Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sevimli HGS ihlal cezalarında idareye başvuru??

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2016, 16:17   #1
Av.Magisnus1977

Acil Sevimli HGS ihlal cezalarında idareye başvuru??

Değerli meslektaşlar,

HGS ihlal cezası olrak bilinen ve gazetelere yansımış olan sevimli ceza müvekkilede geldi. Kabahatlar Kanunu 15 gün içinde yetkili sulh ceza mahkemesine başvurmayı öngörüyor zaten ceza tutanağında da bu yazıyor. Herhalde artık sulh ceza hakimliğine başvuru sözkonusu olacak ?

İkinci bir sorun ise müvekkile dilekçe ile Karayolları Genel Müdürlüğüne başvurması gerektiği söylenmiş. Bence bu idari yola başvurmak Kabahatlar Kanunu karşısında mümkün değil, ceza kesinleşir. İdari Yargılama kanunu md 11 bu konuda uygulanamaz gibi geliyor. Son gün Pazartesi günü ve ben tereddütte kaldım. Bu cezaya karşı idareye başvuru halinde 15 günlük süre uzar mı, İYUK md 11 burada işler mi? Bence işlemez.

Müvekkil aynı zamanda annem olduğu için hukuk anlatmak oldukça zor, nedense avukat oğlunu dinleyeceğine üçüncü şahısların sözlerini dikkate almaya meğilimli bizimki.Ama geçen gün 15 günlük süreyi anlatabildim, şimdi ise idareye başvurunun işe yaramama riskini anlatmam gerek. Destekleriniz için teşekkürler.
Old 08-01-2016, 18:46   #2
Mgulerer

Sayın meslektaşım tamamen aynı durumda bir müvekkilim var ve bence de idareye başvuru pek pratik olmayıp süre kaçırma riski de yüksek. Dolayısıyla en garanti yol sulh ceza hakimliğine başvurmak gibi geliyor... Alternatif bir çözüm önerecek tüm meslektaşların önerilerine açığız tabi ki
Old 09-01-2016, 12:42   #3
Abdullah BİLİCİ

Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun EK madde 1'e göre "Kanunlarda sulh ceza mahkemesi veya sulh ceza hâkimine yapılan atıflardan,
a) İdari yaptırım kararlarına karşı yapılan başvurulara, yürütülen soruşturmalarda hâkim tarafından verilmesi gerekli
karar ve işlemlere ve kanunlarda sulh ceza mahkemesince veya hâkimince verilmesi öngörülen karar veya işlemlere ilişkin
olanlar sulh ceza hâkimine,
b) Yargılamaya ilişkin olanlar asliye ceza mahkemesine veya hâkimine,
yapılmış sayılır"

Dolayısıyla idari para cezaları açısından başvuruların Sulh Ceza Hakimliği'ne yapılması gerekiyor.

2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 11. maddesinde yer alan başvurunun ise idari davalarda uygulanması mümkün. Bu sebeple Sulh Ceza Hakimliği'ne yapılan başvurularda söz konusu hükmün uygulanması kanaatimce mümkün değil(Kabahatler Kanunu da genel olarak Ceza Muhakemesi Kanununa atıf yapıyor.)

Başvuru 15 günlük süreyi durdurmasa da hgs@kgm.gov.tr adresine mail atılarak durumun izah edildiğinde bir kaç gün içinde cevap verildiğine ve cezaların iptal edildiğine de şahit oldum. Bu nedenle başvuru yapmak lehinize olabilir.
Old 09-01-2016, 18:20   #4
av.hmuratti

Varsayılan Hgs cezasına itiraz.

Sayın meslektaş,bahsettiğiniz hgs cezasına bir müvekkil ve bizzat kendim adına itirazda bulundum.İtirazı Sulh Ceza Hakimliğine yaptım.Lakin yetki hususunda muhattap hakimlik Ankara Kazan Sulh Ceza Hakimliğidir.Bahse konu cezalar Ankara Akıncılardan düzenlenip gönderilmektedir.Sizde yetkili mahkemeyi Kazan olarak belirtirseniz yetki itirazından kurtulmuş olursunuz.
Old 30-01-2018, 20:52   #5
Fazladanödemeyeçözüm

Merhaba meslektaşlarım, müvekkil tesadüfen edevlet üzerinden borç sorgusu sırasında yüklü hgs cezası olduğunu öğrenmiş, oysaki bakiyesi her zaman yeterli imiş, şimdi herhangi bir tebligat veya ceza ödeme emri gönderilmiş değil, biz yine de sulh ceza hakimliğine itiraz edebilir miyiz?Yetkili sulh ceza hakimliğinin avrasya tüneli için ceza kesildiği için istanbul anadolu sulh ceza hakimliği olduğu kanısındayız. Bilgi ve paylaşımlarınızı bekliyoruz. Saygılar.
Old 30-01-2018, 20:57   #6
av.hmuratti

Evet meslektaşım. Yetkili merci belirttiğiniz bölge hakimliği. Belirttiğiniz cezalar müvekkilinize tebliğ olmadan, hakimliğin değerlendirme yapacağını düşünmüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi