Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tahliye taahhütnamesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-02-2008, 16:00   #1
elvankakici

Varsayılan tahliye taahhütnamesi

SAYIN mESLEKTAŞLARIM,

Müvekkilim ile kiracısının kira kontratı 01.02.2008 tarihi itibarı ile dolmuş ve kendiliğinden yenilenmiştir. Bu itibarda kiracıyı tahliye etmek istiyoruz. Kiracı daha öncesinde müvekkilim kiralayana boş bir tahliye taahhütnamesini imzalayıp vermiştir. Bu itibarda işbu tahliye taahhütnamesini kullanabilmemiz için tahhütname imza tarihi ile tahliye tarihi arasında ne kadar süre geçmelidir. Bu hususta nasıl bir yol izlemeliyiz ve nelere dikkat etmeliyiz

Herkese iyi çalışmalar
Old 19-02-2008, 16:03   #2
avmurat

Tahliye edileceği bildirilen tarihten itibaren bir ay içinde tahliyeyi istemelisiniz.
Old 19-02-2008, 16:57   #3
FYLOZOF

Murat beye katılıyorum,tahliyeyi taahüt ettiği, tarihten itibaren 30 gün içinde tahliyeyi talep etmek lazım.
İmzalı,Boş tahliye taahüdü aldığınıza ilşkin kısmı görmedim, duymadım
Old 19-02-2008, 17:10   #4
elvankakici

Sayın av. murat

benim asıl öğrenmek istediğim taahhütname tanzim tarihi ile tahliye tarihi arasında belli bir süre olması gerekiyor mu?

kira kontratı 01.02.2008 de yenilendi
Old 19-02-2008, 17:21   #5
FYLOZOF

Tahliye taahütlerinin normalde, kira szöleşmesinin düzenlemesi tarihinden en az 20 gün yada 1 ay sonra alınması gerekir, burdaki amaç kiracının , baskı altında tahiye taahüdü vermesini engellemektir.
sizin olayda sıkıntı var kira sözleşmesi bitmiş kiracı aleyhine tahliye davası açmadığınız için kira kontratı zımmen 1 yıl uzamış sayılır.
Elinizdeki boş taahütnameyle bu işi halledebilirsiniz ama burda anlatıılmaz
Old 19-02-2008, 17:28   #6
ANKA1

yargıtay kararlarına göre tahliye taahhüdünün baskı altında verilmemesi lazım.Buna göre kiracı kira sözleşmesi imzalamış ve kiralanılan taşınmazda oturmaya başlamış olması lazım.Bu tarihten sonra verilen(düzenleme tarihi itibariyle) tahliye taahhüdü geçerli oluyor.Bildiğim kadarı ile sizin olay için söylüyorum: kira sözleşmesi tarihi 01,02,2007, taahhütname düzenleme tarihi kiracı adrese taşındığı tarihten ve kira sözleşmesi tarihinden daha sonraki bir dönem olan mesela 01,05,2007,kiralanılanı tahliye edileceği bildirilen tarih ise 01,02,2008 olabilir ve siz 01,02,2008 tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ör.no:14 ile tahliye talep edebilirsiniz.Burdaki süre 1 aylık süre tahliye edilme sözü verilen tarihtir.
Old 19-02-2008, 17:33   #7
ANKA1

ama tavsiyem bu işe karışmamanız,boş evrak ile uğraşmamanız.amacım bundan sonraki alacağınız tahliye taahhütlerinde yasal prosüdürün böyle olduğunu bilmeniz için, iyi çalışmalar
Old 19-02-2008, 17:35   #8
elvankakici

Alıntı:
Yazan ANKA1
ama tavsiyem bu işe karışmamanız,boş evrak ile uğraşmamanız.amacım bundan sonraki alacağınız tahliye taahhütlerinde yasal prosüdürün böyle olduğunu bilmeniz için, iyi çalışmalar

İmzalanan tam olarak boş evrak değil, kiracıdan alınan tahliye tahhütünü içerir evrak kendisi bunun tahliye taahhütü olduğunu bilerek ve isteyerek imza atmış . Sadece tanzim tarihi ve tahliye tarihi boş bırakılmış.
Old 19-02-2008, 17:45   #9
ANKA1

ama o hususlar olmadan geçerli bir tahliye taahhüdü olurmu sizce?, ayrıca baskı altında alındığının en güzel ispatı değilmidir, kiralayanın istediği tarihte boşaltırım, ben kiracıyım, mülk sahibinin emrine amadeyim demek değilmidir?,oraya yazılacak tahliye tarihi evrakın niteliğini değiştirmeyecekmi?
Old 19-02-2008, 20:33   #10
Av.Suat Ergin

Sayın ANKA1'in 9 No.lu mesajına katılıyorum. Soru etik değildir.

Bu nedenle konuyu yeni mesajlara kapatıyorum.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi