Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Henüz boşanmadık oğlumu sünnet ettirmek istiyorum. Babasından nasıl bir onay almam gerekir?

Konuyu Kilitleyin
Old 07-12-2011, 23:40   #1
konuk

Varsayılan Henüz boşanmadık oğlumu sünnet ettirmek istiyorum. Babasından nasıl bir onay almam gerekir?

Merhaba,

Eşimle bu senenin Ağustos ayından beri ayrıyız. Daha doğrusu işin özeti, o yeni doğmuş bebeğimle beni "bebeğin sorumluluklarından kaçmak için" terk etti. Bu eylem gerçekleşmeden önce kendisinin iyi olmadığı beyanı üzerine birlikte bir devlet hastahanesinin psikiyatri kliniğine de gidip muayene olmasına tedavi için gerekli ilaçları almasına yardımcı oldum ama o ilaçları sadece keyif verici madde olarak kullandı sonra da bıraktı. Tüm iyiniyetim evliliğimi kurtarma isteğim çabalarıma rağmen en sonunda hayatına yeni bir kadın sokması ile boşanacağım senden diye tutturması da bir oldu.

Bu arada bebeğini kıskandığı için ayrı olduğumuzu eğer bebek olmasaydı halen beraber olacaktık gibi sözleri de bizzat bana ve yazılı mesajlarında dile getirdi. Oğlunun hiç bir ihtiyacını karşılamadı doğduğundan beri.

Bebeğimiz doğduğunda 2012 ocak ayında sünnet ettirme kararı almıştık. bunun için de bir doktordan randevu almıştım ben.
Kendisine yazılı mesaj ile bu tarihi ve orada olmak isterse adresi verebileceğimi, bu bilgileri kendi anne ve babasına da ileteceğimi söyledim ama cevap bile vermedi.

Kağıt üzerinde evliyiz ve ben istemediğim sürece de kendisinden ayrılmayacağım (tamamen sinirimle alakalı bu durum) ama ileride boşanma davası görülürken bu sünnet olayını aleyhime herhangi bir şekilde kullanabilir mi? kendisinden yazılı bir onay almam gerekir mi? neticede halen resmen evliyiz.

Freelance olarak yurtdışından müşterilerine yazılım yaparak para kazanıyor fakat uyanık olduğu ıcın etrafındakılerın ve şu aralar beraber yaşadığı kadının banka hesaplarına transfer ettiriyor bu paraları. Ben çalışmıyorum ama kendım ıcın degıl oğlum için nafaka talebinde bulunursam talebim nasıl karşılanır mahkemece?

Bana yaşattıklarını şahitlerin ifadeleriyle de desteklersem maddimanevi tazminat hakkım olur mu?
Şu an ilişkisi olan kadından da(çok üzgünüm ama bir hukukçu) tazminat talep etme gibi bir hakkımın olduğuna dair bazı haberler okumuştum bu mümkün mü? Kocamın onun evinde yaşadığına dair, ilişkileri olduğuna dair şimdilik bir fotograftan başka kocamla yazışmalarım var bunlar delil olarak kullanılabilir mi?

Alkol sorunu ve psikolojik sorunları var bunlar dava esnasında nasıl etki eder.
Çocugun velayetine dair bir isteği yok zaten ama ileride de buna imkan vermek istemiyorum bu sorunları nasıl sebep gösterebilirim?

Aramızda hiç huzursuzluk yokken, bu bebeği kendisi de deli gibi istiyorken birden sorumluluktan kaçıp var olan 15000 tlyi bulan borçları da üzerime yıkıp evi terk etmesi, oğlunu arayıp sormaması ( ki defalarca bebegı ayagına kadar götürdüm, oğlunla iletişimin olsun dedim)bebeğin onu tanımıyor olması yüzünden dürüstce soyleyeyim ki kolayca boşanmak ve kurtulmasını istemiyorum. Ama boşanacağım zaman da yukarıda saydığım konular nasıl gelişir siz üstatların cevap ve yorumlarını rica ediyorum.

Saygılarımla
Old 09-12-2011, 10:09   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Eşinizin evlilik birliğİnin sorumlulukları ile bağdaşmayan tutum ve davranışlarını kanıtlayarak boşanmayı gerçekleştirmeniz mümkündür.

Eşinizin kusurunu, her tür delil ile kanıtlayabilirsiniz. En yakın akrabalarınızın dahi tanıklığından yararlanabilir, varsa fotoğraf, mektup, telefon dökümleri, bilgisayar kayıtları gibi bilgileri delil olarak sunabilirsiniz.

Maddi ve manevi tazminat ayrı ayrı talep etme hakkınz vardır. Çocuğunuzun velayeti ile birlikte, çocuğunuz ve kendiniz için nafakaya ve bu nafakaların boşanmanın kesinlşemesinden sonra da devamını talep edebilirsiniz.

Çocuğunuzun velayeti şu an ikiniz tarafından kullanılmaktadır. Oğlunuzu sünnet ettirmenizin aleyhinize delil olarak kullanılabilecek bir husus olduğunu düşünmüyorum.(Baba inanışı gereği sünnete karşı ise bunu da sizin biliyor olmanız halinde belki ufak bir kusur olarak düşünülebilir).Sünnetin babanın bilgisi dahilinde olduğunu ispat açısından; tarihini ve yerini babaya davetiye ile veya yazılı olarak veya yanınızda birilerinin de şahit olması şeklinde bildirseniz iyi olur. Daha önce yapmışsınız zaten bunu..

Ayrıca şu an ayrı yaşıyor olmanız sebebi ile, yine çocuğnuzun velayeti ve boşanma istemi olmadan sadece nafaka talepli bir dava açmanız da mümkündür.

Bir avukattan profesyonel destek alınız. Maddi imkanınız yoksa bulunduğunuz yer il barosuna tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için başvurabilirsiniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi