Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal paylaşımı

Konuyu Kilitleyin
Old 29-01-2017, 14:53   #1
Lütfennnn

Varsayılan Mal paylaşımı

Sayın avukat,6 yıllık evliyim bir yaşında evladım var.Eşimle ortak bir ev almıştık lakin o 50 bin daha fazla ödemişti.ben kendisine her ay bu fazladan olan miktarı ödüyordum hamile kalıp da çalışamayacak duruma gelince benden kalan meblağa göre babasının adına senet düzenlememi istedi ben de verdim.lakin hiç bir şekilde anlaşamıyoruz .daha önce ki ödemelerin çoğu banka üzerinden oldu.şu anda da çalışmama rağmen her ay kendisine ev masrafları için banka üzerinden 500tl veriyorum mecburum aksi türlü kavga çıkarıyor.benim bi miktar birikmişim vardı kendisi parayı ailemden aldığımı düşünüyor.tüm bunlara oğlum babayla büyüsün diye katlanıyorum qma ilin içinde artık fiziksel şiddet de girdi.benim sorum şu ablam zamanında anneme ait bi evin tapusunu üstüne alıp anneme sadece kullanım hakkı bırakıyor yıllar sonra ortaya çıkınca annem benim Hakkı'mı da gözetmek için diğer yarı hakkı ablamdan bana geçirtti(sağolsun)bu işlem tapuda satış olarak gösterildi ve avukatlar arasında bu işlemde herhangi para alış verişi yapılmamıştır diye protokol yapıldı.kocam evlilik içinde gerçekleşmiş bu sözde satış nedeniyle galiba hak iddia edebilir ama ablam ve annem ve bu protokol gerçeği kanıtlar mı?keşke kendisi benden senet istediğinde ben de o evle ilgili isteseydim ama iyi niyetli düşündüm..2 yıl önce de dövmüştü darp raporu almıştım ama karakola ifade vermek için bir hafta süre istemiştim ve o süre sonunda karakolda evde düştüğünü söylemiştim olay kapansın diye;acaba bu ifadem hakim gözünde beni akli melekelerden yoksun gösterir mi?anlar mı dayak yediğim halde konuyu kapatmak için böyle ifade verdiğimi ,kocamın şiddetinin devamlılığı ile ilgili kanı oluşturur mu?çoooook teşekkürler
Old 30-01-2017, 11:56   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Evlilik süresince miras veya bağış edinimleri hesaplamaya girmez.

Bir malin edinilmiş mal olması için kazanç veya gelirden para ödenmesi gerekir.Karşılıksız ve diğer aile üyesinden elde edilen taşınmaz edinilmiş mal değildir.Kişisel maldır.
Malın annenizden gelen mal olduğunu kanıtlayabilirsiniz.

Boşanmaya karar verdiğinizde elbette geçmiş dönem darp raporlarını delil olarak sunmanız yararınızadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 30-01-2017, 13:40   #3
Lütfennn

Varsayılan Mak paylaşımı

Cevabınız için teşekkür ederim,dava açmadan önce menşei annem olan evi anneme bağışlayabilir miyim ya da satabilir miyim?hakim muvazaalı mı kabul eder bu satışı ,bi sorum da şu evin kuru mülkiyeti ben de eşim hak talep ederken kuru mülkiyet değerinin(sanırım evin 1/3ü kabul ediliyor)yarısını mı talep ede bilir
Old 03-02-2017, 11:21   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Taşınmaz aile konutu değilse,
2-Taşınmaz tapu kaydında tasarruf yetkisinin sınırlandırıldığına ilişkin mahkeme kararı yoksa,
3-Taşınmaz eşinizle müşterek mülkiyet değilse,

bu taşınmazla ilgili dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz.

Bu taşınmazın parasal kaynağı miras vaya bağış olduğu kanıtlandığında ; karşı taraf talep etse dahi bir alacak hesaplanmayacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi