Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Askerliği devam ederken sivil otobüste trafik kazasında hayatını kaybeden kişinin şehit sayılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2018, 13:15   #1
Maide Nur Ediş

Varsayılan Askerliği devam ederken sivil otobüste trafik kazasında hayatını kaybeden kişinin şehit sayılması

Sayın meslektaşlarım,
Bir yakınım 1997 yılında askerlik görevini ifa ederken dağıtım izninden birliğine dönüş yolunda meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybetmiştir. Kaza sivil otobüste meydana geldiği ve şahıs dağıtım izninde olduğu için şehit sayılmamıştır. Ancak geçen zaman içinde değişen kanunlar ile şu anda şehit sayılması çok yüksek bir ihtimaldir. Yakınlarına maaş bağlanması ve bu durumdan doğan diğer haklarına kavuşmaları için ; daha önce bu konuya benzer bir konuyla ilgilenen meslektaşlarımdan nasıl bir yol izleyeceğim konusunda tavsiyeler almak isterim. Teşekkürler...
Old 26-01-2018, 05:59   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Merhaba

Sayın meslektaşım, aramıza hoş geldiniz

Bildiğim, mevzuatımızda şehitliğin tanımını yapan bağlayıcı bir düzenleme olmadığı.

Konu bağlamında Milli Savunma Bakanlığı’nın Şehitlik Yönergesi’ ni inceleyebildiniz mi?

Saygılar
Old 26-01-2018, 13:25   #3
Maide Nur Ediş

Teşekkür ederim sağolun.
Evet inceledim, bahsettiğimiz durumda hayatını kaybedenlerin şehitliklere defnedilemeyeceği hususuna değinilmiş ancak hukuken şehit sayılıp sayılamayacağı konusunda bir bilgiye ulaşamadım malesef.
Yanıtınız için tekrar teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi