Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimden şiddet görüyorum ama davayı o açmak istiyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2013, 14:35   #1
Konuk.

Varsayılan eşimden şiddet görüyorum ama davayı o açmak istiyor

iyi günler. yaklaşık 1.5 aylık evliyim. evlendiğimiz günden beri eşimden fiziksel ve psikolojik şiddet görüyorum. devamlı olarak beni farklı şeylerle tehtit ediyor. bunun yanı sıra düğünümüzde takılan altınlarımızın eşimin ailesi tarafından harcandığını öğrendim. bugün bir telefon konuşmasında avukat aradığını duydum.
karakola gidip şiddet gördüğüme dair suç duyurusunda bulunucam ve aynı gün dava açmayı düşünüyorum. ancak eşim benden önce dava açarsa bu benim iddialarımı asılsız duruma düşürür mü bunu merak ediyorum.
bir diğer sorum suç duyurusunda bulunduktan sonra polis nezaretinde kıyafetlerimi çıkarmam söz konusu olabilir mi , emniyet teşkilatının böyle bir uygulaması var mı?
TEŞEKKÜR EDERİM.
Old 26-10-2013, 21:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Acil durumlarda karakol/savcılıktan şiddetin önlenmesi için karar verilmesini isteyebilirsiniz.

6284 sayılı yasa Mad.8/7 gereğince de kişisel eşyalarınızın iade edilmesine ilişkin de düzenleme yapılabilir.

Alıntı:
Tedbir kararının verilmesi, tebliği ve gizlilik

MADDE 8 – (7) Talep hâlinde ilgililere kişisel eşya ve belgelerinin kolluk marifetiyle teslimi sağlanır.

Eşinizin boşanma davası açması aleyhinize bir durum yaratmaz.Dava açıldığında ,karşı tarafın iddialarına cevap verebilir ve davanın reddini isteyebilirsiniz.Aynı dilekçe ile (harcını ödeyerek) kendi boşanma davanızı açabilir ve sizin gerekçeleriniz ile boşanmaya karar verilmesini ve varsa diğer taleplerinizi ileri sürebilirsiniz.

Karar,dava açma hızına değil ,iddiaların kanıtlanmasına göre verilecektir.

Bir avukattan destek almak yararınızadır.
Old 26-10-2013, 22:36   #3
Av. Gamze Akderin

sayın Konuk,

Alıntı:
Yazan Konuk.
bir diğer sorum suç duyurusunda bulunduktan sonra polis nezaretinde kıyafetlerimi çıkarmam söz konusu olabilir mi , emniyet teşkilatının böyle bir uygulaması var mı?
TEŞEKKÜR EDERİM.

Sorunuzun bu kısmı ile ilgili yanıt vermek istedim. eğer savcılığa veya en yakın kolluk birimlerine şikayette bulunacak iseniz hastaneden bir rapor alınmasını belirtebilirsiniz. Eğer şiddet görüyor iseniz bunu şikayetinizde belirtebilir ve hastaneden rapor talep edebilirsiniz

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi