Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Zorla Cinsel İlişki Kuran ve Dayak Atan Eşimden Boşanmak İstiyorum....

Konuyu Kilitleyin
Old 10-09-2008, 11:30   #1
Konuk

Varsayılan Zorla Cinsel İlişki Kuran ve Dayak Atan Eşimden Boşanmak İstiyorum....

mrb 24 yaşındayım ve 2 çoçugum var kızım 4 oglum 3 yaşında ve şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmak istiyorum.Eşim veterine hekim ve işte bende yardımcı oluyorum . ama o bana hiç bir konuda yardımcı olmadıgı gibi yapmadıgım herşey için bir sürü hakaret işitiyorum ve artık hergün nerdeyse kavga ve dayak.tüm bunlar bir kenera zorla sex yapmayada zorluyor beni ve bu çok agrıma gidiyor katlanamıyorum sırf ayrılmayayım diye bile dövüyor beni bu konu her açıldıgında.benim ayrılınca yanına sıgına bilecegim bir akrabam ve ailem yok.bir ara boşanma dilekçesi vermek istedim ama sen verirsen nafaka alamazsın dediler tamamen boşta kaldım yani.kalacak bir yerim yok,lise mezunuyum elimde sahip oldugum bir işimde yok.napabilirim lütfen bana akıl verin nafakayı nasıl alabilirim ve nekadar olur.dayak ve zorla sevişmek zorunda bırakılmam hakkında neler yapabilirim.kalacak yer ve iş konusunda ne yapabilirim ve çoçuklar kimde kalır.şimdiden ilği ve alakanız için tşkler
Old 10-09-2008, 12:49   #2
üye18332

Sayın Konuk;

Ailenin Korunmasına Dair Kanun bu konuda size yol gösterici olacaktır.

Harçsız olarak başvurabileceğiniz Aile Mahkemesine gördüğünüz fiziksel ve psikolojik şiddete ilişkin yaşadıklarınızı ve taleplerinizi dile getirmeniz gerekmektedir.

Hakim hızlı bir şekilde dilekçenizi karara bağlayacaktır.

Mahkeme kararı ;

eşinizin eve bir süre yaklaşmamasını;
ortak konutun tarafınıza tahsisini;
ve varsa diğer taleplerinizi içerecek şekilde olacaktır.

Bu süre içerisinde boşanmak istiyorsanız mahkemede dava açmanız gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi alabilmek için bir avukatın hukuki yardımını almanızı tavsiye ederiz.Eğer maddi imkanınız buna uygun değilse en yakın baroya başvurararak avukat talep etmeniz yerinde olacaktır.

Saygılarımla,
Old 10-09-2008, 13:04   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Fiziki şiddet görmektesiniz, Ailenin Korunması'na ilişkin yasa hükümleri uyarınca, masrafsız olarak Aile Mahkemesi Yargıcı'ndan;

-Halen oturmakta olduğunuz ev ve eşyaların size ve çocuklarınızın kullanımına özgülenmesini talep edebilirsiniz.

-Eşinizin size ve çocuklarınıza yaklaşmasının engellenmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca, çocuklarınızın velayetinin size verilmesini ve kendiniz ve çocuklarınız için TEDBİR nafakasına karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Ayrıca, eşinizin eylemleri suç oluşturmakta olduğundan Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.Davacı ve şikayetçi olmanız halinde gerekli soruşturma yapılıp, eşiniz hakkında dava açılacaktır.

Bu arada bir boşanma davası açabilirsiniz.Şiddetli geçimsizlik nedeni ile açacağınız bu davada, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlayacaksınız.

Tanık ve doktor raporları, savcılık şikayetleri varsa yazılı deliller ispat vasıtalarınızdır.Tekrar şiddete maruz kaldığınızda lütfen en yakın sağlık ocağına gidiniz.

Bu boşanma davası içinde, maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.Şiddet görmekle, kişilik haklarınız zarara uğramış bulunmaktadır.Ayrıca boşanma ile evlilikteki mevcut ve beklenen menfaatleriniz zarara uğrayacaktır.

Dava içinde yine kendiniz ve çocuklarınız için öncelikle tedbir, boşanma kararının kesinleşmesinden sonra ise yoksulluk ve iştirak nafakası talep edilecektir.Velayet hususunda da çocuklarınızın size verilmemesi için bir sebep görünmemektedir.Anne bakım ve şefkatine muhtaç çocuklar annelerine verilir.Babanın şiddet uyguladığı da gözönüne alınırsa, çocukla şahsi ilişki tesisi dahi en aza indirilmesi talep edilebilir.

Davayı açan nafaka talep edemez diye bir hüküm hukukta yoktur.Şartları oluşmuşsa, kadın ve çocuklar lehine nafakaya hükmedilir.

Nafaka kararı verilmesi ile icra kanalı ile tahsil etmeniz gerekecektir. Nafaka ve tazminatların miktarı hususunda ise, eşinizin gerçek malvarlığını ve gelirlerini ispatlamanız yararınıza olacaktır.

Haklarınız çok çeşitlidir, zaman, emek ve masraf kaybına uğramamak için MUTLAKA bir meslektaşımızın hukuki desteğini alınız.

Maddi durumunuzun elverişli olmaması halinde ise, bulunduğunuz yer Baro'sundan tarafınıza avukat tayin edilmesini talep ediniz.

Saygılarımla.
Old 10-09-2008, 21:19   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Şiddet bir suçtur ve evlilik içinde eşe karşı suç işleme ayrıcalığı bulunmamaktadır.

Şiddet fiziksel, cinsel, ekonomik veya psikolojik zarar görme veya acı çekmeyle sonuçlanması muhtemel hareketleri, buna yönelik tehdit ve baskıyı ya da özgürlüğün keyfî engellenmesini de içeren, toplumsal veya özel alanda meydana gelen fiziksel, cinsel, psikolojik, sözel ve ekonomik her türlü davranışı içerir.

Alıntı:
hakaret işitiyorum

Alıntı:
artık hergün nerdeyse kavga ve dayak
Alıntı:
dövüyor

Alıntı:
zorla sex yapmayada zorluyor

Mesajınızda bu şiddet biçimlerini açıkça belirtmişsiniz.

Yukarıda belirtilen eylemler Türk Ceza Kanununda suç olarak tanımlanmıştır.

Dayak olarak belirttiğiniz eylem TCK da yaralama başlığı ile yer alır:
Kasten Yaralama

TCK MADDE 86 - (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu eylemin eşe karşı gerçekleştirilmesi nedeni ile ceza yarı oranda arttırılır .

Hakaret

TCK MADDE 125 - (1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden (...) (*) veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Cinsel Saldırı

TCK MADDE 102 - (1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi, mağdurun şikayeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle işlenmesi durumunda, yedi yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu fiilin eşe karşı işlenmesi halinde, soruşturma ve kovuşturmanın yapılması mağdurun şikayetine bağlıdır

(5)Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, on yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur

Açıklandığı gibi belirttiğiniz eylemler nedeni ile savcılığa suç duyurusunda bulunabilir,bu eylemler nedeni ile beden ve ruh sağlığınızın zarar gördüğüni ispat için ali tıbba sevkinizi isteyebilirisiniz.Şikayet aşamasından barodan bir avukat atanmasını isteyebilirsiniz.Çok kısa sürede bir avukat atanacak ve bu aşamalarda size hukuki destek sağlayacaktır.

Tekrarlıyorum;Eşe karşı suç işleme özgürlüğü yoktur.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi