Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

baro başkanına soru

Yanıt
Old 27-05-2007, 13:42   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan baro başkanına soru

Sayın Üyeler

Bir baro başkanı ile röportaj yapacak olsanız ne sorardınız?

Bu sorunun yanıtı olan sorunuzu lütfen hemen bu başlık altında ya da özel mesajla iletiniz.

Saygılarımla
Old 27-05-2007, 16:55   #2
Av. Ela

Özellikle son zamanlarda artan, avukatların görevlerini icra ederken karşılaştıkları şiddet olayları, bu konudaki düşünceleri ve çözüm önerileri olabilir belki....
Old 27-05-2007, 23:57   #3
Kadir COŞKUN

Meslek onuruna yakışan bir şekilde avukatlık mesleğinin hakim ve savcılarla olan ilişkilerinin düzenlenmesi, savunma bağımsızlığı ve silahların eşitliği konusunda baronuzun gerek birlik gerek bakanlık ve gerekse yasama organına yönelik bir çalışması mevcut mudur? Saygılarımla...
Old 28-05-2007, 10:23   #4
av.semire nergiz

Baro Başkanlığı görevini, meslek ve meslektaşların önünü açmak,varsa sorunlarına çözüm olmak,çözüm aramak gayesiyle mi, yoksa ileride siyasete girmek düşüncesinde olduğunuz ve dolayısıyla böyle bir görevin size gerekli olacağını düşündüğünüz için mi yapıyor veyahut bu göreve talip oluyorsunuz?
diye sorardım.
Old 28-05-2007, 21:34   #5
av.sally

Baro Başkanlığı sizin için ne ifade ediyor?Başkanlık görevinizi avukatlık cübbenizi çıkararak yaptığınızı zaman zaman düşünüyor musunuz?Yoksa her seferinde o cübbeyi giyerek mi her kararın altına imzanızı atıyorsunuz?
Old 28-05-2007, 21:34   #6
av.sally

Kariyer hırsı başınızı döndürdü mü? pek manidar ve açık oldu sanırsam!!!
Old 04-06-2007, 08:51   #7
BurakALTIPARMAK

Alıntı:
Yazan av.semire nergiz toz
Baro Başkanlığı görevini, meslek ve meslektaşların önünü açmak,varsa sorunlarına çözüm olmak,çözüm aramak gayesiyle mi, yoksa ileride siyasete girmek düşüncesinde olduğunuz ve dolayısıyla böyle bir görevin size gerekli olacağını düşündüğünüz için mi yapıyor veyahut bu göreve talip oluyorsunuz?
diye sorardım.

Bende bu soruyu sormak isterdim.
Old 04-06-2007, 19:58   #8
persona

ben herhalde hep kafamda olan 2 temel soruyu sorardim

1. si , artik tamamen meslektaslarin birbirini somurme duzeni almis,en azindan kotu niyetli meslektaslara kolayca bunu yapmalrina imkan veren ve baslangindaki usta cirak mantigi esasinin tamamen serbest piyasa sistemi icinde yok olup gittigi Buro tipi avukatlik sistemi hakkinda ne dusundugunu ?

2. si meslege yeni baslayan genc avukatlari korkunc ve acimasiz sekilde piyasa sartlari icinde korumaya calismak yerine, neden en verimli olabilecekleri bir donemde ezilmelerine bu kadar seyirci kaldiklari?... bu anlamda baronun islevinin ne olmasi gerektigini...

2. nokta ile ilgili aklima su anda gelen bir ornek vermek istiyorum, meslek orgutlerinin nasil olmasi gerektigine iliskin

yaklasik 2 hafta once turkiyeye gelmeden ingilterede cok ilginc bir olay oldu, gelismeler soyle
burada bir televizyon kanalinin ortaya cikardigi bir skandalda, genc doktor adaylarinin internet uzerinden yaptigi meslek basurularindaki bilgiler televizyon kanalinca cok kolay sekilde ele gecti, iste genc doktorlarin cinsel tercihlerinden , dinlerine iliskin bilgilere kadar.... sonraki gelismeleri aktariyorum
doktorlar hemen yurusler duzenlediler, toplantilar ve gosteriler yaptilar
hemen ardindan saglik bakani ozur diledi mecliste.
sonra tekrar ozur diledi...
bu arada doktorlarin meslek orgutunun baskani, the times ta bir mektup yayinladi bu mektupta saglik bakaninin istifasini istemedi,, sistemin daha guclenmesi vurgusunda bulundu...

bunun uzerine doktorlar hemen kendi orgutlerinin baskanini istifaya cagirdilar...cunku bakanin istifasi eylemlerinin temel noktasiydi ve kendi taleplerine bu kadar kayitsiz kalan bir anlamda artik onlarla ayni davayi paylasmadigina inaniyorlardi.

bunun ertesi gunu, meslek orgutunun baskani kisi istifa etti...

ve genc doktorlardan gelen aciklamada, bunun cok yerinde oldugu ve artik kendi haklarini gercekten savunacak birinin baskan olacagini duyurdular....

burada yasananlar bence butun meslek orgutleri icin ornek olmali, peki soyle bir soru gelebilir, acaba bu istifa eden baskan orada kalabilir miydi?, cevabi demokratik ve seffaf bir yapilanmasi olan bir meslek orgutunde bu imkansiz, o kisinin bir daha secilme gibi bir sansi yok oldugu gibi, orada calismasina da imkan yok...

peki bizim ulkemizi dusunelim, diyelimki X barosunun genc meslektaslarimizin haklarini savunmadigi yonunde iddialar ve 10 larca genc meslektasin imzaladigi belgeler var
soru su

1- bu olay yuzunden butun meslektaslar tek bir yumruk olup baro baskaninini gorevden istifaya cagirir miydi? , yukaridaki ornekte oldugu gibi.

2- baro baskani, bu imzalar yuzunden istifa etmese bu onun hayatinda ne kadar etki yaratirdi, yani uzerinde bir demoklesin kilici var mi acaba ?, ingiliz orgut baskaninin uzerinde oldugu gibi...

biliyorum biraz uzun oldu ama umuyorum demek istedigimi iyi anlatmisimdir, ve umarim sorularima yanit verilir.
saygilar
Old 07-10-2007, 01:33   #10
Mehmet Taşcı

Sayın meslektaşım

Sanırım asıl vurgulamak istediğiniz konu ; ülkemizde baroların kendi mesleki problenmerimize ilişkin olarak süregelen vurdumduymazlıkları olsa gerek.

Sorum/ sorularım: Siyasete ne zaman atılacaksınız? ( Baro başkanlığı genellikle siyasete atılma basamağı olarak kullanılır) Bir dahaki baro seçiminde aday listenizdde yeni isimler olacak mı? ( Çünkü mutlaka yeniden seçilmek için aday olacaktır)

ÜLKEMİZDE BAROLAR VE BAROLAR BİRLİĞİ İşçi sendikalarının yarısı kadar etkin olabilse ne avukatlık mesleğine dair bir tek problemimiz kalırdı, ne de Hukuk bu kadar güdük kalırdı bu memlekette.

BÜTÜN MEDENİ ÜLKELERDE HUKUKUN GELİŞİMİ AVUKATLAR SAYESİNDE OLMUŞTUR VE OLMAKTADIR.( ABD de avukatlık kariyer meslektir ve hakimsavcılar avukatlar arasında seçimle göreve gelirler)

SORU: CMK dan kaynaklanan zorunulu müdafiilik ve vekillik ücretleri uzunca bir süre ödenmedi. Kaç tane baro başkanlığı tavır aldı ve somut bir eylem planı ile hareket etti. ( Birkaç tane). Her gün yeni Hukuk fakülteleri ( ?) açılıyor, avukatlık sınavı kaldırıldı Avukatlardan ne tepki geldi?Barolardan.....
Eminim sizler de yüzlerce benzeriörnek sorular yazabilirsiniz, uzatmayayım!

MESLEĞİN İTİBARINI HER ŞEYİN ÜSTÜNDE TUTMADIĞIMIZ SÜRECE DAHA ÇOOOOOOK BEKLERİZ .

UMarım iyi yarınlar bizleri bekliyordur.
Saygılarımla.
Old 10-10-2007, 00:32   #11
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Armağan Bey;

Baroların görevi asıl olarak Avukatların menfaatlerini korumaktır.

Siteye açılan konulardan özellikle vekalet ücretinin tahsili konusunda sıkıntılar yaşandığı anlaşılıyor.

Bugün bir meslektaşımla yaptığımız sohbette, nafaka ödeme yükümlülüğüne uymayanlar hakkında öngörülen yaptırımların vekalet ücreti hakkında da getirilmesi gerektiği sonucuna vardık.

Baro başkanları, vekalet ücretinin iyileştirilmesi ve tahsilinin sağlanması başta olmak üzere Avukatların menfaatlerine olacak çalışmalar hakkında girişimde bulunmayı düşünüyorlarmı? Cevapları "EVET" ise ne gibi ve nasıl bir girişimde bulunmayı düşünüyorlar?
Old 10-10-2007, 11:51   #12
filorinalı 1

Baro Başkanına sorulacak soruların tesbitinde "acaba baro başkanı olsaydım şu anda ne yapardım" dan yola çıkmayı uygun gördüm ve
Yasa ve yönetmeliklerde yapılan değişikliklerin yoğun olduğu bir dönemden geçtiğimiz için; meslek mensuplarına dönük olarak üniversiteler- Türk Adalet Akademisi- Adalet Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı -Türkiye Barolar Birliği gibi kuruluşlarla işbirliği yaparak eğitim çalışmaları yapılmasının uygun olacağı kanısıyla,
Eğitim Seminerleri düzenlemeyi düşünüyormusunuz ?
Sorusunu yöneltirdim.
Old 26-07-2010, 15:11   #13
Armağan Konyalı

Aradan geçen yaklaşık üç yıllık zaman içinde sorulardaki sorunlar çözüldü mü?
Yeni sorunlarla yeni sorular doğdu mu?
Old 27-10-2010, 23:38   #14
Av.Barış

Tek söyleyebileceğim sorunları arttığı ve bağımsız ve tarafsızlığımız artık ortadan yavaş yavaş kalktığıdır.
Artık baro başkanlarına sorulacak soruların yukarıda belirtilenlerden farklı olarak "Neden bu hale geldik" sorusu sorulabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi