Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vasiyetin açılması ve tenfizi

Yanıt
Old 16-04-2007, 20:17   #1
ruze

Varsayılan Vasiyetin açılması ve tenfizi

Muris 2000 yılında 82 yaşında iken noterde düzenleme şeklinde bir vasiyetname ile 2 tanık huzurunda tek gayrimenkulünü torununa bırakmıştır. Temyiz kudretinin yerinde olduğunu kanıtlayan kurul raporu alarak bu vasiyeti yapmıştır.Murise 2004 yılında alzheimer teşhisi konmuş olup; 2006 yılında vefat etmiştir. Murisin kanuni mirasçıları olan müvekkilin amcaları vasiyetin açılması üzerine vasiyetin murisin temyiz kudreti yerinde olmadan ve müvekkilin haksız iknası sonucu yapıldığı ididasıyla vasiyetin iptali olmadığı takdirde tenkisi talepli Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açmışlardır. Sanırım Sulh Hukuk Mahkemesi, Asliye Hukuk Mahkemesindeki vasiyetin iptali davasını bekletici mesele yapacak.Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen davaya beyanlarımıızı sunmak için vereceğimiz dilekçede lehine vasiyet yapılan müvekkilin davadaki sıfatı ne olacaktır? bildiğim kadarıyla bu dava hasımsız bir dava olduğu için kafama takıldı.
Old 16-04-2007, 20:23   #2
Av.Turan

veraset ilamında ilamı isteyen herkes davacıdır. ilamı isteyenlerden birisi de müvekkiliniz değil mi? eğer sadece diğerleri dava açmışsa o zaman tanıdık bir hakime akıl sormak gerek sanırım. yarın uğrayıp bir hakime danışın.sorunuz benim de ilgimi çekti.cevabı bana da bildirirseniz sevinirim. siz sormayacaksanız ben sorayım
Old 17-04-2007, 08:00   #3
Av.Turhan Demiroğlu

Vasiyetname açılıp tüm mirasçılara okunmakla dosya kapatılacaktır. Dosyanın beklemesi söz konusu olmamalıdır. Amaç "vasiyetnamenin açılması"dır. Amaca ulaşılmıştır. Tüm mirasçılar vasiyetnameden haberdar olmuş, nitekim itirazı olanlar davasını açmıştır. Dosyada yapacak birşey kalmamıştır. Vasiyetnamenin iptali veya Tenkis davasıyla uyuşmazlık çözülecektir.
Saygılarımla...
Old 16-07-2007, 09:06   #4
Av.Zeynep

Merhaba,benim de bu konuda bir sorum olacak, aynı konuda başlıklar olduğu için yeniden bir başlık açma gereği duymadıım.
Bizim müvekkilin eşi de ölümünden 5 yıl önce noterde düzenlenen vasiyetname ile taşınmazının 2. katını eşine bırakmış, şimdi müvekkilin taşınmazın 2. katını üzerine tescil ettirmesi için öncelikle sulh hukuktan vasiyetin açılmasını mı istememiz gerekli, sonra da asliye hukukta vasiyetin tenfizi(yerine getirilmesi)ni mi istenmeli?Daha önce karşılaşmadım ama biraz araştırdım işlemlerin sırasının bu şekilde olması gerektiği kanaatine vardım.Bu konuda uygulamaya yönelik bilgisi olan meslektaşlar cevap verirlerse çok memnun olurum.
Old 16-07-2007, 14:22   #5
Av.Turhan Demiroğlu

*Sulh Hukuk Hakimliği vasiyetnameyi kendiliğinden açacak, mirasçılara -ve varsa diğer ilgililere, vasiyet alacaklılarına- okuyacaktır. Bu konuda sizin birşey yapmanız gerekmiyor.
*Vasiyetnamenin tenfizini önce açsanız dahi, öncelikle vasiyetnamenin açılması merasiminin tamamlanması gerekecektir. Davalar atbaşı yürütülebilir bence; zaman kazanılabilir.

Saygılarımla.
Old 16-07-2007, 15:03   #6
Av.Zeynep

Önceikle Turhan Beye cevabından ötürü teşekkür ediyorum.Vasiyetin açılmasının kendisliğinden işleyecek bir prosedür olduğundan bahsetmişsiniz.Kanuna göre, noter tarafından vasiyet edenin ölümünden haberdar oloması ile vasiyetnameyi sulh hakimine göndermesigerekiyor.Bunun üzerine de gerekli usul işlemleri yapılarak 1 ay içinde vasiyet açılıyor.Ancak müvekkilin getirdiği vasiyetnameyle ilgili olarak böyle bir işlem yapılmamış, yani şuan bizim sulh mahkemesine başvurarak vasiyetin açılmasını talep etmemiz gerkmiyor mu?Bunu hasımsız bir dilekçe ile mi yoksa mirasçıları davalı olarak göstererek mi yapacağız ona da karar vermiş değilim.Daha doğrusu bizim sıkıntımız kanunda belirtilen usul işlemlerinin yapılmamış olması.Bu durum noterden öğrenilebilir mi?Yani eğer ki noter tarafından sulh hakimine gerekli bildirim yapılmış olsa ve hakim vasiyeti açsa, şuan biz sadece tenfizini isteyecektik görevli mahkemeden.
Old 16-07-2007, 15:28   #7
Av.Suat Ergin

Sayın Av.Zeynep,

Doğru söylüyorsunuz. Noter sulh hukuk hakimine bildirmeliydi. Neden bildirilmediğini notere sorun ve bildirmesini isteyin. Ya da aceleniz varsa, mahkemeden talep edin. Mirasçıları göstermeniz gerekir. Çünkü mahkeme onlara tebligat yapıldıktan sonra, beyanlarını almaktadır(En azından bizim olayımızda böyle olmuştu).Yasadaki sürelere hiç bir zaman uyulmamaktadır. Bizimki (Yanlış anımsamıyorsam) 9 ayda sonuçlanmıştı. THS'de de bu konuyu açmıştım.

Saygılarımla
Old 17-07-2007, 17:28   #8
Av.Zeynep

Merhaba, adliyeden yaptığım araştırma sonucu noterden vasiyetle ilgili bilginin gönderildiğini ve dosyasının açıldığını öğrendim.Vefatın temmuz 2006 olmasına rağmen henüz hakimin önüne gelebilmiş, şimdi daha mirasçılara tebliğ ettirilip sonuca gidilecek.Dediğiniz gibi bu işlemler uzun sürüyor demek ki, sizin 9 ay sürdüğüne göre...Bu sonuçlanınca da tenfizini isteriz.Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Herkese iyi çalışmalar...
Old 19-07-2007, 12:28   #9
*sinequanon*

Aynı şekilde bir dosyayı sonuçlandıralı 1 ay oldu.İşleyiş şöyle;
Bir kişi vasiyetname yaptığında noter bu kişinin vasiyetnamesi olduğunu nüfusa bildiriyor.Kişi vefat edince nüfusun bu durumu notere bildirme zorunluluğu var.Noter de sulh hukuk mahkemesine gönderiyor.Vasiyetname sadece ilgililer huzurunda okunmakla açılıyor.Bu arada lehine vasiyetname yapılan kişinin bu dosyada müdahil olma ve murisin kendisine bıraktığı mala yahut mallarına tedbir koyulmasına karar verilmesini talep hakkı oluyor.Bu dosyada sadece vasiyetin açılmasına ve söz konusu malın kaydına vasiyetname olduğuna dair şerh düşülmesine karar veriliyor.Sonrasında olayda muayyen bir mal vasiyet edilmişse mutlaka vasiyetin tenfizinin istenmesi gerekiyor.Ancak malvarlığının belli bir kısmı vasiyet edilmişse sadece bir veraset ilamı alarak da işinizi halledebiliyorsunuz.

Bizim dosyamızda malvarlığının belli bir kısmı vasiyet edilmişti.İlk etapta hem nüfusa hem notere dilekçeyle başvurarak birbirlerini haberdar etmelerini sağladık!!!! Yoksa vasiyetname öylece yatacaktı.1,5 2 hafta boyunca bu işle uğraştıktan sonra sıra geldi dava prosedürüne ki uygulamada vasiyetname çok yapılmadığından hakimlerimiz,kalem personeli ve biz hep birlkte öğrendik bu prosedürü.Murisin malını biliyor ama örneğin ada,pafta,parsel vs bilmiyorsanız tedbir koyduramıyorsunuz (ne kadar da güzel değil mi!!!)Vasiyetnameyi açtırdık sıra verasete geldi.Muayyen mal vasiyeti olmadığından veraset ilamı alabileceğimizi kanıtlayana kadar aylar geçti.En sonunda vasiyetnameyle ilgili işlemlere başladıktan 1 yıl sonra bu dosyayı kapatabildik.

Aman çok dikkat.Saygılar...
Old 09-11-2007, 14:39   #10
gogolos

değerli meslektaşlarım benim de bu konuyla alakalı bir sorum olacak

vasiyetnamenin açılması davasına 4 mirasçıdan sadece bir tanesi katıldı diğerlerine tebligat yapılmamış. mahkeme vasiyetnameyi sadece 1 mirasçıya okuyor. daha sonra ara kararı olarak diğer mirasçıların adreslerini bildirmek, müteveffanın nüfus kayıtlarının celbi için gerekli bilgileri vermek ve daha açılmamış bulunan veraset ilamını sunmak üzere davaya katılan mirasçıya süre veriyor.

benim sorularım şunlar: 1-mahkemenin sadece duruşmaya katılan mirasçıya vasiyetnameyi okuyup dosyayı kapatması gerekmiyor muydu?

2- mirasçı mahkemenini istediklerini yerine getirmezse ne gibi bir karar çıkabilir?

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 09-11-2007, 14:50   #11
Av.Turhan Demiroğlu

Vasiyetname tüm mirasçılara tek tek okununcaya kadar dosya açık kalacaktır. Mirasçıların bildirilen adreslerine talimat yazılarak bulundukları mahalde vasiyetnamenin okunması sağlanacaktır. Bu aşamada dosyanın kapatılamayacağını düşünüyorum.

Kendisine vasiyetname okunan tek bir mirasçıya böyle bir yükümlülük getirilebileceğini zannetmiyorum. Ara kararını yerine getirmese de dosya yürüyecektir. Kamu düzenini ilgilendiren bir husustur, dosya -bir şekilde vasiyetname tüm ilgililere okunmadıkça- kapatılamaz kanaatindeyim.

Saygılarımla.
Old 10-11-2007, 01:44   #12
*sinequanon*

Tebligat usule uygun bir şekilde yapılmış olmasına ve davadan haberdar olmalarına rağmen mirascılar duruşmaya katılmamışlarsa durum zapta geçirilerek vasiyetin açılmasına karar veriliyor.Benim dosyam bu şekilde sonuçlandı.

Duruşmaya gelen mirascının,diğerlerinin tebligat adreslerini bildirme gibi bir zorunluluğu yok ancak mahkeme diğerlerinin adreslerini bulana kadar süre çok uzayacağından adreslere mahkeme kanalıyla ulaşmak haricinde bir yol varsa yardımcı olunmalı.

"Nüfus kayıtlarının celbi için gereken bilgileri verme" ilginç bir talep olmuş diye düşünüyorum.Sulh hukuk mahkemelerinde genellikle mahkemenin yapması gereken işleri davanın taraflarına yaptırmaya çalışmak gibi bir alışkanlık var sanırım.

Saygılar...
Old 10-11-2007, 17:39   #13
Av. Ö.Erol Yavuz

Varsayılan Vasiyetnamenin açılmasında usul

Türk Medeni Kanununun Velayet, Vesayet ve Miras Hükümlerinin Uygulanmasına İlişkin Tüzük

Vasiyetnamenin açılmasında usul

Madde 36 -
Mirasbırakanın ölümünden sonra ele geçen vasiyetnamesinin, geçerli olup olmadığına bakılmaksızın, yerleşim yeri sulh hakimine tesliminden itibaren bir ay içinde açılması ve ilgililere okunması gerekir. Ancak, vasiyetçinin öldüğüne dair kesin delil olmadan vasiyetname verilmişse, bu delilin sağlanmasına kadar, vasiyetnamenin açılması geri bırakılır.

Vasiyetnamenin açılma gününü sulh hakimi tespit eder. Adresi bilinen mirasçılar, mahkemece uygun görülecek usul ile vasiyetnamenin açılacağı gün ve saat belirtilerek davet olunur.

Sulh hakimi, davet edilen günde gelen mirasçılar huzurunda vasiyetnameyi açar. Davete rağmen hiçbir mirasçı gelmemiş olsa dahi vasiyetname açılır.

Açılan vasiyetname okunur ve bu durumu tespit eden bir tutanak düzenlenir. Bu tutanak hakim, zabıt katibi ve hazır bulunan ilgililerce imzalanır.

Vasiyetname resmi şekilde düzenlenmemişse, vasiyetnamenin metnine, imzasına ve tarihine dokunulmadan boş bir yerine, vasiyetnamenin okunduğu tarih yazılıp, hakim, zabıt katibi ve hazır bulunan ilgililerce imzalanarak, okunaklı mahkeme mührü ile mühürlenir. Vasiyetnamenin kağıdında elverişli yer yoksa altına bir kağıt yapıştırılır ve bu işlem yapıştırılan kağıtta tekrarlanır. Ayrıca, kağıtların yapıştırılma yeri, hakim tarafından imzalanır ve gerekli sayıda okunaklı mahkeme mührü ile mühürlenir.

Açılan vasiyetname hakim tarafından güvenilir bir yerde saklanır.

Mirasbırakanın sonradan ortaya çıkan vasiyetnameleri için de aynı işlemler yapılır.

Vasiyetname örneği, Türk Medeni Kanununun 597 nci maddesi uyarınca ilgililere tebliğ olunur. Gerekirse, Türk Medeni Kanununun 598 inci maddesine göre mirasçılık belgesi verilir.

Türk Medeni Kanunu

III. İLGİLİLERE TEBLİĞ
Madde 597 -
Mirasta hak sahibi olanların her birine gideri terekeye ait olmak üzere, vasiyetnamenin kendilerine ilişkin kısımlarının onaylı bir örneği hakim tarafından tebliğ edilir.
Nerede olduğu bilinmeyenlere vasiyetnamenin kendilerine ilişkin kısımları ilan yolu ile tebliğ olunur.

Saygılarımla.
Old 14-11-2007, 14:54   #14
gogolos

öncelikle soruma cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim. sorumda da belirttiğim üzere Mahkeme tarafından veraset belgesini sunmak üzere müvekkile süre verilmiş. müvekkil de şu aşamada veraset ilamı ile kendisi uğraşmak istemiyor. bir sonraki celseye katılmak da istemiyor.
sorularım şunlar Müvekkil bir sonraki celseye iştirak etmezse ve veraset ilamını ibraz etmezse bir yaptırımı olur mu?
Old 30-12-2007, 17:37   #15
urfalı

Vasiyetnamenin açılacağı ilgililere tebliğ edidikten sonra duruşma günü vasiyetname, hazırlar huzurunda açılır; gelmeyenlerin kendilerine tebliğ edilen vasiyetnameden haberli olmaları nedeniyle duruşmaya gelmeleri beklenmez.
Vasiyetname okunur,dosya kapatılır.
Old 14-04-2008, 21:51   #16
gogolos

bu konuyla alakalı olarak bir sorum daha olacak. vasiyetnamenin iptali davası açıldığında lehine vasiyet yapılan kişi vasiyet edilen mal üzerinde miraçıların herhangi bir tasarrufi işlem yapmalarını engellemek için ne gibi tedbirler alabilir? cevaplarınız için şimdiden teşkkürler.
Old 20-05-2008, 11:52   #17
gugule

Merhabalar...Konuya yeni bir soru ile katılmak istedim..

Müvekkilin muris babası 1980 yılında ölümüne iki gün kala vasiyetname düzenleyerek kendi adına kayıtlı gayrimenkullerinin tamamını parsel parsel sayarak iki oğluna bırakıyor. Vasiyetname ik oğlu tarafından 1985 yılında tenfiz ediliyor.

1-Zamanaşımı yönünden vasiyetnamenin tenkisi mümkün müdür?

2-24.03.2007 tarihinde ölen muris eşi yönünden murisin eşinin çocukları annelerinden kendilerine intikal etmesi gereken miras payları yönünden (annesinin tenkis hakkını kullanmamış olması nedeniyle) tenkis hakları var mıdır? Varsa, zamanaşımı ne zaman dolmuştur?
Old 21-02-2009, 15:02   #18
urfalı

SAYIN GUGULE !
Bu sorunuzun cevabı sanırım Türk Medeni Kanunu madde 559 da yazılıdır. Madde metnini yeterli açıklıkta görmezseniz yeniden yazışabiliriz.
selamlar
Old 21-04-2009, 14:59   #19
f_eylül

mrb...ilk kez karşılaştığım bir durum olduğu için bu konuyla ilgili sorum olacak,
vasiyet açıldı sulh hukuk mahkemesi kararı yazdı 8 günlük kesinleşme süresi beklenmelimidir?vasiyet sahibi belli malı 7 çocuğun 3 ne bırakmıştır.vasiyetin tenfizi için görevli mahkeme değere göre mi belirlenir?vasiyetin tenfizinde davalı taraf diğer miraşçılarmı gösterilmelidir?
cvplar için şimdiden tşkkürler...
Old 23-04-2009, 18:28   #20
urfalı

Sayın Eylül !
Sulh Hakimi vasiyetnameyi, hazırlar huzurunda okuyunca ve vasiyetin okunduğuna ilişkin tutanak imzalanınca vasiyetin açılması işlemi bitmiş olur.
Sulh Hukuk hakimi herhangi bir karar yazmaz, sadece tutanak hazırlanır ve imza altına alınır.
Kesinleşme için"8gün süre" kavramını bir kaynakta okumadım

Vasiyetnamede lehine mal vasiyet edilenler yetkili ve görevli mahkemeye başvurarak icrai kabiliyeti haiz mahkeme kararının yerine getirilmesini (tenfizini) ister. Davacı tenfizi isteyen, davalı da diğer mirasçılar ve varsa mirasçıların dışında lehine vasiyet edilenlerdir.
( Vasiyetin tenfizi davası kararı sonrasında hakim,vasiyetname emrinin yerine getirilmesi için ilgili yere ( örneğin tapu dairesine) yazı yazacaktır.

Vasiyetin tenfizi talebinde görevli mahkeme, Asliye Hukuk Mahkemesidir.

Vasiyetin iptali isteminde görevli mahkeme, vasiyetname ile tasarrufa konu malın dava açıldığı tarihteki değerine göre Sulh ya da Asliye Hukuk Mahkemesidir.
Her iki halde yetkili mahkeme ise taşınmazın bulunduğu yer mahkemesidir.
Old 26-04-2009, 00:32   #21
Av. Ö.Erol Yavuz

Vasiyetin açılması işlemini yerine getiren Sulh Hakimi, kararında vasiyetnamenin açılarak okunduğunu ( bazı kararlarda doğru olmayan biçimde vasiyetin tenfizine yada yerine getirilmesine de denmektedir. ) vasiyetnameye itiraz olup olmadığını, varsa itiraz sonucunu karar altına alır. Karara karşı kanun yolları açıktır. Bu sebeple kararın kesinleşmesi gerekir. TMK m.593/5 sözkonusu değilse, vasiyetin açılması davasından sonra açılacak tenfiz davasında görev, değere göre belirlenir.

Saygılarımla.
Old 16-05-2009, 13:18   #22
Hukuka Saygı

Bir tanıdığım bana şöyle bir şey danıştı, ne diyeceğimi bilemedim. Çünkü ya mahkeme yanlış uygulama yaptı, ya da tanıdık bana olayı yanlış anlattı.
Muris babası, evinin 2/3 hissesini buna vasiyet bırakmış, ölümünden sonra da sulh hukuk mahkemesi mirasçıları çağırarak vasiyeti okumuş, tanıdığım ve annesi vasiyeti kabul etmişler, diğer kardeş ise kabul etmemiş. Hakim duruşmayı ertelemiş ve yeni duruşmada kardeş te vasiyeti kabul etmiş. Bunun üzerine hakim vasiyeti okuyarak duruşmayı bitirmiş ancak kararda tenfize ilişkin hüküm de var. Bu nasıl olabilir? Ben kararı görmedim ama tanıdığın söylediğine göre kararda, tapuya yazı yazılarak 2/3 hissenin falancaya, kalanın 1/2 sinin eşe, geri kalan kısmın da falanca ve kardeşi arasında yarı yarıya bölünmesine karar verildi yazıyormuş. Olabilir mi?
Old 16-05-2009, 16:16   #23
urfalı

"hakim vasiyeti okuyarak
duruşmayı bitirmiş ancak kararda tenfize ilişkin hüküm de var. Bu nasıl olabilir?
Ben kararı görmedim ama tanıdığın söylediğine göre kararda, tapuya yazı yazılarak
2/3 hissenin falancaya, kalanın 1/2 sinin eşe, geri kalan kısmın da falanca ve
kardeşi arasında yarı yarıya bölünmesine karar verildi yazıyormuş. Olabilir mi?"

Sayın Hukuka Saygı!
Kararı görüp düşünmekte yarar var.
Sulh Hakimi vasiyeti okur,işlem tamamlanır.Tenfiz, ilgili kuruma yazı yazma Asliye Hakiminin işidir (taşınmazlarda)
Old 18-05-2009, 16:23   #24
Hukuka Saygı

Teşekkürler sayın Urfalı
Bende sizin gibi düşünüyorum.
Old 25-03-2011, 14:11   #25
__av.zeynep__

Sayın meslektaslarim konuyu biraz gecten yakaladim,sormak istedigim su : tenfiz davasi aciliyor,sulh hukuk mahkemesinde vasiyetin acilmasi icin bekletici mesele yapiliyor,vasiyetin acilmasi karari ile davanin kabulune karar verilmesinin akabinde davali mirascilarin temyizi ile dosya yargitaya gonderiliyor;dosya hala yargıtayda.ancak sonrasinda tenfiz dosyasındaki asliye hukuk mahkemesi kararı taraflara teblig edilerek davanın kabulune karar veriyor.yine temyiz yolu acik.
sormak istedigim su tenfiz mahkemesinin vasiyetin acilmasi kararinin kesinlesmesini beklemesi gerekmez miydi,o karar bozularak donse ne olacak? simdi tenfiz kararını da temyiz etsem nasil olacak?onerilerinizi bekliyorum.
Old 26-10-2011, 11:41   #26
ayse1728

tenfiz mahkemesinin kararın kesinleşmesini beklemesi ve ona göre işlemlerine devam etmesi gerektiği kanaatindeyim.bence siz mutlaka temyiz edin.(biraz geç cevapladım galiba)
bu arada benzer bir sorunla da ben karşı karşıyayım vasiyetname açlımış okunmuş tarafların yüzlerine karşı. itiraz yolu açık denmiş. nereye hangi süre içinde itiraz edilmezse karar kesinleşmiş olacak bulamadım. sadece 1 yıl içinde vasiyetnamenin iptali davası açılabilir bu itiraz olarak mı değerlendiriliyor?
Old 26-10-2011, 11:53   #27
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ayse1728
tenfiz mahkemesinin kararın kesinleşmesini beklemesi ve ona göre işlemlerine devam etmesi gerektiği kanaatindeyim.bence siz mutlaka temyiz edin.(biraz geç cevapladım galiba)
bu arada benzer bir sorunla da ben karşı karşıyayım vasiyetname açlımış okunmuş tarafların yüzlerine karşı. itiraz yolu açık denmiş. nereye hangi süre içinde itiraz edilmezse karar kesinleşmiş olacak bulamadım. sadece 1 yıl içinde vasiyetnamenin iptali davası açılabilir bu itiraz olarak mı değerlendiriliyor?

Temyiz süresi içinde Yargıtay'a tabii ki.
Old 18-01-2013, 10:58   #28
pısırık ninja

Vasiyetnamenin açılıp okunmuş, ve hiçbir mirasçı tarafından itiraz edilmemiş veya itiraz edilmiş olsa dahi bu itirazların sonuçlanmış olduğu vasiyetin açılması kararında belirtiliyorsa bu karar bir tenfiz kararı hükmü görür mü? yani vasiyet edilen taşınmazların tapuda tescili için ayrıca tenfiz kararı almak gerekir mi acaba..
Old 18-01-2013, 13:53   #29
ayse1728

Alıntı:
Yazan pısırık ninja
Vasiyetnamenin açılıp okunmuş, ve hiçbir mirasçı tarafından itiraz edilmemiş veya itiraz edilmiş olsa dahi bu itirazların sonuçlanmış olduğu vasiyetin açılması kararında belirtiliyorsa bu karar bir tenfiz kararı hükmü görür mü? yani vasiyet edilen taşınmazların tapuda tescili için ayrıca tenfiz kararı almak gerekir mi acaba..

vasiyetnamenin tenfizi için ayrıca dava açmanız gerekiyor. tapu müdürlükleri tenfiz kararı arıyor işlem yapmak için.
Old 09-02-2013, 15:33   #30
basaran_s

bizim karşılaştığmız olay biraz farklı müvekkil tek çocuk ve babası ölünce vasiyetnameden habersiz direk veraset çıkartıp tapuda intikali yaptırıyor ancak daha sonra öğreniyor ki vasiyetname var ve o da şubat sonu açılacak vasiyetnamede lehlerine mal bırakılan mirasçılar tapu iptali ve tescili davası açıyor mallara tedbir koyduruyor. Malların da büyük kısmı müvekkilin saklı payı da ihlal edilerek diğerlerine bırakılmış. Bu durumda süreç nasıl olacak. Zannediyorum ki biz sadece açılan davalara cevap vericez. Yoksa saklı payımız ihlal edildiği için bizim de bir dava açmamız gerekicek mi. Şu an taşınmazların tamamı müvekkil üzerinde
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi