Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Meslek Etiği

Yanıt
Old 11-04-2009, 08:44   #1
Av.Mehmet_Ali

Varsayılan Meslek Etiği

Mrb,
Davacı ve davalının meslektaş olduğu hizmet tespiti konulu bir davada davaci vekili olarak bir duruşma sirasında '' karşi yan müvekkilin ssk pirimlerini eksik ve ayni zamanda asgari ücret üzerinden yapmıştır. Karşi taraf avukatlık meslek etiğinden yoksundur'' dense, ikinci cümle vekil açısından sorun olur mu yada olabilir mi? Tşkler
Old 11-04-2009, 09:04   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
''Karşi yan müvekkilin ssk pirimlerini eksik ve ayni zamanda asgari ücret üzerinden yapmıştır. Karşi taraf avukatlık meslek etiğinden yoksundur'' dense, ikinci cümle vekil açısından sorun olur mu ya da olabilir mi?
Bence asıl sorun birinci cümlede: Çalışanın ücretini eksik göstermek sigorta hukuku açısından sakınca yarattığı gibi, aynı zamanda vergi kaçırmak anlamına da gelir. Suç olan bir eylem için ETİK sözcüğü hafif kalıyor.

Bu haksızlığı meslektaşına reva gören biri için MESLEK sözcüğü de anlamsız kalıyor.

''Karşı yan suçludur.'' cümlesi bence daha oturaklı olur.

Saygılarımla
Old 11-04-2009, 09:45   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet_Ali
Mrb,
Davacı ve davalının meslektaş olduğu hizmet tespiti konulu bir davada davaci vekili olarak bir duruşma sirasında '' karşi yan müvekkilin ssk pirimlerini eksik ve ayni zamanda asgari ücret üzerinden yapmıştır. Karşi taraf avukatlık meslek etiğinden yoksundur'' dense, ikinci cümle vekil açısından sorun olur mu yada olabilir mi? Tşkler

"Meslek etiğinden yoksun" demek ile "yaptığı işler meslek etiğine uygun değil" demek arasında "uslup" dışında ben bir fark görmüyorum. Yaptığı işler meslek etiğine uygun değil deniliğinde nasıl ki pek bir suç işlendiği akla gelmeyecekse aynı şekilde diğernde de olmaması lazım. Bu nedenle, hakaret edildiği iddia edilse bile ben pek bir şey çıkacağını sanmıyorum.
Old 12-04-2009, 11:48   #4
üye14072

karşı tarafı tenkit ederken asla avukatını, vekilini, müdafiini tenkit etmemek,

eğer gerekiyorsa,
ve gerektiği kadarıyla,

ve de
avukat yazarkende konuşurkende özenli itinalı, nazik ve kibar, kendine yakışır tarzda konuşmak zorundadır kuralına uymak
koşuluyla
"karşı tarafı" tenkit etmek,
en iyi çözümdür bence,

"davalı vekili yalan söylüyor"
dememeli
"davalı taraf beyanları doğru değildir"
denilmeli

eldeki olayda da ben olsam,

"avukatlık meslek ilkelerinin zedelendiği endişemizi yüce mahkemeye saygıyla sunarız"
güzel olur

eğer karşı yanın avukatı kural ihlali yapmışsa
siz de yapmak zorunda değilsiniz

sevgiler
av. m. emin öztürk
kocaeli barosu
Old 12-04-2009, 12:58   #5
Av.Mehmet_Ali

Sayin İsim Bulamadim,
Sorduğum soru karşi yanın avukatı ile ilgili değil, avukat olan karşı yan ile ilgilidir.
Avukatlık meslek ilkeleri zedelenmişse neden zedelendiği endişemizi dile getirelim.
Karşi taraf avukatlık meslek etiğinden yoksundur denilmesinin kural ihlali olduğunu düşünmüyorum
Old 12-04-2009, 14:52   #6
Av.Suat Ergin

Ben de Sayın isim bulamadım gibi düşünmekteyim.
Old 12-04-2009, 17:27   #7
üye14072

sayın ergin teşekkür ederim

sayın mehmet ali
avukatlar her hal ve durumda birbirleri ile konuşurken yazışırken
he durumda
yüksek bir nezaket göstermek zorundadır.

eğer avukat olan karşı yan bir ihlal yapmışsa bunun
hukuki
cezai
ve disiplin hukuku yönünden sert yaptırımları var

barolar birliği,
yalan tanıklık yapan avukata hitaben "yalan söylüyor" denilmesini bile kabul etmiyor

bahsettiğiniz meslektaşımız "avukat" ın davranması gerektiği gibi davranmamışsa
bu size aynı şekilde davranma hakkı vermez
sükunet ve itidal her zaman kazanır aziz meslektaşım

sevgiler ve saygılar
av. m. emin öztürk
kocaeli barosu
Old 12-04-2009, 21:20   #8
Av.AygülKat

meslektaşın meslektaşı sigortasız çalıştırması durumunda bile "meslek etiğinden yoksundur" diyemeyiz bence bunu içimizden söyleyebiliriz ancak, ama sesli söylemek istediğimiz de, "meslek etiğine uygun davranmamıştır" demek daha doğru ve yerinde bir söylem olacaktır.
Old 13-04-2009, 16:34   #9
Av. Tevrat DURAN

İş Mahkemesinde görülen bir alacak davasında davalı vekili olarak duruşmaya girdim ve cevap dilekçesi sundum. Davacı vekili cevap dilekçeme karşı verdiği dilekçesinde aynen davacı yan vekili "gemi azıya alarak" deyimini kullanarak müvekkilinin çalışmasının davalı tarafça inkar edilmesini eleştirdi. Bence bu üslup dava ne olursa olsun bir avukata yakışmamakta davanın kişiselleştirilmesi anlamına gelmektedir. Ben bu üslup tarzından kaçınılması gerektiği düşüncesindeyim

SİZLER NE DERSİNİZ ?
Old 13-04-2009, 16:38   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Canbazoğlu
İş Mahkemesinde görülen bir alacak davasında davalı vekili olarak duruşmaya girdim ve cevap dilekçesi sundum. Davacı vekili cevap dilekçeme karşı verdiği dilekçesinde aynen davacı yan vekili "gemi azıya alarak" deyimini kullanarak müvekkilinin çalışmasının davalı tarafça inkar edilmesini eleştirdi. Bence bu üslup dava ne olursa olsun bir avukata yakışmamakta davanın kişiselleştirilmesi anlamına gelmektedir. Ben bu üslup tarzından kaçınılması gerektiği düşüncesindeyim

SİZLER NE DERSİNİZ ?

Kesinlikle haklısınız. Uslup, özenli ve avukata yakışır olmalıdır. Ne yazık ki hemen hepimiz bu tarz kötü usluplu dilekçelere maruz kalıyoruz. İlkinde hoş görmek lazım. Ancak tekrar edlirse o zaman bunun bir anlık kızgınlıkla yazılmadığı, kasıt taşıdığı ortaya çıkar ki işte o durumda önce iletişim kurup, derdini öğrenmek ve düzelmeyecekse de -Savcılıktan önce- Baro'ya şikayet etmek doğru olur.
Old 17-04-2009, 15:37   #11
av.cevat

Arkadaşlar maalesef bu konularla sıkça karşılaşıyoruz. Davacı vekili olarak girdiğim bir duruşmada müvekkilin davalının ihanet ettiğini beyan etmesinden dolayı davalı vekili " mahkeme huzurunda davacı vekilin müvekkilimden özür dilemesini " talep ediyoruz dedi!Ama aynı meslektaşım kendisiyle meslektaş olarak görüşüp tarafları uzlaştırma teklifime ve icra takibi yapmak zorunda kalacağımı beyan etmemin hemen ardından ,davalının sırf çocuğu kişisel görüş gününde babası ve kardeşinden kaçırmak amaçlı müvekkilime sahte adres bildirerek ihtarname gönderdi. Sonuç mu? 6 yıldır kardeşiyle iletişim kuramayan ve en son telefonla iletişim kuran müvekkilim 19 yaşındaki kızı küçük kardeşinin kendisine ettiği hakaretler sonucu intihar etti. Meslektaşımın tarafmış gibi olaylara girmesinden çok üzgünüm.Şimdi müvekkil hem davalı hem de vekili için somut belgelerle ceza davası açtı.Mesleğimizi yaparken bu tür vicdani sorumlulukların altına girenlere hangi etikten bahsedebiliriz ki!..
Old 18-04-2009, 23:32   #12
Av.Mehmet_Ali

Bu konuyla ilgili olarak yine davalı ve davacının meslektaş olduğu bir davada karşi taraf cevap dilekçesinde ..Hukuki yetkinlikten yoksun olan davacı yan açmış olduğu davada kötü niyetlidir..ibarelerini kullanmıştır.Yine bir başka olayda ..karşi yanın fantastik düşüncelerle kaleme aldığı dilekçesinde ..ibareleri kullanmıştır. Bu tür durumların ilgili barolara şikayet edilmesi doğru olur sanırım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi