Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Mahkemenin takdir ettiği vekalet ücreti

Yanıt
Old 29-03-2006, 21:10   #1
irfan AYDIN

Varsayılan Mahkemenin takdir ettiği vekalet ücreti

Mahkemeler tarafından,davacı yada davalı taraf lehine takdir edilen vekalet ücretleri, mahkeme masrafı niteliğinde olduğundan,avukatların serbest meslek kazancı kapsamına sokulmasının yasal dayanağı bulunmamaktadır. Bu sebeplede mahkemelerin takdir ettiği vekalet ücretleri hiç bir şekilde gelir vergisinin konusuna girmez. Dolayısı ile de bu vekalet ücretleri için avukatlardan serbest meslek makbuzu düzenlemeleri istenemez.Aydın/irfan
Old 29-03-2006, 23:57   #2
kağanulaş

üstad bu tür vekalet ücretleri Gelir vergisine konu oluyor. Gelir Vergisi Kanundaki "serbest meslek kazancı" başlıklı bölümü incelerseniz serbest meslek erbanın neredeyse her türlü gelirinin vergi konusu edildiğini göreceksiniz. Ancak mahkeme ve icra dairelerince taraf vekili lehine hükmedilen vekalet ücretleri Katma Değer Vergisine konu olmamaktadır. Bu konuda da Maliye Bakanlığı'nın geçen ay yayınladığı bir tebliğ var. KDV Kanununda Katma Değer Vergisini doğuran olaylar arasında sayılmayan bu tür ödemeleri kanuna rağmen ve "verginin yasallığı ilkesi"ne aykırı olarak tebliğ ile KDV konusu etmeye yönelik bu tebliğ hakkında Ankara ve İstanbul baroları iptal davası açtı.
Saygılarımla.
Old 30-03-2006, 23:23   #3
irfan AYDIN

Varsayılan Mahkemenin hükmettiği vekalet ücretleri gelir ve KDV tabi değildir.

Sayın ULAŞ, ilginiz için teşekkürler. Konuyu biraz daha açmak gerekirse,vekil eden ile avukat arsında mahkemece takdir edilecek ücretin avukata ait olacağı yönünde yapılmış bir sözleşme yoksa vemahkemenin davayı kazanan taraf vekilinin emeğini gözönünde bulundurarak takdir edip hüküm altına aldığı vekalet ücreti,işverenin avukata ödediği ücretten fazla da değilse(fazla olması halinde fazlalık hariç)avukatı,ne gelir vergisi ve ne de KDV yönünden vergi yükümlülüsü kılmaz.Çünkü tanımını yaptığımız bu ücret, avukatın vergi matrahını oluşturan gelir unsurlarından değildir.Yani avukatın elde ettiği hasılata eklenmesi söz konusu değildir.(Bakınız.193 sayılı GVK madde:1,2,68 ve 213 sayılı VUK madde:236 yine 1086 sayılı HUMK madde:423) saygılarımla.
Old 31-03-2006, 09:03   #4
kağanulaş

Üstad teşekkür ediyorum, ben GVK'nu tekrar inceleceğim. Beni bu konuda hesap uzmanı bir arkadaşım ikna etmişti. Ancak sanırım olaya, düşünmeye alıştığı "devlete vergi kazandırma" mantığı ile baktı
Saygılarımla.
Old 31-03-2006, 20:59   #5
irfan AYDIN

Sayın ULAŞ,
Bu konu çok çeişöeli bir konu, avukatların açısından başka,maliyecilerin açısından başka ve hukuk kuralları ve mevcut yasal düzenlemeler açısından ise başka görünmektedir. Bir ağabeyin bende iz bırakan bir değerlendirmesi şöyle "Bir olaya çeşitli açılardan bakılabilir. Esas olan 360 derecelik açıyla bakabilmektir."Bu nedenle bu konunun etraflıca konuşulması gerekiyor. İstanbul Barosu,Vergi hukuku komisyonu başkanı davet etti.4 mart çarşamba bu konu etraflıca tartışılacak. saygılarımla.İrfan AYDIN
Old 18-04-2006, 21:41   #6
Ramazan NARİN

Sn. İrfan AYDIN,
4-Mart- Toplantısının sonuçlarına da değinirseniz daha iyi aydınlanmış olacağız.

Katkısı olur mu bilmiyorum ama, eğer sizin düşünceniz doğruysa (ki bana doğru geliyor...) kaybeden tarafa hükmedilen vekalet ücreti aslında, kazanan müvekkilin hesabına girmektedir. Öyleyse;

Ben, bir avukatın vekalet ücretinin tahsili için yaptığı takibe, (Av. bu takiplerde ileri de giderek, yasal hakkını kullandığını beyanla şirketimiz hakkında 7 adet İFLAS davası da açmıştır.Ve hepsi de avukatın TAKS beyan ettiğim dosyadan bizzat TAKAS kabulü beyanıyla tahsil edilmiştir.Yani, TAKASI sümme haşa red eden avukat, kendi yatırdığı paradan İCRA dosyasına TAKASI KABUL EDİYORUM diyerek tahsilat yapmıştır.) müvekkilinden kesinleşmiş ilamlı alacağımla ilgili, TAKAS beyan etmiştim. Bu dermeyanım, sadece bir mahkemede kabul edildi, diğer mahkemelerin hepsi red etti. Kabul eden mahkemenin kararını da, temyiz bozdu. Kısacası TAKAS müesesesini işletemedim.

Eğer 1136 S.Y.'nın 164. maddesini sizin gibi yorumlarsak, TAKAS müsesesi bu defa işlerlik kazanacak diye düşünüyorum. Saygılarımla...
Old 19-04-2006, 07:53   #7
Fatma Çınar

Yukarıda tartıştığınız konuyu, ücretli olarak sadece bir kurum ya da kuruluşta çalışan avukatlar için nasıl yorumluyorsunuz?
Old 19-04-2006, 08:55   #8
Armağan Konyalı

Sayın Fatma Çınar

Mahkemece takdir edilen vekalet ücretinin avukata ait olması kuralında adı geçen avukat SERBEST AVUKAT'tır.

Serbest avukatın yanında ücretli olarak çalışan avukatın girdiği davalarda takdir edilen vekalet ücretini SERBEST AVUKAT alır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu avukatları ( memur ya da sözleşmeli olmalarına bakılmaksızın) mahkemece takdir edilen vekalet ücretlerini belli bir limit dahilinde olmak üzere alabilmektedir. Ne yazık ki, bu çok düşük tutulan limitin dışında ödeme yapılmamaktadır.

Saygılarımla
Old 19-04-2006, 09:26   #9
Fatma Çınar

Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim Bir Dost. Peki özel hukuk tüzel kişileri ile sözleşmeli olarak çalışan avukatlar için de aynı durum söz konusu mu peki?
Old 19-04-2006, 11:30   #10
Armağan Konyalı

Sayın Fatma Çınar

Doğrusu bu konuyu hukuki olarak incelemiş değilim; ama uygulamada özel hukuk tüzel kişileri ile sözleşmeli olarak çalışan avukat meslektaşlarımızın mahkemece takdir edilen ücretleri ALAMADIKLARINI biliyorum.

Bu tür işyerlerinde mahkemece takdir edilen vekalet ücretinin avukata verilmemesi anlaşılabilir bir durumdur çünkü avukat belli bir ücreti belirleyen bir sözleşme ile çalışırken SERBEST AVUKAT değildir. Bu nedenle serbest avukatlar hakkındaki hükümlere tabi olmazlar.

Örneğin girdikleri davaların müddeabihlerine bakılmaz; aldığı aylık ücrette avukatlık asgari ücret tarifesindeki alt sınırlar aranmaz.

Her ne kadar kanunun ilgili maddesinde serbest avukat deyimi kullanılmamışsa da, yorum yoluyla serbest avukatların dışındaki avukatların kanunun bu maddesi kapsamında olmadıkları ortaya çıkmaktadır.

Saygılarımla
Old 19-04-2006, 11:35   #11
Ramazan NARİN

Fatma Hanım,
Bir ticari şirketin maaşlı avukatı ve o şirketin ortağı olan bir avukatın, vekil olduğu şirkete hükmedilen avukatlık vekalet ücretlerini, müvekkili şirketi adına takip yapsada kendisi alabilir mi? VEYA Mahkemece takdir edilen bu ücret avukatın mı, şirketin mi olacak?
Serbest meslek makbuzu kestiğine göre, bu ücreti kendi adına tahsil ediyor gibi geldi bana.
Old 19-04-2006, 21:24   #12
irfan AYDIN

Sayın Narin,
Şirket avukatına sözünü ettiğiniz parayıda vermek isterse buna engel hal yok. Ancak Avukatın Serbest meslek makbuzu düzenlemesi hakkı olmayan paranın tahsilinin sebebi olamaz.
Old 28-10-2011, 22:06   #13
YALÇIN ÖNDER

Alıntı:
Yazan kağanulaş
üstad bu tür vekalet ücretleri Gelir vergisine konu oluyor. Gelir Vergisi Kanundaki "serbest meslek kazancı" başlıklı bölümü incelerseniz serbest meslek erbanın neredeyse her türlü gelirinin vergi konusu edildiğini göreceksiniz. Ancak mahkeme ve icra dairelerince taraf vekili lehine hükmedilen vekalet ücretleri Katma Değer Vergisine konu olmamaktadır. Bu konuda da Maliye Bakanlığı'nın geçen ay yayınladığı bir tebliğ var. KDV Kanununda Katma Değer Vergisini doğuran olaylar arasında sayılmayan bu tür ödemeleri kanuna rağmen ve "verginin yasallığı ilkesi"ne aykırı olarak tebliğ ile KDV konusu etmeye yönelik bu tebliğ hakkında Ankara ve İstanbul baroları iptal davası açtı.
Saygılarımla.

Baroların davalarından kararlar nasıl çıkmıştı acaba ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi