Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aylardır ücretimi alamadığım patronum tarafından darp edildim.

Konuyu Kilitleyin
Old 31-01-2017, 03:39   #1
Konuk

Varsayılan Aylardır ücretimi alamadığım patronum tarafından darp edildim.

Öğrenciyim. Yazın çalışmak için bir işe girdim. Sabah akşam uzun süreler çalıştım ücretimi alamadığım için işimden ayrıldım. Ücretimi almak için gittiğimde işveren beni darp etti. Küfretti ve sürükleyerek beni kovdu. polise gittim darp raporu aldım. Ancak okudugum okulun özel kalemine, yurdumun icine kadar girdiler. Ne yapacagımı bilmiyorum. Avukatları beni arayıp ceza almayacagını söyledi. Ceza almama ihtimali nedir? Yoksa ne kadar ceza alır? Hakkımı aramak için yapabileceğim bir şey var mı?
Old 02-02-2017, 19:29   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Size yönelik tehdit vs. gibi bir şey varsa Savcılığa şikayet etmekten çekinmeyiniz.

Darp suçundan ceza alması muhtemeldir. İlgili kanun maddesi aşağıdadır.
Alıntı:
Kasten yaralama
MADDE 86. (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) (Ek fıkra: 31/3/2005 – 5328/4 md.) Kasten yaralama fiilinin kişi üzerindeki etkisinin basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan bir yıla kadar hapis veya adlî para cezasına hükmolunur.

(3) Kasten yaralama suçunun;

a) Üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı,

b) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,

c) Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle,

d) Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,

e) Silahla,

İşlenmesi halinde, şikâyet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır.
Raporunuzda basit tıbbi müdahale ile giderilebilir bir yaralanmadan bahsediyorsa 4 aydan 1 yıla kadar ceza alacaktır. Ertelenmiş suçları varsa onlar da infaz edilir hale gelebilir.

Alıntı:
Avukatları beni arayıp ceza almayacagını söyledi

Eğer gerçekten öyleyse sizi aramaya ne gerek varmış...

Kesinlikle şikayetinizden umutsuzluk yüzünden vazgeçmeyin.

Adaletin yerini bulmasında kararlı olun. Tanığınız varsa, sizi dışarıda bekleyen, olayı anlattığınız, şikayetinizde yanınızda olan, o iş yerinde çalıştığınıza ve maaşınızı alamadığınıza tanıklık edebilecek kim varsa isimlerini bildirin.

Savcılıkta mutlaka bir avukat talep edin. Ücretsiz avukat katılımıyla ifadenizi verebilir ve yine açılacak ceza davasında ücretsiz avukat eşliğinde davanızı takip edebilirsiniz. Dava açıldıktan sonra Mahkemeden de avukat talep edebilirsiniz.

Kişilik haklarınıza saldırı niteliğindeki bu olay sebebiyle ceza davasında sanığın ceza almasından sonra MANEVİ TAZMİNAT davası açabilirsiniz.

Ve yine maaş alacağınız için de iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Tazminat ve işçilik alacaklarınız için açacağınız davayı da avukatla takip ediniz. Bu iki dava için bulunduğunuz yerdeki Baro'ya ücretsiz avukatlık hizmeti için başvurmanız gerekmektedir. İlçede iseniz Adliye binaları içindeki Adli Yardım büroları size yol gösterecektir.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi