Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocukla kişisel ilişki ve mahkemeye verilen yanlış adres

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2014, 10:00   #1
Konuk

Varsayılan çocukla kişisel ilişki ve mahkemeye verilen yanlış adres

iyi günler,

yaklaşık 2 ay önce eşime boşanma davası açtım. mahkemeye verdiğim adreste hiç oturmadım. eşim işteyken evi terkedip davayı açarak ailemin yanına gittim. şiddete dayalı olduğu için eşime 3 ay verdiğim yanlış adresten uzaklaştırma kararı, bana ve kızıma nafaka ile ayın 1. ve 3. pazar günleri eşimin kızımızla kişisel ilişki kurması kararlaştırılmış. eşim gittiğimden haberi olmadığı için kayıp başvurusunda bulunmuş ve ailemin yanında olduğumu bildirir ifademide karakola bildirdim ve takipsizlik çıktı. sormak istediğim şu.

1-eşim kızımızla kişisel ilişki için icra yolu ile verdiğim yanlış adrese giderse ve orada olmadığım tutanaklaştırılırsa velayette etkili olurmu?
2- her ne kadar mahkemeye yanlış adres versemde polise ifade verip ailemin yanında yani şuan oturduğum adreste olduğumu söylediğim için bu benim için bir dayanak olabilir mi?
3-her şekilde ifade vermiş bile olsam mahkemeye yeni adresmi bildirme zorunluluğum var mı?
4-eşimin bir defa memurlara tutanak tutturması yeterli olur mu? yoksa her görüş gününde gelip tutanak tuturma zorunluluğu var mı?
Old 14-01-2014, 17:15   #2
üye7160

Sayın Konuk;

1- Adreste bulunmamanız velayete etken bir durum değildir.Velayet düzenlenirken cocuğun çıkarları gözetilir ve anne bakımına muhtaç küçük çocukların velayeti de genel olarak anneye bırakılır.

2- Sorunuzda neye dayanak olmasını istediğinizi belirtmemişsiniz.Adresi yanlış vermeniz sadece size yapılacak tebligatlar hususunda zarar doğurabilir.Mahkemece verilen kararlar yada tarafınıza gönderilen belgelerden haberdar olmamanız halinde(eski adrese tebliğ olması halinde) bir takım yasal süreleri kaçırabilir,işlem yapma haklarınızı kaybedebilirsiniz.

3- Yukarıda da belirttiğim üzere mahkemeye tebligata yarar açık adres bildirmeniz size yapılacak tebliğlerden haberdar olmanız ve yasal haklarınızı kullanmanız açısından önemlidir.Bu nedenle tebliğe yarar adresinizi bildirmenizi tavsiye ederim.

4- Eşiniz çocuk teslimine her defasında memur ile gelebilir.Yasal hakkıdır.

Davanızı bir hukukçu ile takip etmeniz yararınıza olacaktır.Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
Old 14-01-2014, 17:49   #3
Konuk

Yanıtınız için teşekkür ederim.

benim adreste olmamam kişisel ilişkiyi engellemek olarak yorumlanabilr mi? benim orada olmamamın sebebi şu tarihli ifademden de anlaşılacağı gibi ailemin yanında yani şu adreste oluşumdur diyebilirmiyim yani

adreste olmamam kişisel ilişkiyi engellediğim şeklinde yorumlanırsa, eşimin 1 defa icra memuru ile gelip tutanak tutturması yeterli olur mu?

ayrıca eşimin davaya verdiği cevaba göre 2. cevap hakkımı kullanmazsam benim açımdan olumsuzluk olur mu?
Old 15-01-2014, 09:16   #4
üye7160

Sayın Konuk;

Çocuk tesliminde mahkeme kararına aykırı hareket etmeniz suç olmakla birlikte adres değiştirmeniz suç değildir.Bu nedenle sıkıntı yaşamamak adına İcra müdürlüğünde ki teslim dosyasına yeni adresinizi bildirebilirsiniz.

Cevaba cevap vermeniz yararınızadır.Cevap vermez iseniz iddiaları inkar etmiş sayılırsınız.Ancak tavsiyemiz cevap dilekçesi vermeniz yönündedir.

Ayrıca davalarınızı bir avukat yardımı alarak sürdürmeniz de yararınıza olacaktır.Maddi imkanlarınız avukat için elverişli değilse bulunduğunuz ilin barosundan adli yardım talep edebilirsiniz.
Old 20-01-2014, 01:40   #5
UNLUTURK

Sayın YILDIZ HUKUK gereği gibi açıklamış ek olarak cevap vermemeniz sadece savunma yetersizliği değildir. İddinın genişletilmesini önleyemezsiniz. Hatta ilk duruşmayı takip edip katılamazsanız karşı taraf bunu yani iddiasını genilşletebilir veya değiştirebilir.
Şunları da açıklamakta fayda var. Zaten MERNİS'e yanlış adres bildirmek suç. Her ne kadar anlatımızdan bilerek yanlış adrese tebligat çıkartmadığınızı sadece kendi adresinizi yanlış bildirdiğinizi anlıyorsam da eğer bilerek yanlış adrese tebligat çıkarttıysanız Tebligat Yasasına göre bu da suç.
Sonuç olarak adresinizi MERNİS'te düzeltmenizi ve mahkemeye doğru adresi vermenizi öneririm. Tabii burada yazılmayan başka neden yoksa.
Old 20-01-2014, 11:41   #6
Konuk

burada mahkemenin belirlediği günlerde, mahkemeye verilmiş olan adrese icra yolu ile gelinip adreste olmadığımız tutanaklaştırılırsa, bu mahkeme kararına aykırı hareket olarak değerlendirilirmi?

>>kişisel ilişkiyi engellemek olarak yorumlanıp, velayet değişikliğine neden olurmu?

teşekkürler.
Old 20-01-2014, 11:57   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Siz babanın görüşme gününde, onun çocuğuyla görüşmesini engelleyen olmamalısınız. Elbette ki belirtilen gün ve saatte bildirdiğiniz görüşmeye elverişli adreste bulunmanız şarttır.

Adreste bulunmamanızın makul ve geçerli ve KUSURUNUZA VE Kastınıza dayanmayan bir sebebi olursa ancak velayet hakkının kötüye kullanılması olarak değerlendirilmez.

Hukukta tüm haklar iyiniyet kuralları çerçevesinde kullanılır.

Adres bilgilerinizi mahkemeye, icra dairesine, eşinize ve gerekli tüm mercilere doğru olarak bildirmeniz ve kişisel ilişki saatinde de çocuğunuzu hazır etmeniz gerekir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi