Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Sigara İçiyor musunuz?
Evet, sigara içiyorum. 568 47,73%
Hayır, sigara içmiyorum. 622 52,27%
Oy Verenler: 1190. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 113)

Hukukçular ve Sigara Kullanımı

Yanıt
Old 29-05-2008, 11:59   #241
tuval2310

Ben sigara kullanmıyorum , lisede arkadaş toplantılarında yaptığımız ufak tefek kaçamakları saymazsak hiç bir zaman da hevesim olmadı sigaraya..

Benim babam ilk okul 4.sınıfayken başlamış sigaraya yani 10 yaşında, tam 37 yıl içti..Bir sabah ani bir kalp krizi geçirdi , hiç birimiz bilmiyorduk kalbinde problem olduğunu.Şanslıyız ki annem hemşire ve onun hayatını kurtardı,bildiğiniz gibi kalp krizi ülkemizdeki en büyük ölüm sebeplerinden biri.

Doktoru ameliyat kararı aldı , ancak babama dedi ki ;
''eğer bir daha asla sigara içmeyeceksen ameliyat yaparım, yok içeceksen hiç kesip biçmeyeyim seni , benim de vaktimi alma başkalarının hayatını kurtarayım''
Babam da bir daha asla böyle bir acıya dayanamam içmeyeceğim dedi ve ameliyat oldu,şimdi çok sağlıklı , spora da başladı..

Hayat herşeyden daha değerli...
Old 29-05-2008, 12:30   #242
seyitsonmez

Ahmet Arif'ten: Tütünü bilir misin? "kız şaçı" demiş zeybekler/ su içmez her damardan/ yerini kolay beğenmez/ üşür/ naz eder/ darılır/ iki yaprak arasında kıyılmış/ bir parçası var kalbimin/ incecik ak kağıtlara sarılır/ dar vakit yanar da verir kendini/ dostun susan dudağına...tütün işçileri yoksul/ tütün işçileri yorgun/ ama yiğit/ ama pırıl pırıl namuslu/ namı gitmiş deryaların ardına/ vatanımın bir umudu...

TERKETTİM ONU AMA ÖZLÜYORUM ÇILDIRASIYA
Old 29-05-2008, 16:16   #243
Av.Ateş

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
Ahmet Arif'ten: Tütünü bilir misin? "kız şaçı" demiş zeybekler/ su içmez her damardan/ yerini kolay beğenmez/ üşür/ naz eder/ darılır/ iki yaprak arasında kıyılmış/ bir parçası var kalbimin/ incecik ak kağıtlara sarılır/ dar vakit yanar da verir kendini/ dostun susan dudağına...tütün işçileri yoksul/ tütün işçileri yorgun/ ama yiğit/ ama pırıl pırıl namuslu/ namı gitmiş deryaların ardına/ vatanımın bir umudu...

TERKETTİM ONU AMA ÖZLÜYORUM ÇILDIRASIYA

Sayın seyitsönmez sevdiğiniz belli bu büyük ustayı; ancak ustanın şiirleri sigaraya meyillidir. Öyle ki insanı özendirir, kıskandırır.
Daha bilindik bir "cıgaralı" Ahmet Arif şiiri;
"...
Hırsla çakarım kibriti,
İlk nefeste yarılanır cıgaram,
Bir duman alırım, dolu,
Bir duman kendimi öldüresiye.
Biliyorum "sen de mi?" diyeceksin
Ama akşam erken iniyor mahpushaneye
ve dışarda delikanlı bir bahar
Seviyorum seni çıldırasıya..."

Bir diğeri; "...Evet, ağlamaklı oluyorum, demdir bu/ Hani ,kurşun sıksan geçmez geceden,/Anlatamam nasıl ıssız, karanlık.../ ve zehir-zıkkım cıgaram./Gene bir cehennem var yastığımda,/ Gel artık..."

Ve en sevdiğim ikinci şair olan Cemal Süreya'nın da en asil, en yakışıklı ve en sisli fotoğrafında elinde bir sigara vardır.Dünyaya o perdenin arkasından içli bir bakış atmakta, bütün o olağanüstü şiirleri dudaklarının arasında bir sigara taşırken yazmaktadır.
Old 30-05-2008, 09:41   #244
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan Av.Ateş
Sayın seyitsönmez sevdiğiniz belli bu büyük ustayı; ancak ustanın şiirleri sigaraya meyillidir. Öyle ki insanı özendirir, kıskandırır.
Daha bilindik bir "cıgaralı" Ahmet Arif şiiri;
"...
Hırsla çakarım kibriti,
İlk nefeste yarılanır cıgaram,
Bir duman alırım, dolu,
Bir duman kendimi öldüresiye.
Biliyorum "sen de mi?" diyeceksin
Ama akşam erken iniyor mahpushaneye
ve dışarda delikanlı bir bahar
Seviyorum seni çıldırasıya..."

Bir diğeri; "...Evet, ağlamaklı oluyorum, demdir bu/ Hani ,kurşun sıksan geçmez geceden,/Anlatamam nasıl ıssız, karanlık.../ ve zehir-zıkkım cıgaram./Gene bir cehennem var yastığımda,/ Gel artık..."

Ve en sevdiğim ikinci şair olan Cemal Süreya'nın da en asil, en yakışıklı ve en sisli fotoğrafında elinde bir sigara vardır.Dünyaya o perdenin arkasından içli bir bakış atmakta, bütün o olağanüstü şiirleri dudaklarının arasında bir sigara taşırken yazmaktadır.

Doğru hissetmektesiniz arkadaş.

Lakin aşk hallerimde "asıl bizim aramazıda güzeldir hasret ve asıl biz biliriz kederi" diye memleket hasreti sardığındada "dağlarına bahar gelmiş memleketimin" diyerekten yarılardım bir nefeste cigaramı
Old 31-05-2008, 12:45   #245
av.eseralp

Rahatsiz

ne öğrenciyken ne de çalışırken başlamadım. iradeye sahip olmak gerek diye düşünüyorum. biz hukukçular olarak sağlığa zararlı bir şeyi bile bile içersek vatandaşın vay haline...
Old 31-05-2008, 17:53   #246
Av.Ateş

Alıntı:
Yazan av.eseralp
ne öğrenciyken ne de çalışırken başlamadım. iradeye sahip olmak gerek diye düşünüyorum. biz hukukçular olarak sağlığa zararlı bir şeyi bile bile içersek vatandaşın vay haline...

Biz vatandaş değil miyiz Ayrıca "vatandaşa" her konuda örnek olmak zorunda mıyız?
Old 31-05-2008, 22:16   #247
cLaW

Alıntı:
Yazan av.eseralp
ne öğrenciyken ne de çalışırken başlamadım
1.tekil şahıs = ben
Alıntı:
Yazan av.eseralp
iradeye sahip olmak gerek diye düşünüyorum
yine 1.tekil şahıs = ben
Alıntı:
Yazan av.eseralp
biz hukukçular.....
burda neden genelleme yapıp bizim adımıza da yorumda bulunma gereksinimi hissettiniz ? birey olarak yaşam tarzınıza saygımız vardır , biz de aynısını bekleriz ,biz iradesiz değil bilinçli seçim yapan insanlarız.içmemek gibi içmekte bir tercihtir..
Ama kullanmayan insanlar biz sigara kullananları cüzzamlı gibi görüyor,ya da bıraktırmak için her türlü söylemde bulunuyorlar , içmeyin şu zıkkımı demek yerine bazen ;x vardıya akciğer kanseri olmuş ya da hastalıklar böyle başlıyor söylemlerinde ya da zararlı birşey bu sen toplumda örnek olması gereken bir kişisin gibi..inadına bir tane daha yaktım.
Old 31-05-2008, 23:27   #248
Doç. Dr. Özge Yücel

Sigara içip de sağlıklı olduğunu kimse iddia edemez. Sigara öyle veya böyle yaşamınızı bir yerinden köreltir, daha sonra da akciğer hastalıkları gelir. Bunlar hayal değil, yaşanan bir gerçek ve sigara içmenin de içmemenin de tercih olduğu kabul edilirken sigara içmeyenlerin pasif içici olmak zorunda bırakılmasına neden aldırış edilmemektedir? İnsanların çoğu sağlık nedenleriyle zorda kalınca sigarayı bırakmaktadır, neden sonuna kadar? İnsanın kendi kendini zehirlemesi nasıl bilinçli bir tercih olabilir, anlamakta zorlanıyorum. Başlarken mi bilinçli, sürdürürken mi, bırakırken mi bilinçli bir tercih, bilemiyorum.
Old 31-05-2008, 23:38   #249
Av.Ateş

Sigara içmenin ya da içmemenin bilinçli bir tercih olduğuna inanıyorum.Adı üzerinde bu bir tercih.Yaparsınız/içersiniz ya da yapmazsınız/içmezsiniz bu ancak sizi ilgilendirir.
Tartışma esasen, bu bağımlılığın çevredekilere de etkisinin oldukça yüksek olmasından kaynaklanıyor.Bu açıdan bakınca da yasağın sigara içmeyen biri olarak beni kesinlikle rahatlattığını söyleyebilirim.Ancak asla ve asla sigara içenler hakkında konuşulurken "iradesiz" "örnek olma" v.b. kelimeleri kullanmam.Çünkü ben de başkalarının anlayış ve görüşüne göre yanlış olan bir şeyi tercih ettiğim için böyle yargılanmak istemem. Kaldı ki sadece beni ilgilendiren bir tercih yaptığımda (bu tercihi yaşarken başkalarına vereceğim olası rahatsızlıkları en aza indirmek çabasını yadsımadan) başkasını örnek alma,başkasına örnek olma çabası içinde olmam.

Saygılar...
Old 01-06-2008, 11:54   #250
hakimm

güzel bir uygulama getirildi nihayet uygulama diyorum yasak demiyorum çünkü görüyorum ki gerçekten uygulanıyor ben de sigara içmeyen birisi olarak çok memnunum. Kimsenin sigara dumanını çekmek zorunda değiliz. Sürekli onları uyarıp onlarla ters düşmeyeceğimiz için de oldukça memnunum nice bol oksijenli temiz havalara
Old 01-06-2008, 15:01   #251
seyitsonmez

Malasef ki bu forum bana iyi gelmedi.

Ahmet Arif ve Cemal Süreyya'dan yapılan alıntılar zaten güçsüz olan yanımı zaafiyete dönüştürdü.

Dün itibariyle sevdama kavuşmuş durumdayım.

Hırsla yakıyorum kibriti ve bir nefeste yarılanıyor cigaram.

Çekiliyorum forumdan.

Hoşçakalın.
Old 01-06-2008, 15:20   #252
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan Oh be!

10.03.2007 tarihli mesajda
"4-İçmeyen ahali; tiryakilere dokunmayın, dokundurmayın (Tiryakiliği çocuklarınıza terk etmişseniz, sizi o üzüyor sadece)." diyerek duygularımı sizinle paylaşmıştım. İzninizle, duygularımı şimdi de paylaşmak istiyorum.
Kızım da, oğlum da sigarayı bıraktı. 29 yaşındaki kızım yaklaşık 15, iki yaş küçük oğlum da yaklaşık 10 yıldır içiyordu. 40 gün önce kızım, ondan 10 gün sonra da oğlum bıraktı.
Şimdilik iyi gidiyorlar.
Şunu anladım; gençlerin tütünü terketmesi daha zor oluyormuş.
Evde nikotin kokusu olmaması ne büyük nimet.
Darısı (Önce Sn Av.Fatih KARACA'nın sonra da) bırakmak isteyen tiryaki dostlarımın başına.
Oh be! Kurtuldular.
Selam ve saygılarımla.
Old 01-06-2008, 18:46   #253
av.eseralp

sigara içmek sizce sağlığa zararlı değilmidir? tabi size olan zararları beni ilgilendirmiyor. beni ilgilendiren kısmı ise siz sigara içerken sigara içmeyen bizlerinde sağlığına zarar veriyorsunuz. özgürlük tanımı burada işimize yaricak gibi görnüyor. sizin sigara içme özgürlüğünüz karşısında bizim de sağlığımızın tehlikeye girmesi söz konusu. kapalı mekanlarda sigara içilmemesine bu durumda tam destek veriyorum ve sigarayı bırakmanızı sadece ve sadece tavsiye ediyorum. kendinizi zehirleme özgürlüğünüzü de doya doya kullanabilirsiniz tabi kanuni sınırlamalara uymak kaydıyla...
Old 02-06-2008, 16:07   #254
tolga

İsimsiz hürriyetlerden olan sigara içme özgürlüğünün kaldırılamayacağını ve fakat sınırlandırılabileceğini düşünüyorum.

1982 Anayasasına göre sınırlamalar, "Anayasanın sözüne ve ruhuna, demokratik toplum düzeninin ve lâik Cumhuriyetin gereklerine ve ölçülülük ilkesine aykırı olamaz."

Yeni yasanın getirdiği sınırlamaların ise, demokratik bir toplumda gereklilik ve ölçülülük unsurlarına aykırı olduğu kanısındayım.

Mesela sigara içme odası uygulaması veya vapurların belli bir kısmının sigara içenlere tahsis edilmesi;sigara içmeyenlerin sağlık hakkı veya seyahat özgürlükleri ile çatışmadığı gibi, sigara içenlerin de "sigara içme özgürlüğünü" orantılı biçimde sınırlamaktadır.
Old 02-06-2008, 17:31   #255
Av.Ateş

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
Malasef ki bu forum bana iyi gelmedi.

Ahmet Arif ve Cemal Süreyya'dan yapılan alıntılar zaten güçsüz olan yanımı zaafiyete dönüştürdü.

Dün itibariyle sevdama kavuşmuş durumdayım.

Neredeyse kendimi sorumlu hissedeceğim Amaaaa "yaşasın vuslat!!!" diyorum yine de
Old 03-06-2008, 12:53   #256
Av_Ece Altunay Önal

Olmuyor..Hele bu yasakla hiç olmuyor..Bütün gün adliyede içemeyince, en küçük fırsatta bir yerine beş içiyorum farkı kapatmak için..
el altındaki bütün işler bittikten sonra, bir nefes çekip, dumanın altında erkan oğur'u dinleme keyfinden asla feragat edemeyeceğim çok üzgünüm...
Old 04-06-2008, 22:59   #257
Akheront

Sigaraya özenme
Daha güzel günlere
Annenin sözünü dinleeeeeee.
diye devam eden çizgi uyarıyı hatırlamayan yoktur. Tamam o zaman çizgi filmlere karşı olan aşkım yüzünden bu melodiyi destekliyordum ama artık büyüdüm yahu.
Old 06-06-2008, 10:29   #258
Av_Ece Altunay Önal

sen sen ol heves etme, sigaraya özenme, gel bizimle birlikte, daha güzel günlere
güzel şarkıydı ama işe yaramadı
Old 06-06-2008, 16:29   #259
loresima

Alıntı:
Yazan Admin
Stres altında çalışanlar daha çok sigara içiyor.
Hukukçular stres altında çalışıyor.
Hukukçular çok sigara içiyor (mu?)

Oylayalım, görelim..

kesinlikle stres altında çalışmak, sigara içmeyi gerektirmiyor. bu bahane olsa gerek. stressiz hiç bir iş olamaz. kaldı ki hukuk başlı başına stres topu. sigara içen arkadaşlar mesleğin arkasına sığınmasınlar
Old 06-06-2008, 21:37   #260
mustafakurta

YASAK KALKMALI

Sigara ve alkol kullanmayan bir vatandaş olarak bu yasağın kalkmasını destekliyorum.Yasağın dozu kaçmıştır.Yasak amaca hizmet etmektedir.Amaç ise vergi gelirlerini artırmak ve alkollü içeceklerin da yasaklanacağı zemini hazırlamaktır. Toplumsal buhran yaratmak ve toplum için herne amaçlanıyorsa onu dayatmanın zemini hazırlanmaktadır.Eğer sağlığımızı gerçekten düşünüyorlarsa Elektronik sigara denen aletin satılmasını neden yasakladılar ?Sigara fabrikaları neden hala çalışıyor ?Eminim sigara içme ruhsatı diye bir belge çıkaracaklar ve şirketler ile esnafı bu belgeyi para karşılığı almaya zorlayacaklar.Buna izin vermeyelim.Ben sadece demokratik ve içene de - içmeyene de saygı gösterilmesi gerektiğini savunuyorum.O nedenle yasağın dozu aşılmıştır diyorum.Bu kanun sakat doğumdur.Oyüzden yasak kalkmalı ve makul ve tutarlı,içene de içmeyene de saygıyı esas alan şekliyle düzenlenmelidir diyorum.Niyetlerin de bu yönde insanları cezalandırmak ve daha kötü yasaklara zemin hazırlamak olduğunu düşünüyorum.Kaldı ki benim evimde sigara içilmiyor.Ama gelen misafir bunu saygıyla karşılayıp içmiyorum diyor.Ben de bunun üzerine ona sigara içebileceği yeri (ama insanca içebileceği,sandalye masa ve kültablası servisi yapıyorum) sağlıyorum.

Saygılarımla
Old 06-06-2008, 22:41   #261
av.sgenc

Birileri sigara mı dedi? Aman uzak dursun. Hiç gereği yok.Pasif içiciliği bile berbat.
Getirilen uygulama da çok güzel bana göre. Sigara içebilirsin ama git dışarda iç. Çalışanlarında canına minnet. Saatte bir sigara molaları veriyorlar.
Ancak insanın arabasın da sigara içememesi kadar kötü bir uygulama olamaz. Gerçi buna uygulama denilirse.

Temennimiz No Cigarettes
"Sigarayı bırak(A)mıyorum "diye birşey yoktur.
"Sigarayı bırakmıyorum" diye bir şey vardır.
Saygılarımla..
Old 07-06-2008, 11:15   #262
Av.Hıdır YILDIRIM

malesef bende sigara içiyorum, ama artık bırakmayı düşünmeye de başladım, şahsen kendim katılmamakla, bir rivayete göre sigaranın avukatlar için gerekli ve yararlı olduğu söyleniyor. Bende bunu bir duruşma için gittiğim Pazarcık adliyesimde baro odasında mesleğininde ömrünü geçirmiş bir avukat üstadımızdan duydum. Aslında sigaranın zararı dışında hiç bir şekilde yararının olduğunu düşünmüyorum. Ama şimdiye kadarda bırakmak istemedim galiba, belkide içmek hoşuma gidiyordu,

'yarım kalır cigaramın ateşi anam
gitme dayanamam,'

'bir cigara içimi kalabilseydin.'

ne yaparsın,

tüm meslektaşlarıma SİGARASIZ günler dilerim ! . . .
Old 08-06-2008, 10:49   #263
korayoz

sigara içenler sigaranın kendilerini rahatlattığını düşünür. ilk zamanlar bu doğru olmakla beraber belli bir süre sonra vücut buna alışır ve sigarasız insan rahatlayamaz olur, içmediğinde rahatsız olur. ama sigarayı bırakırsanız çok daha rahatlamış ve sağlıklı hissediceksiniz buna emin olun
Old 09-06-2008, 16:17   #265
avsoner

sigara içmek - karşı olunsa da- iyidir...asileştirir...özgürleştirir...uyumlu pasaklılar kadar kirletmez ortalığı...Atatürk'ün kocatepede sembol olan figüründe yunan ordusuna karşı başlatılacak harekatın inceden planlanışı ve koskoca milleti ayağa kaldıran kişi olabilmenin mağrurluğu vardır...çeker bir fırt...ve kendini bu millet için feda eder...o erken yaşta ölür ama..ülkesi ilelebet yaşar...
Old 09-06-2008, 17:08   #266
av.sgenc

Alıntı:
Yazan avsoner
.o erken yaşta ölür ama.....
Keşke böyle olmasaydı.
Old 05-08-2008, 06:18   #267
Av.Emin

Varsayılan Sayın Argun

Öncelikle sizi iki defa tebrik ederim.Hem sigarayı bırakmanız sebebiyle! hem de genç yaşta bir evlat sahibi olmanız dolayısla. Allah yeğenime sağlık ve sıhhatli bir ömür nasip etsin.

Sigara içme hususuna gelince beni tanıyanlar bilir ben sigara içmem; adeta sigarayı yerim.Ve diyorum ki sigara içmeyenlere imreniyorum.Bırakanları canı gönülden destekliyorum.( darısı başıma)

Saygılarımla
Old 05-08-2008, 11:48   #268
Gülümse

On sene boyunca aralıksız sigara içtim... Geri kalan beş senesinde sigarayi içmeyi bırakıp yemeğe başladım. Sigara içemediğim ziyaretlerden ve yerlerden uzak durdum. Gecenin bir saatinde sigarasız kalırım korkusuyla arabamda evimde, devamlı gittiğim yerlerde sigara kartonlarını zulaladım.

Daha sağlıklı olduğuna inandığım pahalı sigara markalarından içerek kendi kendime yalan söyledim. Kimseye günde kaç paket sigara içtiğimi söyleyemedim. Zorda kaldığımda iki- üç paket içtiğimi söylerken, yalan söylediğimin farkındaydım.

İyi bir insan olduğum söylenir ama senelerce dostlarımı ve çocuklarımı pasif içiçi konumuna düşürdüm. Bağımsız bir kişiliğim olduğunu dillendirirken, bir bağımlı olduğumu hep unutmayı tercih ettim...

Benim kadar olmasada, ciddi bağımlı olan bir arkadaşımın sigarayı bırakmasından cesaret alarak sigarayı bırakmaya karar verdim. Tabi ardından bugün, bu dönem yanlış diyerek bir buçuk sene daha oyalandım.

Yanlış olarak değerlendirilecek yoğun ve karmaşık bir dönemde sigarayı bıraktım. Sigarayı bıraktığımı söylediğimde ne beynim ne ellerim bana inanmadı, işin doğrusu ben bile kendime inanmaktan uzaktım.

Kendi kendime halen inanamıyorum ama sigarayı bırakalım tam 4,5 sene oldu
Old 12-08-2008, 21:45   #269
didem kunal

Bence sigara içmek için üretine bahanelerden birisidir stres.kahve içelim mi dersiniz aa yanınd asigara iyi gider denir, yemek yersiniz aa yemeğin üstüne sigara iyi gider dersiniz, Birşeye sevinirsiniz hadi bunun üstüne tüttüreyim bir cigara dersiniz...örnekler uzaaaar giderr.Sigara içmeye bahane çoook.İnsan beyni yeterki istesin
Old 27-08-2008, 21:27   #270
duygu.ak

sigara:önünüzde duman arkanızda ölüm!!!(4-5 yaşlarındayken ben anneme hep böyle söylermişim.bir reklam filminden ya da kitap kapağından kalmış olacak aklımda)kullanmıyorum.kullanmak istemiyorum...saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi