Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

avukat intiharları hakkında

Yanıt
Old 18-12-2012, 15:32   #1
Burak Ülker

Varsayılan avukat intiharları hakkında

Site üyesi tüm üstatlara saygıyla, son dönemde sıklaşan, özellikle son haftada iki kere yaşanan, meslektaşların intihar etmesi konusunda görüşlerinizi merak etmekteyim. nedir bir avukatı intihara kadar sürükleyen, mesleki anlamda?

bilgi: bir meslektaşımız kendisini ofiste asarak, bir meslektaşımız ise Ankara Adliyesinde herkesin gözleri önünde camdan atlayarak yaşamlarına son verme yolunu tercih etti.

saygılarımla..
Old 18-12-2012, 18:17   #2
Av.Barış

yıllar önce bizim baroda bir meslektaşımız kendisini asmış ancak medya olayın Diyarbakır olması nedeni ile pek ilgi göstermemişti. sorun ekonomikti.
burada ki arkadaşların sorunları ekonomik mi bilmiyorum ancak sadece habere dayanarak "mesleki sorunlar yüzünden intihar etti" demek pek mantıklı olmaz. dolayısı ile gerçek nedeni kimse bilemeyecektir. yorumlarda sadece tahminden öteye gidemeyecektir.
Old 19-12-2012, 14:14   #3
Baha Tepebaşı

Mutsuz

Alıntı:
Yazan Burak Ülker
Site üyesi tüm üstatlara saygıyla, son dönemde sıklaşan, özellikle son haftada iki kere yaşanan, meslektaşların intihar etmesi konusunda görüşlerinizi merak etmekteyim. nedir bir avukatı intihara kadar sürükleyen, mesleki anlamda?

bilgi: bir meslektaşımız kendisini ofiste asarak, bir meslektaşımız ise Ankara Adliyesinde herkesin gözleri önünde camdan atlayarak yaşamlarına son verme yolunu tercih etti.

saygılarımla..

Herkese merhabalar, benim bildiğim kadarıyla Ankara Adliyesinin 5.katından aşağa atlayan meslektaşımızın daha önceden psikolojik sorunları olduğu ve destek gördüğü belirtildi. Meslekle alakasının olduğunu sanmıyorum. Diğer rahmetli meslektaşımız hakkında ise bir bilgim yok.
Saygılarımla...
Old 19-12-2012, 18:09   #4
Nur Deniz

Bir dönem psikiyatride çalışan bir hemşire olarak, mesleki sorunlardan değil ama psikiyatrik sorunlar nedeniyle intiharların gerçekleştiğini düşünüyorum.

Hiç kimsenin yaşamdan umudunu kesmemesi dileği ile...
Old 20-12-2012, 11:23   #5
Secil0989

Merhaba arkadaşlar.
Sabah gazetesinde okuduğum bir haber cok dikkatimi çekmişti.Sosyal etkileşim uzmanı Kevin Dutton tarafından yazılan "Psikopatların Bilgeliği" adlı kitaba göre en fazla psikopat CEO'lar ve avukatlar arasından çıkıyor isimli bir haberdi.
Old 20-12-2012, 16:58   #6
AV.SERTANn

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar.
Sabah gazetesinde okuduğum bir haber cok dikkatimi çekmişti.Sosyal etkileşim uzmanı Kevin Dutton tarafından yazılan "Psikopatların Bilgeliği" adlı kitaba göre en fazla psikopat CEO'lar ve avukatlar arasından çıkıyor isimli bir haberdi.
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=78896
Old 26-12-2012, 14:23   #7
avukatyeşim

Varsayılan normal

bir zamanlar gözde ve saygın bir kariyer meslek olan avukatlık mesleğini seçerken hayal ettiklerimizi mesleği icra ederken yakalayamıyor olmamız bence neden... şimdilerde ha bakkal olmuşsun ha avukat...insanlar nezdinde ikisi arasında pek fark kalmadı...günbegün artan niteliksiz hukuk fakülteleri, örgün öğrenimlere ilave ikinci öğrenimler ve kolaylıkla ulaşılan ruhsatname.... bu saydıklarımı bahsettiğim nedenlerle kolay elde etmişseniz problem yok ancak zorluklarla mücadele ederek elde etmişseniz, sonra da diğerleriyle aynı kefeye konulmuşsanız bunalıma girmemeniz garip olurdu zaten..üstüne bir de parasal problemler ekleniyor....parasal problemlerin kaynağı da yine anlattıklarım sanırım...
Old 27-12-2012, 17:59   #8
üye37921

Varsayılan İntihar eden meslektaşlarımız

Ankara adliyesinin 5.katından intihar eden merhum meslektaşımız Murat Bey ekonomik problemlerinden ötürü,evini icra geldiği için intihar etmiştir.
Old 27-12-2012, 23:19   #9
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan av.nö
Ankara adliyesinin 5.katından intihar eden merhum meslektaşımız Murat Bey ekonomik problemlerinden ötürü,evini icra geldiği için intihar etmiştir.

İntiharların nedeni tam olarak asla bilinemez, tetikleyici nedenler olabilir.
Old 28-12-2012, 08:43   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Ben de intiharların temelinde psikolojik sorunların yattığını düşünüyorum. Meslek koşullarının zorluğu ve ekonomik nedenler de etken olabilir...

Sorumluluk taşıyan bir avukatın evine haciz gelmesi hem kendisinde hem de ailesinde travma yaratır. Ama bunun intihara kadar varması düşündürücüdür. Baroların üyelerinin problemlerine duyarlı yaklaşmadığı, genel kurulda ibra olup, yeniden seçilmeyi tek amaç edindiği günümüzde daha bir çok soruna gebedir mesleğimiz...

Bir avukat yoksulluk sınırında yaşıyorsa (veya yaşam kalitesi açlık sınırındaysa) bu genelde tüm yargı camiasının özelde ise Baroların ayıbıdır!
Old 28-12-2012, 16:17   #11
suskun_juliette

Avukatlar olarak belirli bir kesimimizin mesleki tatminsizliği had safhada.İdeallerle çıkılan bu yolda yılanlar,yalanlar ve sivri kayalarla karşılaşırken bununla birlikte kimimiz aynı meslek mensubunun da sırtına indirdiği darbelere maruz kalabiliyor.Psikolojik olarak çöküşün eşiğine gelmiş bir insan,hayata tutunmak için bir sebep arar.Belki de zayıf bir umutla tutunmaya çalıştığımız cılız dal parçaları aniden kırılınca böylesi acı olaylar gerçekleşiyor.Kimsenin kimseye saygısının kalmadığı bir dünyada avukata saygının beklenmesi,günü kurtarmaktan öteye geçmeyen kazanç tablosu,daha iyisi olmak için çabaladığın sırada elini ayağını bağlayan zincirler insanı yorabiliyor. Avukatlık ve dahi hukukçuluk,adaletin isteyenin elinde oyuncak ve nadiren gerçek olduğu şu gün koşullarında,yalnız sabreden ve dirayetli olanların sürdürebileceği bir meslek oldu.Ne yazık ki...
Old 18-06-2013, 13:56   #12
detay82

Avukatlık mesleğindeki maddi ve manevi tatmin eksikliği bu duruma etki ediyor olabilir.

Gün geçtikçe de mesleğimizin maddi ve manevi yönden değerini yitirdiğini düşünmekteyim.

Misal, üç aydır yeni bir iş alamamaktayım. Gelen işlerde; senetse, önce borçluyu araştırıyorum bakıyorum tahsil kabiliyeti yok; bir tapu iptal davasına 2.000 TL diyorsun, fazla bulunuyor; ücret vermek hele de işin hakkı olan ücret verilmek istenmiyor.
En son, idare mahkemesinde açılan iptal davası için, müvekkilin bende eskinden de vekaleti olması, biraz da arkadaşlığımızın olması nedeniyle 1200 TL ücret istedim, çok buldu 800 TL yi kabul ediyorsan bak dedi... elbette kabul etmedim. Ama o teklifi kabul eden daha bir kaç aylık tecrübesi olan bir meslektaşımız olduğunu ise daha sonra öğrendim.

Zorunlu müdafilik sisteminde avukatlara reva görülen, asgari tarifenin dahi altındaki, ücretlerde çalışmayı da kendime yediremiyorum. Sayımızın arttığının, bu nedenle rekabetin zorlaştığının farkındayım. Ancak daha fazla
emeğimizin karşılığı olan ücretin indirilmesini kabul edemiyorum. Bir büronun masrafı, vergiler vs ortada.

Geçen hafta duruşma beklerken bir meslektaşım son 2 aydır iş alamadığını söylemişti...

Bir büronun, arabanın, evin aylık geçim masrafı ortalama 3.000-4000 TL civarında...

Sonum/uz hayrolsun...
Old 18-06-2013, 16:59   #13
üye37921

Yol yakinken donsem mi diyorum icim karariyor birkac yil otesini dusunuyorum
Old 18-06-2013, 17:11   #14
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan av.nö
Yol yakinken donsem mi diyorum icim karariyor birkac yil otesini dusunuyorum

Yola yaklaşmışken dönmek olmaz, hem nereye döneceksiniz...

Tüm mesleklerde olduğu gibi avukatlık mesleğinde de zorluklar inişler çıkışlar var.

Her zaman söylerim, bin kez dünyaya gelsem, yine de avukat olurdum... Dünyanın en keyifli, en çok kazandıran, en özgür, en muhteşem (daha ne diyeyim) işlerinden birinin de avukatlık olduğunu belirtmek isterim...
Old 18-06-2013, 22:24   #15
üye37921

İnanın nereye döneceğimi bilsem giderdim.En çok kazanan kısmına gelince de belli bir kesim gerçekten çok kazanıyor. Vergi rekortmenleri içerisinde avukatların adının olması buna delalettir.Ama ben kazanamadıktan sonra başkasının kazancı ile övünemem.En çok soğutan şey de etik kurallara aykırı olarak mesleğin icra edilmesi.Müvekkilin gelip,masrafları SİZ yapın demesi.Benim gibi henüz bürosunu yeni açmış ve piyasa yapmaya çalışan sigortasını ve kirasını düşünen biri tabi ki bu tarz istekler karşısında tutanamayacaktır. Tercih edilmesi diğer meslektaşlarına oranla biraz daha zordur. Dahası, müvekkilin çayını dahi getirecek sekreter yoksa çok da profesyonel gözüyle bakılmayacaktır...
Old 19-06-2013, 09:39   #16
avukatyeşim

herkes her mesleği icra edemez.bence olmuyorsa "olur,geçer,normaldir" gibi düşüncelerle geçiştirmektense yol yakınken dönmek lazım fakat nereye? geçiş yapmak istediğimiz her meslek sınavla... hazine avukatlığı sınavla,uzmanlık kadroları sınavla,hakimlik sınavla...v.s sınavdır çalışılır kazanılır da para da kazanmak gerek,yoksa kim bakacak evimize çoluk çocuğumuza.hem avukatlıktan para kazanmak hem sınava çalışmak ise imkansız maalesef...
Old 19-06-2013, 10:07   #17
detay82

Alıntı:
Yazan avukatyeşim
herkes her mesleği icra edemez.bence olmuyorsa "olur,geçer,normaldir" gibi düşüncelerle geçiştirmektense yol yakınken dönmek lazım fakat nereye? geçiş yapmak istediğimiz her meslek sınavla... hazine avukatlığı sınavla,uzmanlık kadroları sınavla,hakimlik sınavla...v.s sınavdır çalışılır kazanılır da para da kazanmak gerek,yoksa kim bakacak evimize çoluk çocuğumuza.hem avukatlıktan para kazanmak hem sınava çalışmak ise imkansız maalesef...

Bu tespitinize katılmaktayım. Her meslek her insana uygun değildir. Bir insan, kişiliğine, yeteneklerine, yatkınlıklarına, sosyo-ekonomik durumuna en uygun olan mesleği seçmelidir. Ancak bu durumda, yapılan işte ve hatta özel hayatta mutlu ve başarılı olunabilir.

Avukatlık günümüzde, çoğu hukuk fakültesi mezunun mecburen, son çare olarak seçtiği bir meslek haline gelmiş. Hakimlik vs. sınavları ortada 99 puan alan kişiye dahi pekala Hakimlik hakkı verilmemekte.

Zeka, kişilik testi gibi bence detaylı meslek testleri olmalı (belki vardır ancak haberim yok). Bu testler henüz lise 1 de öğrencilere yaptırılmalı ki daha sonra kendilerine uygun olan mesleklerin bulunduğu bölümleri (sayısal, sözel, eşit ağırlık) seçsinler, devamında da üniversite sınavında bilinçli tercihler yapsınlar.
Old 19-06-2013, 10:31   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan detay82
Bu tespitinize katılmaktayım. Her meslek her insana uygun değildir. Bir insan, kişiliğine, yeteneklerine, yatkınlıklarına, sosyo-ekonomik durumuna en uygun olan mesleği seçmelidir. Ancak bu durumda, yapılan işte ve hatta özel hayatta mutlu ve başarılı olunabilir.

Avukatlık günümüzde, çoğu hukuk fakültesi mezunun mecburen, son çare olarak seçtiği bir meslek haline gelmiş. Hakimlik vs. sınavları ortada 99 puan alan kişiye dahi pekala Hakimlik hakkı verilmemekte.

Zeka, kişilik testi gibi bence detaylı meslek testleri olmalı (belki vardır ancak haberim yok). Bu testler henüz lise 1 de öğrencilere yaptırılmalı ki daha sonra kendilerine uygun olan mesleklerin bulunduğu bölümleri (sayısal, sözel, eşit ağırlık) seçsinler, devamında da üniversite sınavında bilinçli tercihler yapsınlar.

Muhteşem tespitleriniz için sizi tebrik ederim.

Bir şeyi eklemek istiyorum. "Lise1" değil "Orta1" olmalı. Ama bilimsel yöntemler uygulayacak, yetkin kişiler tarafından yapılmalı.
Old 19-06-2013, 10:39   #19
Nur Deniz

Hiçbir neden yaşama son verecek kadar değerli değildir!

İntihar vakaları, girişimde kalsa ya da sonu ölümle noktalansa da psikiyatrik hastalıkların belirtisidir.
Old 24-06-2013, 00:15   #20
Baran Koyuncu

Neşeli

Sayın arkadaşım ,bu konuları lütfen kafanıza takmayın.8 yıl memur olarak avukatlık yaptım ve sonuçta tatmin etmediği için ayrıldım ,başka bir şehre taşındık , çocuklar büyüyor vs.,vs.Her avukatın mesleğe zengin bir şekilde başlaması hen gereksiz hem de olabilecek bir şey değildir.Kimseye iyi , güzel , karizmatik görünmek zorunda değiliz.Yaptığımız işin önemi bilgi kullanmaktan geçiyor unutmayın.Kapının önünde bir jip olmayabilir , büroda bir sekreterde.Oraya semaver şekilli bir çaymatik , su sebili vb. koyun size gelenler çayını suyunu kendisi alsın. Profesyonel görünmek tabiri yanlış geldi bana , sadece profesyonel olun , işinizi iyi yapın yeterli.Saygılar.
Old 10-02-2014, 10:30   #21
Hak ve Hukuk

6 Eylül 2013 Manisa'nın Akhisar İlçesi’nde bir avukat kendisine ait ofiste başına tabancayla ateş ederek yaşamına son verdi.

Olay, Akhisar İlçesi Paşa Mahallesi 5 Sokak 91 numaradaki işhanında bulunan avukatlık bürosunda bugün sabah saatlerinde meydana geldi. Büroda çalışan görevli, sabah işe geldiğinde, avukat ....’i (34) kanlar içinde görüp, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Sağlık görevlileri, ....in hayatını kaybettiğini belirledi. İlk incelemede, psikolojik sorunları olduğu ifade edilen bekar ....n başına tabancayla ateş edip yaşamına son verdiği tespit edildi. Polis ....in intihar nedenini belirlemek için çalışma başlattı. ....in cesedi otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü

8 Şubat 2014 ÇORUM'un Sungurlu İlçesi'nde avukat, 45 yaşındaki ...., bürosunda başına tabanca ile ateş ederek intihar etti.

Olay, Sungurlu İlçesi Şekerpınar Mahallesi'ndeki avukatlık bürosunda dün meydana geldi. Çorum Barosu'na kayıtlı avukat .... bürosunda ruhsatlı tabancasını başına dayayarak tetiği çekti. Kanlar içerisinde yerde kalan ...., silah sesi üzerine içeri giren çevredekilerin ihbarı üzerine gelen sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından ambulansla Sungurlu Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastanede yapılan müdahale ardından .... ambulansla Hitit üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Burada ameliyata alınan avukat, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Avukat ....n cesedi, otopsi için Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Meslektaşlarıma Allahtan rahmet diliyorum. Geride kalanlara Allah sabır versin.
Old 12-02-2014, 15:26   #22
Hak ve Hukuk

İstanbul Ataköy'de stajyer avukat .. .. (23) intihar etti. İntihar, Ataköy ..... Kısım .... Blok'ta önceki gün 22.00'de meydana geldi.

Görevi kötüye kullanma suçlamasıyla meslekten ihraç edilen, eski İstanbul ... Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı .....'un oğlu olan....., 9'uncu kattaki evlerinin camından atladı. Ağır yaralanan ve vücudunda çok sayıda kırık olan ....., kurtarılamadı.

....'un odasında ve olay yerinde inceleme yapan polis, .... Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan ......'un intihar sebebini araştırıyor. Baba ....., "Uyuşturucu davası sanıkları ile yakın ilişki ve para karşığı tahliye girişiminde bulunmak" iddiasıyla hakkında açılan soruşturma nedeniyle ..... Ağır Ceza Mahkemesi'nde Balyoz darbe planı davası başlamadan önce HSYK tarafından mahkeme başkanlığı görevinden alınarak ve özel yetkileri de kaldırılarak Gebze'ye tayin edilmişti. Bu karar üzerine ....., emekliliğini istemişti.

Meslektaşıma Allahtan rahmet diliyorum. Geride kalanlara Allah sabır versin.
Old 15-02-2014, 19:58   #23
Kanat

Öf dediğim milyonlarca an olsa da yine gelsem yine avukat o... (tamamlayamayacağım)
Old 18-02-2014, 12:01   #24
Av.Ali Osman Kubur

İntiharlar insan hayatındaki boşluklarla ilgili birşeydir.. Meslekle ilgisi olduğunu, olacağını sanmıyorum..
Old 18-03-2014, 21:38   #25
gökçe_13

Ben meslektaşlarımızın intihar haberlerini duyduğum zaman çok üzülüyorum.Ama bu durumu hukuk mezunlarının intihar vakası olarak da genişletebiliriz.Daha çok uzun zaman olmadı,hakim adayının intihar vakası.Ücretli avukat,referans olmadan hakimlik ve savcılık mülakatının geçilememesi,hukuk fakültesini bitirdiğimde idealist bir hukukçuydum.Hayatın içerisine girdiğimizde -özellikle icra daireleri,mahkemeler kısacası adliyeye,karakola vs.-hiçbir şeyin kitaplarda yazdığı gibi olmadığını anlıyorsun.Mesleki anlamda büyük hayal kırıklıkları yaşanıyor.Eğer kalıtsal bir psikolojik rahatsızlık yoksa, bir hukukçu olarak hukuksuzluğu yaşıyorsan bu durum insanda ciddi travmalar yaratabiliyor.Bu anlattığım nedenlerden biridir.
Old 23-04-2014, 13:50   #26
ticaretsicili

Elbette meslekle ilgili değil intihar.Tamamen psikolojik.Meslekdaşlarımızın intiharlarına üzülüyorum ancak şunu da düşünmeden edemiyorum.Bunca kariyer, itibar, akli kudrete rağmen neden intihar eder bir avukat?
Old 30-04-2014, 17:40   #27
MAHMUT MAVİGÜL

Alıntı:
Yazan ticaretsicili
Elbette meslekle ilgili değil intihar.Tamamen psikolojik.Meslekdaşlarımızın intiharlarına üzülüyorum ancak şunu da düşünmeden edemiyorum.Bunca kariyer, itibar, akli kudrete rağmen neden intihar eder bir avukat?

Evet güzel ve güncel bir soru…Ama cevabını, yaşadığımız Ülkenin içinde bulunduğu uzun yıllara sari sosyal ve siyasal sistemlerinin bozukluğu ile özetleyebiliriz.Şöyle ki;
Artık çevresel,ailesel faktörler mi desem,kişilerin Amerikan dizilerinden kaynaklı
heveslerinden mi desem…bir an için tercihinizi,hiçbir öngörü ve yönlendirme olmaksızın hukuk diye yapmakla başlar…
Devlet veya özel…hiç fark etmez…Hukuk fakültesi, hukuk fakültesidir…Okumakta iken öncelikli hevesiniz hakim veya savcı olmaktır…sınıflar atlandıkça ve idealist değilseniz,yerini serbest avukatlığa terk eder…işte sıkıntının lavsal dumanları yavaş yavaş çıkmaktadır kraterin ağzından…Dedim ya…yaşamını, tamamen öngörüsüz ve yönlendirici olmaksızın sürdürür yurdumun insanı… Kepler fırlatılır,renkli kordela ile bağlı sembolik diplomalar verilir…konuşmalar yapılır.. ebeveyinler ıslaktır…beyinler ise tamamen çıplaktır…
Mekik Ay yüzeyine inmek üzeredir…Mekik içinde iken uçmaktadır avukat adayımız.. Pohpohlanmış…kalbi ve başı okşanmıştır..Mekik Ay’a inmiştir.Kapı açılır ve meslektaşımız ilk defa yere ayak basar…Evroka…evroka…Yaşamın kaldırma gücünü ilk defa hissetmiştir…
Stajına bir hukuk bürosunda başlar…Hani ilk altı ay Mahkemeler denir ya..Kazın ayağı öyle değil,neredeyse tamamı hukuk bürosunda geçer…Mahkemeler stajında iken avukat adayının en çok baktığı şey kolundaki saat veya cep telefonunun dijital saati olur…Oturduğundan veya kalktığından mahkemenin haberi bile olmaz…Çünkü,adayımız has bel kadar aldığı dandik bir ücretin gereğinin ifası için hacze gidecektir,kararları ilgili mahkemesinden alacaktır,icraya verecektir,talimat hacizleri için Juleis Verne’nin aya yolculuğuna başlayacaktır…cektir…cuktur…Çok kalifiye olan ( ! ) mahkemeler stajından sonra kalan baki stajyerlik ömrünü hukuk bürosunda tamamlar…Ve ne tuhaf çevresindeki tanıdık avukatlar tüm gerçekleri tüm çıplaklığı ile yaşamış ve deneyimlemiş olmalarına rağmen,Türk filmi tadında,stajını tamamlamış meslektaşımıza başarılar diler…Evet başarılar.. ( survivor ) seninle olsun yeni meslek arkadaşımız…
Yuvadan ilk havalanışı oldukça traji komiktir…Önce bir hokka et gibi 90 derece açı ile yere doğru düşer…kanat çırpar yeniden havalanır…dengeyi kaybeder yine dik açıyla düşmeye başlar..yine ve yine kanat ve kanatlar çırpar ve sonunda beş yıllık uçmayı başarır…Epey hırpalanmıştır..hırslanmıştır..aklından; çalıştığı büronun müşterilerini kapmak geçer… ancak,yaşadığı onca sıkıntı ve ezanın gerçekten çalıştığı ve staj gördüğü yer veya kişilerden değil de,yıllara sari sosyal ve siyasal sistem bozukluklarından kaynaklı olduğunu sorgulamak için cevabını, muhakeme dağarcığının kıvrımlarında aramaz…Evet yaşanan onca sıkıntı ve ezanın asıl müsebbibi, içinde bulunduğu yıllara sari sosyal ve siyasal sistemlerdir…
Bunca hırpalanış,ezilme,ötekileştirilme gibi insan psikolojisinde anomali olarak kabul gören dışsal ve içsel tutum ve eylemlerin yarattığı dramatik ve travmatik olaylardır…Çünkü mesleki nikah,erken yaş evliliği gibi romantik değil,dramatik ve travmatik başlamıştır…Hiçbir öngörü feneri sıkılmamış,yönledirilme kesinlikle yapılmamış, haydi ya “Allah” felsefesi ile mesleğin içine itelenmiştir…Tüm bunlar yıllara sari sosyal sistem bozukluklarının eseridir.Peki ya,yıllara sari siyasal sistem bozuklukları hangisidir diye soracak olursanız…işte asıl delirten,insanı kendi bedenini kabzettirmeye götürecek kadar tehlikeli bozukluklar da ,bu bozukluklardır…Nasıl mi? Şöyle ki;
İngiltere ülkesinde,çok zengin ailelerin veliahtları için,aile reisi,holding sahibi veya tröst sahibi babaların vefatı halinde,kalan veliahtların zenginliği nasıl sevk ve idare edecekleri yönünde özel ihtisas okulları ve kursları açılmıştır.Neden..Çünkü babasının ölümü ile türbülans yaşayan veliahtı,yaşanan ve yaşanacak türbülans ve türbülanslardan korumak içindir de ondan…
Örneksemenin mesleğimiz noktasında Ülkemize uzun yıllara sari projekte edilmesi halinde ise…Ay akşamdan ışıktır…yaylalar yaylalar…
Eveeet!...Yıl 1969…aylardan Mart,günlerden 19…1136 sayılı “Avukatlık Yasası” Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.Aradan tam 45 yıl süre geçmiştir…Benden 10 yaş küçük “Avukatlık Yasası” neredeyse yaşdaşım ,arkadaşım…Alın size bal gibi uzun yıllara sari siyasal sistem bozukluklar örneği…Ben Diyarbakır’da 1985 yılında mesleğe adım attığımda Diyarbakır’daki meslektaş sayısı 200-250 civarlarındaydı..Bugün ise 1000’e yaklaşmıştır..Halen bulunduğum İzmir ilinde, 1983 tarihi itibariyle avukat sayısı 1000’e yakın telafuz edilirken,bugün itibariyle 10000 adede yaklaşmış…Nüfus artmış,kentler büyümüş,gereksinimlerin ve yaşamın kapsamı artmış ancak, her ne hikmetse 1136 sayılı Yasa’nın kapsamı biz meslektaşlar için bir türlü artamamıştır…HMK’nun 114/g bendinde dava şartı olarak belirtilen gider avansına 8.00-TL lık posta pulları kapsama dahil edilirken,kapsamı daralttığı düşünülen avukat ücreti HMK gider avansı tarifesinin 3 ve 4.maddeleri gereği maalesef ( ! ) yargılama gideri olarak kabul edilmeyip,kapsam dışı bırakılmıştır…
Vitrinde çok güzel ve size yakışacağını umduğunuz bir elbise duruyor..Gidip-gelip ona bakıp duruyorsunuz..En nihayet alıyorsunuz…ancak,siz 2014 beden giyerken,bu güzelim elbise 1969 beden..buyrun giyin de görelim bakalım…Terziye modifiye için versen hem ek ücret hem de ek kumaş isteyecek..Boşa koyuyorsunuz dolmuyor…doluya koyuyorsunuz almıyor…Çıkın işin içinden bakalım..
Tertipli psikopatlık ve delilik kursuna hoş geldiniz….Bir meslektaşımız iletisinde aynen “…Sosyal etkileşim uzmanı Kevin Dutton tarafından yazılan "Psikopatların Bilgeliği" adlı kitaba göre en fazla psikopat CEO'lar ve avukatlar arasından çıkıyor isimli bir haberdi.” şeklinde açıklama yapmıştır…Ama ben Kevin DUTTON’un görüşüne katılmıyorum…Kevin DUTTON, psikopatlığın bilgeliğini ( ! ) araştırıp kitabına enjekte ederken,uzun yıllara sari sosyal ve siyasal sistem bozukluklarını es geçmiştir…Kimse doğum ile ( genetik aktarım haricinde) deli veya psikopat olmaz…olamaz…Kendi bedenini kabzetmeye tam teşebbüs ancak, yaşanılan uzun yıllara sari sosyal ve siyasal anomali uygulanışlar sebebiyledir…Kimse yazgısal kurban değildir.İçinde bulunduğu uzun yıllara sari sosyal ve siyasal sistem bozukluklarının kurbanıdır…Yoksunluk ve yoksulluk yazgısal olmadığı gibi,delilik ve psikopatlıkta yazgısal değildir…Yüce yaratıcı,”oku” yüce öngörü yönlendirmesi ve emriyle; insanlığa, beyninin bilgi ve keramet dolu kıvrımlarında dolaşmasını emretmiştir.Hiçbir meslek kişiyi deli veya psikopat etmek için halk edilmemiştir…1969 model bir aracı,2014 model son teknoloji ile donanımlı araç ile yarışa sokarsanız eğer,1969 model araç ekzozundan başlayarak,tüm yaşamsal parçalarından dolayısiyle vazgeçer…intihar eden meslektaşlarımız gibi…sorun meslekidir ve en acısı dramatik ve travmatiktir.
1969 model bir Yasa ile 2014 ve sonrası yılların sorunlarını çözmek akıl tutulmasıdır.
Neticesi, mesleki delilik ve psikopatlıktır…Hakim veya savcı organik manada Devlet’ten sabit maaşını alacak ancak,keşfe gittiği takdirde de yolluk ücretini inorganik olarak alacak ve tekrar ancak; yargılamanın yükünü tüm özverisi ile sırtlayan avukat ise sadece bürosunda anlaşma yaptığı müşterisinin organik ücreti ile yetinecektir.Buyrun cenaze namazına…Delirene veya psikopata değil,
uzun yıllara sari delirtenlere ve psikopat ettirenlere bakacaksınız… Ekonomik ve erksel oransızlık insanı avukat ta olsa CEO da olsa delirtir, neticesinde bedenini kabzettirecek kadar zıvanadan çıkartırır…
Bu itibarla, T.C.Adalet Bakanlığı’mızın Bilim Alt Komisyonu’nda halen görüşülmekte olan “ Avukatlık Yasa Tasarısı” nın yukarıda izah ettiğim kanaatsel düşüncelerimle bir an önce yasalaşması yönünde iyiniyet temennilerim ile sevgi ve saygılarımı sunarım…
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi