Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Bilgisayar - Yazılım Hatası - Garanti Süresi - Tüketici Hakları

Old 01-03-2007, 03:31   #1
hulyakaragoz77

Rahatsiz Bilgisayar - Yazılım Hatası - Garanti Süresi - Tüketici Hakları

Merhaba içinde bulunduğum zor durum karşısında bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim. Ben iktisat fakültesinde okumaktayım ve hukukla ilgili bazı anlayamadığım konuları bu sitede daha önceden sorulup cevaplanmış bilgilerden yararlanarak öğrenebiliyorum.Öğrenmek istediğim konunun tam anlamıyla sorusu olmasada bulduğum konular ve cevaplar karşısında bakış açımın ne olması gerektiğini anladığım için yardımcı oluyor ve şimdiye kadar soru sormama gerek kalmamıştı.

Ancak şimdi tamamen bilgilerinize ve yardımınıza çok ihtiyacım var.
Dersimle ilgili değil ama her yönden beni etkileyen bir konu.
2005 yılında 2,500 ytl karşılığında ünlü bir firmadan toplama bilgisayar, monitör aldım.Daha önceden bilgisayar paket program kullanmayı biliyorum fakat işletim sistemiyle ve ayarlarıyla ilgili bilgi sahibi değilim. Bilgisayarı aldıktan 3-4 ay sonra WİN32 hatası vermeye başladı.İngilizce yazdığından dolayı hata verdiğini bilmiyordum.Ara ara Win32 yazısı ekranda beliriyordu.Yoğunluk olarak internette ders çalışıyorum bilgisaydaki içerik dosyalarıyla ilgili fazla işlem yapmıyorum.2006 10.cu ayda aldığım yere gidip sorduğumda WİN32 sistem dosyasıdır FORMAT atmak gerekir denildi. Bendeki Windows yazılımı lisanslı olduğu için ücretsiz format attılar.
ANCAK 4 DEFA FORMAT ATTIRMAK ZORUNDA KALDIM. Eve götürdüğüm de ya
puntolar büyüyüp küçülüyor, ya internete girmiyor, ya Windowsa girmiyor gibi poroblemlerle evden firmaya, firmadan eve bilgisayar kasası taşıdım.
Tabiki bu durum deslerimi, aile ilişkilerimi, psikolojimi, taşımacılık yaparken belimi incilttiğim için birde bel ağrısı çektiğimden çok etklendim.
Bilgisayarı her götürdüğümde inceleyip yazılım hatası var format attık denildi. Neden bu kadar çok ve peşpeşe yazılım hatası veriyor diye sorduğumda yüklediğiniz cd'lerde problem vardır donanımla ilgili problem yok deniliyor.
Şimdi ben bu parayı verip devamlı yazılım hatası veren bir bilgisayara sahibim.
1.ci Windows yüklemeden sonraki yüklemeler yani formatları müşteri memnuniyeti olması için ücretsizdi bundan sonrakiler ücrete tabidir denildi. Her yönden beni çok kötü etkiliyor.Diğerlerini boşverdim diyelim en önemlisi derslerim aksıyor. Donanımla ilgili fatura dışında garanti istiyorum yada donanımı tek tek inceleyin sorunlu olan parçayı değiştirelim diye istekte bulundum yanaşmadılar.
Özürlü mal aldığımı düşünüyorum ki bendeki cd'leri başka bilgisayarada kopyaladım o bilgisayara hiç birşey olmadı.1 tane müzik cd'si bir tane hocamızın verdiği paket program başka bişey yok.
Sinirsel olarakta yıprandığım için düşüncelerimi toparlayamıyorum.Karışık yazmış olabilirim ama bilgiler doğru bundan eminim.
Şu anda öğrenmek istediğim hukuken ne yapabilirim.2007 10.cu ayda fatura garanti süresi bitiyor.Özürlü mal olup olmadığına dair doğruluk derecesini nasıl öğrenebilirim.Başkasına inceletsem bizden başkası incelemiş parçalar değişmiş olabilir yada garanti dışı oldu denilebilir endişesindeyim e olarda incelemeye yanaşmıyorlar. Ne yapabilrim hiç huzurum kalmadı.
Bilgilerinize, göstereceğiniz yola çok ihtiyacım var. Yardımcı olursanız beni çok mutlu edersiniz.
SAYGILARIMLA: HÜLYA KARAGÖZ
Old 01-03-2007, 10:24   #2
Av.Orhan

Sayın @hulyakaragoz77

Sorununuzu 2 acıdan değerlendireceğim.

1. Teknik Acıdan

Bilgisayarın vermiş olduğu hatayı tam olarak görmek gerekir. Onun icin size tavsiyem benzer bir hata ile karşılaşır iseniz mutlaka ekran görüntüsü alın. (Nasıl alınacağını bilmiyor iseniz bana özelden ulaşırsanız anlatabilirim.) Daha sonra mutlaka sorunun yazılımsal mı yoksa donanımsal mı olduğunun tespiti için internetteki bilgisayar teknolojileri ile ilgili sitelerin forumlarında yayınlayın ve oradaki kişilerin görüşlerini toplayın. Sorununuz belirli tür donanımlarda ( işlemci yada ram'den kaynaklanan ) sıkca rastlanan bir hata olabilir, yada belirli bir parcanın hatalı olmasından da kaynaklanabilir, yazılımsal da olabilir. Eminim sorununuzun kaynağı hakkında ilgili forumlardan (isterseniz özelden ulaşın ben size bir kac site tavsiye edeyim) bir yorum alabilirsiniz. Sorununuzun kaynağının donanımsal olduğu yada olma ihtimali olduğuna ilişkin bilgi toplayabilirseniz bunları bir yere not alın. Eğer sorununuz yazılımsal ise ve özellikle windows kaynaklı ise yapılabilecek pek birşey olmadığı kanısındayım. Sebebi ise windows'un lisans sözleşmesinde açık açık yazmaktadır.

2. Hukuki açıdan;

Önce yasal düzenlemeden bahsedelim;

Alıntı:
TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUN

Madde 13 - (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./20. md.)(*)

İmalatçı veya ithalatçılar ithal ettikleri veya ürettikleri sanayi malları için Bakanlıkça onaylı garanti belgesi düzenlemek zorundadır. Mala ilişkin faturanın tarih ve sayısını içeren garanti belgesinin tekemmül ettirilerek tüketiciye verilmesi sorumluluğu satıcı, bayi veya acenteye aittir. Garanti süresi malın teslim tarihinden itibaren başlar ve asgari iki yıldır. Ancak, özelliği nedeniyle bazı malların garanti şartları, Bakanlıkça başka bir ölçü birimi ile belirlenebilir.

Satıcı; garanti belgesi kapsamındaki malların, garanti süresi içerisinde arızalanması halinde malı işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamir ile yükümlüdür.

Tüketici onarım hakkını kullanmışsa, garanti süresi içerisinde sık arızalanması nedeniyle maldan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması veya tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması hallerinde, 4 üncü maddede yer alan diğer seçimlik haklarını kullanabilir. Satıcı bu talebi reddedemez. Tüketicinin bu talebinin yerine getirilmemesi durumunda satıcı, bayi, acente, imalatçı-üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur.

Tüketicinin malı kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanmasından kaynaklanan arızalar, iki ve üçüncü fıkra hükümleri kapsamı dışındadır.

Alıntı:
GARANTİ BELGESİ UYGULAMA ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK

Madde 14 - Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın;

a) Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren, belirlenen garanti süresi içinde kalmak kaydıyla, bir yıl içerisinde; aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içerisinde farklı arızaların toplamının altıdan fazla olması unsurlarının yanı sıra, bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması,

b) Tamiri için gereken azami sürenin aşılması,

c) Firmanın servis istasyonunun, servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçı-üreticisinden birisinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi,

durumlarında, tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini, bedel iadesi veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir.

Bu maddenin (c) bendinde belirtilen raporun, tüketicinin başvuru tarihinden itibaren yedi gün içerisinde düzenlenmesi zorunludur. Tüketici, raporun belirtilen süre içerisinde düzenlenmemesi veya raporu kabul etmemesi hallerinde, ilgili tüketici sorunları hakem heyetine başvurarak mevcut durumun tespit edilmesini isteyebilir.

Satıcı, tüketicinin bu Yönetmeliğin 13 ve 14 üncü maddelerinde belirtilen taleplerini reddedemez. Tüketicinin bu taleplerine karşı satıcı, bayii, acente, imalatçı- üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludurlar.

Yasal düzenleme bu şekilde. Yasa maddesi son derece açık olduğundan ayrıca açıklamada bulunmayacağım.

Geldiğimiz nokta itibariyle ilk etapta yapmanız gereken sorununun donanımsal olup olmadığını tespit etmek olacak. Eğer sorunun donanımsal olduğunu ispatlayabilecek yeterli delil ve bilgiye ulaşırsanız size tavsiyem hemen ikamet ettiğiniz il yada varsa ilçedeki Tüketici Hakem Heyetine ayrıntılı bir dilekce ile başvurup almış olduğunuz ürünün ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini talep etmeniz olacaktır.

İyi Günler
Old 01-03-2007, 10:46   #3
ISIL YILMAZ

Sn. Karagöz,

Öncelikle durumunuza çok üzüldüm, belli ki çok canınız sıkılmış. Ama üzülmeyin, bir çözüm var.

Bildiğiniz gibi taşınır mallarda, hukukçuların "ayıp" diye nitelendirdiği ve malın teknik özelliklerinde, niteliğinde, niceliğinde vs. deki hatanın diyelim zamanaşımı süresi iki yıl. Yani iki yıl içinde ayıp ortaya çıkarsa satıcı ya malı değiştirir ya tamir eder ya ayıp oranında bedel indirimi yoluna gidilir ya da malın bedelini size iade eder. Ancak, bunlardan hangisini istediğinize siz karar vermelisiniz. Buna satıcı karar veremez. Karar verme hakkı size aittir.

Yalnız ayıbın ortaya çıkmasından itibaren 30 gün içinde ihbar etme ( satıcıya durumu bildirme) yükümlülüğünüz var.

Genel hukuki çerçeveniz bu.

Yapmanız gerekenlere gelerek konuyu somutlaştıralım. Satıcıya gidip ayıp ile ilgili olarak hangi yolu seçtiğinizi bildirin, bildirim sözlü olabilir, ancak ispat sorunu yaşamamanız için bir ihtarname çekmek çok daha iyi olur. Bunu da yapamayacak durumda iseniz en azından bir tanıkla birlikte ilgili mağazaya gitmenizi öneririm. Ancak, tekrarlamam gerekir ki noterden çekilecek bir ihtarname en sağlam yoldur.

Satıcı talebinizi kabul ederse ne ala. Etmezse, hemen sorununuzu ve durumunuzu anlatan bir dilekçe ile tüketici hakem heyetine başvurmanızı öneririm. Hakem heyeti uyuşmazlığı inceleyip karara bağlayacaktır.

Saygılar.

Old 01-03-2007, 11:11   #4
mutlakadalet

Alıntı:
Özürlü mal olup olmadığına dair doğruluk derecesini nasıl öğrenebilirim.Başkasına inceletsem bizden başkası incelemiş parçalar değişmiş olabilir yada garanti dışı oldu denilebilir endişesindeyim e olarda incelemeye yanaşmıyorlar.

Sayın Hülya Karagöz, söz konusu hatanın, donanım kaynaklı olduğunu tespit edebilmeniz için, Sayın Orhan Şahin'in bahsettiği yolları deneyebilirsiniz.

Alıntı:
hukuken ne yapabilirim

Sorunun donanım kaynaklı olduğunun yani malın ayıplı olduğunun tespit edilmesinden sonra, hukuken yapabileceklerimizi şu şekilde belirleyebiliriz:

4(2)Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

Alıntı:

Bilgisayarı aldıktan 3-4 ay sonra WİN32 hatası vermeye başladı.

Şu halde satıcı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 4.maddesinin 2.fıkrasına dayanarak, kendisine zamanında başvurulmadığını ileri süremez.

4(4) Bu madde ile ayıba karşı sorumlu tutulanlar, ayıba karşı daha uzun bir süre ile sorumluluk üstlenmemişlerse, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut ve tatil amaçlı taşınmaz mallarda beş yıldır. Ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı yapılacak talepler ise üç yıllık zamanaşımına tabidir. Bu talepler zarara sebep olan malın piyasaya sürüldüğü günden başlayarak on yıl sonra ortadan kalkar. Ancak, satılan malın ayıbı, tüketiciden satıcının ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse zamanaşımı süresinden yararlanılamaz.

Alıntı:
4 DEFA FORMAT ATTIRMAK ZORUNDA KALDIM.

13(3) Garanti süresi içerisinde sık sık arızalanması sonucu maldan yararlanamamanın süreklilik arzetmesi veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması hallerinde, tüketici, malın ücretsiz olarak yenisi ile değiştirilmesini satıcıdan talep edebilir. Satıcı bu talebi reddedemez. Tüketicinin bu talebine karşı satıcı, bayi, acenta, imalatçı-üretici ve ithalatçı müştereken ve müteselsilen sorumludurlar.

Ancak, bu durumda satıcının: "Alıcının, malı, kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı olarak kullanması söz konusudur." şeklinde bir savunma ileri sürmesi olasıdır. Nitekim:

13(4) Tüketicinin malı kullanım kılavuzunda yeralan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar, iki ve üçüncü fıkra hükümleri kapsamı dışındadır.

Sonuç olarak, malın ayıplı olmasının ve bu ayıbın sizin kullanımınızdan kaynaklanmadığının tespiti halinde, malın yenisi ile değiştirilmesini talep edebileceksiniz. Son bir hususu daha belirtmek gerekirse:

Alıntı:

bu durum deslerimi, aile ilişkilerimi, psikolojimi, taşımacılık yaparken belimi incilttiğim için birde bel ağrısı çektiğimden çok etklendim.
Her yönden beni çok kötü etkiliyor. Diğerlerini boşverdim diyelim en önemlisi derslerim aksıyor.
Sinirsel olarakta yıprandığım için...
hiç huzurum kalmadı.

24(4) Ayıplı malları satın alan tüketicilerin uğradıkları maddi ve manevi zararlar nedeniyle tek tek dava açma hakları saklıdır.

Umarım sorunlarınızı, daha fazla sorun yaşamadan atlatabilirsiniz.

Saygılarımla.

Old 01-03-2007, 11:17   #5
Av.Ceylan Pala Karadağ

KAYNAK ALINTI:http://212.175.130.129/scripts/cgiip...ids=0x009b5790

T.C.
Y A R G I T A Y
13.HUKUK DAİRESİ
BAŞKANLIĞI
SAYI:

ESAS 2003 KARAR
2807 7307

Y A R G I T A Y İ L A M I

MAHKEMESİ :G 1.Tüketici Mahkemesi
TARİHİ :9.9.2002
NO :314-381
DAVACI :F A
DAVALI :S G

Taraflar arasındaki eşya iadesi alacak davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşuldu düşünüldü.

K A R A R
Davacı, davalıya ait mağazadan 22.20 metre koltuk döşeme kumaşı satın alarak koltuklarına döşettiğini ancak kumaşta yer yer renk değişikliği olduğunu, durumu davalıya bildirdiğini ancak sonuç alamadığını, hakem heyetinin lehine karar verdiğini ileri sürerek, kumaşın aynen, olmadığı takdirde ilamın icrası sırasında İİK. nun 24.maddesi gereğince bedelinin davalıdan tahsiline karar verilmesini istemiştir.
Davalı davaya cevap vermemiştir.
Mahkemece davanın kabulü ile 22.20 metre koltuk döşemelik kumaşının aynen olmadığı takdirde icra aşamasında belirlenecek değerinin davalıdan alınarak davacıya verilmesine karar verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir.
1- Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle yasaya uygun gerektirici nedenlere ve özellikle Tüketici Hakem Heyeti kararları 4077 sayılı kanunun 22.maddesi gereğince Tüketici mahkemelerinde delil olarak kabul edilebileceğine göre davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan sair temyiz itirazlarının reddi gerekir.
2-4077 sayılı kanunun 4.maddesi, satılan malın ayıplı olması halinde, alcıya aldığı malı firmaya geri vererek değiştirilmesini veya ödediği bedelin iadesini veya ayıbın neden olduğu değer kaybının, satım bedelinden indirilmesi ya da ücretsiz tamir talebi imkanı tanımıştır. Bu haklar bozucu inşai haklardan olup, bunlardan biri kullanıldıktan sonra davalının aleyhine olacak şekilde
değiştirilemez. Davacı, dava dilekçesinde öncelikle kumaşların yenileri ile değiştirilmesini istemiştir. Davacı bu hakkını kullanırken ayıplı malı da iadeye hazır olduğunu bildirmek zorundadır. Mahkemece davacının davalıdan alıp kullandığı kumaşları iade yönünde bir karar verilmemiş olması usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirir.
SONUÇ: 1.bentte açıklanan nedenlerle davalının sair temyiz itirazlarının reddine, 2.bentte açıklanan nedenlerle temyiz olunan kararın davalı yararına BOZULMASINA,peşin harcın istek halinde iadesine, 3.6.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Başkan Üye Üye Üye Üye
Tüketici Hakem Heyeti kararları 4077 sayılı kanunun 22.maddesi gereğince Tüketici mahkemelerinde delil olarak kabul edilebilir.
4077 sayılı kanunun 4.maddesi, satılan malın ayıplı olması halinde, alcıya aldığı malı firmaya geri vererek değiştirilmesini veya ödediği bedelin iadesini veya ayıbın neden olduğu değer kaybının, satım bedelinden indirilmesi ya da ücretsiz tamir talebi imkanı tanımıştır. Bu haklar bozucu inşai haklardan olup, bunlardan biri kullanıldıktan sonra davalının aleyhine olacak şekilde değiştirilemez. Davacı, dava dilekçesinde öncelikle kumaşların yenileri ile değiştir
Old 01-03-2007, 12:04   #6
Av.Orhan

Sayın @mutlakadalet

Alıntı yapmış olduğunu 4822 sayılı kanunun 4 maddesi 06/03/2003 kabul tarihli, 14/03/2003 tarih ve 25048 sayılı R.G.de yayımlanan 4822 sayılı Kanunun 4. maddesi ile, 14/06/2003 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aşağıdaki gibi değiştirilmiştir.

Alıntı:
Tüketici, malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte ayıplı malın neden olduğu ölüm ve/veya yaralanmaya yol açan ve/veya kullanımdaki diğer mallarda zarara neden olan hallerde imalatçı-üreticiden tazminat isteme hakkına da sahiptir.

Bu olayda pek önem arz etmese de bu sayfadan faydalanabilecek diğer üyelerimizin yanılgıya düşmemeleri için düzeltme gereği duydum.
Old 01-03-2007, 18:58   #7
mutlakadalet

Uyarınız için teşekkürler Sayın Orhan Şahin.

Saygılarımla
Old 02-03-2007, 05:15   #8
hulyakaragoz77

Vermiş olduğunuz bilgiler ve gösterdiğiniz yollar için çok tşk.ederim.

Öncelikle ilk yapmam gereken bilgisayarın sorunlu olduğunu belgelemem olacak.

Bunu nasıl yapabileceğime gelince sanıyorum Sayın Avukat Orhan Şahin yardımcı olacaktır.

Hepinize verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Hareket çevremi genişlettiniz.Yoksaki; yıllarımı geçiricem dediğim bilgisayarımla sadece aylarımı geçirme endişesi yaşayarak bilgisayarın pilinin bitmesini bekleyecektim.Çok teşekkür ederim.
Old 02-03-2007, 15:23   #9
Av.Orhan

Sayın @hulyakaragoz77

Mesaj kutuma baktım ama sizden bir mesaj gelmemiş. Son yazdığınız yazıya istinaden yapabileceklerinizi en başından itibaren anlatıyorum.

- Bilgisayarınızda hata mesajı aldığınızda klavyedeki "prtscn" diye gecer coğunlukla print screen tuşuna basın. - Daha sonra Paint programını calıştırıp.
- Daha sonra Paint programı açık ve aktif halde iken (ctrl+v) tuş kombinasyonuna aynı anda basın.
Kopyaladığınız ekran görüntünüzün paint programına yapışmış olması lazım.
- Programın kesme özelliğini kullanarak sadece hatanın olduğu kısmı kesip yeni bir paint dosyasına yapıştırın. Bu dosyayı jpg olarak herhangi bir isimle kaydedin.

- Daha sonra CTRL+ALT+DEL kombinasyonuna basarak görev yöneticinde calışan tüm programları görünür hale getirirek yukarıda belirttiğim tüm işlemleri tekrarlayın. Böylelikle elimizde jpg uzantılı iki adet dosyamız var. Birisi hata mesajını birisi de bilgisayarınızda çalışan tüm programları gösteriyor.

Daha sonra

www.donanimhaber.com
www.tomshardware.com.tr

sitelerinin forumlarında teknik yardım başlıklı bölümlerin altında yukarıda hazırladığımız resimleri de koyarak sorununuzu anlatın ve sorunun donanımsal olup olup olmadığını öğrenmeye çalışın.
Orada yazacağınız mesaja mutlaka bilgisayarınızın parcalarının özelliklerini belirtmeyi unutmayın.

Oradan alacağınız cevaplara göre eğer sorunun donanımsal olduğu hususunda yeterli bilgi ve belgeye ulaşırsanız yanınıza 2 arkadaşınızı da alarak bilgisayarı servise götürün ve yukarıda belirttiğimiz maddelerde ki gerekçelerle bilgisayaranızın ayıpsız misli ile değiştirilmesini isteyin.

Kabul edilmeyeceğini tahmin ediyoruz, hatta biliyoruz. Bu Durumda Yaşadığınız tüm proplemleri anlatan bir dilekce ile sorunun ne olduğunu da ayrıntılı olarak belirterek Tüketici Hakem Heyetine başvurun.

Ancak bu kadar yardımcı olabiliyorum. Umarım istediğiniz sonuca ulaşırsınız.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi