Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bu bir hukuki suçmudur?

Konuyu Kilitleyin
Old 09-03-2010, 01:55   #1
Konuk

Soru bu bir hukuki suçmudur?

rahatsız olduğum bir konuyla ilgili bir sağlık kurumundan destek mi almam gerekiyor yoksa birilerinin payı varmı bir senedir kafamı meşgul ediyor? 4 sene birlikte olduğum erkek arkadaşım vardı, birlikte yaşıyorduk..bir gün ailesi tarafından biriyle nişanlandırıldığını ve benden gizlediğini öğrendim. kültür geleneklerin ve yaşadığı maddi zorlukların etkisi olduğunu düşünmüştüm. bu kişinin maddi ve manevi ve cinsel yönden beni kullandığını farkedip olay sonucunda eve kapandım kimseyle konuşmadım uzun bir süre......bu durumu kimseye anlatamamıştım.anlatacakta çevremde pek kimse yoktu.nette bir avukatla tanıştım ona biraz dert yandım ve yapacak fazla bişeyimin olmadığını söyledi.daha önce netten biriyle tanışmamıştım benimle görüşmek istediğini söyledi. benimle ilgilendiğini söyledi kabul etmedim.beni bu olayla beraber biri msn e ekledi nerden eklediğini sormama rağmen söylemedi.kendini mimar olarak tanıttı.bu olayları aynen onada anlattım ve beni anladığını vs söyledi görüştük aramızda bir ilşki başladı.sonra aniden kesildi görüşmeler.beni ciddiye almadığını vs söyledi.tanıdığım bir avukat arkadşımın profillnde nişanlısyla fotograflarını ve avukat olduğunu.ve bu üç avukatında yakın arkadaş olduğunu öğrendim.o günden sonrada hayttan iyice koptuğumu hissediyorum.özellikle bu kişinin bana senin hayatta kaybedecek birşeyin yok sözü ve nişanlısına ve ailesine söylememem için beni tehdit etmesi çok ağır geldi.elimden birşey gelmiyceğini düşünüyorum karşımdaki kişlerde bunu bildiği için sinirlerimi bozacak sözler söylüyorlar bu insanlara bi çok defa anlatmaya çalıştım ama herdefasında beni aşağladı ve hakeretlerde bulundular.kimseye zarar vermek istemiyorum tehdit etmek vs... ama yapılanlar çok zoruma gidiyor.hukuki anlamda bu kişilere karşı birşey yapabilrmiyim?
Old 09-03-2010, 11:00   #2
uye8490

Sayın konuk,

Gerek tehdit, gerekse hakaret fiilleri ceza hukuku anlamında suç olup,şikayetiniz halinde size hakaret eden ve sizi tehdit eden şahısların (statülerine bakılmaksızın)fiillerinin cezai soruşturmayı gerektirip gerektirmediği ilgili cumhuriyet savcılığı tarafından değerlendirilecektir.

Tehdit ve hakaret suçlarına ilişkin elinizde varolan tüm kanıtlarla bulunduğunuz yerin cumhuriyet savcılığına şikayette bulunmanız halinde gerekli soruşturma yapılacaktır.

Bunlar dışında tehdit ve hakaret fiilerinden dolayı bu fiileri işleyen şahıslar aleyhine (bu olaylardan dolayı maddi bir kaybınız olmuşsa maddi tazminat) ve manevi tazminat davası açma hakkınız vardır.Burada da önemli olan bu fiilleri yasal delillerle ispatlamanızdır.

Tazminat davasında cezai soruşturmanın ve dava açılmış ise davanın sonucunun mahkemece beklenebileceğini unutmamak gerekir.Bu haklarınızı da kullanırken bir avukattan hukuki yardım almanız işnizi kolaylaştıracaktır.Maddi durumunuz yetersiz ise bulunduğunuz ilin barosundan adli yardım talebinde bulabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi