Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet görüyorum, boşanma davası nerede açacağım, çocuğumun velayeti ve nafaka?

Konuyu Kilitleyin
Old 19-11-2009, 07:22   #1
Konuk

Soru Şiddet görüyorum, boşanma davası nerede açacağım, çocuğumun velayeti ve nafaka?

slm..
ben 3 yıldır evlıyım.eşimle evliligimizin basından beri sorunlarımızı vardı..bunların en başında bana şiddet uyguluyordu..evde söz hakkı sürekli onda..kendimi savunmama görüşlerimi ifade etmeme bile izin vermiyor..
boşanmayı cok düşündüm ama hem maddi hem manevi bi destekcim olmadıgı icin butun yaptıklarını sineye cektim..2 defa intihar ettim..1,5 yaşında bi cocugumuz var ..şuan ailesininde bana yaşattıgı kötü olaylardan sonra gercekten bosanmaya karar verdim..benim ailem sehir dısında ..dava acarsam nerde acıcam..dava bıtene kadar burdamı kalmalıyım..velayet bana verılırmı..esim 1500tl alıyor.benım nafaka ucretım ne olur..ben şehir dıdında oturursam cocugu gosterme olayımız nasıl olur..sorularımın cevabını verırsenız cok sevınırım..tesekkurler...
Old 19-11-2009, 11:06   #2
uye8490

Sayın konuk,

Boşanma davalarında yetkili mahkeme, yani boşanma davasının açılabileceği mahkeme eşlerden birinin yerleşim yeri veya son altı aydan beri oturdukları yer mahkemesidir.

Çocuğunuz anne bakım ve şefkatine ihtiyaç duyulan bir dönemde.Bu nedenle velayetin size verilmesi muhtemel görünüyor.Çocuğun velayeti konusunda karar verilirken göz önünde bulundurulan en önemli ölçüt çocuğun yüksek yararıdır.Boşanan tarafların ayrı şehirlerde olması velayet hakkı kendisine verilmeyen tarafın çocukla kişisel ilişki kurmasına engel değildir.Bu durumda karşı taraf mahkemenin belirleyeceği dönemlerde çocuk ile kişisel ilişki kurar.Mahkemeler kişisel ilişki için genelde tatil zamanlarını ve dini bayramların belirli günlerini göz önünde bulundurur.

Boşanma davası açarken gerek sizin için ,gerekse çocuğunuz için nafaka talebinde bulunabilirsiniz.Dava devam ederken verilen nafaka kararını davanın sonuçlanmasını beklemeden icraya koyma hakkınız var.

Boşanma davası sonuçlandıktan sonra bu nafakanın sizin için yoksulluk çocuğunuz için iştirak nafakası olarak devamını mahkemeden talep edebilirsiniz.

Nafaka miktarının ne kadar olacağına tarafların sosyal ve ekonomik durumlarını da araştırdıktan sonra mahkeme karar verir.

Boşanma ile mevcut ve beklenen çıkarlarınız zarara uğrayacaksa maddi tazminat,ayrıca yaşadığınız elem ve acıdan dolayı manevi tazminat isteme hakkınız var.Tazminat ve (davanın tarafı için hükmedilen)nafaka konusunda karar verilirken tarafların kusur durumu da mahkeme tarafından göz önünde bulundurulur.

Sayın konuk ,davanızı takipte bir avukattan hukuki yardım almanız lehinizedir.Ekonomik gücünüz yetersiz ise yargılamanın yapıldığı yer barosundan adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi