Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

ceza hukuku ile ilgili davalarda nasıl öğrenilir ve uzmanlaşılır

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-09-2009, 11:50   #1
hak 198

Varsayılan ceza hukuku ile ilgili davalarda nasıl öğrenilir ve uzmanlaşılır

Ceza hukukunu gerçekten öğrenmek istiyorum.Stajımı yaptığım büro hem hukuk hemde ceza davalarını alıyor.Ceza avukatımız o kadar hevesime rağmen ceza ile ilgili birtek bilgi vermeyip kendi dosyalarıyla kendi ilgileniyor, Uzmanlaşmış bir avukatın duruşmasını izlemek istiyorum diye de ilan verdim ama cevap yok .Gerçekten ceza avukatlarını anlamıyorum niye bu kadar öğretmekten korkuyorlar..Ben stajerim okuyarak ve izleyerek ve zamanla dava alarak öğrenmiyecem mi ceza hukukunu gerçekten anlamış değilim öğretmekten bu kadar kaçınmalarını Gerçekten ceza hukukunu öğrenmek istiyorum meslektaşlarıma soruyorum ceza hukuku ile ilgili davalarda nasıl öğrenilir ve uzmanlaşılır???Ceza hukukundan tanıdığı ceza avukatı olmayan birşeyler öğrenemiyecek mi???Cevap veren meslektaşlarım olursa gerçekten şimdiden teşekkür ederim.Kolay gelsin
Old 04-09-2009, 23:42   #2
Av.Erkan Şenses

Ceza davalarında uzmanlaşmak ve iyi bir ceza hukukçusu olmak için öncelikle iyi bir ceza usul hukuku uzmanı olmalısınız. Yine bu sitede bir meslektaşımızın dediği gibi "usule hakim olmayan esasa mahkum olur". Daha sonra İstanbul Özel Yetkili ağır ceza mahkemelerinde duruşma izleyip bazı meslektaşlarımızın duruşma tecrübesini yerinde görmek de iyi olacaktır.

Dosya bulamasanız staj sonunda İstanbul Barosu CMK uygulama servisine kaydolup servisten gelecek dosyalar üzerinde çalışıp dosya tecrübesine de sahip olabilirsiniz, yeter ki öğrenmek isteyin.
Old 05-09-2009, 00:14   #3
gülnihal çevik

meslekdaşımız çok haklı. 2 yılda cmk yaparak çok esaslı bir ceza avukatı olabilirsiniz. öğreneceğiniz dava ve olay çeşitliliğine inanamayacaksınız, kendinize güveniniz gelişecektir. yolunuz açık olsun.
Old 05-09-2009, 00:22   #4
av.barisdalgic

Sayın Meslektaşım;
Bu mesele yazmakla bitmez ancak anladığım kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım.
Öncelikle kafanızdan şu ceza avukatı kavramını silmeniz gerekmekte. Türkiye'de avukatlık yapacaksanız böyle bir ünvan yok. Kanunda müdafi olarak geçmekle birlikte ruhsatname sahibi tüm avukatlar ceza davasına bakabilir ve avukatların birçoğu ceza davası almaktadır. Meslektaşlarımın İstanbul Özel yetkili Ceza Mahkemelerini tek yol olarak göstermelerine ise şaşkınlıkla okudum. Adı üstünde bunlar özel yetkili mahkeme ve sadece belirli suçlara bakmaktadırlar. Örgüt faaliyeti çerçevesinde her türlü suç işlenebilmekle birlikte kural budur. Özel yetkili mahkemedir bunlar.
Ayrıca bu konularda pek akıl almanızı tavsiye etmem. Avukata hiçkimse birşey öğretemez. Kendi kendine öğrenir. Okumakla, gözlemle , yaşayarak...
Ayrıca bazı kişilerin reklam amaçlı kullandıkları DGM avukatı, ceza avukatı falan avukatı uydurmalarını geçin. Bunlar kerameti kendinden menkul bir takım kişilerin uydurmalarıdır.
Ruhsatnamenizi alın ve okuyun. türkiyenini heryerinde bir avukatın yapabileceği her işi yapabilirsiniz. kendinize güvenmiyorsanız mesleğe başlamama seçeneğiniz de mevcut.
Old 05-09-2009, 17:33   #5
Av.Erkan Şenses

Alıntı:
Yazan av.barisdalgic
Sayın Meslektaşım;
Bu mesele yazmakla bitmez ancak anladığım kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım.
Öncelikle kafanızdan şu ceza avukatı kavramını silmeniz gerekmekte. Türkiye'de avukatlık yapacaksanız böyle bir ünvan yok. Kanunda müdafi olarak geçmekle birlikte ruhsatname sahibi tüm avukatlar ceza davasına bakabilir ve avukatların birçoğu ceza davası almaktadır. Meslektaşlarımın İstanbul Özel yetkili Ceza Mahkemelerini tek yol olarak göstermelerine ise şaşkınlıkla okudum. Adı üstünde bunlar özel yetkili mahkeme ve sadece belirli suçlara bakmaktadırlar. Örgüt faaliyeti çerçevesinde her türlü suç işlenebilmekle birlikte kural budur. Özel yetkili mahkemedir bunlar.
Ayrıca bu konularda pek akıl almanızı tavsiye etmem. Avukata hiçkimse birşey öğretemez. Kendi kendine öğrenir. Okumakla, gözlemle , yaşayarak...
Ayrıca bazı kişilerin reklam amaçlı kullandıkları DGM avukatı, ceza avukatı falan avukatı uydurmalarını geçin. Bunlar kerameti kendinden menkul bir takım kişilerin uydurmalarıdır.
Ruhsatnamenizi alın ve okuyun. türkiyenini heryerinde bir avukatın yapabileceği her işi yapabilirsiniz. kendinize güvenmiyorsanız mesleğe başlamama seçeneğiniz de mevcut.

Sayın meslektaşıma elbette ki akıl vermek değil niyetim, sanırım bu kendisinin foruma bıraktığı ikinci mesaj aynı konuyla ilgili. Ben sadece 2 yıllık meslek tecrübemden edindiğim bazı izlenimleri aktardım. Özel yetkili ağır ceza mahkemelerini ise tek yol olarak göstermedim, ancak gerek heyetle diyaloglar olsun gerekse de hukuki analizler olsun bu mahkemelerdeki duruşmalar izleyici bir hukukçu için güzel bir tecrübe olur.

Son olarak sadece örgütlü suçlara bakar diyorsunuz ancak aşağıda yer vereceğim Terörle Mücadele Kanunu'nun 4.maddesi de gösteriyor ki nerdeyse her suç tipi özel yetkili ağır ceza mahkemesinde görülebilmektedir.

TERÖR AMACI İLE İŞLENEN SUÇLAR
Madde 4 - (Değişik madde : 29/06/2006 - 5532 S.K 3.Mad)
Aşağıdaki suçlar 1 inci maddede belirtilen amaçlar doğrultusunda suç işlemek üzere kurulmuş bir terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde işlendiği takdirde, terör suçu sayılır:
a) Türk Ceza Kanununun 79, 80, 81, 82, 84, 86, 87, 96, 106, 107, 108, 109, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 142, 148, 149, 151, 152, 170, 172, 173, 174, 185, 188, 199, 200, 202, 204, 210, 213, 214, 215, 223, 224, 243, 244, 265, 294, 300, 316, 317, 318 ve 319 uncu maddeleri ile 310 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan suçlar.
b) 10/7/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunda tanımlanan suçlar.
c) 31/8/1956 tarihli ve 6831 sayılı Orman Kanununun 110 uncu maddesinin dördüncü ve beşinci fıkralarında tanımlanan kasten orman yakma suçları.
ç) 10/7/2003 tarihli ve 4926 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununda tanımlanan ve hapis cezasını gerektiren suçlar.
d) Anayasanın 120 nci maddesi gereğince olağanüstü hal ilan edilen bölgelerde, olağanüstü halin ilanına neden olan olaylara ilişkin suçlar.
e) 21/7/1983 tarihli ve 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 68 inci maddesinde tanımlanan suç.
Old 07-09-2009, 13:01   #6
hak 198

Cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim.kolay gelsin
Old 07-09-2009, 13:28   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hak 198
Ceza hukukunu gerçekten öğrenmek istiyorum.Stajımı yaptığım büro hem hukuk hemde ceza davalarını alıyor.Ceza avukatımız o kadar hevesime rağmen ceza ile ilgili birtek bilgi vermeyip kendi dosyalarıyla kendi ilgileniyor, Uzmanlaşmış bir avukatın duruşmasını izlemek istiyorum diye de ilan verdim ama cevap yok .Gerçekten ceza avukatlarını anlamıyorum niye bu kadar öğretmekten korkuyorlar..Ben stajerim okuyarak ve izleyerek ve zamanla dava alarak öğrenmiyecem mi ceza hukukunu gerçekten anlamış değilim öğretmekten bu kadar kaçınmalarını Gerçekten ceza hukukunu öğrenmek istiyorum meslektaşlarıma soruyorum ceza hukuku ile ilgili davalarda nasıl öğrenilir ve uzmanlaşılır???Ceza hukukundan tanıdığı ceza avukatı olmayan birşeyler öğrenemiyecek mi???Cevap veren meslektaşlarım olursa gerçekten şimdiden teşekkür ederim.Kolay gelsin

Ben size değişik bir yol önereyim. Staj yaptığınız yeri değiştirin. Size bir şeyler öğretecek bir avukat bulun. Ayrıca, öğrenme isteğinizi takdir ettiğimi belirtmeliyim. Mesleğe yeni başlayan avukatlara zorla hukuk öğretmeye çalıştığımız şu dönemde, olumlu bir özelliğiniz var.
Old 29-09-2009, 22:11   #8
elif mantı

ceza hukukuna tam olarak hakim olmak istiyorsan bence ceza muhakemesini çok iyi bilmelisin. ben de stajer oldugum ve ceza üzerine yoğunlaşmak istediğim için ceza üzerinde uzmanlaşmış bir avukat yanında olmak isterdim. fakat dikkat ettim ki artık ceza dalında dava almak isteyen avukat sayısı benim tahmin ettiğim kadar çok değilmiş.
Old 12-10-2009, 20:23   #9
ufukyener

Herkesin de dediği gibi öncelikle usul bilgilerinin iyi olması gerekir. Bunun yanında bolca kaynak okumalısın, özellikle de içtihat, TCK genel kısım, suçun unsurları bunlar bilinmesi gerekenler.Ceza mahkemelerinde(asliye- ağır ceza- özel yetkili ağır ceza) duruşmaları takip et ama önemli olan sorgu duruşmaları onun dışındakiler sıkıcı olur. Ayrıca avukatların duruşmalarda nasıl savunma yaptıklarına dikkat et. Ben dosyayı hem kendi açımızdan hem de katılan açısından incelerim (çoğunlukla müdafii oluruz). Staj süresince yeni birşeyler daha öğrenirsem seninle paylaşırım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi