Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamu Avukatlarının Dava Takip edebilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-05-2012, 09:46   #1
Avukat021

Varsayılan Kamu Avukatlarının Dava Takip edebilmesi

Sayın meslektaşlar. Ben Bir kamu kurumunda avukatlık yapıyorum. Bilindiği gibi biz kurumun davalarının haricinde dava takip edemiyoruz. Peki yakınımızın davası olursa bakabilirmiyiz. Çünkü babamın bir davası var ve ben takip etmek istiyorum. Bunu takip edebilmem için bir yasal düzenleme veya yargı kararı bilen arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.
Old 07-05-2012, 10:24   #2
Av. Öznur Aktürk

Hazine vekillerinin Baro'ya kayıtları zorunlu olmadığından, öncelikle Baro kaydınızın olup olmadığı önemli bence.
Muhatabının hazine vekili değil de, bir şirkette sigortalı çalışan avukat olduğu bir davada, Yargıtay Baro kaydının bulunmasını yeterli görmüştü.
Baro kaydınız varsa, Kurumunuz izin veriyorsa, Baro'ya işi babanızın davası olması sebebiyle ücretsiz aldığınızı belirten bir dilekçe ile bilgi vermek suretiyle bakabilirsiniz diye düşünüyorum.
İşi ücretsiz almak durumundasınız.
Zira serbest meslek makbuzu kesemeyeceksiniz.
Diğer yandan bu hususta kafamdaki en büyük soru işareti; davayı kazanmanız durumunda karşı ücret-i vekalet için de serbest meslek makbuzu kesemeyeceğinize göre nasıl tahsil edeceksiniz?
Old 07-05-2012, 10:49   #3
Avukat021

Sayın meslektaşım. Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Ancak kurumun devlet kurumu oluşu sebebiyle bir yasal dayanağa ihtiyacım var. Baroya kaydım var. Vekalet ücreti konusunda da bende aynı soru işaretini taşıyorum.
Old 07-05-2012, 12:39   #4
orhan6591

Babanızın avukatlığını yapamazsınız. yapabilecek olsa idiniz değil babanızın herkesin avukatı olabilirdiniz. babanız veya başkası değiştirmezdi durumu. Bu arada 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/a maddesi gereğince 'devlet memuru' olarak çalıştığınızı düşüünerek yazıyorum.Hangi kurumda, hangi statüde çalıştığınızı belirtilrseniz belki durum farklılaşabilir.
Old 07-05-2012, 12:46   #5
feyzaday

Avukat ücretsiz iş yapmaz ilkesi yakınlarınıza uygulanmıyor. Babanızın davasına bakabileceksiniz. Buradaki mesele, şayet mahkeme size vekalet ücreti takdir etse bunu nasıl tahsil edeceğinizdir? Bu konu bağlı şirket avukatlarının da sıkıntısıdır. Kolay gelsin
Old 07-05-2012, 12:52   #6
orhan6591

Bnece, 'Avukat ücretsiz iş yapmaz ilkesi yakınlarınıza uygulanmıyor' ilkesi işin maddi boyutuyla ilgili olabilir. devlet memurları kanundan veya çalıştığınız kurum ve çalıştığınız statüden kaynaklanan yasal engel olabilir diye düşünüyorum.
Old 07-05-2012, 12:54   #7
orhan6591

Bu arada ben de belediyede 657 sayılı devlet memurları kanunun 4/b maddesine göre çalışıyorum. (kadro karşılığı olarak) ancak sanırım belediyede sözleşmeli personel olarak çalışan benim gibiler dışarıdan dahi iş alabiliryorlar. bu konuda bir genelge olması lazım.
Old 07-05-2012, 13:01   #8
özfn_34

Alıntı:
Yazan Avukat021
Sayın meslektaşlar. Ben Bir kamu kurumunda avukatlık yapıyorum. Bilindiği gibi biz kurumun davalarının haricinde dava takip edemiyoruz. Peki yakınımızın davası olursa bakabilirmiyiz. Çünkü babamın bir davası var ve ben takip etmek istiyorum. Bunu takip edebilmem için bir yasal düzenleme veya yargı kararı bilen arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.

Merhaba,

Kurumda avukatlık yapıyor olmanız, bu Kurum dışında başkalarından -bu kişi babanız olsa dahi- vekalet almanıza engeldir.

Avukatlık Kanunu md.12/son:

"Bir kadroya bağlı olarak aylık veya ücreti Devlet, il veya belediye bütçelerinden yahut Devlet, il veya belediyelerin yönetimi ve denetimi altındaki daire ve müessese yahut şirketlerden verilen müşavir ve avukatlar, yalnız bu daire, müessese ve şirketlere ait işlerde avukatlık yapabilirler. "

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi