Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Selçuk hukukta devletler özel dersiyle ilgili bilgi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-05-2009, 22:56   #31
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Zehra Hanım ilk dönem verdiğiniz bilgilerle baya bir yardımcı olmuştunuz bana. Rica etsem bu dönemde de hangi dersin yazılı, olay, test şeklinde olacağını, hangi derslerden barajların aşağı çekildiğini söyler misiniz? Şimdiden teşekkürler (:
Tabi ki yardımcı olurum inşaallah Başlıyorum:
Genel kamu:Tam belli değil pazartesi belli olacak ozaman tekrar yazarım kısmetse.Barajla ilgli bir bilgi yok.
Ticaret:Test.Baraj büyük bir ihtimalle 50ye çekiliyor.
İş:Test(bütü de böyle).Baraj 50.
Avukatlık:Malesef bir bilgim yok
Ceza:1.dönemki gibi olay.Finalden 50 alanı geçirecekmiş vizesi kaç olursa olsun.
Devletler:Olay.Barajla ilgili bir şey demedi daha.
İcra:Olay.Barajla ilgili bir şey yok.
Miras:Test.Barajla ilgili bir şey yok.
Adli tıpoğru yanlış herhalde.
İnfaz:Klasik olur yine sanırım hiç ders işlemediği için bilemiyorum.

Şimdilik son durumlar bunlar sayın Oğuzhan.Eğer bir değişme,gelişme olursa bildiririm inşaallah size.Şimdiden başarılar diliyorum sınavlarınızda.
Old 15-05-2009, 17:16   #32
Av. Mehmet Aslan

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Tabi ki yardımcı olurum inşaallah Başlıyorum:
Genel kamu:Tam belli değil pazartesi belli olacak ozaman tekrar yazarım kısmetse.Barajla ilgli bir bilgi yok.
Ticaret:Test.Baraj büyük bir ihtimalle 50ye çekiliyor.
İş:Test(bütü de böyle).Baraj 50.
Avukatlık:Malesef bir bilgim yok
Ceza:1.dönemki gibi olay.Finalden 50 alanı geçirecekmiş vizesi kaç olursa olsun.
Devletler:Olay.Barajla ilgili bir şey demedi daha.
İcra:Olay.Barajla ilgili bir şey yok.
Miras:Test.Barajla ilgili bir şey yok.
Adli tıpoğru yanlış herhalde.
İnfaz:Klasik olur yine sanırım hiç ders işlemediği için bilemiyorum.

Şimdilik son durumlar bunlar sayın Oğuzhan.Eğer bir değişme,gelişme olursa bildiririm inşaallah size.Şimdiden başarılar diliyorum sınavlarınızda.

Devletler tam olarak nasıl olay soracak? Karar tahlili üzerinden mi, yoksa bildiğimiz olay mı? Şu ana kadar pratik yaptırmıştır herhalde. Çözümlü pratikleri Makroda falan bulabilir miyiz?

Bir de şu ticarete nerelerden çalışıyorsunuz? Hoca daha çok nelere ağırlık veriyor? Birinci döneme çok asılmak gerekiyor mu? Yoksa ikinci dönem konularına mı daha çok çalışalım?

Diğer derslerle benzer sorunlar var. Mesela İcra-İflas'a nasıl çalışıyorsunuz? Kuru'yu tekrar etmek mi daha faydalı olur, yoksa teorik kısmı yüzeysel geçip Ömer Hoca'nın pratik kitabına mı ağırlık verelim?

Son sorum aslında tüm dersler için geçerli; hocaların atladığı, muaf tuttuğu, kısaca geçip üstünde durmadığı konular var mı? Varsa hangi kitaptan hangi sayfalar arası?

Önceki verdiğiniz bilgiler için de ayrıca teşekkürler.
Old 17-05-2009, 04:08   #33
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Mehmet Aslan
Devletler tam olarak nasıl olay soracak? Karar tahlili üzerinden mi, yoksa bildiğimiz olay mı? Şu ana kadar pratik yaptırmıştır herhalde. Çözümlü pratikleri Makroda falan bulabilir miyiz?

Bir de şu ticarete nerelerden çalışıyorsunuz? Hoca daha çok nelere ağırlık veriyor? Birinci döneme çok asılmak gerekiyor mu? Yoksa ikinci dönem konularına mı daha çok çalışalım?

Diğer derslerle benzer sorunlar var. Mesela İcra-İflas'a nasıl çalışıyorsunuz? Kuru'yu tekrar etmek mi daha faydalı olur, yoksa teorik kısmı yüzeysel geçip Ömer Hoca'nın pratik kitabına mı ağırlık verelim?

Son sorum aslında tüm dersler için geçerli; hocaların atladığı, muaf tuttuğu, kısaca geçip üstünde durmadığı konular var mı? Varsa hangi kitaptan hangi sayfalar arası?

Önceki verdiğiniz bilgiler için de ayrıca teşekkürler.
Devletler hocası karar olarak olay soracak.Çünkü pratikleri öyle çözüyo.Çözümlerini makroda bulabilirsiniz sanırım not veren arkadaş oraya veriyor olmalı.
Ticaret hocasının az ağırlıklı çok ağırlıklı dediği bir alan yok malesef .Şunu söylüyor çalışmanız gereken 3kitap var:Fırat Öztan,Poroy/Tekinalp ve Kendigelen in çek hukuku kitabı.Birde fotokopiye bir sürü karar,makale ve not bıraktı bunlardan da sorumlu olacakmışız .
İcra da Kuru nun kitabını okuyorum şu an daha ilk tekrarı bile bitiremedim malesef .Ben Hakan hocanın pratiklerine girmeyi düşünüyorum ne öğrenirsem orada öğrenirim;çünkü 2.dönem derslerine girmedim hiç.Pratiklere ağırlık vermek en iyisi olacaktır bence.
Genel kamu dersinde kitaptan sadece 6.ve 7.bölümlerden sorumluyuz.1.dönem olduğu gibi fotokopiye notlar bırakacak pazartesi bunlardan da sorumluyuz.
İş hukukunda Fatih hocanın İş ve Sosyal Güvenlik kitabını almışsınızdır.Oradan 316-345arası yok.Bir de son kısım olan bireysel emeklilik sınava dahil değil.
Ceza hocası 2.dönem sanık,müdafi,deliller,ispat,koruma tedbirlerini işledi.Şimdi de kanun yollarını işliyor.Ben de kitap yok eğer başka konular varsa onlar dahil değildir sanırım.Çünkü 1.dönem sadece derste anlattıklarımdan sorumlusunuz demişti.
Miras dersinde hoca mirasın reddine geldi.Ama ders işlemeye devam edecek mi bilmiyorum.Öğrendiğim anda sizleri bilgilendiririm inşaallah.
Yeni gelişmeler olursa tekrardan haberdar ederim kısmetse.

Hepimize sınavda başarılar diliyorum.Son sınavlarımız olur inşaallah
Old 18-05-2009, 15:14   #34
oguzhand0

Son aldığım bilgilere göre Cumhur Hoca barajı çekmeyecekmiş 50'ye. Eğer doğruysa geçmiş olsun (:
Old 18-05-2009, 15:31   #35
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Son aldığım bilgilere göre Cumhur Hoca barajı çekmeyecekmiş 50'ye. Eğer doğruysa geçmiş olsun (:

Mazeret mi şimdi bu? Sen de 100 al.
Old 18-05-2009, 15:38   #36
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Evet böyle bir duyum var.Geçen senekiler böyle diyor.Genelde çekiyormuş 50ye.Ama kendisi daha bir açıklama yapmadı malesef
Bu arada Genel kamu sınavı test olacak,birinci dönemki fotokopilerden de ideolojiler fotokopisi sınava dahil değil.Böyle bir güzellik yapacakmış bize Ama malesef barajı çekmiyor
Yeni bilgiler öğrenirsem yine paylaşırım inşaallah arkadaşlar.Hepimize başarılar sınavlarda...
Old 18-05-2009, 20:28   #37
oguzhand0

Ya aslında ben en büyük açıklamayı İcra dersinden bekliyorum. Şöyle bir baktım da İcra Vizesi sınıf ortalamamız 41. Hoca ortalamayı 50'ye çeker gibime geliyor ya, hala bir açıklama yapılmadı... Reyhan Hoca da sağolsun, çalışmamız gereken yer 1000 sayfaydı, 900 sayfaya indi (: Bugün Devletler Özel Hukuku çalışmaya başladım. İlk dönemle kıyasladığımda ilk dönemin "yeme de yanında yat" kıvamında olduğunu birkez daha anladım...
Korkuyorum, korkuyorum...
Old 18-05-2009, 20:37   #38
Av.Cengiz Aladağ

Arkadaşlar, şimdiden mazeret aramayın; kendinize güvenin. Bu derslerden şu an avukatlık, hakimlik, savcılık ve diğer meslekleri icra eden yaklaşık yüz bin kişi geçti, siz mi geçemeyeceksiniz?
Tüm öğrenci arkadaşlara başarılar dilerim.
Old 18-05-2009, 20:52   #39
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Ya aslında ben en büyük açıklamayı İcra dersinden bekliyorum. Şöyle bir baktım da İcra Vizesi sınıf ortalamamız 41. Hoca ortalamayı 50'ye çeker gibime geliyor ya, hala bir açıklama yapılmadı... Reyhan Hoca da sağolsun, çalışmamız gereken yer 1000 sayfaydı, 900 sayfaya indi (: Bugün Devletler Özel Hukuku çalışmaya başladım. İlk dönemle kıyasladığımda ilk dönemin "yeme de yanında yat" kıvamında olduğunu birkez daha anladım...
Korkuyorum, korkuyorum...
Malesef İcra dersiyle ilgili bir açıklama yapılmadı daha perşembe günü belli olur inşaallah.Ben İcra çalışıyorum ama hiç bir şey anladığım söylenemez .
Çalışmadığım halde kendime güveniyorum sonum ne olur biliyorum artık.Neyse inşaaallah yapacağız hepimiz.Bunlar son sınavlarımız olacak...
Old 19-05-2009, 23:02   #40
Av. Mehmet Aslan

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Devletler hocası karar olarak olay soracak.Çünkü pratikleri öyle çözüyo.Çözümlerini makroda bulabilirsiniz sanırım not veren arkadaş oraya veriyor olmalı.
Ticaret hocasının az ağırlıklı çok ağırlıklı dediği bir alan yok malesef .Şunu söylüyor çalışmanız gereken 3kitap var:Fırat Öztan,Poroy/Tekinalp ve Kendigelen in çek hukuku kitabı.Birde fotokopiye bir sürü karar,makale ve not bıraktı bunlardan da sorumlu olacakmışız .
İcra da Kuru nun kitabını okuyorum şu an daha ilk tekrarı bile bitiremedim malesef .Ben Hakan hocanın pratiklerine girmeyi düşünüyorum ne öğrenirsem orada öğrenirim;çünkü 2.dönem derslerine girmedim hiç.Pratiklere ağırlık vermek en iyisi olacaktır bence.
Genel kamu dersinde kitaptan sadece 6.ve 7.bölümlerden sorumluyuz.1.dönem olduğu gibi fotokopiye notlar bırakacak pazartesi bunlardan da sorumluyuz.
İş hukukunda Fatih hocanın İş ve Sosyal Güvenlik kitabını almışsınızdır.Oradan 316-345arası yok.Bir de son kısım olan bireysel emeklilik sınava dahil değil.
Ceza hocası 2.dönem sanık,müdafi,deliller,ispat,koruma tedbirlerini işledi.Şimdi de kanun yollarını işliyor.Ben de kitap yok eğer başka konular varsa onlar dahil değildir sanırım.Çünkü 1.dönem sadece derste anlattıklarımdan sorumlusunuz demişti.
Miras dersinde hoca mirasın reddine geldi.Ama ders işlemeye devam edecek mi bilmiyorum.Öğrendiğim anda sizleri bilgilendiririm inşaallah.
Yeni gelişmeler olursa tekrardan haberdar ederim kısmetse.

Hepimize sınavda başarılar diliyorum.Son sınavlarımız olur inşaallah

Zaman ayırıp yanıtladığın için çok teşekkürler. Kendi adıma son sınavlarım olacağını pek sanmıyorum ama

Devletlerden barajın çekilme durumu var mı? Bir de birinci dönem işlenen vatandaşlık ve yabancılar hukukuna ilişkin kısımlardan sorumlu muyuz? Çok ciddi bir tekrar gerekmiyor gibi ama..

Genel Kamu tam bir sorunmuş yeni yeni farkediyorum 6. ve 7. bölümlerinden sorumlu olduğumuz kitap şu İlyas Doğan'ın kitabı değil mi? Birinci dönem bıraktığı diğer iki fotokopiden, bu dönem bıraktığı(bırakacağı) fotokopiden, birinci ve ikinci dönem anlattıklarından(notlardan), vs. sorumluyuz yani

Barajlarla ilgili söylentiler çok önemli. Bazı derslere ona göre çalışıp, büte bırakma yolunu seçiyoruz. Ticaret, İcra, vs. dersler bu anlamda çok önemli. Ticaret2'den bu sene baya temizlik olacakmış diye bir söylenti var. Hoca biraz daha insaflı olacakmış diyorlar sınavları değerlendirirken. Kendisi söylüyor mu böyle bir şey? Sadece ticaret değil, bazen hocalar final ve büt hakkında renk veriyor. Böyle bir durum olursa ve haberdar ederseniz sevinirim.
Old 20-05-2009, 16:25   #41
oguzhand0

Devletler Özel Hukuku'nda tanıma/tenfiz'den sonra konu anlatılacak mı? Yani tahkimden sorumlu muyuz finalde?
Bir de Musa Hoca barajı çekmeyecek diye biliyorum :/
Old 24-05-2009, 10:14   #42
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Mehmet Aslan
Zaman ayırıp yanıtladığın için çok teşekkürler. Kendi adıma son sınavlarım olacağını pek sanmıyorum ama

Devletlerden barajın çekilme durumu var mı? Bir de birinci dönem işlenen vatandaşlık ve yabancılar hukukuna ilişkin kısımlardan sorumlu muyuz? Çok ciddi bir tekrar gerekmiyor gibi ama..

Genel Kamu tam bir sorunmuş yeni yeni farkediyorum 6. ve 7. bölümlerinden sorumlu olduğumuz kitap şu İlyas Doğan'ın kitabı değil mi? Birinci dönem bıraktığı diğer iki fotokopiden, bu dönem bıraktığı(bırakacağı) fotokopiden, birinci ve ikinci dönem anlattıklarından(notlardan), vs. sorumluyuz yani

Barajlarla ilgili söylentiler çok önemli. Bazı derslere ona göre çalışıp, büte bırakma yolunu seçiyoruz. Ticaret, İcra, vs. dersler bu anlamda çok önemli. Ticaret2'den bu sene baya temizlik olacakmış diye bir söylenti var. Hoca biraz daha insaflı olacakmış diyorlar sınavları değerlendirirken. Kendisi söylüyor mu böyle bir şey? Sadece ticaret değil, bazen hocalar final ve büt hakkında renk veriyor. Böyle bir durum olursa ve haberdar ederseniz sevinirim.

Devletler hocası barajla ilgili bir şey söylemedi daha malesef.Asistanın söylediğine göre 1.dönemki konulardan %25 oranında soru soruluyormuş.Perşembe günü geçen senenin final sorusunu çözecek.Oradaki puanlamaya bakınca 1.dönemki konular 35,2.dönemki konular 75puan.Sağolsunlar 110 puan üzerinden değerlendiriyorlar.

6.ve 7.bölümden sorumlu tuttuğu kitap İlyas Doğan ın kitabı.Reyhan hocanın anlattığı ve fotokopiye verdği bütün konulardan sorumluyuz;sadece 1.dönem bıraktığı ideolojiler fotokopisinden sorumlu değiliz.Barajı çekmeyeceğini söyledi.Sınıfın genel ortalaması iyiymiş ona göre

Ticaretle ilgili söylentiyi yani geçirecekmiş,temizleycekmiş söylentisini ilk defa sizden duydum.Arkadaşlarıma da sordum ama böyle bir duyum almadıklarını söylediler.Sanmıyorum yani malesef .Hocanın söylediği tey şey şu:"Sorumlu olduğunuz 3kitap ve fotokopiler var.İyi çalışın.".Eğer ALES e girdiyseniz puan durumunuza göre not ekleyecek.75-80arası 5puan,80-85arası 10puan,85 ve üstü 15 puan olarak yansıyacakmış finallerimize Ticaret dersinde.

Final ve bütle alakalı olarak;İş dersinde her ikisi de test olacak ve baraj 50.40soru soracakmış örneğin;15biraysel iş hukuku,15sosyal güvenlik,10da sendikalar hukuku olabilir dedi.Bütünleme de böyle olur sanırım.
İcra dersinde hiç bir şey söylenmiyor baraj dahi belirtilmedi daha.Sadece olay olacağını biliyoruz.
Diğer dersler de aynı malesef .Bilgim olduğu zaman sizlere ulaştırmaya çalışacağım inşaallah.

Hepimize başarılar...
Old 24-05-2009, 10:19   #43
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Devletler Özel Hukuku'nda tanıma/tenfiz'den sonra konu anlatılacak mı? Yani tahkimden sorumlu muyuz finalde?
Bir de Musa Hoca barajı çekmeyecek diye biliyorum :/

Devletler hocası 2.öğretimlerde konuları bitirmiş bu hafta.Tanıma/tenfizi anlatmış en son olarak.Tahkimi anlatmamış.Şunu demiş:"Ben yüksek lisansa 1sene boyunca anlatıyorum tahkimi.".Böyle dediğine ve anlatmadığına göre biz de sorumlu değiliz sanırım.
Barajla ilgili bir şey söylenmedi daha ama sınıfın durumuna göre çekebilir belki.Perşembe günü geçen senenin final sorusunu çözecek gelip derse girmenizi tavsiye ederim.
Şimdiden başarılar...
Old 25-05-2009, 20:03   #44
Zehra Ekizo

Arkadaşlar Genel kamu dersiyle ilgili yeni bilgiler:
Kitaptan sorumlu olduğumuz 6. bölümden sadece 330-341 arası sorumluyuz
7.bölümden 426.sayfaya kadar sorumluyuz sadece.Reyhan hoca dedi ki:sınav süreniz uzun olacak sorular da biraz zor olacak.Rabbim yardım etsin artık bize.....
Old 26-05-2009, 14:46   #45
oguzhand0

Zehra Hanım, hani birşey diyemiyorum, nutkum tutuldu. İhtiyacım olan bilgileri eksiksiz olarak vermişsiniz. Çok çok çok teşekkür ederim size, gerçekten minnettarım.

Ve son olarak; çok az kaldı, neler hissediyorusunuz? Ben beklemekten sıkıldım, "keşke yarın sınavlar başlasa" diye geçiriyorum içimden (: Onursal Hoca ipucu veriyor mu hiç, ne yapacak ne edecek, pufff heyecan artıyor (:
Old 26-05-2009, 17:40   #46
Zehra Ekizo

Önemli değil gerçekten bildiklerini paylaşmak güzel bir duygu .Sizlerden sadece dua bekliyorum sınavlarımı geçebilmem için.

Sınav heyecanı beni de sardı tabi ki.Çalışmaya daha yeni başladım desem inanır mısınz bilmem.Uzun zamandır çalışamıyordum yeni yeni başlayabildim çok şükür.Ama çoğu dersim yetişmeyecek yine.Bütünlemelere geleceğim kesin de alta kalmasa okulu uzatmasam bari.

Onursal hoca sınavla ilgili bir şey demedi.Sadece 50alan geçecek dedi.Yarın duruşma similasyonu var 9.30da.Sınav için çok yararlı olur demişti.Ben gideceğim bakalım ne kadar yararı olacak.

Evet sınavlar biran önce gelsin ve geçsin.Ama her sınavdan sonra "İyi geçti geçerim inşaallah" diyebilelim hep birlikte.

Başarılar diliyorum arkadaşlar şimdiden...
Old 26-05-2009, 21:42   #48
Av. Mehmet Aslan

Alıntı:
Yazan Zehra Ekizo
Devletler hocası barajla ilgili bir şey söylemedi daha malesef.Asistanın söylediğine göre 1.dönemki konulardan %25 oranında soru soruluyormuş.Perşembe günü geçen senenin final sorusunu çözecek.Oradaki puanlamaya bakınca 1.dönemki konular 35,2.dönemki konular 75puan.Sağolsunlar 110 puan üzerinden değerlendiriyorlar.

6.ve 7.bölümden sorumlu tuttuğu kitap İlyas Doğan ın kitabı.Reyhan hocanın anlattığı ve fotokopiye verdği bütün konulardan sorumluyuz;sadece 1.dönem bıraktığı ideolojiler fotokopisinden sorumlu değiliz.Barajı çekmeyeceğini söyledi.Sınıfın genel ortalaması iyiymiş ona göre

Ticaretle ilgili söylentiyi yani geçirecekmiş,temizleycekmiş söylentisini ilk defa sizden duydum.Arkadaşlarıma da sordum ama böyle bir duyum almadıklarını söylediler.Sanmıyorum yani malesef .Hocanın söylediği tey şey şu:"Sorumlu olduğunuz 3kitap ve fotokopiler var.İyi çalışın.".Eğer ALES e girdiyseniz puan durumunuza göre not ekleyecek.75-80arası 5puan,80-85arası 10puan,85 ve üstü 15 puan olarak yansıyacakmış finallerimize Ticaret dersinde.

Final ve bütle alakalı olarak;İş dersinde her ikisi de test olacak ve baraj 50.40soru soracakmış örneğin;15biraysel iş hukuku,15sosyal güvenlik,10da sendikalar hukuku olabilir dedi.Bütünleme de böyle olur sanırım.
İcra dersinde hiç bir şey söylenmiyor baraj dahi belirtilmedi daha.Sadece olay olacağını biliyoruz.
Diğer dersler de aynı malesef .Bilgim olduğu zaman sizlere ulaştırmaya çalışacağım inşaallah.

Hepimize başarılar...

Vay be demek ki bu temizlik hikayesi de şehir efsanesi çıktı Ara ara böyle asparagaslar oluyor hukuk fakültesinde, ne diyelim bir nevi aç tavuk-buğday ambarı ilişkisi.

Verdiğin bilgiler gerçekten çok değerli, teşekkür ediyorum.
Old 26-05-2009, 21:43   #49
Av. Mehmet Aslan

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Müstakbel meslektaşlarım, hepinizden güzel haberler bekliyorum. Başarılar.

Zehra ve Oğuzhan'ı bilemem ama ben sizi büyük olasılıkla hayal kırıklığına uğratabilirim Cengiz Bey
Old 27-05-2009, 23:49   #50
oguzhand0

Zehra Hanım sınavlara 3 gün kala zor bir talep olacak ama, dün Ceza Usul Hukuku dersinde işlenen duruşma sınav sorumuş olacakmış. Eğer vaktiniz olursa, elinizden geldiğince, genel hatlarıyla ilgili olay hakkında bilgi verebilir misiniz? Hukuka aykırılıklar, özellikle dikkat etmemiz gereken hususlar vs. gibi. Anladınız işte (:
Cengiz Bey size de tekrar tekrar teşekkürler.
Old 28-05-2009, 21:11   #51
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Zehra Hanım sınavlara 3 gün kala zor bir talep olacak ama, dün Ceza Usul Hukuku dersinde işlenen duruşma sınav sorumuş olacakmış. Eğer vaktiniz olursa, elinizden geldiğince, genel hatlarıyla ilgili olay hakkında bilgi verebilir misiniz? Hukuka aykırılıklar, özellikle dikkat etmemiz gereken hususlar vs. gibi. Anladınız işte (:
Cengiz Bey size de tekrar tekrar teşekkürler.
Şimdi Sayın Oğuzhan;burdan ne kadar yardımcı olabilirim bilmiyorum ama olmaya çalışayım.Kendime göre önemli olanları anlatacağım,yani kendi önemli gördüklerimi anlatayım size.Öncelikle iddia edilen suçları söyleyeyim duruşmaya geçmeden:Sanık 3suçtan yargılandı.Bunlar:kasten öldürme,kasten öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah taşıma.
Druruşmanın başında yani ilk celsede sanık avukatları müdafiiliklerini beyan ettiler yani kabul edilmelerini istediler hakimden,mağdurun avukatı da vekil olarak mağdur da müdahil olarak davaya katıldı.Bundan sonra iddianame okundu.Daha sonra sanığın sorgusuna geçildi.Sorgunun ardından hakimler,savcı ve müdahiller sanığa soru sordular özellikle savcı ve müdahiller m.201 çerçevesinde sorular sordular.Birini celse sorgu ve sorularla geçti.
2.celsede tanıklar çağrıldı.Yakınlıktan dolayı tanıklık yapmayabilecek olan tanıklara bu hatırlatıldı ve bunlar yeminsiz dinlendi.Bilirkişi raporları vardı Adli Tıptan ve Polis Kriminal Labratuvarından gelen.Müdafiler bunlara itiraz etti.Bu arada bazı tanıklar yalan söyledikleri düşünülerek birbirleriyle yüzleştirildi.Tanıklardan birinin tanıklık yapmama hakkı bu yüzleştirme sırasında müdafiler tarafından hatırlatıldı ve o da tanıklık yapmadı o anda başta yapmıştı ama.
3. yani son celsede iddia makamının mütalası ve savunmanın mütalası okundu.İddia makamı müebbet hapis cezası istiyordu,müdafiler ise öldürmenin kasten olmadığını kasten yaralamanın netice sebebiyle ağırlaşmış hali olduğunu söylüyorlardı yani burdan ceza almasını istiyorlardı.
Karar:Kasten öldürmeden 9yıl,kasten öldürmeye teşebbüsten 7yıl 2ay(tam emin değilim ama) ve ruhsatsız silah taşımadan 2yıl ve para cezasına çarptırıldı.
Şimdi bu olay gerçekte yaşanmış bir olay ve karar aynen böyle verilmiş.Tabi ki temyize gitmiş temyizde de Yargıtay kasten öldürmeye teşebbüsten az ceza vermişsiniz diye aleyhe bozmuş.Tekrar ilk derece mahkemesinin önüne gelince ilk derece mahkemesi kararı onamış.Bu onama kararından sonra tekrar yargılama yapması gerekiyormuş yani tekrar tanıklar dinlenecek,bilirkişiye gidilecek vs.Ama ilk derece mahkemesi bunları yapmadan evrak üzerinde bir inceleme yapmış sadece.Ve şu anda tekrar temyize gitmiş.
Ben bu temyiz kısımlarından soru gelebileceğini düşünüyorum.Ya da tanıklık bilirkişiden falan gelir diye düşünüyorum.
Anlayabildiğim kadar anlattım inşaallah faydalı olabilmişimdir.Şimdiden başarılar diliyorum hepinize...
Old 31-05-2009, 01:22   #52
oguzhand0

Notlar tamam, bavul hazırlandı, bilet alındı... Herşey tamam! Son olmasını umduğum finallerime gidiyorum.
Sadece final zamanı değil dönemler boyunca hiçbir yardımını benden esirgemeyen öncelikle Zehra Hanım'a sonra canım Cengiz Bey'e ve diğer hukukçulara çok teşekkür ediyorum. Umarım Haziran ayının sonu geldiğinde çok çok hayırlı haberlerle geliriz hepimiz, umarım hepimizin bu hukuk fakültesi macerası mutlu sonla biter(:
Herkese tekrar teşekkürler, son virajı dönmeye gidiyorum inşallah.
Allah hepimizin yardımcısı olsun...
Old 31-05-2009, 16:18   #53
Av. Mehmet Aslan

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Notlar tamam, bavul hazırlandı, bilet alındı... Herşey tamam! Son olmasını umduğum finallerime gidiyorum.
Sadece final zamanı değil dönemler boyunca hiçbir yardımını benden esirgemeyen öncelikle Zehra Hanım'a sonra canım Cengiz Bey'e ve diğer hukukçulara çok teşekkür ediyorum. Umarım Haziran ayının sonu geldiğinde çok çok hayırlı haberlerle geliriz hepimiz, umarım hepimizin bu hukuk fakültesi macerası mutlu sonla biter(:
Herkese tekrar teşekkürler, son virajı dönmeye gidiyorum inşallah.
Allah hepimizin yardımcısı olsun...

Dört sene boyunca sadece vize-final-bütlere mi gelmiştin?
Old 31-05-2009, 21:12   #54
üye25928

Hepinize başarılar, 4. sınıfa daha çok var benim için ama şimdiden gözüm korktu diyebilirim.
Old 31-05-2009, 21:54   #55
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan tavus
Hepinize başarılar, 4. sınıfa daha çok var benim için ama şimdiden gözüm korktu diyebilirim.

Hiç gözün korkmasın. Çalışana herşey kolay. Oğuzhan, Zehra ve Mehmet bu ay sonunda mezun olacaklar. Elbette kendilerine, benim onlara güvendiğim kadar güvenir ve çalışırlarsa.
Old 31-05-2009, 23:14   #56
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Hiç gözün korkmasın. Çalışana herşey kolay. Oğuzhan, Zehra ve Mehmet bu ay sonunda mezun olacaklar. Elbette kendilerine, benim onlara güvendiğim kadar güvenir ve çalışırlarsa.

Teşekkür ederim, Cengiz Bey. Zaten KHS de sohbetinize doyum olmuyor, burada da yeteri kadar faalsiniz galiba. Umarım değerli forum üyeleri en kısa zamanda mezun olurlar, sizin güvendiğiniz kadar kendilerine güvenirler.

Ayrıca Teşekkür notunuzu yeni gördüm, asıl ben teşekkür ederim. Umarım sizin gibi "değerli" bir hukukçu olabilmek bizlere de nasip olur, bir gün. Saygılarımla...
Old 02-06-2009, 01:52   #57
Burak_Cu

Sizlere mezun dönemi yaşadığım anımı anlatmak istiyorum,hemde bunu okuyarak benim kritik durumuma düşmeyin isterim...
31.07.2008 Konya Selçuk Hukuk Mezunuyum arkadaşlar ) haziran değil temmuz sonu olduk ne yapalım ) sadece İş Hukukundan büte girdim... tabi benim durumum çok kritik ti köprüden ya geçecektim yada köprü çökecek ve altında kalacaktım nasıl mı?
Cumhur Hoca barajı 55 e çekti ben 54 le DC de kaldım )
Mirasta Süleyman Hoca barajı çekmedi 59 dan DC de kaldım)
İş Hukukumda FD ydi(vize :61) di )
( diğer dersler CC ve üzeriydi )
Bu durumda ben sadece İş Hukukunun bütüne girip en az 35 almam lazımdı diğerlerine girmeyip mezun olmak için...
Büt sırasıyla Miras--İş--Ticaret sınavı idi.
Ölçtüm -- biçtim -- tarttım sadece İş Hukuku bütüne girmeye karar verdim.Tabi arkadaşlar yapma felan dedi gir diğerlerine dedi ama yok dedim. İş Hukuku hocası(H.Hadi Sümer)yla konuştum 1 puan bile oynatamam dedi, Asistan keza aynısını dedi (ama asistan sağolsun kafanı yorma alırsın yaa 35 diyerek moral verdi) kitabını yutacam dedim en az 70 alacağım bu sınavdan dedim kafayı koymuştum tabi streste basıyo bi yandan ve(testti) sınav sonucu 1 gün sonra açıklandı optik okuyucuda işaretlemiştik çünkü eğer geç açıklanma durumu olsaydı ve aşağıdaki anlattığım durumdaki sorular karşıma gelmeseydi ticarete girecektim) sonuçta = 73 aldım BB düştü ))))) nasıl aldın diceksiniz ?
tabi finallerden sonra memlekete geldim KPSS ye girdim 10 civarı İş Hukuku sorusu çıktı güzel sorulardı yani yaa dedim bütte şu sorular çıksada hemen işaretlesem dedim vallahi 10 sorunun 9 unu Haluk Hadi Hocamı yoksa Asistan mı bilemem Bütteki Test sınavımıza kopyala-yapıştır misali koymuş ben nasıl heyecanlanıyorum anlatamam size yaav ,,sınav sabahıda dedim ki evde kaldığımız arkadaşlara şu sorulara bakın belki sorar bakın dedim bastıra bastıra dedim, yok yaa ne soracak dediler gider kıl kıl soru bulur o dedi arkadaşlar ii siz bilirsiniz dedim ve kpss sorularınıda yanımda sınava götürdüm masanın altına koydum tabi ki ne bileyim soracağını )) vesselam arkadaşlar o kitabı yutun inşallah kalmazsınız ama olurda büte kalırsanız kpss iş hukuku sorularına çalışın derim )
diğerlerinden hiç işaretlemeseydim 25 soruydu 9x4=36 alıyodum ki diğerlerinide işaretledim onlardanda doğru baya varmış kurtardık çk şükür darısı sizlere inşallah,başarılar arkadaşlar...
Old 02-06-2009, 11:11   #58
üye25928

Sayın Burak Bey, ilginç ve güzel bir anınız varmış. 3 yıl sonra aynısını ben de yapacağım
Old 08-06-2009, 00:40   #59
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Çok teşekkür ederim Cengiz Bey bize(bana) güvendiğiniz için.Ben de kendime güveniyorum ama çalışıyor muyum orası muamma işte .İnşallah bitirip gideceğim bu okuldan...Oğuzhan ve Mehmet arkadaşlarım da bitirirler inşallah.Tekrar teşekkür ediyorum...
Old 08-06-2009, 00:46   #60
Zehra Ekizo

Alıntı:
Yazan Burak_Cu
Sizlere mezun dönemi yaşadığım anımı anlatmak istiyorum,hemde bunu okuyarak benim kritik durumuma düşmeyin isterim...
31.07.2008 Konya Selçuk Hukuk Mezunuyum arkadaşlar ) haziran değil temmuz sonu olduk ne yapalım ) sadece İş Hukukundan büte girdim... tabi benim durumum çok kritik ti köprüden ya geçecektim yada köprü çökecek ve altında kalacaktım nasıl mı?
Cumhur Hoca barajı 55 e çekti ben 54 le DC de kaldım )
Mirasta Süleyman Hoca barajı çekmedi 59 dan DC de kaldım)
İş Hukukumda FD ydi(vize :61) di )
( diğer dersler CC ve üzeriydi )
Bu durumda ben sadece İş Hukukunun bütüne girip en az 35 almam lazımdı diğerlerine girmeyip mezun olmak için...
Büt sırasıyla Miras--İş--Ticaret sınavı idi.
Ölçtüm -- biçtim -- tarttım sadece İş Hukuku bütüne girmeye karar verdim.Tabi arkadaşlar yapma felan dedi gir diğerlerine dedi ama yok dedim. İş Hukuku hocası(H.Hadi Sümer)yla konuştum 1 puan bile oynatamam dedi, Asistan keza aynısını dedi (ama asistan sağolsun kafanı yorma alırsın yaa 35 diyerek moral verdi) kitabını yutacam dedim en az 70 alacağım bu sınavdan dedim kafayı koymuştum tabi streste basıyo bi yandan ve(testti) sınav sonucu 1 gün sonra açıklandı optik okuyucuda işaretlemiştik çünkü eğer geç açıklanma durumu olsaydı ve aşağıdaki anlattığım durumdaki sorular karşıma gelmeseydi ticarete girecektim) sonuçta = 73 aldım BB düştü ))))) nasıl aldın diceksiniz ?
tabi finallerden sonra memlekete geldim KPSS ye girdim 10 civarı İş Hukuku sorusu çıktı güzel sorulardı yani yaa dedim bütte şu sorular çıksada hemen işaretlesem dedim vallahi 10 sorunun 9 unu Haluk Hadi Hocamı yoksa Asistan mı bilemem Bütteki Test sınavımıza kopyala-yapıştır misali koymuş ben nasıl heyecanlanıyorum anlatamam size yaav ,,sınav sabahıda dedim ki evde kaldığımız arkadaşlara şu sorulara bakın belki sorar bakın dedim bastıra bastıra dedim, yok yaa ne soracak dediler gider kıl kıl soru bulur o dedi arkadaşlar ii siz bilirsiniz dedim ve kpss sorularınıda yanımda sınava götürdüm masanın altına koydum tabi ki ne bileyim soracağını )) vesselam arkadaşlar o kitabı yutun inşallah kalmazsınız ama olurda büte kalırsanız kpss iş hukuku sorularına çalışın derim )
diğerlerinden hiç işaretlemeseydim 25 soruydu 9x4=36 alıyodum ki diğerlerinide işaretledim onlardanda doğru baya varmış kurtardık çk şükür darısı sizlere inşallah,başarılar arkadaşlar...
Sayın Burak_cu yazınızı okuyunca vay be demekten alamadım kendimi bu kadar riske ben giremezdim herhalde.Hem zekanızla hem de Rabbimin yardımıyla geçmişsiniz ve mezun olmuşsunuz ne güzel.Tebrik ediyorum sizi.İnşallah ben de temmuzun başında yazabilirim buraya mezun oldum oh be diye.
Bizim iş hukuku dersine Fatih hoca giriyor.Saolsun çok kolay bir sınav yaptı pek çalışmamama rağmen çok iyi geçti sınavım.Diğerlerinin de böyle geçmesi dileğiyle...
Tekrardan tebrikler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi