Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Kredi Kart Borcu -Mirasın Reddi-Aile Konutu

Konuyu Kilitleyin
Old 28-03-2009, 10:32   #1
Konuk

 
Varsayılan Kredi Kart Borcu -Mirasın Reddi-Aile Konutu

merhaba,eşimle devam eden boşanma davamız var ve eşim kanser hastası.benim bildiğim 12 tane kredi kartı var ve bankalardan aldığı ayrıca krediler de mevcut.boşanma davamız sonuçlanmadan hayatını kaybederse mevcut borçlarından ben mi sorunlu tutulurum ? eğer böyle bir durum olursa ve ben reddi miras yaparsam 2 çocuğumla beraber oturduğum evimden de feragat etmiş sayılırmıyım,yardımınızı rica ederim.tşk.
Old 28-03-2009, 11:36   #2
Themis99

 
Varsayılan

Sayın konuk,
Boşanma davanız sonuçlanmadan eşinizin vefat etmesi durumunda, O'nun, çocuklarınızla beraber yasal mirasçısı olursunuz.

Medeni Kanun Madde 495
Alıntı:
Mirasbırakanın birinci derece mirasçıları, onun altsoyudur.

Çocuklar eşit olarak mirasçıdırlar.

Mirasbırakandan önce ölmüş olan çocukların yerini, her derecede halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.

Medeni Kanun Madde 499
Alıntı:
Sağ kalan eş, birlikte bulunduğu zümreye göre mirasbırakana aşağıdaki oranlarda mirasçı olur:

1. Mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri,

2. Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısı,

3. Mirasbırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır.

Medeni Kanun Madde 599
Alıntı:
Mirasçılar, mirasbırakanın ölümü ile mirası bir bütün olarak, kanun gereğince kazanırlar.

Kanunda öngörülen ayrık durumlar saklı kalmak üzere mirasçılar, mirasbırakanın aynî haklarını, alacaklarını, diğer malvarlığı haklarını, taşınır ve taşınmazlar üzerindeki zilyetliklerini doğrudan doğruya kazanırlar ve mirasbırakanın borçlarından kişisel olarak sorumlu olurlar.

Atanmış mirasçılar da mirası, mirasbırakanın ölümü ile kazanırlar. Yasal mirasçılar, atanmış mirasçılara düşen mirası onlara zilyetlik hükümleri uyarınca teslim etmekle yükümlüdürler.

Medeni Kanun 605
Alıntı:
Yasal ve atanmış mirasçılar mirası reddedebilirler.

Ölümü tarihinde mirasbırakanın ödemeden aczi açıkça belli veya resmen tespit edilmiş ise, miras reddedilmiş sayılır.


Medeni Kanun Madde 611
Alıntı:
Yasal mirasçılardan biri mirası reddederse onun payı, miras açıldığı zaman kendisi sağ değilmiş gibi, hak sahiplerine geçer.

Mirası reddeden atanmış mirasçının payı, mirasbırakanın ölüme bağlı tasarrufundan arzusunun başka türlü olduğu anlaşılmadıkça, mirasbırakanın en yakın yasal mirasçılarına kalır.

hükümlerini havi bulunmaktadır.

Alıntı:
YARGITAY
2. Hukuk Dairesi

E:2004/15954
K:2005/2593
T:22.02.2005

Mirası reddetmek isteyen mirasçı miras bırakanın son yerlesim yerindeki sulh hakimine yapacagı sozlu yahut yazılı irade acıklaması ile mirası reddedebilır. ( MK.m.605, 606, 609 ) Bu irade açıklaması bozucu yenilik doğurucu nitelikteki hukuki muameledir. Kazanılmış mirasçılık sıfatı geçmişe etkili olarak kalkmaktadır

Buna göre mirası redederseniz siz sağ değilmişsiniz gibi işlem yapılacaktır. Mirasçılık sıfatınız kalkacaktır.

Sayın konuk,
Sorununuzun her aşamasında mutlaka birebir bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız, mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla ücretsiz bir avukatın hukuki yardımını talep etmeniz hak kaybına uğramamanız açısından önemlidir.Saygılar.
Old 28-03-2009, 13:47   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşımın verdiği bilgilere ek olarak,

Alıntı:
reddi miras yaparsam 2 çocuğumla beraber oturduğum evimden de feragat etmiş sayılırmıyım

Sayın Katılımcı;

Evin edinilme tarihini ve nasıl edinildiğini yazmamışsınız, eğer bu ev 2002 yılından sonra alındı ise ev üzerinde, sadece miras payı alacağınız değil aynı zamanda "tasfiye payı" alacağınız da bulunmaktadır.

Ya da ev 2002 tarihinden önce alınmış olsa da, evin alımında, güzelleştirilmesinde, korunmasında katkınız varsa, değer artış payı alacağınız ayrı olarak bulunmaktadır.

Bunlar miras hakkına bağlı haklar değildir. Edinilmiş mallara katılma rejiminin kendisinden kaynaklanan haklardır.

Yasa koyucu, eşlerden birinin ölmesi halinde, kalan eşe Aile konutu ve ev eşyaları ile ilgili öncelikli tercih hakları vermiştir.

Bunun için, eşinizin ölümünden sonra; tasfiye payı alacağınıza ilişkin davayı açmak ve önce tasfiye payı alacağınızı mahkemenin belirlemesi gerekecektir.

Alıntı:
2. Aile konutu ve ev eşyası

Madde 240 - Sağ kalan eş, eski yaşantısını devam ettirebilmesi için, ölen eşine ait olup birlikte yaşadıkları konut üzerinde kendisine katılma alacağına mahsup edilmek, yetmez ise bedel eklenmek suretiyle intifa veya oturma hakkı tanınmasını isteyebilir; mal rejimi sözleşmesiyle kabul edilen başka düzenlemeler saklıdır.

Sağ kalan eş, aynı koşullar altında ev eşyası üzerinde kendisine mülkiyet hakkı tanınmasını isteyebilir.

Haklı sebeplerin varlığı halinde, sağ kalan eşin veya ölen eşin yasal mirasçılarının istemiyle intifa veya oturma hakkı yerine, konut üzerinde mülkiyet hakkı tanınabilir.

Sağ kalan eş, mirasbırakanın bir meslek veya sanat icra ettiği ve altsoyundan birinin aynı meslek veya sanatı icra etmesi için gerekli olan bölümlerde bu hakları kullanamaz. Tarımsal taşınmazlara ilişkin miras hukuku hükümleri saklıdır.


Ayrıca, 652. madde de miras hakkına mahsuben düzenleme yapmıştır. Mirasın reddi için, etraflıca, kanunun tanıdığı hakları da değerlendirerek bir karar veriniz.

Alıntı:
D. Aile konutu ve ev eşyasının sağ kalan eşe özgülenmesi

Madde 652 - Eşlerden birinin ölümü halinde tereke malları arasında ev eşyası veya eşlerin birlikte yaşadıkları konut varsa; sağ kalan eş, bunlar üzerinde kendisine miras hakkına mahsuben mülkiyet hakkı tanınmasını isteyebilir.

Haklı sebeplerin varlığı halinde, sağ kalan eşin veya mirasbırakanın diğer yasal mirasçılarından birinin istemi üzerine, mülkiyet yerine intifa veya oturma hakkı tanınmasına da karar verilebilir.

Mirasbırakanın bir meslek veya sanat icra ettiği ve altsoyundan birinin aynı meslek ve sanatı icra etmesi için gerekli olan bölümlerde, sağ kalan eş bu hakları kullanamaz. Tarımsal taşınmazlara ilişkin miras hukuku hükümleri saklıdır.

Bu maddelerin işletilerek, madde gerekleri yerine getirilerek; murisin miras payından bağımsız olarak veya 652. madde koşulları il , aile konutu üzerinde mülkiyet hakkı kazanabileceğinizi düşünmükteyim.

Ek Bilgi: Mirası red etseniz de eşinizin sosyal güvencesinden aylık yardımı, hasta yardımı alabilirsiniz.

Konu detayları için MUTLAKA profesyonel hukuki yardım alınız.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
su borcu (ACİL) miss_lawyer Meslektaşların Soruları 7 22-12-2008 21:00
parça borcu-cins borcu ile misli mallar ve misli olmayan mallar GNCDVRMC Hukuk Soruları 7 26-05-2008 16:15
su borcu Nuriye Değer Meslektaşların Soruları 2 19-04-2008 16:45
haciz tutanağında borcu ödemeyi taahüt eden müvekkilin borcu ödememesi Av.Svg Meslektaşların Soruları 3 30-03-2008 12:18


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03593707 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.