Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Tv' lerde Avukatlık Mesleğinin Saygınlığını Zedeleyecek Yayınlar Yapılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2011, 21:32   #31
hakasya

değerli meslektaşlarım tv lerde özellikle de son yıllarda avukatlık mesleğine yönelik sürekli olumsuz bir bakış açısı devam etmektedir. gerçekten bir başka meslek yoktur herhalde bu kadar küçültülen ve itibarsızlaştırılan. bence bunun sebebi niteliksiz hukuk fakültesi ( özel üniversiteler )mezunlarının avukat yapılarak sayının giderek arttırılması bir diğer nedeni de mesleğin ve meslekdaşlarının sorunlarıyla ilgileneceği yerde hiçbir alakası olmamasına rağmen 1 MAYIS İŞÇİ bayramına katılan bir de bunu büyük marifetmiş gibi baronun sitesinde haber yapan sorumsuz barolar ve baro başkanlarıdır.
Old 12-05-2011, 12:12   #32
avukatist66

Varsayılan dizilerdeki gaflar

Değerli meslektaşlar,

Dizilerde izlediğimiz ve hukuki alana giren sahnelerde o kadar çok hata yapılıyor ki, örnek olarak verilmiş olan "Umut Yolcuları" dizisi ne ilk olmuştur ne de son olacaktır. Bunca para harcanan dizilerde , birkaç hukuk danışmanı ile çalışmak ve buna az bir bütçe ayırmak bu kadar zor mudur acaba?
Yanlış cübbe ile hukuk davasına çıkan hakimler, avukatları sürekli azarlayan bir rol verilmiş başrol oyuncuları, telefonda avukatına "talimat" verenler,avukatı ile "Bu iş mutlaka hallolacak, öyle veya böyle" şeklinde konuşup izleyicilerin değişik düşüncelere sahip olmalarına yol açanlar, aşiretler ya da mafia elemanları tarafından kaçırılıp öldürülen avukatlar, hiçbir delil toplamadan ilk celse karar veren mahkemeler ya da mahkemelerde saatlerce konuşup yorum yapan avukatlar ve daha nice örnekler...
Bu örnekler , her kanalda ve her dizide karşımıza çıkıyor ve çıkmaya da devam edecek. Ne yazık ki kitap ya da gazete okumaya fazla merakı olmayan halkımız, dizileri büyük bir dikkatle takip ettiği için , mesleğimizin imajı bu örneklerin de katkısıyla günden güne bozulmakta.
Acaba dizi yada film yapım şirketlerine , hukuki alanlara giren konularda çekim yapılırken hukukçu danışman bulundurma zorunluluğu getirilemez mi?Bu zorunluluk getirilirse yukarıda sayılan örnekler bir daha karşımıza çıkmaz .
Old 20-05-2011, 14:04   #33
Av.Ozan Kayahan

Dizilerdeki avukatlar müvekkillerinin dizlerinin dibinden ayrılmıyorlar. Hiç avukatla çalışmamış vatandaşlar da avukat aradılar mı böyle avukat arıyorlar. Kısacası bu diziler avukatlardan beklentiyi haddinden fazla arttırıyor. Bir de bu avukatların para aldığı hiç bir sahnede görünmüyor.
Old 28-05-2011, 18:40   #34
Metel

Avukatlık çok güzel ve özel bir meslek. İş hayatınızda binlerce hayat buluyor ve onun içine giriyorsunuz. Bu yüzdendir ki sinema ya da dizilerde hakim , savcıdan çok avukat görürüz. Hepimizin temennisi ekranlarda iyi izlenim bırakan avukat tiplemeleri görmek. Aslında tiplemeden de ileri gidilip bir avukatı anlatan diziler yapılabilir. Doktorların , polislerin v.s. hayatlarını anlatan dizileri görüyoruz. Özellikle hepimizin malumu polis dizisi çok çarpıcı bir örnek. bizim konumuza ters bir açıdan bakmamızı sağlıyor. O diziyi izleyip CMK'nın ne olmadığını öğrenmek mümkün.
O diziden aklımdan çıkmayan enstanteneler;
-Seni tutukluyorum(Bir polis şüpheliye söylüyor)
-Evi aramaya gelen ekibe kapıyı açan kadın arama kararını soruyor;
Polis: Arama kararımız yok ama 10 dakikada çıkartırız. İsterseniz bu işi uzatmayalım, izin verin evi arayalım.
-Şu savcıya söyleyin hemen olay yerine gelsin.
-Bir bölümde bir millet vekili, polis memurundan yalvarırcasına özür diliyor. Polis memuru ise aldırış etmeden arkasını dönüp gidiyor. Millet vekili "ah ben nasıl bir hata yaptım bu adamı çok kırdım" dercesine başını sallayıp arkasından bakakalıyor.
-İfade alınma işlemi sırasında şüphelinin avukatı geliyor"bir de avukatla mı uğraşacaz"(Polis memuru söylüyor) Daha sonra müvekkilime böyle davranamazsınız diyen avukata ters bir bakış atıyor. Gerisini pek hatırlayamadım.
-İfade odasında dayak yemeyen yok denecek kadar az.
Şu anda aklıma gelen en son ve en çarpıcı sahnede ise Komiser yakalanan sanığa acıyıp ona parasını veriyor ve ekip aracından indirip sanığın gitmesine izin veriyor. Onun hakkında kendince beraat kararı veriyor sanırım.
Bütün bu sahnelerde polisler o kadar masum , doğru , adil ve çalışkan görünüyor ki hepsine inanası gelir insanın. Nitekim öyle oluyordur.
Old 07-07-2012, 12:40   #36
Metel

Varsayılan İbretlik ve yorumsuz.

http://www.youtube.com/watch?v=144YtxhGVYI

Bunun ne programı olduğunun nerde yayınlandığını araştıramadım. Henüz, tekrar izlemek için yeterli gücü toplayamadım. Ama şikayet(?) etmem kaçınılmaz. Tıpkı sonuç alamayacak olmam gibi. TBB ye de iletmekte de fayda var.(mı)?
Old 09-07-2012, 11:18   #37
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Metel
http://www.youtube.com/watch?v=144YtxhGVYI

Bunun ne programı olduğunun nerde yayınlandığını araştıramadım. Henüz, tekrar izlemek için yeterli gücü toplayamadım. Ama şikayet(?) etmem kaçınılmaz. Tıpkı sonuç alamayacak olmam gibi. TBB ye de iletmekte de fayda var.(mı)?

Gösterilen skeç, bir oyun, shov programı için hazırlanmış. Benzer şekilde, psikologlar, öğretmenler, trafik polisleri, doktorlar, sütçüler ve hemen hemen tüm meslek gruplarını konu alan oyunlar her daim olmuştur. Bu nevi oyunlarda olaylar ve kişilerden ziyade olgular ön planda sergilenmiştir...

Bu oyun beni rahatsız etmedi...
Old 14-12-2014, 11:36   #38
AV.SERTANn

Bir dizide bir memleketli karakteri kötü gösteriliyor diye RTÜK e şikayet sonucu yönetmen o bölümlerin hepsinin senaryodan çıkarılacagini acikliyor aynı dizide avukat dövülüyor ev ev kapı kapı sokak sokak gezip musteri çekmeye çalışıyor, vs...70 bin kişi ile etkisiz miyiz de biz bir şey yapamıyoruz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi