Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

erkek boşanma davası açarsa?

Konuyu Kilitleyin
Old 03-05-2007, 15:35   #1
hatun

Varsayılan erkek boşanma davası açarsa?

Merhabalar,

1 yıl 8 ay önce evi şiddetli geçimsizlik nedeniyle terk ettim.Eşim şu anda boşanma davası açtı.Mayısın 8.inde boşanma davası var. Evi ben terk ettim fakat adavayı eşim açmış durumda olduğu iin benim kanuni olarak haklarım nelerdir? Kendimi nasıl savunabilirim? ve Eşim herhangi bir işte çalışmıyor bir geliri yok.Ailesiyle birlikte yaşadığı için mal varlığı ailesinin üzerine. Ben ise kendi hayatıı kurmaya çalıştığım için sigortalı olarak bir işte çalışmaktayım.Bu durumda Eşim benden nafaka isteme hakkı varmı? Ayrıca çocuğumuz yok. ben eşimleyken ailesiyle birlikte 10 yıl bir arada yaşadık.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla
Hatun K.
Old 04-05-2007, 10:57   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Hatun K.

Boşanma davasının eşiniz tarafından açılması yasal haklarınızı kullanmanıza engel değildir.

Dava açılmakla şartları versa tedbir nafakası isteyebilirsiniz.

Şiddetli geçimsizlikte kusurlu olan eşiniz ise ve siz kusursuz ve daha az kusurlu iseniz maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Boşanmakla yoksulluğa düşecek iseniz yoksulluk nafakası isteyebilirsiniz.

Evlilik süresince,bağımsız bir evin temin edilmemiş olması,eşinizin ailesiyle birlikte yaşamaya zorlanmanız eşinizin çalışmaktan ve ev geçimine katkıda bulunmaktan kaçınması eşiniz bakımından kusurdur.

Bu nedenle kusurlu olan eşinizin açtığı davanın reddini de isteyebilirsiniz.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu nafaka bakımından kadın ve erkeğin boşanma sonucu birbirine nafaka ödemesi bakımından bir ayrım getirmemiştir.Şartları varsa kusursuz ve az kusurlu erkek de yoksulluk nafakası isteyebilir.

Bir avukattan yardım almanızı ,mali gücünüz yeterli değil ise bulunduğunuz ilin baro adli yardım servisine başvurmanızı öneririm.

Saygılarımla
Old 04-05-2007, 17:53   #3
Av.Turan

öncelikle dava hangi sebeple açıldığına bakmak gerek. terk sebebiyle açılabilmesi için eve dön çağrısı yapılması gerekir. davanızı bir avukatla takip etmenizi öneririm.zira sonuçları açısından önemli. eğer avukat tutacak durumunuz yoksa bulunduğunuz ilin barosuna muracat ederseniz size ücretsiz avukat görevlendirilir.
Old 06-05-2007, 02:46   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Kayar'ın yazdıklarına katılarak ve ek olarak:

Siz de boşanmak istiyor, ancak eşinizin daha fazla kusurlu olduğuna inanıyorsanız, maddi ve manevi tazminat da talep edebilmeniz için sizin eşinizin açtığı davanın reddini istemeniz yeterli olmaz, karşılık boşanma davası açıp davacı da olmanız gerekir.

Bunları yapabilmeniz ise ancak bir avukat aracılığıyla -sayın Kayar'ın önerdiği yöntemle- mümkün olabilir, aksi halde hata yapmanız yüksek olasılık.

Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi