Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Tahliye Taahütnamesi Ve İhtar

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2002, 00:31   #1
Defne

Varsayılan Tahliye Taahütnamesi Ve İhtar

Merhaba,
Ben bir daire sahibiyim ve kiracımın 2 ay sonra 2 yıllık kontratı bitiyor. Kira kontrat tarihinden sonra el yazısı ile bit taahütname almıştım.
1- Bu taahütname ile kiracıyı çıkartabilir miyim.( Bu konuda değişik yorumlar duydum)
2- Eğer bu taahütname geçerli ise ben ihtar çekmeli miyim? Çekmeliysem bu taahütnemeye dayanarak mı ihtar çekmeliyim.
3- Eğer geçerli değil ise ne gibi bir yol seçmeliyim.
Saygılarımla,

02-04-2001 16:43:34
Old 02-03-2002, 00:32   #2
vefa

Merhabalar Defne Hanım,
Kiracınızdan kontratın imzalandığı tarihten sonra elyazısı ile bir taahhütname aldığınızı yazmışsınız. Tahliye taahhütleri ilk kira sözleşmesinden sonra yazılı olarak bizzat kiracı tarafından yapılmak kaydıyla geçerlidir.

Siz kontratın imzalanmasından sonra fakat ilk kira sözleşmesi dönemi içinde taahhüt aldığınızdan kanımca geçerli olmayacaktır. Bu konuda 4.10.1944 tarihli bir Yargıtay İçtihadı birleştirme Kararı var.

Kiracınız akde uygun davranıyorsa,kendine ait kirada bir evi yoksa, kira bedellerini zamanında ödüyorsa, sizin de konut ihtiyacınız yoksa fazla alternatifiniz yok korkarım.

Ancak ödemelerini aksatıyorsa icra kanalıyla tahliye ihtarlı ödeme emri göndererek sonuca ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Hoşçakalın.

02-04-2001 21:26:27
Old 02-03-2002, 00:34   #3
defne

Dediğinizi pek anlayamadım. Bundan 2 yıl önce 2 yıl süreli bir kontrat yapıldı. Yani bu kontrat ilk kontrat. Bu durumda da taahütname geçersiz olur mu?

04-04-2001 13:52:15
Old 02-03-2002, 00:35   #4
vefa

Tekrar Merhaba,
Anlatmak istediğim şey şuydu;
ilk kira kontratı sona ermeden alınan tahliye taahhütlerini yargıtay geçerli bulmuyor. Zira kiracının böyle bir taahhüt de bulunurken iradesinin serbest olmadığı savunuluyor.

sizin kontratınız 2 yıllıkmış eğer tahliye taahhüdünü 2. dönem yani kontratın imzalandığı yılı izleyen yıl aldıysanız tahliye yolunu deneyebilirsiniz. Bu takdirde "İMT kira sözleşmesi DÖNEMİ " kavramı savunmanızın belkemiğini oluşturacaktır.

Kiracı 2 yıllık bir kontrat imzalamış ve ilk yıl sona ermiş sözleşmenin 2.döneminde bir tahliye taahhüdü vermişse serbest iradenin olmadığını savunmak iyiniyet ilkesiyle bağdaşmaz bence.
Ama mesela 01.01.1999 da imzalanan iki yıllık bir sözleşmede tahliye taahhüdü 31.12.1999'a kadar verilmiş ise alınan tahliye taahhüdü yargıtay kararları uyarınca geçerli değildir.

Galiba yine biraz karışık anlattım üzgünüm.
Kısaca şöyle toparlayalım kiracıyla yapılan ilk kira kontratı süresince alınan tahliye taahhütleri geçersizdir.
Sizin kontratınız 2 yıllık olduğu için eğer taahhüt sözleşmenin 2. yılında alındıysa geçerli olduğu savunulabilir.
Bunun için de yazılı taahhüt belgenizle icra müdürlüğünden tahliye talebinde bulunmanız gerekecek.

Hoşçakalın.

Ancak

06-04-2001 00:38:34
Old 02-03-2002, 00:38   #5
seyyah

merhaba,
elinizde bulunan kiracınıza ait yazılı tahliye taahhüdü, herhalde sözleşme hitamında kiralananın koşulsuz tahliyesini öngörüyordur. eğer böyleyse, süre hitamına değin bekleyip kiralanan tahliye edilmediği takdirde yazılı kira sözleşmenizle birlikte mezkur tahliye taahhüdünü icra dairesine ibraz ederek kiracınıza tahliye emri göndermeniz gerekir. eğer kiracınız 7 günlük yasal süresi içerisinde bu emre herhangi bir şekilde itirazda bulunmaz ise takip kesinleşir. bu takdirde kiracınız 15 gün içerisinde kiralananı boşaltmak durumundadır. eğer boşaltmaz ise icra memuru marifetiyle ve gerektiği takdirde zorla kiralananın boşaltılması sağlanır. yok eğer kiracınız giriştiğiniz takibe bir şekilde itiraz ederse o takdirde itirazın mahiyetine göre icra tetkik merciine yahut genel mahkemeye müracaatla itirazın kaldırılarak kiralananın tahliyesini talep etmeniz gerekecektir.
kira sözleşmesi imzalandıktan sonra yani sözleşme süresi içerisinde verilen tahliye taahhüdü geçerlidir. burada önemli olan husus kiracının müzayaka yani zor durumda kalması nedeniyle tahliye taahhüdünde bulunup bulunmadığının tesbitidir. Yargıtay, sözleşmenin imzalandığı tarihte yahut ondan önce verilen tahliye taahhüdünün müzayaka halinde verildiği kanaatinde olup sözleşme imzalandıktan sonra kiracının kiralananda otururken vermiş olduğu tahliye taahhüdünün yazılı olması kaydıyla geçerli olduğunu içtihat etmiştir. bu bakımdan bu soruya daha önce verilen her iki yanıtta belirtilen "sözleşme süresi sona ermeden önce verilen tahliye taahhüdünün geçersiz olduğu" yolundaki görüşe iştirak edemiyorum.
saygılarımla...

07-04-2001 21:48:22
Old 02-03-2002, 00:40   #6
vefa

Merhabalar sayın
Tahliye Taahhüdü konulu mesajınıza verdiğim cevaplar konusunda üstadlarımdan aldığım uyarı üzerine bir DÜZELTME MESAJI YAZMAM gerekti.

KİRA KONTRATININ YAPILDIĞI TARİHTEN SONRA VERİLEN YANİ KİRACININ KONUTTA OTURURKEN VERDİĞİ TAAHHÜTLERİN GEÇERLİ OLDUĞUNU VE UYGULAMANIN DA BU YÖNDE OLDUĞU İFADE EDİLDİ.

Sayın SEYYAH bu cevabı zaten vermiş neden tekrar yazıyorsunuz diyebilirsiniz.

Size ve mesajınıza verdiğim cevabı okuyan tüm katılımcılara karşı kendimi sorumlu hissediyorum.
Önceki mesajımı baştan sağma yazdığımı hiçbir bilgim olmadan ve sorumluluk hissetmeden yazdığımı düşünmenizi istemem.

Aktardığım bilgiler Hukuk Fakültelerinde Borçlar Hukuku derslerinde kaynak kitap olarak kullanılan Prof.Dr.Cevdet Yavuz’un Adi Kira Sözleşmesi bölümünde yer almaktadır.

Tahliye taahhüdünün geçerlilik şartları şu başlıklar altında toplanmış:
 Tahliye taahhüdünü bizzat kiracı yapmalı (birlikte oturan eşi, veya oğlu vs.değil)
 Tahliye taahhüdü yazılı olmalı
 Tahliye taahhüdü ilk kira sözleşmesinden sonra verilmiş olmalıdır.
(Prof.Dr.Cevdet Yavuz, İst.1996, syf.334)

4.10.1944 gün ve E.15-20K:28 sayılı YİBK’na göre kiracıların ilk kira sözleşmeleri için yaptıkları tahliye taahhütleri geçerli değildir. Çünkü bu taahhütler, konut veya işyeri bulmada sıkıntıya düşmüş kiracılar tarafından verilmekte ve 6570 sayılı K.m.11’in kira sözleşmesinin kanunen uzamasını sağlayan hükmüne aykırı düşmektedir.Milli koruma Kanunu zamanında alınmış bu kararın şimdi de yürürlükte olduğu söylenebilir. Daha sonraki tarihli Yargıtay kararlarında kira sözleşmesinin BAŞLANGICINDA VERİLMİŞ TAHLİYE TAAHHÜDÜNÜN “Tazyik ve ikrah altında” verilmiş olması ihtimali bulunduğu için geçerli sayılmamıştır.” O halde birinci kira sözleşmesinin bitmesinden sonra verilen tahliye taahhütleri hukuken geçerli olacaktır. – (syf.334-335)

…Konut ve işyeri gereksinimi, vazgeçilmez, başka türlü karşılanmaz , zorunlu gereksinimlerdendir. İlk kira sözleşmesi yapılırken bu tür zorunlukların etkisi altında bulunan kiracının, gereksiniminin niteliği ve sürekliliği ile bağdaşmayan yüküm ve koşullar üstlenmesi, tahliye bilidiriminde bulunması olasıdır. Bu durumlarda özgür iradeden söz edilemeyeceği asıl olup, bu değerlendirme yargısal varsayım kuralı haline gelmiştir. (aynı kaynak dipnot.35)

Sizden gerçekten ÇOK ÖZÜR DİLİYORUM. İSTEMEDEN YANLIŞ BİLGİ VERMİŞ OLDUM ama bunun sebebini yukarda açıklayabildim sanıyorum.

Üstad Seyyaha da teşekkür ediyorum.

Hoşçakalın.

08-04-2001 21:30:39

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi