Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limitet şirkette kayyım tayini ve bunun ortaklığa etkisi

Yanıt
Old 02-04-2006, 22:13   #1
suigeneris6126

Varsayılan Limitet şirkette kayyım tayini ve bunun ortaklığa etkisi

Limitet şirket ortağı mk hükümlerine göre şirkette kendisini temsil için kayyım tayin edebilir mi?(Yaşlılık ve/veya mesleki tecrübesizlik vb. nedenlerle).Edebilirse, limitet şirketin şahıs şirketleri ile sermaye şirketleri arasında bi noktada yer alması hasebiyle soruyorum; Bu durum diğer şirket ortakları için haklı bir çıkarma nedeni olarak kullanılabilir mi? şimdiden teşekkür ederim...
Old 04-04-2006, 09:36   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Özen,

1) Kayyım ancak mahkeme tarafından tayin edilebilir. Yani kişi istesede kendisi, bir başkasını kendine kayyım tayin edemez. Temsilci tayin edebilir sadece.
2) Limited şirketler sermaye şirketleridir. Yani, şahıs şirketi ile sermaye şirketi arasında bir şirket türü yoktur. Olsa olsa bu yaklaşım sadece birilerinin benzetmesi olabilir. Ticaret Kanununa göre limited şirketler, sermaye şirketidir. Bu kesindir.

3) Şirket ortağına mahkemece kayyım tayin edilmesi halinde bu kişi müdür olmayan ortak ise, şirket için hiç bir sorun teşkil etmez. Mahkemece, ortağı temsilen tayin edilen kayyım, o ortak adına şirketteki yetkilerini kullanabilir. Oy hakkı gibi, şirket iş ve işlemleri hakkında bilgi alma hakkı gibi... Başka bir ifade ile şirket, ortağı salt bu nedenle ortaklıktan çıkaramaz.
Old 04-04-2006, 12:06   #3
suigeneris6126

sayın dikici,

öncelikli olarak cevabınızdan dolayı size teşekkür ederim.
site üyelerimizin hukukçu olduğu savıyla bir kısım kavramların bilindiği kanısıyla hareket ediyorum.Bu nedenlerle 1 ve 2. maddelerdeki cevaplarınızı bu açıklama dışında ele alıyorum.
ltd her ne kadar sermaye şirketleri içerisinde yeralsa da bir takım hususlarda tam bir sermaye şirketi görüntüsü arz etmez.şöyleki a.ş de hisse satışında diğer hissedarların önalım hakkı yokken ltd.lerde bu hak diğer hissedarlara tanınmıştır vb.örnekler.Bunun için ltd.yi tam manasıyla sermaye şirketi saymak kanımca yanlış olacaktır
Old 04-04-2006, 12:19   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Limitet şirket ortağı mk hükümlerine göre şirkette kendisini temsil için kayyım tayin edebilir mi?(Yaşlılık ve/veya mesleki tecrübesizlik vb. nedenlerle).

Sayın Özen,

Sitede hukukçular olsa bile sizin sorunuzu sanmıyorum ki hiç bir hukukçu farklı anlayabilsin! Siz bu soruda: "Şirket ortağı kendisini temsil için kayyım tayin edebilir mi?" şeklinde, hiç bir yanlış anlaşılmaya neden olmayacak açıklıkta bir soru sormuşsunuz.

"Ben hukukçu arkadaşlar bunu mahkeme tayin eder şeklinde anlar diye düşündüm" demenizin hiç bir kıymeti harbiyesi yok. Çünkü, kimse öyle anlamadı. Yazdığınız gibi anlaşıldı!!

Madem hakim adayısınız, lütfen hukuka biraz daha özenli olunuz... Bu durumTürkçe'yi doğru kullanma anlamında olabileceği gibi hukuku doğru bilme anlamında da geçerlidir.

Sermaye şirketi olan limited şirketin bazı hükümler noktasında şahıs şirketleri ile benzerlik taşıması da onun, şahıs şirketi ile sermaye şirketi arasında bir yerlerde olmasına neden olamaz!!
Old 04-04-2006, 12:35   #5
suigeneris6126

Sayın DİKİCİ,

Bazı hususları yanliş anladığınız ve bir nevi savunma mekanizmanızı çalıştırdığınız düşüncesindeyim.

Ben fikrimi açıklarken Hakim adayı olduğuma vurgu yapmadım değil mi? Bu sitede bir hakim adayı olarak değil hukukçu olarak varım.Bunun bu şekilde algılanmasını isterim.

kayyımın mahkeme dışında başkaca bir merci tarafından atanma şekli olduğunu -en azından şirketler açısından- sanmıyorum.

son olarak da şunu söylemeliyim; söylenen kadar söylem de önemli.Bu nedenle cevaplarınızda karşınızdakinin de bir hukukçu olduğunu gözeterek ona göre bir uslup içersinde olursanız sevineceğim...

saygılar
Old 04-04-2006, 12:38   #6
suigeneris6126

Varsayılan 'mk hükümlerine göre'

mk hükümlerine göre kayyım edebilir mi ile kayyım tayin ededbilir mi arasında esasa ve usule ilişkin bir fark görebildiniz mi? bilemiyorum...
Old 04-04-2006, 12:44   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

sayın özen,

Benim şahsınıza ya da hakim adaylığınıza bir sözüm yok. Savunma mekanizmasını çalıştırmama da gerek yok. Çünkü, buna ihtiyacım yok. Sadece açık olmanızı ve hepimizin her şeyi doğru bilme konumunda olmadığımızı kabul etmenizi beklerdim. Yani: "Ben soruyu eksik sordum veya yanlış biliyordum.." demeniz sizi küçültmezdi. Bunu yapmadan ve karşınızdakileri salak yerine koyarak, bunu herkes bilir mealinde bir yaklaşım hiç şık değil. Hakim adayı için hiç ama hiç şık değil. Ben bu anlamda hakim adaylığınıza vurgu yaptım.

Soru sorduğunuz zaman, forumdaki diğer kişilerin sizin sorunuza zaman ayırıp cevap verdiklerini de lütfen unutmayınız. Ayrıca hata yapabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayınız.

Tıpkı, limited şirket ortaklarının diğer ortağın payını edinebilmesini (TTK.525) ön alım hakkı olarak nitelendirmeniz gibi! Sakın ola ki siz burada da, A.Ş. lerden farklı olarak Ltd. lerde şirketin, ortağın hissesini edinebilmesini kastedmiş olmayasınız!

Benim nacizane tavsiyem: Fazla iddialı olmayınız..

Selamlar.
Old 04-04-2006, 13:15   #8
suigeneris6126

Varsayılan herşeyi biliyor olduğunu düşünüyor olmak hiçbirşey bilmediğini bilmemektir bence...

Ben bu soruyu bilgiçlik olsun diye kesinlikle sormadım.Babam ltd şirket ortağı ve birçok sorunlar yaşıyor.Ancak ortaklıktan da çıkmak istemiyor.Bu nedenle ona yardımcı olmak ve yardımcı olayım derken hata yaparak onu zor durumda bırakmamak adına bu soruyu sordum..Bu soruyu birebir birçok kişiye sordum ama doyurucu bir yanıt alamadım(ticaret hukuku ile ilgilenen avukatlar da dahil).Bu nedenle bilgi alabilirim amacıyla bu sitede de aynı soruyu yönelttim meslektaşlara ve sizlere...

Siz de üşenmediniz ve cevap verdiniz teşekkür ederim.Ama cevabınız nedense bende hukuktan bi haber birisinin sorusunu yanıtlamış hissi uyandırdı ve bu da beni rahatsız etti açıkçası...Soruyu siz sormuş Cevabı da ben yazmış gibi okursanız yani empati yaparsanız ne demek istediğimi anlayabilirsiniz sanırım.

saygılar...
Old 04-04-2006, 13:21   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Tamam,bu konuyu kapatmak en doğrusu olacak. En azından ben size cevap yazmayacağım artık. İyi günler.
Old 04-04-2006, 18:50   #11
AV. FATİH PEKASİL

arkadaşlar sanki burası hukuk forumu değil aşık atışması olmuş bırakın çekişmeyi de güncel ve faydalanabileceğimizi konuları tartışalım olayı kişiselleştirmeyelim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi