Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Asİle TeblİĞ Yapilabİlİr Mİ?

Yanıt
Old 07-01-2008, 12:38   #1
av_sibelll

Karar Asİle TeblİĞ Yapilabİlİr Mİ?

Kesinleşmiş bir boşanma davası neticesinde icraya konacak bir takipte karşı taraf, boşanma davasında kendini bir vekille takip etti. ancak yapılacak olan icra emri vekile değil de asile tebliğ edilirse bu usulsüz tebliğ mi olur yoksa asile bu şekilde tebliğ yapılabilinirmi? şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
Old 07-01-2008, 12:47   #2
sultanahmet

Vekille takip edilen dava ve takiplerde, tebligatların vekile yapılması zorunludur. İlamların icrasında, borçlu, yargılama aşamasında vekille edilmişse icra emrini ilamda adı belirtilen vekile tebliğ etmek zorundasınız. Aksi halde, tebligat usulsüz olacağından icra emri iptal edilecektir. Ancak, borçlu aleyhine Mal Beyanında Bulunmamak suçundan şikayette bulunmayı düşünüyorsanız, vekile göndereceğiniz tebligatın yanısıra icra emrini asile de tebliğ etmenizi öneririm.
Old 07-01-2008, 12:52   #3
av_sibelll

Sayın sultanahmet cevabınız için teşekkür ederim. Tebligat Kanunu 11. md.sinde ' vekil vasıtasıyla takip edilen işlerde tebliğ vekile yapılır 'denmektedir. ancak bu durumun zorunluluk olup olmadığı husunda kararsız kaldığım için bu soruyu sordum. Tekrar teşekkür ederim.
Old 07-01-2008, 14:01   #4
hukukcu15

Sultanahmet meslektaşıma tamamen katılıyorum.
Old 07-01-2008, 23:20   #5
Cüneyt Erkmen Özbayır

Varsayılan azil ya da istifa varsa ne olacak?

Gelen soruya verilen yanıt doğrudur. Ancak değişik bir olgu olsun için şu olasılıklarında düşünülmesini öneriyorum. Dava bitiminden itibaren avukatın istifası ya da vekil edenin avukatını azli söz konusu ise ne olacak?Azilnamenin avukata çekildiğini varsayarsak ya da istifanın dava dosyasına konduğunu ancak diğer tarafın bu durumdan habersiz olarak ilamın icrasını asile yönlendirdiğini düşünürsek olaya nasıl bir çözüm getirilecek?
Old 08-01-2008, 13:02   #6
av.gzm

azilname avukata çekilmişse ; söz konusu işlemin karşı taraf açısından hüküm ifade edebilmesi için ; azilnamenin karşı tarafa tebliğ edilmesi gerekir.Tebliğ işleminden önce yapılmış işlemler vekil hakkında da sonuç doğurur.
Saygılarımla..
Old 08-01-2008, 13:04   #7
sultanahmet

Sayın Özbayır. Bu durumda iyiniyet kurallarını dikkate almak durumundayız. Takip alacaklısı, böyle bir durumdan haberdar olmadığı sürece, ilamda adı yazılı vekile icra emri tebliğ ettirmekle yasal yükümlülüğünü yerine getirmiş olur. Şayet, kendisine icra emri gönderilen vekil, azil veya başka bir sebeple vekaletin sona erdiğini icra müdürlüğüne beyan ederse, bu kez icra emrinin doğrudan asile tebliği suretiyle sorun aşılabilir.
Old 08-01-2008, 14:36   #8
Av.Nilay TOPRAK

Gerek mal beyanında bulunmama ve gerekse nafaka borcunu ödememek suçlarından dolayı dava açabilmek için asile de tebligat çıkarmanızı öneriyorum.Yani hem asile,hem de vekile tebligat yapın,ne kaybedersiniz ki.Saygılarımla...
Old 16-10-2010, 12:46   #9
praeses

Peki Sayın Meslektaşlarım, CMK görevlendirmesiyle tutuklu şüphelinin müdafiiyim. Savcılık dosyasından tüm tebligatlar cezaevindeki asile yapılıyor. Sayın savcı ve katibinden ise daima, "CMK avukatlarına değil asile tebligat yapıyoruz" cevabını alıyorum. Örneğin tutukluluğun devamına karar verildi ve tebligat cezaevine yapıldı. İtiraz sürem, bu tebligattan itibaren başlar mı? Gidip kalemde tebellüğ edeyim diyorum, savcı bey dosyadan suretleri bizzat veriyormuş ve özel durumu sebebiyle ne zaman yanına gitsem odasında bulamıyorum.
Old 16-10-2010, 14:02   #10
miryusufhan

Vekile gönderilmesi gerekir. Ancak tebligat zarfıfına 'mal beyanına ilişkindir' notu düşürülerek asile de gönderilmesi faydanıza olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi