Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Protokol ile Velayetin Garantilenmesi

Konuyu Kilitleyin
Old 06-09-2017, 00:33   #1
N.Kemal

Kitap Protokol ile Velayetin Garantilenmesi

Merhabalar kolay gelsin,

2 yıldır ayrı yaşadığımız eşimle anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz ve eşim nafaka veya tazminat vermemek karşılığında 3 yaşındaki çocuğumuzun velayetini bana bırakacağını protokol anlaşma vs. ne gerekiyorsa imzalayacağını söyledi.

Ancak araştırdığım kadarıyla protokole Velayeti alsam dahi daha sonrasında 'Velayet değişikliği' davası açabileceğini ve hatta bazı protokol maddelerinin bile zaman içerisinde geçerliliğini yitireceğini öğrendim.

İstediğim; karşı taraftan yurtdışına çıkış için her seferinde velayet almak zorunda kalmamak,

Ailesinden çocuğuma karşı duygusal şiddet kullanan bazı bireylerle tek başlarına görüşmemelerini sağlamak (memur eşliğinde değil, gerekirse sürekli benimle birlikte görüşsünler)çünkü çocuğum poşet gibi o akrabadan bu akrabaya sürüklenerek götürülüyor ve koruyucu olarak ben bulunamıyorum.

Sonsöz, eşim bir nafaka tutarı karşılığında çocuğumun velayetini bana satabiliyorsa bir daha da alamaması gerekir diye düşünüyorum. Çünkü 3 yıldır tüm hastane, giyim, sosyal hayat, eğitim vs. masraflarını ben kendim karşılamaya çalışıyorum bir bayram harçlığını bile vermiyorken oğlumu ileride alabileceği ihtimalinin önüne geçmek istiyorum.

Çok teşekkürler, iyi çalışmalar
Old 06-09-2017, 15:00   #2
Av. Hatun Olguner

Sayın Konuk ;

Protokolle eşiniz velayeti size bıraksa ve mahkemece de velayet size verilse bile daha sonra eşiniz velayet davası açabilir. Bunu engellemek mümkün değildir. Ancak velayeti alabilmesi için sizin velayet hakkınızı kötüye kullanmanız,velayet görevini layıkıyla yerine getirmemeniz vb sebeplerin olması ve kanıtlanması veya çocuk idrak çağına geldiğinde babasının yanında yaşamak istediğini dile getirmesi gerekir. Çocuk sizin yanınızda yuaşamak isterse babası velayeti alamaz.Ayrıca baba ile çocuğun görüş haklarına uymanız gereklidir. Baba ile görüştürmezseniz velayeti kaybedebilirsiniz. Babanın ailesinin de çocukla görüşme hakkı vardır. Siz göstermezseniz dava açıp görüş hakkı elde edebilirler. Çocuğunuza duygusal şiddet uygulandığını kanıtlarsanız o aile bireyinin çocuğunuzla görüşmesini engelleyebilirsiniz.

Velayet size verildikten sonra babadan yurtdışına çıkış için muvafakatname alabilirsiniz.(Noterden)
Ayrıca eklemek isterim ki protokolle çocuğunuz için nafaka istemeseniz bile daha sonra siz de çocuk için iştirak nafakası isteyebilirsiniz....

Protokolünüzü bir avukattan doğrudan destek alarak birlikte hazırlayınız.
Old 06-09-2017, 21:41   #3
Konuk

Varsayılan Teşekkür....

Aydınlatıcı bilginiz için çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi