Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müteahhit firmanın yapılacak olan site projesinde yer alan ortak alanları arsa sahiplerine vermesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-01-2018, 22:35   #1
av.aysil

Soru Müteahhit firmanın yapılacak olan site projesinde yer alan ortak alanları arsa sahiplerine vermesi

Merhaba.Bilgi sahibi olan meslektaşlarım yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
Sözkonusu site 7 yıllık bir site ve büyük bir Yapı firması tarafından yapılmış.Site 700 hanelik büyük bir site.Projede sözkonusu olan ortak alanlar (gym salonu,cafe,market binası) Yapı firması tarafından arsa sahiplerine bırakılmış.Yani şöyleki;sözleşmeyi görmedim henüz ancak sözleşmede daire sayısı vs.paylaşımı yapılırken ortak alanlar da arsa sahiplerine verilmiş ve proje tamamlandığında ve evleri satarken müteahhit firma 3.kişilere buraların ortak alan olduğu ve faaliyette olacağı söylenerek daireler satılmış.Ancak buralar arsa sahiplerinin olduğu için onların keyfi nezaman olursa o zaman açılacağı için açılmamış yada açılıp kapanmıştır.Ve müteahhit firmanın ortak alan olduğu beyanına itibar ederek alan 3.kişi kat malikleri hiç, bu sosyal tesislerden faydalanamamışlardır.Bu alanlar site içinde çoğunlukla atıl olarak arsa sahiplerinin gönlünün olmasını beklemektedir.
Şimdi siz değerli meslektaşlara sorum;site yönetimi bu ortak alanların aslında siteye ait olması gerektiği ancak arsa sahiplerine ait olduğu için aktif olarak faydalanılamaması,ve (kat malikleri kandırılarak) buraların siteye ait ortak alan olduğu söylenerek satış yapıldığı gerekçesi ile yönetim olarak dava açmak istemekteyiz.Ancak bunun nasıl ve neye dayanılarak açılacak bir dava olduğunu çok kestiremedim.Yani 150 kat malikinden imzalı onay ve akabinde de vekalet alarak tazminat davası artı ortak alanların siteye ait olmaması ve faaliyette olmaması nedeni ile dairelerde sözkonusu olan değer kaybı vs. gibi gerekçeler ile dava açabilirmiyiz?Ya da sizce bu olayda nasıl bir yol izlemeliyim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.
Old 21-01-2018, 05:15   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Alıntı:
sözleşmeyi görmedim henüz

Alıntı:
yönetim olarak dava açmak istemekteyiz

Alıntı:
...Ancak bunun nasıl ve neye dayanılarak açılacak bir dava olduğunu çok kestiremedim.

Sayın meslektaşım,

1. " Dava, açarken kazanılır veya kaybedilir.

2. Usul, Esas'tan önce gelir.

3. Öncelikle Sözleşmenin ve

4. Tapuya tescil edilmiş olması gereken Yönetim Planının incelenmesi faydalı olur.

Kahve molası...

Saygılar
Old 27-01-2018, 16:31   #3
Av.Nevra Öksüz

(Şartları incelenerek uygunsa) mülkiyet hakkına dayalı olmakla bütün kat maliklerince ikame edilecek dava ile; anılı yerlerin ortak yerler olduğunun tespiti ve arsa sahipleri adına olan tapularının iptali ile ortak yer olarak tescili (634 S.K. m.16 kat maliklerinin arsa payları oranında ortak mülkiyet tescili) talepli dava ikame edilebilir:

Yargıtay 18 HD, 14.3.2013, E-K: 2013/2382-3820: ”… Kat Mülkiyeti Yasasının 4. maddesine göre; ortak yerlerin konusunun sözleşmeyle belirlenebileceği, anılan maddede sözü edilen yerlerin ortak yer olduğu bunların dışında yine ortaklaşa kullanma, koruma veya faydalanma için zaruri olan diğer yerlerin de ortak yer konusuna gireceği belirtilmiş olup bağımsız bölümler ve ortak yerlerin anataşınmazın projesinde gösterilmesi gerekir. Aslolan belediyedeki onaylı proje olup anataşınmazdaki ortak yerler ve bağımsız bölümlerin projesine uygun olarak belirlenmesi gerekir.
… dava sonucunda verilecek karar tüm kat maliklerinin hukukunu yakından ilgilendirdiğinden kat maliklerinin tamamının davaya dahil edilerek taraf teşkilinin sağlanmasından sonra anataşınmazın onaylı projesinin yerinde uygulanmak suretiyle dava konusu yerin onaylı projede ortak yer veya bağımsız bölüm olarak gösterildiği hususu bilirkişiye tespit ettirilerek…”

Yüklenici firmaya karşı: belirtilen hususların ekonomik (ve –tapunun aleniliği ilkesi- çerçevesinde açık) ayıp olduğu, zamanaşımı süresinin de geçtiği kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi