Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Serbest avukatlık yapmak ve büro açmak

Yanıt
Old 28-02-2018, 10:27   #1
s.o.celik

Varsayılan Serbest avukatlık yapmak ve büro açmak

Değerli Türk Hukuk Sitesi Üyeleri,

Şu anda hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim.Bir kamu kurumunda mühendis ve iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum.Mezun olduktan sonra istifa edip avukatlık bürosu açıp serbest avukatlık yapmayı planlıyorum.Kırıkkale'de yaşıyorum.Ancak yaptığım araştırmalar neticesinde ve serbest çalışan avukatlara sorduğumda durumun çok kötü olduğunu asla kamudan ayrılmamam gerektiğini söylüyorlar ve bu da benim ziyadesiyle motivasyonumu bozuyor.

Sizlerin de konu hakkındaki kıymetli bilgilerinize ihtiyacım var.Vakit ayırıp bilgi verirseniz çok memnun olurum.

İlk yılı zor geçireceğimin farkındayım ancak sonrası nasıl devam eder cmk ve adli yardım ile büromu çevirebilir miyim?

Saygılar
Old 28-02-2018, 23:32   #2
Avukat1661

Merhabalar. Öncelikle kaygılanmanıza gerek yok. Benzer süreçlerden geçen yeni bir avukat olarak evet ilk bir yıl belki biraz zor olabilir ama cmk ile toparlarsınız düşünüyorum alternatif olarak eğer bulabilirseniz ilk sene sigortalı olarak bir avukat yanında çalışıp hem tecrübe edinir hem de maddi yönden sıkıntı çekmezsiniz. Meslek hayatınızda başarılar dilerim.
Old 05-03-2018, 09:46   #3
s.o.celik

İlginiz için çok teşekkür ediyorum.Ben avukatlığın doğası gereği serbest yapılmasının daha keyifli ve doğru olacağı inancıyla unvan değişikliği sınavına dahi girmeyi hiç düşünmüyorum.
Yaşadığım şehirde de avukat istihdamı yaratacak çapta büyük hukuk büroları da yok aynı şekilde gider ortaklığı yapabileceğim herhangi bir tanıdığım da yok.Bu sebeple bu işe tek başına başlamam gerekiyor.Ancak bu saatten sonra da buro giderleri için eşimden veya ailemden de destek almak işime gelmiyor.
Burada yeni buro açan tanıdıklarıma sorduğumda çok memnun olan da var çok şikayetçi olan da, dolayısıyla hangisine inanacağıma karar veremedim.
Kırıkkale'de CMK'dan yıllık 12.000 TL civarında bir gelir elde edildiğini duydum.Bu da elbette buro giderleri için başlangıçta dahi yeterli değil.Umarım çok büyük bir hevesle başladığım bu kutsal mesleği icra ederken bu gibi sebeplerden pes etmek zorunda kalmam.
Old 16-03-2018, 08:14   #4
34Law

nasıl olsa memursunuz. mesleğinizi bırakmayın. hukuktan mezun olun. memurken avukatlık ruhsatı almaya engel yok sanırım. ruhsatınızı da alın. memurluğu hala bırakmayın memurken hakim savcılık sınavlarına girin. kazanırsanız. o zaman memurluğu bırakın hakim-savcı olun.

NETİCE-İ TALEP: serbest avukat olmayın. berbat
Old 19-03-2018, 08:31   #5
s.o.celik

Mesajımı okuyup geçmeyip cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Bu zaman zarfında mesleğe yeni başlamış, birkaç yılını doldurmuş ve uzun yıllar tecrübe etmiş serbest avukatlarla görüşme fırsatı buldum. Hepsi de mesleğini çok mutlu şekilde icra eden insanlardı,
bu da bende çok olumlu bir intiba bıraktı.Her meslekte olduğu gibi serbest avukatlıkta da çok ciddi zorluklar yaşandığının bilincindeyim, ancak memuriyet de inanın çok sıkıcı ve kasvetli bir iş.Eminim çok mutlu şekilde icra eden birçok insan vardır ama mesleğini hiç sevmeyen biri olarak üzerine bir de memuriyet bana eziyet oldu. Ben hukuk fakültesine çok güzel umutlarla başladım ve benim için bu mesleği serbest olarak icra etmenin vereceği hazzın yaşatacağı sıkıntılardan fazla olacağı inancındayım.Hakim savcılık sınavlarına girip kazansam dahi tayin dolayısıyla(eşimin işi nedeniyle) bu şansımı değerlendiremem. İlk bir yıllık giderleri karşılayacak kadar sermayemi kenara atıp, beklentisiz olarak bu işe başlamayı planlıyorum.Büyük paralar kazanmaktan ziyade hiç yaşamadığım mesleki mutluluğu yaşamak istiyorum.
Old 27-02-2021, 17:46   #6
Av.ZehraY

Merhabalar.Bu arada neler yaptınız? Büro açtınız mı nasıl süreçlerden geçtiniz? Büro açmayı düşünen arkadaşlara karşı ışık tutarsanız seviniriz...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi