Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ulusal Tatİl GÜnÜne DuruŞma

Yanıt
Old 18-08-2011, 08:55   #1
ORATOR

Varsayılan Ulusal Tatİl GÜnÜne DuruŞma

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel tatiller Hakkında Kanun'un 1.maddesine aykırı olarak, 28.10.2011 saat:14:00 konulan duruşmaya katılma zorunluluğu var mıdır?

Bu tarihine konulan duruşma geçerli midir?

Bu durumun düzeltilmemesi halinde, dini bayramlara da duruşma konulması gibi, yasaya aykırılıkların oluşmaması için konuyu gündeme getiriyorum.

Hayırlı Bayramlar

ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER
HAKKINDA KANUN

Kanun Numarası : 2429
Kabul Tarihi : 17/3/1981
Yayımlandığı R. Gazete : Tarih : 19/3/1981 Sayı : 17284
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 20 Sayfa : 227

*
* *
Madde 1 – 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.
Old 18-08-2011, 15:23   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ORATOR
2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel tatiller Hakkında Kanun'un 1.maddesine aykırı olarak, 28.10.2011 saat:14:00 konulan duruşmaya katılma zorunluluğu var mıdır?

Bu tarihine konulan duruşma geçerli midir?

Bu durumun düzeltilmemesi halinde, dini bayramlara da duruşma konulması gibi, yasaya aykırılıkların oluşmaması için konuyu gündeme getiriyorum.

Hayırlı Bayramlar

HAKKINDA KANUN

Kanun Numarası : 2429
Kabul Tarihi : 17/3/1981
Yayımlandığı R. Gazete : Tarih : 19/3/1981 Sayı : 17284
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 20 Sayfa : 227

*
* *
Madde 1 – 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.

Anlaşıldığı kadarıyla sehven duruşma günü konulmuştur. Taraflar müracaat ederse, değiştirilir. Böylece zaman kaybı önlenmiş olur. Ama hakimin içine doğduysa ve "Cumhuriyet Bayramı için 1,5 gün izin mi olur, nasılsa 1 güne(!) indirirler "diye düşündüyse bilemem.
Old 19-08-2011, 16:31   #4
Av. Fatih KARACA

Sayın Meslektaşım,

Aynı durum bizim de başımıza gelmişti. Tatil olmasına rağmen ben yine de duruşmaya gittim. Adliyede sadece o saate duruşma tayin eden hakime hanım vardı ve duruşmayı da çoktan yapmıştı. Bu nedenle de duruşmaya giremedim. Meğer hakime hanım hatayı farkettiği için duruşma açmış. Tutanakta da tam hatırlamıyorum ama şöyle yazıyordu : "28.10.20XX günü, saat ...'e duruşma kararı verilmişse de, bu tarih resmi tatil olduğundan ve duruşma yapılamayacağından duruşmanın .... tarihine bırakılmasına, keyfiyetin davacı ve davalı vekiline tebliğine, gerekli posta masrafının adli ödenekten karşılanmasına, ... karar verildi."

Saygılarımla
Old 23-08-2011, 15:49   #5
ORATOR

Duruşma günü yanlışlıkla verilmemiş, tebliğ aldığımda kalemi aradım. Tatil olduğunu eğer yanlışlıkla verilmiş ise, şimdiden düzeltilmesini talep ettiğimde, aynı gün 40 duruşmaları olduğunu ve "28 Ekim'in tatil olmadığın, UYAP tatil uyarısı vermediğini, kendilerinin çalıştığını ve avukatların o gün çalışmıyor iseler bunu bilemeyeceğini" türünden cevaplar aldım.
Old 23-08-2011, 16:34   #6
Gemici

HAKKINDA KANUN

[b]Madde 1 – 1923 yılında Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim günü Ulusal Bayramdır. Türkiye'nin içinde ve dışında Devlet adına yalnız bugün tören yapılır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder.[/B]

Madde 2 – Aşağıda sayılan resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü ve 1 Mayıs günü genel tatil günleridir.

.........
D) (Değişik: 20/4/1983 - 2818/1 md.) Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü ve 1 Mayıs günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir. (1)

Soru: Mahkeme resmi daire ve kurulus mudur?

SAYGILARIMLA
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi