Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babam anneme ve bana yıllardır şiddet uyguluyor babamın cezalandırılmasını istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 09-12-2020, 18:21   #1
Hakan3457

Varsayılan Babam anneme ve bana yıllardır şiddet uyguluyor babamın cezalandırılmasını istiyorum

Ben 19 yaşındayım, annem 46 ya da 47, babam ise 55 ya da 56 yaşında. Babam anneme ve bana yıllardır sürekli psikolojik ve ekonomik şiddet uyguluyor bana fiziksel şiddette uyguluyor ama ben varım diye anneme vuramıyor. Yıllardır anneme en ufak şeyin bile hesabını sert dille soruyor sürekli tartışma ve kavga çıkartıyor. Annem babam yüzüne psikolojik hastalıklara yakalandı uzun seneler boyunca tedavi gördü ama bir şey değişmedi hala tedavi görmeye devam ediyor. Yaz dönemleri köye gidip istediği hayatı yaşıyor sadece o zamanlar normalleşebiliyor. Babamla aynı yerde durmak ona ve bana hiç iyi gelmiyor. Para konusu açıldığı zaman sürekli kavga çıkıyor evde babam emekli ama hala bir işte çalışıyor toplam 5000TL bir evin geliri var sadece babam çalışıyor. Ama bana ve anneme harçlık vermiyor annem çalışmıyor çalışacak durumda değil hastalıklarından dolayı, ben ise üniversite sınavına hazırlanıyorum ve iş bulamıyorum geçici de olsa. babam 5 tl için bile kavga çıkartıyor artık dayanılmayacak hale geldi. Annem uzun zamandır boşanmak istiyor ama bir geliri olmadığı için boşanamıyor. Lütfen yardımcı olun kurtarın bizi bu hayattan ben artık dayanamıyorum cidden normal değilim artık psikolojim bozuldu öyle durumdayım ki bundan bir saat öncesine kadar intihar etmeyi düşündüm artık dayanacak gücümüz kalmadı. Akşam yemeğinden önce bir poşet için anneme demediğini bırakmadı annem artık yeter deyip babasının evine gideceğini söyledi, ben artık babamdan kurtulmak istiyorum onsuz bir hayat istiyorum annemin daha fazla bu duruma katlanmasını istemiyorum.
Old 12-12-2020, 10:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-En yakın aile Mahkemesine başvurarak babanızın size ve annenize yönelik hakaret ve şiddet içeren eylemlerinin yasaklanması için şiddetin önlenmesi kararı isteyebilirsiniz. Karara uymayan taraf hakkında kararı veren mahkemeye şikayet hakkınız var. Şikayet kabul görürse ilk defasında 3 günden 10 güne kadar zorlama hapsi kararı verilebilecektir. Bu karar ertelenmez ve paraya çevrilmez.

2- Dilerseniz savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve cezalandırılmasını isteyebilirsiniz.

3-Anneniz boşanma olmadan babanızdan nafaka talep edebilir. Bunun için aile Mahkemesinde dava açılması gerekir.

4-Anneniz boşanmak istiyorsa Aile Mahkemesinde boşanma davası açabilir, nafaka ve tazminat isteyebilir.

5-18 yaşını dolduran çocuklar eğitimleri devam ettiği sürece
doğrudan kendisi veya avukatı aracılığı ile yardım nafakası isteyebilir.

6-Yukarda açıklanan başvuruların bir avukattan hukuki yardım alarak yürütülmesi yararlı olacaktır. Mali elverişsizlik halinde baroların adli yardım servisine başvurarak avukat atanması istenebilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi