Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mahkeme Tarihleri/ İki Ayrı Duruşmanın Aynı Saatte Olması

Konuyu Kilitleyin
Old 10-07-2013, 12:07   #1
Konuk

Önemli Mahkeme Tarihleri/ İki Ayrı Duruşmanın Aynı Saatte Olması

benim eşime karşı açılmış 2 tane davam var. 1. nafakayı ödemediği için açmış olduğum,2. de şiddet ve tehditten dolayı.birisi aile mahkemesinde diğeride kamu davası olarak sulh cezada görülecek ama bunları aynı güne vermişler ve saatleri birisi 9:20 diğeri 09:25 ben 5 dakika arayla hangisine gidebilirim ki bunların tarihlerini yada saatleri değiştirme imkanım varmı? değiştirmek için mahkemeden ne kadar önce başvuruda bulunmam lazım? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
Old 10-07-2013, 15:30   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
benim eşime karşı açılmış 2 tane davam var. 1. nafakayı ödemediği için açmış olduğum,2. de şiddet ve tehditten dolayı.birisi aile mahkemesinde diğeride kamu davası olarak sulh cezada görülecek ama bunları aynı güne vermişler ve saatleri birisi 9:20 diğeri 09:25 ben 5 dakika arayla hangisine gidebilirim ki bunların tarihlerini yada saatleri değiştirme imkanım varmı? değiştirmek için mahkemeden ne kadar önce başvuruda bulunmam lazım? yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Duruşma saatlerini değiştirme hakkınız bulunmamaktadır. Avukatlar böyle bir durumda, davalardan seçtikleri birine mazeret dilekçesi vererek "Duruşmanın aynı gün saat:11.00 e bırakılmasını, olmadığı takdirde bir başka güne ertelenmesini" talep edip, gireceği duruşmanın duruşma zaptını da dilekçesine ekleyip, 1 adet tebligat pulu da eklerler. Siz de böyle yapabilirsiniz.

Şiddet ve tehdit için sulh ceza mahkemesi doğru ama, nafakanın ödenmemesinden dolayı aile mahkemesinde dava açılmaz. Ya yanlış dava açtınız, ya da yanlış ifade ettiniz. Tüm bunlar da, hak kaybına uğramamak için bir avukattan profesyonel yardım almak zorunda olduğunuzu göstermektedir.
Old 11-07-2013, 10:29   #3
Konuk

Nafakayı yatırmadı için önce icra mahkemesine açıldı. fakat o avukatı aracılıyla borcu yoktur diye yazı yazmışlar. bende itiraz ettim. itirazın iptali diye aile mahkemesinde görülecek. bende şaşırdım ama aile mahkemesinde görülmesinin sebebi itiraz ettiğimden dolayımı acaba?uyaptan baktığımda dosya türü itirazın iptali,dosya durumu tensip zaptı hazırlandı yazıyor? bu saat değiiklikleri için belli bir süre varmı hemen başvuruda bulunup saat yada tarih değişebilirmi?
Old 11-07-2013, 12:25   #4
Av. Can DOĞANEL

Siz açıkladıkça iş daha da karmaşıklaşıyor. Davayı siz açtıysanız açacağınız mahkemeyi siz tayin edersiniz. Bu nedenle bu seçim (Aile Mah.) size ya da Avukatınıza (ya da arzuhalcinize) ait olmalı. Anladığım kadarı ile tedbir nafakası ilamsız icra yoluyla takibe konmuş, karşı taraf da itirazı ile takibi durdurmuş. O sebeple itirazın iptali davası açılıyorsa Aile Mahkemesi görevli kabul edilmektedir.

Mazeretinizi yani diğer mahkemedeki duruşmanızı belirterek duruşma saatinin ertelenmesini talep edebilirsiniz. Mazeret veya saat taliki duruşmadan önceki herhangi bir zamanda verilebilir.
Old 11-07-2013, 16:39   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Nafakayı yatırmadı için önce icra mahkemesine açıldı. fakat o avukatı aracılıyla borcu yoktur diye yazı yazmışlar. bende itiraz ettim. itirazın iptali diye aile mahkemesinde görülecek. bende şaşırdım ama aile mahkemesinde görülmesinin sebebi itiraz ettiğimden dolayımı acaba?uyaptan baktığımda dosya türü itirazın iptali,dosya durumu tensip zaptı hazırlandı yazıyor? bu saat değiiklikleri için belli bir süre varmı hemen başvuruda bulunup saat yada tarih değişebilirmi?

Sayın Konuk,

Biz cevap yazarken, sizin yazdıklarınızı anladığımız şekilde yanıtlıyoruz. İlk mesajınızda
Alıntı:
nafakayı ödemediği için açmış olduğum
dediğiniz için ben "nafaka ödememekten dolayı" açılacak davanın icra ceza mahkemesine açılacağını yazdım.

Son mesajınızda da yine "nafakayı yatırmadığı için icra mahkemesine açıldı" diyorsunuz. Ama son mesajınızda
Alıntı:
avukatı aracılıyla borcu yoktur diye yazı yazmışlar
dedikten sonra "itirazın iptali davası aile mahkemesinde açıldı" diyorsunuz. Bence kavramları birbirine karıştırmışsınız. İşte tam da bu gibi durumlar için KAHDEM'in sürekli olarak yaptığı çağrıyı tekrar etmek gerekir.

Hak kaybına uğramamak için, mutlaka bir avukattan yüzyüze konuşarak destek alınız. Burada biz sorudan anladığımız şekilde cevap verebiliyoruz. O yüzden de yanlış anlaşılmalar olabilir.

Şimdi yine sorudan anladığım kadarıyla genel açıklamalar yapayım. Anladığım kadarıyla boşanma davası devam ederken, "ara karar "ile tedbir nafakasına hükmolunmuş. Siz de bu ara kararı icra müdürlüğü(mahkeme değil) marifetiyle "ilamsız takip" yapmışsınız. İlamsız takip yaptığınız için, borçlunun itirazı üzerine takip durmuş. Bu durumda takip alacaklısının iki seçimlik hakkı bulunmaktadır.

1- Aile mahkemesine müracaat ile İİK 67 inci madde gereğince "itirazın iptali" davası açmak.

2- Ya da icra mahkemesine müracaat ile İİK 68 inci madde gereğince "itirazın kaldırılması" davası açmak.

Avukatlar genellikle ikinci yolu tercih ederler.Çünkü icra mahkemesi dar yetkili mahkeme olup, seri yargılama usulü uygulanır. Kısaca dava daha erken biter. Özetle, yaptığınız yanlış değil ama seçiminiz yanlış olmuş.
Old 12-07-2013, 11:47   #6
Konuk

Önemli

İlginiz ve cevaplarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. İlk Şık olan Aile mahkemesinde"İtirazın iptali" davası açıldı. bu dava ilk duruşmada sonuçlanmazmı? Sonuç olarak nafakayı hiçbir şekilde ödemediği belli? Aile mahkemesinde görüldüğü için kaç duruşmada sonuçlanır acaba?
Old 13-07-2013, 08:57   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Aile Mahkemesinde açılan itirazın iptali davasında dosya içerisinde bulunan hazırlık tutanağı ve mahkemece taraflara yüklenen işlerin geldiği aşamaya bakarak değerlendirilmelidir.

Bu nedenle dosyanızı incelemeniz eksiklikleri giderme konusunda gerekli taleplerde bulunmanız yargılamayı hızlandıracaktır.Davanın kaç duruşmada sonuçlandırılacağının ezbere bir cevabı bulunmamaktadır.Ne kadar gerekiyorsa o kadar duruşma yapılacaktır.

2-Borçlu tarafından icra dosyasına yapılan itiraz,mahkemece incelenecek ve itirazın kabulü veya itirazın iptaline ,takibin devamına karar verilecektir.

Eğer itirazın iptali/takibin devamına karar verilir ise icra dosyanıza ödeme yapılmadığında haciz isteyebilir ne nafaka ödememek sebebi ile eşinizi İcra Ceza Mahkemesine şikayet edebilirsiniz.

Bir avukttan yardım almanız zaman ve hak kayıplarını önleyecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi