Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

5015 S.K. İdari para Cezası-Cezalandırmadan Sonra Yürürlüğe Giren Lehe Kanun

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-05-2009, 12:15   #1
Av.Mustafa BAYAZIT

Varsayılan 5015 S.K. İdari para Cezası-Cezalandırmadan Sonra Yürürlüğe Giren Lehe Kanun

5015 Sayılı Kanun'da petrol taşıma araçların için taşıma lisansı alma zorunluluğu getiirmişti ve lisans almayan araçlaraa da 19. madde gereği idari para cezası uygulanmaktaydı. Bir olayda lisansız taşıma yaptı diye tankere 120.000-TL ceza verildi ve dava devam ederken 5015 sayılı Kanunda değişiklik yapıldı ve taşıma lisansının tanımı değiştirilerek karayolu taşımacvılığı liğsans kapsamından çıkarıldı. Verilen idari para cezalarının 6183 sayılı kanun gereği tahsil olunacağı hüküm altına alınmıştı. Bu hükümde değişti ve Kabahatler Kanunu'na tabi oldu. Öncelikle belirtmek isterim ki; verildiği zamanın kanuna uygun olarak verilen para cezasının iptali için açılan davada sonradan yürürlüğe giren kanun lehe dir diye iptal edilmesi İYUK gereği mümkün değildir. Danıştay'da lehe kanunun para cezasının takip ve tahsili aşamasında dikkate alınması gerektiğini ifade ediyor. EPDK cezayı vermiş ve dava devam ederken tahsili için ilgili defterdarlığa intikal ettirmiş. Yani tahsilatı Vergi Daireleri yapıyor. 5015 sayılı Kanundaki değişiklik TCK'nın 2. maddesi ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 5. maddeesi ile bir bütün olarak değerlendirildğinde 5015 sayılı Kanunda karayolu taşımacılığı lisans kapsamından çıkarıldığından yeni kanunun yürürlüğünen sonra karayolu taşımacılarına ceza verilmesi mümkün değil. Biz EPDK'ya yazdık cezanın tahsili ile ilgili işlemlerini durdur ve Vergi Dairelerine de müzekkere yaz ki tahsil işlemlerini durdurusunlar, diyoruz. EPDK ben sadece cezayı veriyorum ve cezayı verip ceza verildiğini Vergi
Dairesine bildirdiğimde benim görevim biter diyor. Vergi dairesi ise, biz EPDK'nın yazısı gereğince takip ve tahsilat yapıyoruz, işlemleri durdurumamız için EPDK'dan yazı getirin diyor. Vergi Dairesi lehe yeni düzenlemeye rağmen ödeme emri tebliğ ediyor. İptali için Vergi Mahkemesi'nde dava açıyoruz. Vergi Mahkemesi biz değil İdare görevli diyor. Burada Sorum Şu;

1- Biz EPDK'ya yazdık cezanın tahsili ile ilgili işlemlerini durdur ve Vergi Dairelerine de müzekkere yaz ki tahsil işlemlerini durdurusunlar, diyoruz. EPDK ben sadece cezayı veriyorum ve cezayı verip ceza verildiğini Vergi
Dairesine bildirdiğimde benim görevim biter diyor. Vergi dairesi ise, biz EPDK'nın yazısı gereğince takip ve tahsilat yapıyoruz, işlemleri durdurumamız için EPDK'dan yazı getirin diyor ya Hangi kurumun cevabı doğru, kimin işlemine karşı iptal davası açacağız?

2- Lehe kanuna rağmen cezanın iptal edilmemesi halinde memurların cezai sorumluluğu doğmaz mı? Çünkü biz Vergi Dairesi'ne yazı yazıyoruz işlem etsis et uyguladığın haczi kaldır, ödeme emrini iptal et diye onlar EPDK'dan yazı getir diyor. Biz Kanunu bilmemek mazeret sayılmaz re'sen uygulamak zoorundasınız EPDK'yı bekleyemezsiniz diyoruz hala işlem tesis edilmiyor ve araçlar hacizli, hesaplar blokeli.

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Av. Mustafa BAYAZIT
Old 30-05-2009, 17:36   #2
mustafayıldız

EPDK kararı kesinleşmedikçe infaz edilemez. Kabahatlar kanunu gereği kesinleşmesi zorunludur. bu nedenle vergi dairesinden size gelen ödeme emrini bu gerekçeye dayandırarak iptali istemiyle idare mahkemesinde dava açmalısınız. ben aynısını yaptım. şu an dava idare mahkemesinde devam ediyor. vergi dairesinin ödeme emrini işlem olarak kabul edip idare mahkemesinde dava açmanız gerektiği düşüncesindeyim.

danıştay dava darileri genel kurulunun yürütmeyi durdurmaya ilişkin kararlarına da bakıldığında idari para cezalarının kesinleşmesi gerektiği, kesinleşmeyen idari para cezalarının tahsili yoluna gidilemeyeceğini, bu nedenle EPDK tarafından verilen idari para cezalarının yürürlüğünün durdurulması yönündeki talepleri reddettiğini görüyoruz.
Old 31-05-2009, 19:59   #3
Av.MB

Sayın Av.Mustafa Bayazıt

1) epdk.gov.tr ve istasyonlaw.com sitelerinde Gelirler Genel Müdürlüğü'nün EPDK'ya yazdığı yazı mevcut. Yazı içeriğine göre kesinleşmeden tahsilat yapılamaz.

2) Danıştay sitesinde İdari Dava Daireleri Kurulu'nun, lehe kanun değişikliğinin dikkate alınması gerektiği konusunda karar var.

Bu sebeple öncelikle Gelirler Genel Müdürlüğünün yazısıyla davanın derdest olduğuna dair yazıyı ilgili vergi dairesine ibraz edin. Maalesef bazı vergi daireleri bu konuda anlayışsız davranıyor. Ancak bir çok vergi dairesinin hacizlerini kaldırdık, ödemeleri dahi geri aldık.

Danıştay 13. Dairesi, ceza hukuku prensipleriyle idare hukuku prensipleri arasında tercihini idare hukukundan yana kullanıp cezaları iptal etmiyor. Ancak İdari Dava Dairesi kararını bende merakla bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi