Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşmalı Boşanma Ve Velayet/Konutun Tahsisi/Koruma Kararı/Protokolün Duruşmada Kabul Edilmemesi

Konuyu Kilitleyin
Old 17-07-2013, 17:34   #1
konuk1981

Varsayılan Anlaşmalı Boşanma Ve Velayet/Konutun Tahsisi/Koruma Kararı/Protokolün Duruşmada Kabul Edilmemesi

Merhabalar.Ben yabancı uyruklu bayanım.Eşim çifte vatandaş.5 yaşında kızımız var.Eşim bana anlaşmalı boşanma davası açtı.Anlaşmalı boşanma protokölünde çocuğun velayetini babasına verileceğini istemiş.Ve çocuğa onun annesi gelip bakacağını yazmış.Annesi de yabancı uyruklu.Aynı memleketteniz.Çocuk velayetini ben almak istiyorum.Tehdit ettiği için anlaşmalı boşanma protokolune imza atmak zorunda kaldım.Dürüşme günü 19 kasıma belirlenmiş.Eşimin annesi ağustosta geliyormuş.O gelene kadar beni evi terk etmemi istiyor.Boşanma sonuçlanana kadar kocamın kiralık evinde kalabilir miyim?Çünki Türkiyede başka gidecek bi kapım yok.Kocam beni evden kovmaya hakkı var mı?Boşanana kadar kalabilmem ve beni kovmaması için kime müracaat etmeliyim?
Old 18-07-2013, 20:20   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizden tehdit ve şiddet görmeniz sebebi ile en yakın aile mahkemesi hakiminden korunmanıza yönelik tedbir kararları verilmesini isteyebilirsiniz. Ayrıca kaymakamlıklar ve polise de başvurabilirsiniz. Eşinizin evden uzaklaştırılmasını, iletişim araçları ile rahatsız etmesinin önlenmesini, ev eşyalarına zarar vermemesini varsa silahına el konulmasını isteyebilirsiniz. Kişi bu kararlara uymazsa hapis cezası ile cezalandırılır.

Anlaşmalı boşanma davasının dava dilekçesinin tarafınıza tebliği halinde, boşanma davasını kabul etmediğinizi, çocuğunuzun velayetini istediğinizi belirtebilirsiniz. Kendiniz ve onun için nafaka talep edebilir bu nafakaların boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra da devamını isteyebilirsiniz.
Maddi ve manevi tazminat ayrı ayrı talep edebilirsiniz. Miktarlarını bildirmeniz gerekir.

Boşanma davası duruşmasında anlaşmalı boşanmak istemediğinizi davanın çekişmeli boşanma biçiminde görülmesini ve tanıklarınızı bildireceğinizi belirtmeniz gerekir. Eşinizin kusurlu davranışlarını arkadaşlarınızın komşularınızın veya en yakın akrabalarınızın ifadeleri ile ispatlamanız gerekecektir. Doktor raporu, mektup, mesaj, uzaklaştırma kararları ve her şey deliliniz olabilir.

Ayrıca mahkeme hakiminden boşanma davası süresince "evin size ve çocuğunuzun kullanımına verilmesi" için acele tedbir kararı verilmesini TMK.169 gereğince talep edebilirsiniz. Çocuğunuzun dava süresince geçici velayetinin tarafınıza verilmesini mutlaka talep edin.

Geliriniz yoksa davanın açıldığı yerin Barosuna (Avukatlık Örgütü) yazılı olarak başvurarak ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilmesini talep edebilirsiniz. Yabancı uyruklu olmanız bu hakkı ortadan kaldırmaz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi