Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet görüyorum, çocuğum da psikolojik olarak etkileniyor, boşanmam halinde velayet ve haklarımız ne olur?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-05-2011, 11:01   #1
Konuk

Varsayılan Şiddet görüyorum, çocuğum da psikolojik olarak etkileniyor, boşanmam halinde velayet ve haklarımız ne olur?

Eşimin 2008 yılının Eylül ayında bana şiddet uyguladığına dair elimde karar bulunmaktadır. Şimdi fiziksel olarak devam etmese de çok ağır piskolojik şiddet görüyorum ve hemen hemen her gün hakaret işitiyorum. Çocuğumun Dikkat Eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olduğu halde tedavi ettirmedi. Beni de çocuğumun tedavisi için göndermedi. hakaretler inanılmaz boyutta ve ben kendimi psikolojik olarak iyi hissetmiyorum. Boşanma aşamam nasıl olur?
Benim üzerime kayıtlı bir arabam var. daha önce de çalıştığımı belgeleyebilrim.
Eşimin daha önce ağır bir pskolojik rahatsızlık geçirdiğini belgeleyebilrim...
Araba benim bunu da belgeleyebilirim...
Çocuğumun piskolojiis bozuk ve tedavisi yarım kaldı bunu da belgeleyebilirim...
Durumum hakkında yanıt verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
Old 31-05-2011, 12:00   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Boşanma davasını "evlilik birliğinin sarsılması" nedenine dayandırabileceğiniz gibi eşinizin devam eden bir rahatsızlığı var ve bu rahatsızlık evlilik birlikteliğinin devamına engel teşkil ediyor ise "akıl hastalığı" nedeniyle de davayı açabilirsiniz. Ancak eşinizin daha önce geçirmiş olduğu psikolojik rahatsızlık halen nüksetmiyor yahut psikiyatrik tedavi gerektiren ciddi bir durumu yok ise, davayı akıl hastalığına dayandırmak mantıklı olmayacaktır.

Çocuğunuzun velayetinin size verilmesini istiyorsanız dava dilekçesinde bu yönde talepte bulunmalısınız. Aracınızı 2002 sonrası edinmiş iseniz, eşiniz "edinilmiş mallara katılma rejimi" çerçevesinde talepte bulunabilir. Ancak mal paylaşımına ilişkin talepler boşanma davasının sonuçlanmasının ardından görülür.

Kulaktan dolma ya da bizlerin bu platformda verebileceği kısıtlı bilgilere dayanarak davanızı devam ettirmeniz, hak kayıplarına uğramanıza neden olabilir. Hak kaybına uğramamak açısından bire bir avukat desteği almanız çok önemlidir.
Old 31-05-2011, 12:14   #3
Konuk

Çok teşekkür ederim gerçekten. Sağolun yanıtınız için. Araba 2010 yılının eylül ayında alındı ancak benim de sigortalı olarak çalışma geçmişim var.
Vediğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Old 02-06-2011, 08:40   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Araba zaten sizin üzerinize.Bunda hukuki bir sorun yok.Eğer katılım alacağı bakımından eşiniz dava açacak olur ise ,arabanın alınması için 2002 den sonraki dönemde karşılığını vererek kazandığınız para ile yaptığınız ödemelerin yarısı katkı payı olarak hesaplanabilecektir.

Bir avukattandoğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi