hiç edebiyat sosyal çözmeden bu sıralamaya yerleşti.

Yani ea2 sıralamasıda 5700 lik dilimde hemen hemen 2000 tane say2, b tipi öğrenci var. Bu öğrenciler ea2den tercih yapamayacakları için 5700 - 2200 = 3500 Gerçek ea2 sıralaması A tipi öğrencinin 3500dür. 3500 sıralamayla nereye yerleşeceğini kolaylıkla söyleyebilirsiniz, taban puanlara göre kontenjanları toplayın, 3500 e tekabül eden sıralama hangi okul varsa genelde oraya yerleşilir.

Bu sene sınav zordu, sınav zor olduğundan, 1. bölümlerde sıralamalar çok gerilere indi. Çünkü bir ea2 öğrencisi, Türkçe, sos1 ve mat1 i yapıyordu her sene, say1 öğrencisi 1. bölümlerdeki tüm alanları yapıyordu. Ama bu sene sözel bölümleri say1 öğrencisi yapamadı, doğal olarak önüne daha fazla ea2 öğrencisi geçti, ea2 öğrencilerinin birinci bölümlerdeki sözel yapma oranları fazla değişmediği için.

İkinci bölümlerde ise tam tersi bir durum yaşandı, ea2de, kişilerin önünde fazla say2 öğrencisi olmadı bu sene çünkü 1. bölümün sözelleri zordu. Böyle olunca puanlar düştü, puanların 6-7 puan düşmesi demek, 0 çekecek 100binlerce öğrenci demek, Ösym katsayı hesaplama mantığı gereği barajı daha aşağı çekemeyeceği için, katsayıları yükseltti. KAtsayılar yükselince puanlar fazla göründü. Ama önemli olan sıralamaydı. Yani katsayıların en fazla yükseldiği alan sözel bölümler say2 öğrencilerin ea2deki sıralamalarını değiştirmiyordu. Bu sene Türkiye 229.su olan arkadaşım ea2de 5560. oldu. Yani ea2deki sıralamada ilk 5560 kişi içerisinde en iyimser olarak 350 say2 öğrencisi vardı. 5560 - 360 = 5200 Bu seneki sınavda ea2de 5561. kişi nin gerçek sıralaması 5200, geçen sene olsaydı 4700 olacaktı, arada 1500 kişilik kontenjan farkı var, artan kontenjanları da hesaba katarak hesaplarsanız, nereye girebileceğini görebilirsiniz, A tipi geçen sene ile aynı sıralamadaki öğrencinin.

Yani öss sitemi sizin sandığınız kadar kolay bir şey değil. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 24-08-2009, 11:45   #622
mervealcik

Bende bu sene Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne başlayacağım.Şimdiden çok heycanlıyım.Umarım dersler fazla zorlamaz ilk seneden...
Old 24-08-2009, 12:36   #623
ümit7

herkese Antalya'dan selamlar
bu sene İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini(iö) kazandım.Böylelikle ilk mesajımı atmış oluyorum
Ümit
Old 24-08-2009, 14:30   #624
trajikomedya

Alıntı:
Yazan yigit289
Arkadaşım hangi zor sınavda puanlar yükselir bunu bana bir açıkla ben senden başka bir şey istemiyorum.Ters orantı olur.Sınav zorsa yapılan net ortalamalrı düşer ve buna mükabil puanlar düşer ve öğrenciler daha düşük puanlarla aynı okula girerler.Ama sınav kolaysa bir önceki yıla göre yapılan netler artar ve sıralama aynı kalır ama puanlar yükselir ki bu sene de 3-4 puanlık bir yükselme görülüyor.Geçen sene lise sonlar azdı diyorsun ancak zaten düz liseler mezun vermedi sadece.Düz liseden de ilk yılda kazanabilecek çok az insan var zaten.O yüzden hiç karşılaştırma derim.Herkesin çalışma süresi farklıdır.Sınav çok zordu bn günde 3 saat uyudum öyle kazandım diye bir mantık yürütmek ne kadar doğrudur bilemiyorum.Seninle aynı okula giren dier kişiler belki günde 3 saat çalıştı da kazandı.Bilemiyeceğin için sınav zordu demenin bir alemi yok öss sonucuna göre sınav kolay gelmiş.Ben bu sene girmedim ama girmeden de anlaşılabiliyor puanlardan.Kontenjan artırımının da büyük payı var ayrıca.
öss 2008 ve 2009 u çözmenizi öneriyorum. ben burda kendimle ilgili savunmada değilim.lütfen biraz araştırın. ayrıca her düz liseden en az 1 sağlam adamın çıktığını dahi farz etseniz olayın boyutu oldukça değişecektir. ki birden fazla çıkar.
Old 24-08-2009, 14:43   #625
trajikomedya

Alıntı:
Yazan yildirim_66
Emeğe saygı duyma konusunda kesinlikle farklı düşünmüyorum ve nasıl çalışma yaptığınızı bunun akabinde de nasıl sitreslere girdiğinizi tahmin edebiliyorum.

Ancak bizim zamanımızda ÖSS'ye girmeyi bence çok istemezdiniz.Çünkü sistem değişmişti hiçbirşey net değildi bulanık bir ylculuk gibiydi.Sınava beş ay kala daha hangi geometri konularının çıkacağı belli değildi.Sınavın zorluğuna gelince de en az sizin dönem kadar zordu bunu belirtmek isterim.Ben 2006 ÖSS'ye girdim bunu da belirteyim.

o halde yakın şeyler yaşamız oluyoruz. birbirimizi daha iyi anlayabilceğimizi umuyorum. bizde de bir an da öss tarihinde çıkmamış cinste sorular çıktı. müfredat dışı soru bile vardı! edebiyat , türkçe, mat...alışılmışın o kadar dışındaydı ki...ben şimdi size ne desem sadece olayı benimle yargılıycaksınız. böyle olsun istemem. bu sınava tek ben girmedim. açıkcası bütün bunların pek bir önemi de yok. sıralamamdan fakültemden kesinlikle memnunum. zaten bu benim seçimimdi. yalnız belirteyim ' çalışarak daha iyisini yapabilirdin' cümlesi inanın yerinde kullanılmış bir cümle değildi. puanın değil sıralamanın önemli olduğunu da elbette biliyorum efendim bir tespitim üzerine herkes savunma ve sonrasında atağa geçti ; anlamış değilim ya da dur dur galiba anlıyorum. hukuk okuycaksan bunlara alış diyorsunuz gizliden gizliye saygılarımla
Old 25-08-2009, 06:20   #626
üye25928

Alıntı:
Yazan mervealcik
Bende bu sene Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne başlayacağım.Şimdiden çok heycanlıyım.Umarım dersler fazla zorlamaz ilk seneden...
Selam Merve, ben döküntü dh'den, sizi aramızda görmek güzel, hayırlı olsun, başarılar.

Alıntı:
Yazan ümit7
herkese Antalya'dan selamlar
bu sene İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini(iö) kazandım.Böylelikle ilk mesajımı atmış oluyorum
Ümit
Hayırlı olsun başarılar.
Old 25-08-2009, 09:34   #627
zozerk

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Selam Merve, ben döküntü dh'den, sizi aramızda görmek güzel, hayırlı olsun, başarılar.

Hayırlı olsun başarılar.
Bende Bu Siteyi Sizin Sayenizde Buldum Sayın Döküntü
Raşit Tavus Olduğunuzu Biliyordum Ama Burada Siz Yazınca Bende Sizin Referansınızla Geldiğimi Söylemek İstedim.
Dh'den vuque
Old 25-08-2009, 11:55   #628
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan trajikomedya
bir tespitim üzerine herkes savunma ve sonrasında atağa geçti ; anlamış değilim g
Burası kurtlar sofrası
Old 25-08-2009, 12:23   #629
yildirim_66

Alıntı:
Yazan trajikomedya
açıkcası bütün bunların pek bir önemi de yok. sıralamamdan fakültemden kesinlikle memnunum. zaten bu benim seçimimdi.
ya da dur dur galiba anlıyorum. hukuk okuycaksan bunlara alış diyorsunuz gizliden gizliye saygılarımla

Bütün bunların pek bir önemi yok ise artık ÖSS'yi geride bırakalım.Sonuç olarak kazanmışsın ve orada okuyacaksın.Bu andan itibaren ise hukuk öğrencisi kimliğine bürüneceksin.Umarım memnıniyetin okul sonuna kadar devam eder.

Hukuk okumak okuyacaksan bunlara alış.Nerede iki hukukçu varsa orada üç değişik fikir vardır özdeyimini hatırlatırım.

Saygılar.
Old 25-08-2009, 16:02   #630
trajikomedya

'''Sınav çok zordu bn günde 3 saat uyudum öyle kazandım diye bir mantık yürütmek ne kadar doğrudur bilemiyorum.Seninle aynı okula giren dier kişiler belki günde 3 saat çalıştı da kazandı.Bilemiyeceğin için sınav zordu demenin bir alemi yok '''
sn.yiğit289 sınavın zorluğu ile benim 3 saat uyumamı nasıl bağdaştırdınız inanın anlamış değilim. ikisi çok ayrı konular çok ayrı cevaplar siz kendinizce bir birleşim yapmışsınız.birinci dönem 3 saat uyudum ikinci dönem ise çok rahattım ama bunun sınavla bir bağı yok. tamamen ayrı konular. okuduğunuzu yanlış anlıycak kadar aceleci davrandığınıza göre össye 2008de girmiş olmalısınız.eğer öyle ise beni tamamen yanlış anladınız. benim kimseye bir lafım yok sınav baştan aşağı yanlış zaten! sn raşit tavus başka bir forumda bunu size çok güzel bir şekilde açıklamış. saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi