Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Uyap E-takıp Programi Eleştırısı - Niçin JAVA ile programlandı?

Yanıt
Old 15-05-2007, 21:51   #1
Av. Süleyman Emre Ötün

Varsayılan Uyap E-takıp Programi Eleştırısı - Niçin JAVA ile programlandı?

Arkadaşlar ve meslektaşlar merhaba.

E-takip programını kullanan arkadaşlardan bir konu hakkında görüşlerini almak istiyorum.
Bu programı 1 senedir kullanıyorum. Bilgisayar programcılığıyla biraz ilgilenenler bu programnın java diliyle yazıldığını bilirler. Programın bilgisayarda JavaRuntimeEnvironment ek programının kurulumunu gerektirmesi de bu sebepten.

Fakat aynı sebepten dolayı birçok sorunla karşılaştığımı belirtmek istiyorum.
Eminim benim karşılaştığımı sorunlar bir çok kişinin başına da geliyordur. Örneğin az önce bir takip hazırlamaya çalıştım. Fakat avukat bilgilerini girmem gereken pencere yerine bomboş bir pencere çıkıyor. Yani şu anda takip oluşturamıyorum. Bazen program aniden kapanıveriyor. Ben bu tür sorunların programın java ile yazılmış olduğundan kaynaklandığını düşünüyorum.
Windowsun genel ve standart bir pencere sistemi vardır. Aynı sisteme tabi olan birbirinden farklı programların mesela dosya açma, kaydetme pencereleri birbiriyle aynı görünümdedir. Ama siz java ile program yazarsanız bu hazır windows sistemini kullanmaz da kendi sisteminizi kullanırsınız bu da DAHA FAZLA BELLEK KULLANIMINA SEBEP OLUR.

Farklı fikirde olanlar varsa lütfen beni uyarsın.

Ben şu andaki program gibi mavi arka planı olan bir program değil (Bu bile fazla ve gereksiz bellek harcanması anlamına gelir.), diğer windows programlarına uyan, gerçek fonksiyonlarını sorunsuz yerine getiren bir program olmasını isterdim.

Şimdi sormak istiyorum, sayın adalet bakanlığı veya bu ihaleyle ilgilenen kurum yetkilileri: Niçin her bilgisyarda sorunsuz çalışabilecek, fazla bellek gerektirmeyecek, windows ortamına daha uygun bir programlama diliyle yazılan bir program tercih edilmedi? Bu program hazırlanırken bir avukat danışman olarak katıldı mı?(Çünkü programın bazı yönleri gerçekten çok zor kavranacak biçimde yazılmış.)

Herkese saygılar..
Old 16-05-2007, 11:54   #2
Av.Barış

bu konuda size kesinlikle katıldığımı belirtmek istiyorum.
ayrıca yine adalet bakanlığının çıkartmış olduğu uyap dökman editörü programıda aynı dille yazılmış.açılışı uzun zaman alıyor ve bazen kitlenmeye neden oluyor.bazı bilgisayarlardada kesinllikle çalışmıyor.java programını kurmamıza rağmen bazı meslektaşlarımın bilgisayarı bu programı açamadı.
Old 16-05-2007, 12:09   #3
Admin

JAVA ile ilgili eleştirinize katılamıyorum. JAVA son derece yaygın ve tüm platformlarda çalışması açısından en sorunsuz programlama dillerinden biridir. JAVA ile yazılmış bir programı JAVA derleyicisi kurulmuş her sistemde çalıştırabilirsiniz ve bu açıdan kullanıcının işletim sisteminden bağımsız bir yazılım platformu yaratmış olursunuz.

Eğer bu program JAVA ile değil, sadece Windows altında çalışacak başka bir dilde yazılmış olsaydı (mesela Visual Basic veya C++) bu defa Windows kullanmayan kullanıcılar (mesela linux ya da MAC kullananlar) sorun yaşayacaktı. Keza Microsoft Windows'un sürümünü yükselttikçe yine sorunlar başgösterecekti. Mesela UYAP 2 yıl önce sizin dediğiniz gibi programlanmış olsaydı, Windows XP için programlanmış olacaktı ama artık Windows Vista çıktı ve bu işletim sisteminde program sorun yaratacaktı. Oysa JAVA ile programlanmış olması tüm bu teknik güçlükleri minimuma indiriyor. Bilgisayarınız Windows XP de, linux da, Windows Vista da, Windows 98 de, MAC OS da kullansa JAVA ile yazılmış bu yazılımı bilgisayarınızda çalıştırma şansınız çok yüksek. Bu açıdan bakanlığın JAVA seçiminin çok ama çok isabetli olduğunu düşünüyorum.

JAVA ile programlanan programların Windows altında çalışmasında zaman zaman "aksilikler" çıktığı ise biliniyor. Bu aslında Microsoft ve Sun arasındaki rekabetten kaynaklanan ve Microsoft'un tabiri caizse kasıtlı yaptığı birşey. Uzun yıllar JAVA denilince tek akla gelen SUN JAVA iken ve tüm Windows'lar da dahil olmak üzere bütün platformlardaki JAVA derleyiciler Sun JAVA iken, 4 yıl kadar önce Microsoft kendi JAVA platformunu kurmaya kalkıştı ve Windows'un içinde yüklü gelen Sun JAVA'yı kaldırarak, Microsoft JAVA derleyicisini tüm Windows kullanıcılarına sundu. Ve bu iki derleyici arasında zaman zaman teknik uyumsuzluklar olduğu biliniyor. Bu açıdan benim şahsi önerim Microsoft JAVA yerine, SUN JAVA derleyicisini kullanmak ancak maalesef Microsoft derleyici değişiminin basit şekilde gerçekleştirilmesini de imkansız hale getirdiğinden, kazayla bilgisayarınıza Microsoft JAVA kurmuş iseniz veya bilgisayarınız Windows kurulurken/güncellenirken Microsoft JAVA kurduysa, bunu kaldırmak ve Sun JAVA'yı kurmak sıradan bir kullanıcı için pek bir güç.

Açıkçası bu ne JAVA'nın sorunu ne de yazılımları JAVA ile hazırlayan programcıların (örneğin UYAP programcılarının). Bu tamamen Microsoft'un JAVA platformunda kendi egemenliği kurmak için oturmuş bir standartla oynama stratejisinin bir sonucu.

Ve tüm bu sorunlara rağmen halen JAVA'nın bu tip platformlar arası bir yazılım için en uygun programlama dillerinden biri olduğunu düşünüyorum.
Old 16-05-2007, 12:14   #4
Sinerji Hukuk Yazılımları

Sayın meslektaşlarımız,

E-takip Java'nın son versiyonuyla çalışmamaktadır. Tam olarak ifade etmek gerekirse, ilk indirdiğiniz versiyonu güncellediğinizde çalışmamaktadır. Eğer javayı güncellediyseniz bilgisayarınızdan kaldırıp Uyap'tan yeniden yükleyerek kurmanız gerekecektir. Sorunu böylelikle halledebilirsiniz.

İyi Çalışmalar...
Old 17-05-2007, 16:29   #5
Av. Süleyman Emre Ötün

Varsayılan Uyap E-takİp Ve Java

Değerli yönetici;

Öncelikle bu konuda yorumunuzu ekleme duyarlılığınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok doyurucu bilgiler vermişsiniz. Sorunun Microsoft ve Sun arasındaki rekabetten kaynaklandığını öğrenmiş oldum.
Ayrıca sayın sinerjigroup a da, bilgi için teşekkür ederim.
Fakat ben yine bu konudaki fikir ve eleştirilerimde ısrarlıyım. Bu sorunun sadece rekabetle ilgili kısıtlamalara indirgenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Sorun açık: windows kullanıyorum ve uyap e-takip programı neredeyse her zaman sorun çıkarıyor.
Ayrıca, kesinlikle başka platformları da nazara alacak şekilde çalışmak çok isabetli, ama c++ bunun için yeterli olmaz mıydı? Diğerlerine göre platformdan en fazla bağımsız dili seçmek zorunlu muydu?

İyi çalışmalar.
Old 18-05-2007, 23:49   #6
Necropsie

Java ile Windows'un "uyumsuz" olmasının pek çok nedeni var, java'nın bir programlama dili olarak ne kadar başarılı olduğu da bizi aşan bir konudur zannımca, ancak Bakanlığın niye Java'yı tercih ettiği konusunda şöyle bir tahminim var: Java cross-platform bir dildir, yani Java ile yazılmış programlar Windows'ta da, Linux'ta da çalışır. Çok büyük bir ihtimalle (bu kendi tahminimdir) Bakanlığın tüm sistemi Linux'a (ve hatta Pardus'a) geçirmeye yönelik bir projesi var. Daha doğrusu ben olduğunu ummak istiyorum. Yoksa bu kadar "devlet memuru zihniyeti ile hazırlanmış" bir sistem geliştirmenin (berbat kullanıcı arayüzü, hiç varolmamış optimizasyon ve beta süresi, saçmalık denebilecek kullanıcı yetki sistemi vs.) başka bir açıklaması olamaz, olmamalı. Visual Basic'i öğrenmeye yeni başlamış bir grup liseli genç bile mevcut UYAP'tan daha iyi bir şey hazırlayabilir açıkçası..
Old 24-05-2007, 10:45   #7
thecoderman

Varsayılan Teknik Açıdan Java Dili !

Herkese Merhabalar ;
Öncelikle Özel'de 4 yıl yazılımcı olarak çalışmış olup yazılım hayatı boyunca pek çok programlama dili ile çalıştım..Delphi,Vb, C, C++,c#, Java vs..
Bunların içerisinde kullanımı ve güvenliği en üst düzeyde olan iki dil ön plana çıkmaktadır.
Java, c#;
Javanın en önemli özelliği platform bağımsızlığı olarak kabul edilmektedir.C# da şuanda bağımsız platformlarda çalışmaya izin vermektedir...Ama şu unutulmamalıdır ! "JAVA YAZILIMI YAPTIGINIZ ZAMAN HER HANGİ BİR ÜCRET ÖDEMESSİNİZ; FAKAT DİĞER VİSUAL DİLLERDE ALT SEVİYE DİLLERDE YÜKSEK RAKAMLARDAN BAHSETMK MÜMKÜNDÜR"
Dolayısıyla java yazılımlarını ücretsiz geliştirilebilmesi, yüksek güvenlik, platform bağımsızlığı ve Applet teklonojisini sunması şuanda büyük projelerde vazgeçilmez kılmaktadır...

UYAP için java programlama dilinin seçilmesi hem ekonomik açıdan, hem güvenlik açısından, ve hemde plotformlardn bağımsız olması açısından çok iyi bir seçimdir..

Saygılar sunar herkese iyi günler dilerim...
Old 25-05-2007, 20:01   #8
Necropsie

Java'nın "ücret" yönünden bir sıkıntı yaratmadığı doğrudur, ancak UYAP da "açık kaynak" bir yazılım değildir. Demek istediğim şudur, bu kadar ciddi bir projede programlama dili maliyeti gözetilmeden öncelikle kullanım kolaylığı düşünülmeli ve "sezgisel" diye tabir edilen bir arayüz geliştirilmeliydi. 170 milyon doların harcandığı iddia edilen bir projede, programlama dilinin maliyeti en son düşünülmesi gereken konudur bence.
Old 25-05-2007, 21:36   #9
thecoderman

Varsayılan Üst Seviye Yazılım Dilleri !!

Alıntı:
Yazan Necropsie
Java'nın "ücret" yönünden bir sıkıntı yaratmadığı doğrudur, ancak UYAP da "açık kaynak" bir yazılım değildir. Demek istediğim şudur, bu kadar ciddi bir projede programlama dili maliyeti gözetilmeden öncelikle kullanım kolaylığı düşünülmeli ve "sezgisel" diye tabir edilen bir arayüz geliştirilmeliydi. 170 milyon doların harcandığı iddia edilen bir projede, programlama dilinin maliyeti en son düşünülmesi gereken konudur bence.

Öncelikle belirtmek isterim ki kullanmakta olduğunuz Windows yazılımıda açık kaynak kodlu değildir ! Güvenliğin son derece önemli olduğu bir kurumda yapılan bu çalışmada benim istihbaratım kadarı ile güvenlik en üst düzeyde alınmıştır. Java Visual C# çıkana kadar en güvenilir ve en üst düzay programlama diliydi ! Şu anda Visual C#da Javayı yakalamış ve bazı yönlerde geçmiş olmasına rağmen, Javanın da hala C# göre üstünlüğü vardır. Bu arada şunu da belirtmek isterim ki : Java dili windows ille uyumsuz değil, Her platform ile birebir uyumludur..Aksi olsaydı Microsoft Javayı kendi eline almak için uğraşmazdı !
Bir Yazılımcı gözüyle C# ve Java arasında o kadar bariz bir fark görülmemesine rağmen, Java da ki applet teklojisi C# ın önüne geçmektedir..Diğer yazılım dilleri ile ise bu kadar güvenli ve sağlam temellerde böylesine büyük bir program oluşturmak neredeyse imkansızdır.Bu yapıyı En iyi Java ve C# kaldırabilmektedir...Java da ücretsiz ve geliştirilmeye müsait olduğundan bence çok iyi bir seçimdir...Şimdi UYAP'ta görülen ufak tefek eksikliklerde ileriki aşamalarda tamamen giderilecek ve sağlam bir yapıya ulaştırılacakır..

Saygılar Sunarım ...
Old 30-05-2007, 00:47   #10
Av. Süleyman Emre Ötün

Varsayılan TeŞekkÜr

Bu forumu açtıktan ve gelen cevapları okuduktan sonra, Uyap e-takip programı hakkında biraz fazla önyargılı olduğumu kendi kendime itiraf ettim.
Fakat elbette baştan beri emeklere saygımız hep olmuştur. Eleştirilerin dozunu biraz kaçırmış olabiliriz.
Şimdi bu konuda dünden daha fazla bilgi sahibiyim, ve olumlu konular kadar olumsuz konuları da tartışmaya devam edeceğim.

--- E MR E ---
Old 31-05-2007, 09:48   #11
Av.Cengiz Aladağ

Bence Uyap programındaki en büyük sorun, gereksiz onaylama mesajlarıdır. Örneğin "Kaydet" tuşuna bastıktan sonra bile, "Başarı ile kaydedildi." şeklinde ve altında "Tamam" tuşu bulunan mesaj çıkmaktadır. Bu "tamam" tuşları neredeyse her işlemden sonra karşımıza çıkmakta ve kullanıcı arayüzünü zorlaştırmakta, yapılacak işin en az değil belki de en fazla tuş vuruşu ile tamamlanmasına yol açmaktadır.
Old 31-05-2007, 10:11   #12
thecoderman

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bence Uyap programındaki en büyük sorun, gereksiz onaylama mesajlarıdır. Örneğin "Kaydet" tuşuna bastıktan sonra bile, "Başarı ile kaydedildi." şeklinde ve altında "Tamam" tuşu bulunan mesaj çıkmaktadır. Bu "tamam" tuşları neredeyse her işlemden sonra karşımıza çıkmakta ve kullanıcı arayüzünü zorlaştırmakta, yapılacak işin en az değil belki de en fazla tuş vuruşu ile tamamlanmasına yol açmaktadır.
Merhabalar;
Bendede Bir Bilgisayar Programcısı olarak yazdığım programlarda bunları kaldırmıstım ve UYAP ta bunları görmek bencede zaman kaybıydı.Ama şu açıdan bakınca hak veriyorsunuz:"Herkes benim gibi, sizin gibi veya diğer bu işten biraz anlayanlar gibi değil ki !"
Onlara karşı ilköğretim çocuğu gibi harket etmek, ve eski personelerin bu konuda belli bir seviyueye gelene kadar bunların olmas gerekmektedir.Ki bazı personellerimiz, hakimlerimiz vs. bilgisayarla yeni tanışan kimseler.
O yüzden bunlar gereklidir diye düşünüyorum.
Ama belli bir seviyeye geldikten sonrada kalkacağı konusunda ki kanaatim uygun yerlerden aldığım duyumlara dayanmaktadır.
Saygılar sunar iyi çalışmalar dileri....
Old 31-05-2007, 14:40   #13
Emrah Güler

Alıntı:
Yazan sinerjigroup
Sayın meslektaşlarımız,

E-takip Java'nın son versiyonuyla çalışmamaktadır. Tam olarak ifade etmek gerekirse, ilk indirdiğiniz versiyonu güncellediğinizde çalışmamaktadır. Eğer javayı güncellediyseniz bilgisayarınızdan kaldırıp Uyap'tan yeniden yükleyerek kurmanız gerekecektir. Sorunu böylelikle halledebilirsiniz.

İyi Çalışmalar...

Bu bilgi için çok teşekkürler. 2 gündür Uyapı ve Javayı defalarca silip yeniden yükledim ama çalıştıramadım. Javanın eski yükleyice sorun ortadan kalktı.
Old 31-05-2007, 15:00   #14
thecoderman

Alıntı:
Yazan emrah1903
Bu bilgi için çok teşekkürler. 2 gündür Uyapı ve Javayı defalarca silip yeniden yükledim ama çalıştıramadım. Javanın eski yükleyice sorun ortadan kalktı.

Ust surumlerı kaldırmayabılır java ?
ust surum alt surumu calıstırır; ama hıc bır alt surum ust surumu calıstırmaz..

bılgısayar programlarının yasası budur !!
Old 06-06-2007, 19:09   #15
av.muammer

Alıntı:
Yazan Lalande
Arkadaşlar ve meslektaşlar merhaba.

E-takip programını kullanan arkadaşlardan bir konu hakkında görüşlerini almak istiyorum.
Bu programı 1 senedir kullanıyorum. Bilgisayar programcılığıyla biraz ilgilenenler bu programnın java diliyle yazıldığını bilirler. Programın bilgisayarda JavaRuntimeEnvironment ek programının kurulumunu gerektirmesi de bu sebepten.

Fakat aynı sebepten dolayı birçok sorunla karşılaştığımı belirtmek istiyorum.
Eminim benim karşılaştığımı sorunlar bir çok kişinin başına da geliyordur. Örneğin az önce bir takip hazırlamaya çalıştım. Fakat avukat bilgilerini girmem gereken pencere yerine bomboş bir pencere çıkıyor. Yani şu anda takip oluşturamıyorum. Bazen program aniden kapanıveriyor. Ben bu tür sorunların programın java ile yazılmış olduğundan kaynaklandığını düşünüyorum.
Windowsun genel ve standart bir pencere sistemi vardır. Aynı sisteme tabi olan birbirinden farklı programların mesela dosya açma, kaydetme pencereleri birbiriyle aynı görünümdedir. Ama siz java ile program yazarsanız bu hazır windows sistemini kullanmaz da kendi sisteminizi kullanırsınız bu da DAHA FAZLA BELLEK KULLANIMINA SEBEP OLUR.

Farklı fikirde olanlar varsa lütfen beni uyarsın.

Ben şu andaki program gibi mavi arka planı olan bir program değil (Bu bile fazla ve gereksiz bellek harcanması anlamına gelir.), diğer windows programlarına uyan, gerçek fonksiyonlarını sorunsuz yerine getiren bir program olmasını isterdim.

Şimdi sormak istiyorum, sayın adalet bakanlığı veya bu ihaleyle ilgilenen kurum yetkilileri: Niçin her bilgisyarda sorunsuz çalışabilecek, fazla bellek gerektirmeyecek, windows ortamına daha uygun bir programlama diliyle yazılan bir program tercih edilmedi? Bu program hazırlanırken bir avukat danışman olarak katıldı mı?(Çünkü programın bazı yönleri gerçekten çok zor kavranacak biçimde yazılmış.)

Herkese saygılar..

Değerli meslektaşım,
fikirlerine katılmamak mümkün değil.UYAP uygulamaları tamamıyla java tabanlı olarak tasarlanmış.
Adalet Bakanlığı tarafından web sitesi üzerinden verilen UYAP E-TAKİP programı söylediğiniz gibi JavaRuntimeEnvironment ile çalışmaktadır. Uygulamada sorun yaşamanızın nedeni, yani avukat bilgileriin girileceği sayfanın açılmamasının nedeni şu: Mevcut e-takup programı java 1.4 sürümü üzerinde yapılmış ve sadece bu sürüm ile çalışabilmektedir. Ancak halihazırda javanın daha üst sürümleri çıktığı için bilgisayarınız internete bağlı ise kendiliğinden güncellenmekte ve size javanın yeni versiyonunu yüklemek isteyip istemediğinizi sormakta. Şayet siz javanın 1.4 sürümünden daha yeni bir sürümünü bilgisayarınıza kurarsanız e-takip uygulamasının birçok bölümü çalışmayacaktır. E-TAKİP uygulamasını tekrar çalıştırmak istiyorsanız mevcut java programını bilgisayarınızdan tamamen kaldırın ve javanın 1.4 sürümünü bularak bilgisayarınıza kurun. Ve ayrıca bundan sonraki yeni sürüm yükleme uyarılarında da yeni sürümü yüklemeyin. Şimdilik tek çare bu. Ancak Adalet Bakanlığı E-TAKİP uygulamasındaki bu hatayı düzeltecek olursa javanın tüm sürümleri ile e-takip uygulaması çalışabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi