Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

BoŞanma Ve Tedbİr Koydurma

Konuyu Kilitleyin
Old 13-07-2007, 15:11   #1
çaresiz

Varsayılan BoŞanma Ve Tedbİr Koydurma

33 yıllık evli bir bayanım. 28 ile 30 yaşlarında iki kızım var. Kızlarımdan birisi evli ve çalışıyor, diğer kızım benim yanımda. Evliliğim süresince eşim alkol ve kumar bağımlısı idi. Sahip olduğu bir çok gayrimenkulünü kumarda kaybederek hepsini kumar borcu olarak ödedi. Kumar alışkanlığı, sahip olduğu işini de kaybetmesine neden oldu. Sahip olduğu fabrikasını tasfiye etti ve iflas ederek işini kapattı. Bir kaç kez hastaneye yatarak 1-2 ay süreli alkol tedavileri gördü, ancak her seferinde alkole yeniden başladı. Ruhsal olarak son derece agresif, asabi ve saldırgan birisi. Başta annesi olmak üzere, kardeşleri ve ailenin diğer fertleri tarafından hiçbir yardım görmedi ve hiç birisi ile de iletişimi yok, kendisiyle görüşmek istemiyorlar. 2000 yılında beni ve kızlarımı zorla evden kovdu ve akrabalarımıza sığınmak durumunda kaldık. Daha sonra tamamıyle evden uzaklaştırdı ve ayrı bir eve çıkmak durumunda kaldık. Bu süre zarfında hiçbir maddi yardımda bulunmadığı gibi eve geri dönmemiz konusunda bizi tehdit etti. Bu süreçte siroz hastalığına yakalandı ve hastanede tedavi gördü. Kendisinin bu durumuna çok üzüldüğüm için vicdanımın sesini dinleyerek kendisine bakmayı (yemeklerini yapmak, çamaşırlarını yıkamak, ilaçlarını vermek gibi, her şey) üstlendim. Bu süreçte annesi ve kardeşleri hiçbir şekilde kendisini aramadılar. 1 yıl sonra (2001) tekrar yanına dönmemizi istedi ve bu konuda bizi tehdit etti, eve geri dönmek durumunda kaldık. Bize bir daha kumar oynamayacağına ve içki içmeyeceğine dair binbir vaadde bulundu. Çok kısa bir süre sonra bunların hepsini yeniden yapmaya başladı. Sürekli alkol kullanmaya, hakarete, saldırganlığa ve kumar oynamaya devam ediyor. Bu süreçte bankalara ve tefecilere inanılmaz borçları oluştu. 2004 yılında biriktirmiş olduğum bir miktar paramı eğer kendisine kumar borçlarını kapatması için vermezsem oturmakta olduğumuz evi satmakla tehdit etti. Bu durumda parayı kendine vermek zorunda kaldım ve oturduğumuz evin benim üzerime satışını yaptı. Sahip olduğu kendisine ait bir iş yeri mevcut, bir de emeklilik maaşı var. Kendisi ile birlikte yaşanılması son derece zor bir hal almış durumda, sürekli alkol kullanıyor ve can güvenliğimiz de tehlikede. Bu durumda kendisinden boşanmak istiyorum. Konu açıldığında evin %50'sinin kendisine ait olduğunu ve bir yere gitmeyeceğini söylüyor, yine tehdit ve hakaret etmeye devam ediyor. Kumar alışkanlığı inanılmaz bir boyut almış olduğundan şu anda kiraya vermiş olduğu iş yerini de kumar borcu için satabilir endişesi taşımaktayız. Maddi anlamda hiçbir güvencem olmadığı için gidebileceğim hiç bir yer bulunmamakta. Bu konuda nasıl hareket etmemi önerirsiniz? Mallarına satmaması için tedbir koydurabilmem mümkün müdür? Tapusunu benim üzerime yapmış olduğu evi elimden alabilmesi ihtimali var mı? Yönlendirmelerinizi bekler, çok teşekkür ederim.
Old 13-07-2007, 16:53   #2
üye8180

Sayın konuk, ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde , eşlerden birinin istemi üzerine hakim belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir. Yani sizin durumunuzda, Aile Mahkemesine başvurup , eşiniz malvarlığını elden çıkartmak istediğinde, bunun ailenizin ekonomik varlığını tehlikeye düşüreceğini belirtip, bu tasarrufların sizin onayınıza tabi olmasını talep ve dava edebilirsiniz. Hakim bu durumda gerekli önlemleri alır.Hakim, eşlerden birinin taşınmaz üzerine tasarruf yetkisini kaldırırsa, re'sen durumun tapu kütüğüne şerh edilmesine karar verir. Yine eşinizin üzerine kayıtlı gayrımenkuller var ise, bu olasılık ta sizin için düşünülebilir. Tüm bu tedbirler, TMK. md. 199' dan doğar. . Ailenizin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesinin gerektirdiği ölçüyü parasal olarak belirleyerek Mahkemeden talep edebilirsiniz.
Old 25-07-2007, 15:20   #3
Av.Duygu Keleş

Bildiğim kadarı ile mahkemeye müracaat etmeden evlilik cüzdanı ile beraber tapu sicil Müdürlüğüne giderek söz konusu gayrımenkul üzerine aile konutu şerhi koydurabilirsiniz.

Boşanmayı düşünmesseniz eşinizin mal varlığı üzerinde tasarruf etmesini engelleyebilmek için "müsriflik" sebebiyle eşinizi kısıtlı hale getirebilir ve kendinizin vasi olarak atanmanızı talep edebilirsiniz.
Old 25-07-2007, 16:39   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası açmayı istiyorsanız ,boşanma dilekçesinde aile konutunun dava süresince size ve çocuklarınıza tahsisini isteyebilirsiniz

Yine boşanma davası ile birlikte veya ayrıca; eşinizin size ve çocuklara yönelik şiddet uygulamaması için koruma kararı isteyebilirsiniz ki bu talep kısa sürede karara bağlanacaktır .Tedbir kararına uymayan eşiniz üç aydan altı aya kadar hapsedilebilecektir.

Sizin üzerinize kayıtlı ev boşanma davası kesinleşmeden eşiniz tarafından talep edilemeyecektir.Boşanma kesinleştiğinde, katkı payına veya mal rejimi tasfiye alacağına ,eşiniz tarafından konu edilebilir
.Eşinizin sahip olduğu mallar için de aynı alacak söz konusudur.
.
Dava açıldığında eşinizin tasarruf yetkisinin sınırlandırılmasını isteyebilirsiniz.

Sonuç olarak pek çok ve karmaşık bir hukuki süreç sizi bekliyor.Mutlaka bir avukattan destek almanızı mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin Adli Yardım servisine başvurmanızı ve size bir avukat atanmasını istemenizi öneriyoruz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi